Spojené Arabské Emiráty V.: Datle a ťavy

Beduíni varili datle ako lekvár. Vznikla hmota nazývaná tamr a tá sa skladovala neobmedzene dlho. V špajzách sa dávala na police, kde sú kanáliky, ktoré zachytávajú datľový sirup. Datle sa zbierajú od júna do októbra. Najlepšie sú čerstvé, mäkké a napoly hnedé. Na strom musí niekto vyliezť a celé trsy hádže dolu svojmu pomocníkovi. V Emirátoch je 40 miliónov datľových paliem. A nám teraz
jeden miestny zberač ukáže, ako sa lezie na palmu! Je bosý a má okolo tela aj palmy silné lano. To si posúva a šplhá šikovne a rýchlo ako opice. To si musím skúsiť – ale vôbec mi to nejde – asi nemám ten správny grif. Datle si radšej kúpim, sú vážne vynikajúce.
Prechádzam na ťaví trh. Práve sa tu narodilo mláďa, tak ho polievajú mliekom. Sú tu samé ťavy z rodiny dromedárov. Ako hovorí beduínske príslovie: „Boh je dobrý, že nám dal ideálny strom do púšte – datľu, ale preukázal svoju štedrosť, keď nám dal ťavu.“ Sú ako stvorené na dlhé pochody v piesku.
Dromedár má iba dva prsty na nohe a našľapuje na zadnú plochu článkov prstov. Tú podopiera silný a pružný mozoľ. Keď je piesočná búrka, dokáže stiahnuť svaly a uzavrieť nozdry. Má dvojvrstvové riasy, ktoré chránia jeho oči pred všadeprítomným jemným pieskom. Na chrbte mu narástla hrubá vlna, ktorá slúži ako izolácia zásob tuku pred slnkom. Ostatné partie ma holé, aby chladil telo. Môže požierať rastliny plné tŕňov. Zásoby má v hrbe a keď dlho hladuje, tak to na ňom hneď spoznáte – hrb mu začne pľantať. Pre svoju výdrž, odolnosť a rýchlosť je skutočne výnimočným zvieraťom. Keď vás teda niekto nazve „ty ťava“ buďte radi, je to lichôtka, nie urážka. Má výbornú pamäť, dokonca lepšiu než slon. Na jedno napitie môže vypiť až 50 litrov vody, čo je 10 kožených vakov nanosených do dreveného napájadla nazývaného Hawd. Priemerne vydrží bez vody 30 dní. Záleží na teplote, možnostiach potravy po ceste – stačí kaktusová akácia, zaťažení nákladom a dennej prejdenej vzdialenosti. Vodu má uloženú v žalúdku a časť tukových zásob si vie premeniť na tekutinu.
Idem ďalej – práve mierim na cestu smerom k horám. Sú za nimi totiž termálne premene. Krajina je tu nádherná a miesto je podivuhodne zelené. Voda je príjemne teplá, tak sa tu osviežim. V lete sem ľudia radi jazdia na pikniky – pod stromami je príjemný tieň. A už som toho videla viac než dosť, tak idem na hotel a čaká ma akčný jeep safari!
Text/foto: Sylvie Halouzková
Preklad: Oskár Mažgút
Diskusia k článku (0) |
Súvisiace články

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kúzelný ostrovček uprostred arabského sveta alebo fata morgána?

Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Ako vyplniť šesťhodinové čakanie?

Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí – Veľká mešita

Spojené arabské emiráty III.: Abú Zabí

Spojené arabské emiráty: Abú Zabí – sila kapitálu

Spojené arabské emiráty II.: Dubaj – Bastakiya

Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain
Lokácia:

Slovenská republika
Partneri:
Sprievodca:
Fotosúťaž:
Pamiatky okolo nás
Aktuality:
Do osobitej pozornosti:
Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.
Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:
TIPY NA VÝLETY v ANDORRE a vo VATIKÁNE:
Andorra – malá krajina v srdci veľkých hôr
Taliansko, Rím – výlet mimo hlavnej sezóny II – Vatikán
Vatikán - katolícka enkláva I.
Vatikán - katolícka enkláva II.
Vatikán - katolícka enkláva III.
Rím alebo prechádzka „Večným mestom"
FOTOGALÉRIA
Všetko dôležité, čo by ste o Andorre mali vedieť, nájdete TU a o Vatikáne TU