www.infoglobe.sk » Spojené Arabské Emiráty V.: Datle a ťavy

Spojené Arabské Emiráty V.: Datle a ťavy

Publikované: 23.3.2015
Teraz sa už teším na oázu. Je obohnaná múrom a vo vnútri je vidieť celý systém zavlažovania, také betónové kanáliky. Sú tu vysoké datľové palmy. Paliem je v Emirátoch cez 120 druhov, ale iba okolo 20 druhov je jedlých. Inak slúžia ako krmivo pre zvieratá.

ďatlová palmaBeduíni varili datle ako lekvár. Vznikla hmota nazývaná tamr a tá sa skladovala neobmedzene dlho. V špajzách sa dávala na police, kde sú kanáliky, ktoré zachytávajú datľový sirup. Datle sa zbierajú od júna do októbra. Najlepšie sú čerstvé, mäkké a napoly hnedé. Na strom musí niekto vyliezť a celé trsy hádže dolu svojmu pomocníkovi. V Emirátoch je 40 miliónov datľových paliem. A nám teraz ďatlová palmajeden miestny zberač ukáže, ako sa lezie na palmu! Je bosý a má okolo tela aj palmy silné lano. To si posúva a šplhá šikovne a rýchlo ako opice. To si musím skúsiť – ale vôbec mi to nejde – asi nemám ten správny grif. Datle si radšej kúpim, sú vážne vynikajúce.

Prechádzam na ťaví trh. Práve sa tu narodilo mláďa, tak ho polievajú mliekom. Sú tu samé ťavy z rodiny dromedárov. Ako hovorí beduínske príslovie: „Boh je dobrý, že nám dal ideálny strom do púšte – datľu, ale preukázal svoju štedrosť, keď nám dal ťavu.“ Sú ako stvorené na dlhé pochody v piesku.  

ťavy

Dromedár má iba dva prsty na nohe a našľapuje na zadnú plochu článkov prstov. Tú podopiera silný a pružný mozoľ. Keď je piesočná búrka, dokáže stiahnuť svaly a uzavrieť nozdry. Má dvojvrstvové riasy, ktoré chránia jeho oči pred všadeprítomným jemným pieskom. Na chrbte mu narástla hrubá vlna, ktorá slúži ako izolácia zásob tuku pred slnkom. Ostatné partie ma holé, aby chladil telo. Môže požierať rastliny plné tŕňov. Zásoby má v hrbe a keď dlho hladuje, tak to na ňom hneď spoznáte – hrb mu začne pľantať. Pre svoju výdrž, odolnosť a rýchlosť je skutočne výnimočným zvieraťom. Keď vás teda niekto nazve „ty ťava“ buďte radi, je to lichôtka, nie urážka. Má výbornú pamäť, dokonca lepšiu než slon. Na jedno napitie môže vypiť až 50 litrov vody, čo je 10 kožených vakov nanosených do dreveného napájadla nazývaného Hawd. Priemerne vydrží bez vody 30 dní. Záleží na teplote, možnostiach potravy po ceste – stačí kaktusová akácia, zaťažení nákladom a dennej prejdenej vzdialenosti. Vodu má uloženú v žalúdku a časť tukových zásob si vie premeniť na tekutinu.

ťavy

Idem ďalej – práve mierim na cestu smerom k horám. Sú za nimi totiž termálne premene. Krajina je tu nádherná a miesto je podivuhodne zelené. Voda je príjemne teplá, tak sa tu osviežim. V lete sem ľudia radi jazdia na pikniky – pod stromami je príjemný tieň. A už som toho videla viac než dosť, tak idem na hotel a čaká ma akčný jeep safari!

termálne pramene

Pokračovanie nabudúce...

Text/foto: Sylvie Halouzková

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kúzelný ostrovček uprostred arabského sveta alebo fata morgána?
Publikované: 23.2.2015
Vyrastajúci až k nebu uprostred púšte, opovážlivá so svojou Babylonskou vežou nazývanou Burj Kalifa týčiacou sa do úctyhodnej výšky 828 m, márnivá tým večným nakupovaním v mamutích shopping malloch, symbol lačnosti, chamtivosti, nenásytnosti, pýchy, roztopašnosti a márnotratného konzumu...

Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah
Publikované: 30.3.2015
Jeepy boli super. Najskôr sme išli polhodinu po ceste a potom sa už išlo do púšte. Upustili sme vzduch z pneumatík, aby nám to toľko neskákalo a už sa s nami vrhali z dún dole, ako by sme boli na lyžiach a nie na aute. A po okrajoch dún a zasa nahor a prudko dole... Ďalšia duna, ešte vyššia než tá predchádzajúca.

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Ako vyplniť šesťhodinové čakanie?
Publikované: 13.7.2015
Ohromné letisko s mnohými obchodmi, kaviarňami a sedačkami. Ale dokážete nakupovať šesť hodín v kuse? Položme si zásadnú otázku: Nudiť sa na letiskových stoličkách, alebo sa vydať na nočnú miniprehliadku mestom? Sme pre druhú možnosť. Keď dobrodružstvo, tak od začiatku. Cesta patrí k dovolenke. Z letiska vyrážame priamo do dubajskej metropoly.

Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí – Veľká mešita
Publikované: 1.3.2019
Abú Dhabí je hlavným mestom Spojených arabských emirátov. Dominujú mu výškové budovy rozmanitých tvarov a široké bulváre. Abú Dhabí bolo založené približne v polovici 18. storočia nomádskym kmeňom Bani Yas.

Spojené arabské emiráty III.: Abú Zabí
Publikované: 9.3.2015
Ani nestíham zapisovať, čo sa deje. Už zase nasadám a čaká ma panoramatická zastávka s vyhliadkou na luxusný 7 hviezdičkový hotel Emirates Palace. Dubaj má svoj rozprávkový hotel Burj al Arab, a tak aj Abú Zabí (Abú Dhabí) chce mať svoj hotel z ríše rozprávok. Čo má ten dubajský zázrak do výšky, to má svojou gigantickosťou tento do dĺžky.

Spojené arabské emiráty: Abú Zabí – sila kapitálu
Publikované: 24.5.2013
Mesto, ktoré čelí vysokým teplotám príznačným pre oblasť Perzského zálivu a púšte, je skvelým príkladom toho, akú silu môže mať obrovský kapitál, ktorým Spojené arabské emiráty disponujú.

Spojené arabské emiráty II.: Dubaj – Bastakiya
Publikované: 2.3.2015
Presuniem sa ďalej do štvrti nazývanej Bastakiya, ktorá pomáha udržať pamiatku pôvodného prístavného mestečka Dubaj so svojimi typickými arabskými domami obkolesenými vysokým múrom. Snáď sa im tu podarí zachovať pre ďalšiu generáciu odkaz svojich predkov...

Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain
Publikované: 16.3.2015
Dneska sa chystám navštíviť oázu Al Ain, čo znamená „prameň“. Po ceste do druhého najväčšieho mesta emirátov Abú Zabí míňam niekoľko závodísk tiav. Bývali to veľmi populárne preteky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
12.12.2019
Mesto Kuřim vás pozýva na špeciálnu komentovanú prehliadku štôlne, ktorá bola vybudovaná vedením Zbrojovky na prelome rokov 1944 a 1945 a pre verejnosť nanovo sprístupnená v roku 2018. Prehliadky sa uskutočnia 14. decembra od 14., 15. a 16. hodine. Kvôli obmedzenému priestoru môže ísť na prehliadku so sprievodcom len 12 ľudí.
11.12.2019
V tomto roku sa do upratovania zapojilo až 157 163 dobrovoľníkov, ktorí počas 3 895 akcií upratali 2 613 ton odpadu, uviedli pri príležitosti Medzinárodného dňa dobrovoľníkov organizátori akcie Upracme svet, upracme Česko.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 13. 12. 2019
sviatok:Lucia
dnes:
piatok 13.12.
4 °C
zajtra:
sobota 14.12.
3 °C