www.infoglobe.sk » Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah

Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah

Publikované: 30.3.2015
Jeepy boli super. Najskôr sme išli polhodinu po ceste a potom sa už išlo do púšte. Upustili sme vzduch z pneumatík, aby nám to toľko neskákalo a už sa s nami vrhali z dún dole, ako by sme boli na lyžiach a nie na aute. A po okrajoch dún a zasa nahor a prudko dole... Ďalšia duna, ešte vyššia než tá predchádzajúca.

jeep safari

Nasledoval prejazd do beduínskeho kempingu. Najskôr nás tu povozili na ťavách v takej akoby karavane. Potom sme išli do kempingu, kde nám ponúkli ďatle a čaj s mliekom alebo kávu. A mohli sme si zafajčiť vodnú fajku alebo si nechať urobiť tetovanie henou na ruku, ako sa to robilo ženám na svadbách. A to najlepšie nás čakalo navrchu na dunách nad kempingom – štyri dosky na snowboard, teda sandboard. Síce bolo odtrhnuté viazanie, ale vyskúšať som si to jednoducho musela. A bol to teda zážitok...

jeep safari

Potom som sa ešte odfotila v abayi – v tom čiernom habite a so sokolom, ktorý si mi sadol na ruku s rukavicou. Večer začal predstavením tanura, ktoré sa podobá dervišom a točí sa dookola, ale s náboženskou tematikou už nemá nič spoločného. Potom sme si pochutili na šavarme, tj. arabskej podobe kebabu a na falafelu, ktorý sa podobá fašírkam. Nasledovalo predstavenie brušnej tanečnice. A potom som si už len užívala to pravé arabské hodovanie. Podával sa práve vyrobený chlieb, šalát tabouleh z kuskusu namočenom v citrónovej šťave, z mäty, petržlenu, rajčín a cibule. Vynikajúce. Ďalej humus – môj najobľúbenejší (mletý cícer s olejom a korením), khuzi (jahňa na korenenej ryži) alebo mašbus (rizoto s kúskami mäsa ochutené korenistou zmesou baharat, kurkumou a šafranom). A ako zákusok sme dostali naozajstnú pochúťku umm ali, čo je pečivo s hrozienkami a orechmi poliate kokosovým mliekom.

jeep safari

Na záver sme pozorovali tri osvetlené ťavy s beduínom navrchu na dune nad kempingom a k tomu hrala dramatická hudba. A tak končí celý krásny výlet. Nechám sa zaviesť až do ďalšieho emirátu Ras al Khaimah. Ras znamená hlava a Khaimah stan. Takže v zmysle hlavný stan alebo stan obývaný šejkom a jeho rodinou. A po ceste premýšľam nad krásnym dňom v oáze plnej kvetín a zelene.

V kútiku duše ale myslím na to, čo sa tu dialo až do 50. rokov minulého storočia! Bol tu totiž najväčší trh s otrokmi! V 19. storočí Briti zakázali otrokárstvo, ale Arabi ho iba presunuli do oázy Buraimi, teda dnešného mesta Al Ain.

cesta z Al Ain

Prichádzam do emirátu Ras al Khaimah a rovnomenného mesta. Ubytujem sa v jednom hoteli a vychutnávam si pohodlie našej hýčkajúcej civilizácie. Rozsvietim si svetlo – nemusím byť potme, otočím kohútikom – tečie pitná voda a mám tu vaňu, nemusím sa umyť pieskom. Ach, ako som tou civilizáciou rozmaznaná.

Z okna hotela vidím krásnu panorámu Hajarských hôr. Tiahnu sa 700 km až do Ománu a dosahujú výšku až 2 000 m n. m. Sú medzi nimi krásne wádí, teda údolia. Široké sú 35 km. Musím sa tam vydať! Na raňajkách stretávam cestovateľku Veroniku – dobrodružnú dušu ako som ja. Dohodli sme sa, že sa do emirátu Fujairah vydáme cez tie hory spolu.

Ras al Khaimah

Ale dnes si ešte pozrieme Ras al Khaimah. Vydáme sa do centra k veľkej mešite a do indickej štvrte. Zájdeme si na jedlo biryani, čo je kopa výborne korenenej ryže, v ktorej je schované kura s hrozne pálivou omáčkou. Podáva sa k tomu jogurt s cibuľou a veľa vody, aby ste nezhoreli. A potom sa zavezieme na hotelovú pláž. More je krásne teplé, má 26 stupňov. Ale jedno popoludnie na pláži nám nepokojným povahám úplne stačí.

Ras al Khaimah

Zisťujem, že tu v Ras al Khaimah vládne panovník, ktorý je najdlhšie vládnucim panovníkom na svete Saqr bin Mohammed Al Qasimi – 66 rokov. Je mu už viac než 90, ale nikto nevie koľko presne. Je to veľmi konzervatívny panovník a prísny moslim. 15. júla 2003 bolo v tomto emiráte veľmi rušno – vodné delá a demonštrácie na uliciach. Týkalo sa to zbavenia práva na vládu prvorodeného syna Khalida. Údajne kritizoval dobré vzťahy Emirátov s Američanmi. Ale podľa kormoránov šepkajúcich si na strechách rybieho trhoviska (souq) išlo o to, že korunnému princovi pohrozili, že pokiaľ nevyženie svoju manželku zo zeme, zbavia ho práva na vládu. A čo vlastne urobila? Obhajovala ženské práva. A Khalid si vybral radšej svoju manželku. Takže teraz je korunným princom jeho brat Sauda.

Ras al Khaimah

Ras al Khaimah je údajne najkrajší z Emirátov so zelenými rovinami, pohorím Hajar a vysokými dunami červeného piesku. Žili tu poľnohospodári, beduíni z púšte, námorníci, rybári aj horské kmene. Viedla tadiaľto tiež obchodná cesta, takže sa krajine odjakživa dobre darilo. Najúrodnejšia oblasť Digdaga s rozsiahlymi farmami zásobuje ostatné emiráty ovocím, zeleninou, mliekom a hydinou. Vody tu oplývajú húfmi tuniakov. V 19. storočí tu mali flotilu 60 veľkých lodí, na každej z nich cez 330 námorníkov, celkom teda 20 000 námorníkov. Briti však prehlásili, že sú to lode pirátske a v roku 1819 vyslali z Bombaja vojenský konvoj, aby vypálili lode a zničili mesto. Po niekoľkých rokoch boli vládcovia rodu Qawasimů donútení k podpísaniu zmluvy o večnom mieri na mori a museli sa vzdať pirátstva a obchodu s otrokmi.

 

Text/foto: Sylvie Halouzková

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kúzelný ostrovček uprostred arabského sveta alebo fata morgána?
Publikované: 23.2.2015
Vyrastajúci až k nebu uprostred púšte, opovážlivá so svojou Babylonskou vežou nazývanou Burj Kalifa týčiacou sa do úctyhodnej výšky 828 m, márnivá tým večným nakupovaním v mamutích shopping malloch, symbol lačnosti, chamtivosti, nenásytnosti, pýchy, roztopašnosti a márnotratného konzumu...

Spojené arabské emiráty II.: Dubaj – Bastakiya
Publikované: 2.3.2015
Presuniem sa ďalej do štvrti nazývanej Bastakiya, ktorá pomáha udržať pamiatku pôvodného prístavného mestečka Dubaj so svojimi typickými arabskými domami obkolesenými vysokým múrom. Snáď sa im tu podarí zachovať pre ďalšiu generáciu odkaz svojich predkov...

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Ako vyplniť šesťhodinové čakanie?
Publikované: 13.7.2015
Ohromné letisko s mnohými obchodmi, kaviarňami a sedačkami. Ale dokážete nakupovať šesť hodín v kuse? Položme si zásadnú otázku: Nudiť sa na letiskových stoličkách, alebo sa vydať na nočnú miniprehliadku mestom? Sme pre druhú možnosť. Keď dobrodružstvo, tak od začiatku. Cesta patrí k dovolenke. Z letiska vyrážame priamo do dubajskej metropoly.

Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí – Veľká mešita
Publikované: 1.3.2019
Abú Dhabí je hlavným mestom Spojených arabských emirátov. Dominujú mu výškové budovy rozmanitých tvarov a široké bulváre. Abú Dhabí bolo založené približne v polovici 18. storočia nomádskym kmeňom Bani Yas.

Spojené Arabské Emiráty V.: Datle a ťavy
Publikované: 23.3.2015
Teraz sa už teším na oázu. Je obohnaná múrom a vo vnútri je vidieť celý systém zavlažovania, také betónové kanáliky. Sú tu vysoké datľové palmy. Paliem je v Emirátoch cez 120 druhov, ale iba okolo 20 druhov je jedlých. Inak slúžia ako krmivo pre zvieratá.

Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain
Publikované: 16.3.2015
Dneska sa chystám navštíviť oázu Al Ain, čo znamená „prameň“. Po ceste do druhého najväčšieho mesta emirátov Abú Zabí míňam niekoľko závodísk tiav. Bývali to veľmi populárne preteky.

Spojené arabské emiráty III.: Abú Zabí
Publikované: 9.3.2015
Ani nestíham zapisovať, čo sa deje. Už zase nasadám a čaká ma panoramatická zastávka s vyhliadkou na luxusný 7 hviezdičkový hotel Emirates Palace. Dubaj má svoj rozprávkový hotel Burj al Arab, a tak aj Abú Zabí (Abú Dhabí) chce mať svoj hotel z ríše rozprávok. Čo má ten dubajský zázrak do výšky, to má svojou gigantickosťou tento do dĺžky.

Spojené arabské emiráty: Abú Zabí – sila kapitálu
Publikované: 24.5.2013
Mesto, ktoré čelí vysokým teplotám príznačným pre oblasť Perzského zálivu a púšte, je skvelým príkladom toho, akú silu môže mať obrovský kapitál, ktorým Spojené arabské emiráty disponujú.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
12.12.2019
Mesto Kuřim vás pozýva na špeciálnu komentovanú prehliadku štôlne, ktorá bola vybudovaná vedením Zbrojovky na prelome rokov 1944 a 1945 a pre verejnosť nanovo sprístupnená v roku 2018. Prehliadky sa uskutočnia 14. decembra od 14., 15. a 16. hodine. Kvôli obmedzenému priestoru môže ísť na prehliadku so sprievodcom len 12 ľudí.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 14. 12. 2019
sviatok:Branislava, Bronislava
dnes:
sobota 14.12.
6 °C
zajtra:
nedeľa 15.12.
2 °C