www.infoglobe.sk » Spojené arabské emiráty II.: Dubaj – Bastakiya

Spojené arabské emiráty II.: Dubaj – Bastakiya

Publikované: 2.3.2015
Presuniem sa ďalej do štvrti nazývanej Bastakiya, ktorá pomáha udržať pamiatku pôvodného prístavného mestečka Dubaj so svojimi typickými arabskými domami obkolesenými vysokým múrom. Snáď sa im tu podarí zachovať pre ďalšiu generáciu odkaz svojich predkov...

Abry

Väčšina izieb domov viedla do dvora, a rovnako tak aj okná, aby sa ženy doma mohli Bastakiyavoľne pohybovať nezahalené a nikto sa na ne zvonku nedíval. Len izba pre hostí na spodnom poschodí mala okná do ulice. Nikdy ich tu nezatvárali, to bolo proti zásadám arabskej pohostinnosti. A keď si tak sedeli na zemi a popíjali kávu alebo fajčili vodnú fajku, tak pozývali okoloidúcich na návštevu...

V domoch bolo príjemne vďaka veterným vežiam, takým predpotopným klimatizáciám... Vo vežiach nazývaných Barjeel boli dve prekrížené priehradky, ktoré zachytili akýkoľvek závan vetra a poslali ho šachtou dole, kde sa vzduch stihol ochladiť a v miestnosti pod veternou vežou bolo príjemne chladno. Z veží trčia drevené trámy a na tie sa vešali mokré látky, aby ešte pomáhali osviežiť vzduch. Materiál na domy bol z blata a koralových blokov. Chudobní ľudia si stavali chajdy z paliem zvaných Barastis...

Bastakiya

Celá štvrť pôsobí autentickým dojmom a hneď si človek predstaví, ako tu tí ľudia asi žili. Veľa ich sem dorazilo okolo roku 1900 z Iránu z oblasti Bastak, pretože v iránskom prístave Lingah zaviedli komerčné dane a zrušili slobodnú obchodnú zónu. Hneď to využil šikovný dubajský šejk Maktoum Bin Hasher Al Maktoum, a tak sa z Dubaja stala slobodná obchodná zóna bez daní. Zavítali sem obchodníci z Perzie a Indie a obchodu sa veľmi darilo. Hospodárska politika šejka Maktouma rozvírila prvý závan ekonomického zázraku dnešného Dubaja.

pevnost Al Fahidi

Prejdem sa celou štvrťou a smerujem k neďalekej pevnosti Al Fahidi. Je tu krásne múzeum beduínskych tradícií. Pevnosť bola postavená už v roku 1787 a chránila pobrežie pred útokmi z mora. Neskôr slúžila ako palác vládcov, ešte neskôr ako vojenská pevnosť a väzenie. Od 70. rokov je z nej múzeum. Sú tu fotografie, voskové figuríny rybárov, lovcov perál, obchodníkov aj beduínov putujúcich púšťou so svojimi dromedármi, ďalej púštne obydlia beduínov, staré lode, arabské zbrane a hudobné nástroje. Hlavnú bránu strážia staré kanóny. Fotím o sto šesť, múzeum ma úplne nadchlo.

pevnost Al Fahidi

Pokračovanie nabudúce...

Text/foto: Sylvie Halouzková

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Spojené arabské emiráty I.: Dubaj – kúzelný ostrovček uprostred arabského sveta alebo fata morgána?
Publikované: 23.2.2015
Vyrastajúci až k nebu uprostred púšte, opovážlivá so svojou Babylonskou vežou nazývanou Burj Kalifa týčiacou sa do úctyhodnej výšky 828 m, márnivá tým večným nakupovaním v mamutích shopping malloch, symbol lačnosti, chamtivosti, nenásytnosti, pýchy, roztopašnosti a márnotratného konzumu...

Spojené arabské emiráty IV.: Al Ain
Publikované: 16.3.2015
Dneska sa chystám navštíviť oázu Al Ain, čo znamená „prameň“. Po ceste do druhého najväčšieho mesta emirátov Abú Zabí míňam niekoľko závodísk tiav. Bývali to veľmi populárne preteky.

Spojené Arabské Emiráty V.: Datle a ťavy
Publikované: 23.3.2015
Teraz sa už teším na oázu. Je obohnaná múrom a vo vnútri je vidieť celý systém zavlažovania, také betónové kanáliky. Sú tu vysoké datľové palmy. Paliem je v Emirátoch cez 120 druhov, ale iba okolo 20 druhov je jedlých. Inak slúžia ako krmivo pre zvieratá.

Spojené arabské emiráty VI.: z Al Ain do emirátu Ras al Khaimah
Publikované: 30.3.2015
Jeepy boli super. Najskôr sme išli polhodinu po ceste a potom sa už išlo do púšte. Upustili sme vzduch z pneumatík, aby nám to toľko neskákalo a už sa s nami vrhali z dún dole, ako by sme boli na lyžiach a nie na aute. A po okrajoch dún a zasa nahor a prudko dole... Ďalšia duna, ešte vyššia než tá predchádzajúca.

Spojené arabské emiráty, Dubaj – Ako vyplniť šesťhodinové čakanie?
Publikované: 13.7.2015
Ohromné letisko s mnohými obchodmi, kaviarňami a sedačkami. Ale dokážete nakupovať šesť hodín v kuse? Položme si zásadnú otázku: Nudiť sa na letiskových stoličkách, alebo sa vydať na nočnú miniprehliadku mestom? Sme pre druhú možnosť. Keď dobrodružstvo, tak od začiatku. Cesta patrí k dovolenke. Z letiska vyrážame priamo do dubajskej metropoly.

Spojené arabské emiráty, Abú Dhabí – Veľká mešita
Publikované: 1.3.2019
Abú Dhabí je hlavným mestom Spojených arabských emirátov. Dominujú mu výškové budovy rozmanitých tvarov a široké bulváre. Abú Dhabí bolo založené približne v polovici 18. storočia nomádskym kmeňom Bani Yas.

Spojené arabské emiráty: Abú Zabí – sila kapitálu
Publikované: 24.5.2013
Mesto, ktoré čelí vysokým teplotám príznačným pre oblasť Perzského zálivu a púšte, je skvelým príkladom toho, akú silu môže mať obrovský kapitál, ktorým Spojené arabské emiráty disponujú.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

27.6.2019
Výstava v sálach bývalej kočiarovne vranovského zámku predstaví od 29. júna do začiatku septembra majstrovskú repliku najhodnotnejšieho českého pokladu. Expozícia České korunovačné klenoty na dosah / Život a dielo Karla IV. pripomenie život významného českého panovníka.
26.6.2019
Všetci, ktorí majú radi prírodu, dobrú hudbu a nevšedné zážitky by si nemali nechať ujsť 9. ročník podujatia Zelená Modrá, ktoré sa uskutoční 29. a 30. júna 2019.

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 27. 6. 2019
sviatok:Ladislav