www.infoglobe.sk » Irán, Teherán – brána k Strednému východu – VIDEO

Irán, Teherán – brána k Strednému východu – VIDEO

Publikované: 2.2.2016
Irán je pre väčšinu cestovateľov stále veľká neznáma. Bohužiaľ. Väčšina tých, čo tam boli, sa pritom zhoduje, že ide o najpohostinnejšiu krajinu na svete. A tiež úplne bezpečnú. Poďme sa teraz pozrieť do súčasného hlavného mesta, ktoré vás do seba doslova vtiahne a nebude chcieť pustiť.

Majestátna Milad Tower, netradičná Azadi Tower, ďalej Golestan Palace, Masoudieh Palace, iránske Národné múzeum a rozsiahly starý bazár (bazaar) v centre sú len tie najslávnejšie miesta, ktoré môžete v Teheránu vidieť. Metropola však toho ako hlavné mesto Iránu a už niekoľko stoviek rokov aj centrum bohatstva a vzdelanosti ponúka omnoho viac.

Teherán

Pravdepodobne priletíte na medzinárodné letisko Imam Khomeini Airport asi 50 km od centra mesta. Do samotného Teheránu vás odtiaľ dovezú ochotní taxikári – nesnažte sa zjednávať cenu, je pevne daná a k ničomu to nepovedie. Prehliadku mesta môžete začať práve na zmienenej Milad Tower, šiestej najvyššej veži sveta a zároveň 17. najvyššej budove. Získate odtiaľ prekrásny výhľad na celú obrovskú metropolitnú oblasť Teheránu aj na hory, ktoré ho obklopujú. Buď sa môžete usadiť do tamojšej reštaurácie, alebo si len užívať pohľad na mesto z vyhliadkovej plošiny.

výhľad na mesto

Obrázok o perzskej kultúre si môžete urobiť na niektorom z bazárov – zastrešených obrovských trhovísk, kde môžete kúpiť takmer čokoľvek. Ten najznámejší a pravdepodobne aj najstarší i najväčší – Grand Bazaar – nájdete pri staniciach metra Khayyam, Molavi alebo Panzdah Khordad. Pokojne v ňom môžete stráviť niekoľko hodín a stále vás bude prekvapovať. Korenie, čaj, koberce, farebné perzské oblečenie, porcelán, hlinené hrnce, jedlo… Už len tie ťavy chýbajú. Keď vás trh už úplne vyčerpá, užite si chvíľku pokoja v neďalekom Shahr parku a následne vyrazte do slávneho Golestan Palace – bývalého kráľovského sídla dynastie Quajar, ktorá z Teheránu urobila hlavné mesto Perzie.

Teherán - bazár Teherán - bazár

V Teheráne nájdete aj niekoľko veľmi zaujímavých múzeí, okrem iného iránske Národné múzeum, kde sa dozviete mnoho zaujímavostí z histórie regiónu a celej perzskej ríše. Za návštevu stojí napríklad aj Múzeum kobercov (The Carpet Museum of Iran), ktorými sa Perzia tak veľmi preslávila (taktiež tu zistíte ako vznikla legenda o lietajúcich kobercoch), alebo zbierka iránskych korunovačných klenotov v Národnej banke, ktorá sa považuje za najväčšiu zbierku klenotov na svete. Teheránske Múzeum moderného umenia zas ponúka originály velikánov ako Van Gogh, Andy Warhol alebo Pablo Picasso, ale zároveň umožní aj zaujímavé porovnanie s umelcami Stredného východu.

Teherán s taxikármi žiadnu zľavu nezjednáte

Teherán Teherán – metro

Vynechať by ste nemali ani návštevu Azadi Tower, ktorá vznikla v roku 1971 na počesť 2 500. výročia založenia perzskej ríše. Vo vnútri sa nachádza múzeum, ktoré pripomína najslávnejšie éry ríše. Zaujímavá je aj audiovizuálna expozícia, pričom v jej pôvodnej verzii zo 70. rokov „majú prsty” aj českí filmári. V podzemí nájdete malé obchodíky miestnych remeselníkov a umelcov, ktorí vás radi vezmú dovnútra a ukážu vám svoju prácu. Nebojte sa, nikto vás nebude nútiť k tomu, aby ste si čokoľvek museli kupovať – v Iráne si všetci veľmi vážia už len to, že sa môžu stretnúť s cudzincom.

Azadi Tower Azadi Tower

V Teheránu môžete pokojne stráviť niekoľko týždňov a stále budete mať čo objavovať. A to ešte nehovorím o okolitých horách… Určite využite pohostinnosť a ochotu miestnych a nechajte si ukázať miesta, na ktoré by ste ako bežní návštevníci nikdy nezablúdili. A nebojte sa – Teherán je jedno z najbezpečnejších veľkomiest sveta. Obrázok, ktorý nám o Iráne servírujú média, je bohužiaľ úplne skreslený americkou propagandou.

GPS: (letisko) 35°41'25.3"N 51°18'30.9"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Dexter Britain

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Irán: Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie II.
Publikované: 6.3.2015
V minulej časti sme nakukli prvýkrát do Iránu a dnes budeme v našich potulkách pokračovať. Tentokrát sa vydáme priamo do hlavného mesta krajiny – Teheránu.

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov – VIDEO
Publikované: 26.1.2016
Videl som toho už dosť. Obrie sochy Budov na Srí Lanke, nádherné chrámy v Thajsku a Laose, majestátne stredoveké katedrály po celej Európe… Ale Irán mi vyrazil dych. Našu púť začneme v strede krajiny, v bývalom hlavnom meste Perzie.

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom – VIDEO
Publikované: 9.2.2016
V minulej časti o Iráne sme sa nezmienili o jednom mieste, na ktoré rozhodne stojí za to vypraviť sa. Priamo nad mestom Teherán sa totiž zdvíha vysoký horský masív Alborz a jeho najobľúbenejší vrchol Tochal. Práve sem často smerujú miestni za rekreáciou a odpočinkom od veľkomesta.

Irán: Jazd – miesto so zachovalou perzskou kultúrou I.
Publikované: 27.2.2015
Po výlete do Pakistanu v minulom týždni sa dnes pozrieme do susedného štátu, do Iránu.

Irán, Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie III.
Publikované: 13.3.2015
V minulej časti nášho putovania Iránom sme sa krátko pozreli do jeho hlavného mesta Teheránu a dnes v tomto výlete budeme ďalej pokračovať.

Irán, Kašan – mesto slávnych rezidencií IV.
Publikované: 20.3.2015
V dnešnej časti putovania po Iráne sa vydáme mimo hraníc Teheránu, aby sme sa mohli pozrieť do ďalšieho slávneho mesta v tejto zemi, Kašanu.

Irán, Isfahán – spomienka na mocnú Perziu V.
Publikované: 27.3.2015
Z Kašanu sa dnes presunieme približne dvesto kilometrov južne do našej poslednej zastávky v Iráne, do Isfahánu.


Súvisiaca fotogaléria

Irán – hor sa do dávnej Perzie
Aj keď sa Irán považuje za nebezpečnú krajinu, do ktorej sa veľa turistov neodváži vycestovať, pr...


Súvisiace video

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom
Viete, kam jazdia obyvatelia Teheránu a okolia relaxovať, lyžovať alebo si len tak pobafkať odpol...

Irán, Teherán – brána k Strednému východu
Väčšina cestovateľov vám povie, že Irán je jednou z najpohostinnejších krajín sveta a že vaše prí...

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov
Dnes sa pozrieme do Isfahánu – bývalého hlavného mesta Perzie. Leží na križovatke významných obch...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

25.6.2022
V poradí 67. ročník folklórneho festivalu Východná sa uskutoční od 29. júna do 3. júla 2022 v obci Východná. Lákadlom tohtoročného festivalu budú nielen víťazi celoštátnych súťaží, ale i originálne celovečerné programy, profesionálny súbor z Budapešti, prezentácia gajdošskej tradície a bohaté interaktívne a vzdelávacie programy pre deti a dospelých.
23.6.2022
V dňoch 25. a 26. júna 2022 sa v priestoroch starého rušňového depa Bratislava východ uskutoční v poradí už 22. ročník celoslovenského zrazu historických železničných vozidiel - Rendez 2022. Návštevníkov čaká nielen vyše tridsať prevádzkyschopných historických hnacích vozidiel, ale aj bohatý sprievodný program.
22.6.2022
Všetci pretekári, nadšenci a priaznivci automobilizmu sa už dozaista nemôžu dočkať unikátneho podujatia a pretekov 500km slovenských, ktoré sa uskutočnia od 29. júna do 2. júla 2022. Súčasťou pretekov bude aj skvost na koľajniciach, vlak Slovenská strela.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 6. 2022
sviatok:Tadeáš

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X