www.infoglobe.sk » Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom – VIDEO

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom – VIDEO

Publikované: 9.2.2016
V minulej časti o Iráne sme sa nezmienili o jednom mieste, na ktoré rozhodne stojí za to vypraviť sa. Priamo nad mestom Teherán sa totiž zdvíha vysoký horský masív Alborz a jeho najobľúbenejší vrchol Tochal. Práve sem často smerujú miestni za rekreáciou a odpočinkom od veľkomesta.

Stačí zájsť len kúsok za Teherán, odkiaľ vás už hore vyvezie lanovka – Tochal Telecabin. Jej najvyššia stanica leží vo výške 3 740 metrov nad morom a na dosiahnutie vrcholu potom postačí už len 30minútová prechádzka. Z najvyššieho miesta masívu Tochal sa potom naskytá výhľad dole na Teherán ale aj na ďalšie vrcholy pohoria Alborz. Budete stáť vo výške 3 933 metrov a uvidíte odtiaľ aj najvyšší vrchol celého masívu 5 610 metrov vysoký Mount Damavand – vyhasnutý vulkán, ktorý sa už takmer môže porovnávať s najvyššími svetovými veľhorami.

cesta na vrchol

výhľad na Teherán výhľad na Teherán

Nikoho by asi nenapadlo ísť lyžovať práve do Iránu, a pritom práve Tochal je jedno z najvyššie položených lyžiarskych stredísk na svete. Spolu s ďalšími dvoma neďalekými rezortmi patrí k obľúbeným rekreačným lokalitám. Neponúka síce také moderné vybavenie ako strediská napríklad v Alpách, no lyžovanie v takej výške za to rozhodne stojí. Navyše sa vo vrcholovej časti drží sneh po väčšinu roku.

Pokiaľ sa vám lanovka zdá ako príliš barbarský spôsob zdolávania horských velikánov, máte niekoľko možností, ako sa dostať na vrchol Tochalu aj peši. Treba si však uvedomiť, že sa jedná o skutočne vysokohorský trek, žiadnu prechádzku ružovým sadom – tak sa na neho poriadne pripravte.

cesta na vrchol zásobovanie často obstarávajú mulice cesta na vrchol

My sme s kolegom prešli len malý úsek spodnej časti jednej z prístupových ciest a už len kontrast obrovského veľkomesta, ktoré plynule prechádza do majestátnych surových hôr, nás úplne odzbrojil. Navštívili sme niekoľko dediniek, kde jediné zásobovanie obstarávajú mulice a dole sa nedostanete inak než po vlastných. Ešte predtým sme ale prešli niekoľko kilometrov dlhú rekreačnú oblasť pozdĺž malej riečky, do ktorej chodia miestni na víkendové obedy a odpoludňajšie vodné fajky.

rekreačná oblasť pozdĺž riečky

Niekoľko prístupových ciest vedie k predposlednej stanici lanovky vo výške takmer 3 000 metrov, čo predstavuje z okraja Teheránu viac než 1 000 metrové prevýšenie. Odtiaľ sa môžete buď lanovkou vyviesť k vrcholu, alebo ďalej pokračovať peši a zdolať tak ďalších takmer 1 000 výškových metrov.

na vrchole na vrchole

Krajina trochu pripomína niektoré scény z Pána prsteňov, aj keď nie ste na Novom Zélande. Rozoklané skaly, prudké skalné steny a takmer úplne vyprahnutá zem. Vrcholky hôr po väčšinu roku pokrýva sneh a nič tam nenasvedčuje tomu, že ste ešte stále v subtropickom klimatickom pásme.

rekreačná oblasť pozdĺž riečky stretávanie Iráncov

Irán je nádherná krajina, ktorá toho ponúka toľko, že by ste ju mohli objavovať dlhé mesiace a stále by vás privádzala do úžasu. Pridajte k tomu asi najpohostinnejších a najpriateľskejších ľudí na svete a relatívne ľahkú dostupnosť (akčné spiatočné letenky začínajú na 4 000 Kč) a máte perfektnú destináciu na „dobrodružnú” dovolenku. Vďaka obrazu, ktorý o Iráne takmer po celom svete vykresľujú média, tam narazíte len na minimum turistov. Budete si tak môcť krásy krajiny užívať naplno.

GPS: 35°53'07.6"N 51°25'11.7"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Dexter Britain

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Irán: Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie II.
Publikované: 6.3.2015
V minulej časti sme nakukli prvýkrát do Iránu a dnes budeme v našich potulkách pokračovať. Tentokrát sa vydáme priamo do hlavného mesta krajiny – Teheránu.

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov – VIDEO
Publikované: 26.1.2016
Videl som toho už dosť. Obrie sochy Budov na Srí Lanke, nádherné chrámy v Thajsku a Laose, majestátne stredoveké katedrály po celej Európe… Ale Irán mi vyrazil dych. Našu púť začneme v strede krajiny, v bývalom hlavnom meste Perzie.

Irán, Teherán – brána k Strednému východu – VIDEO
Publikované: 2.2.2016
Irán je pre väčšinu cestovateľov stále veľká neznáma. Bohužiaľ. Väčšina tých, čo tam boli, sa pritom zhoduje, že ide o najpohostinnejšiu krajinu na svete. A tiež úplne bezpečnú. Poďme sa teraz pozrieť do súčasného hlavného mesta, ktoré vás do seba doslova vtiahne a nebude chcieť pustiť.

Irán: Jazd – miesto so zachovalou perzskou kultúrou I.
Publikované: 27.2.2015
Po výlete do Pakistanu v minulom týždni sa dnes pozrieme do susedného štátu, do Iránu.

Irán, Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie III.
Publikované: 13.3.2015
V minulej časti nášho putovania Iránom sme sa krátko pozreli do jeho hlavného mesta Teheránu a dnes v tomto výlete budeme ďalej pokračovať.

Irán, Kašan – mesto slávnych rezidencií IV.
Publikované: 20.3.2015
V dnešnej časti putovania po Iráne sa vydáme mimo hraníc Teheránu, aby sme sa mohli pozrieť do ďalšieho slávneho mesta v tejto zemi, Kašanu.

Irán, Isfahán – spomienka na mocnú Perziu V.
Publikované: 27.3.2015
Z Kašanu sa dnes presunieme približne dvesto kilometrov južne do našej poslednej zastávky v Iráne, do Isfahánu.


Súvisiaca fotogaléria

Irán – hor sa do dávnej Perzie
Aj keď sa Irán považuje za nebezpečnú krajinu, do ktorej sa veľa turistov neodváži vycestovať, pr...


Súvisiace video

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom
Viete, kam jazdia obyvatelia Teheránu a okolia relaxovať, lyžovať alebo si len tak pobafkať odpol...

Irán, Teherán – brána k Strednému východu
Väčšina cestovateľov vám povie, že Irán je jednou z najpohostinnejších krajín sveta a že vaše prí...

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov
Dnes sa pozrieme do Isfahánu – bývalého hlavného mesta Perzie. Leží na križovatke významných obch...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

23.6.2022
V dňoch 25. a 26. júna 2022 sa v priestoroch starého rušňového depa Bratislava východ uskutoční v poradí už 22. ročník celoslovenského zrazu historických železničných vozidiel - Rendez 2022. Návštevníkov čaká nielen vyše tridsať prevádzkyschopných historických hnacích vozidiel, ale aj bohatý sprievodný program.
22.6.2022
Všetci pretekári, nadšenci a priaznivci automobilizmu sa už dozaista nemôžu dočkať unikátneho podujatia a pretekov 500km slovenských, ktoré sa uskutočnia od 29. júna do 2. júla 2022. Súčasťou pretekov bude aj skvost na koľajniciach, vlak Slovenská strela.
21.6.2022
Po rokoch chátrania sa Stará synagóga v Bardejove dočkala komplexnej obnovy a zreštaurovania. Vynovená stavba je premenená na viacúčelový reprezentatívny priestor a miesto pre kultúru.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 24. 6. 2022
sviatok:Ján

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X