www.infoglobe.sk » Irán, Kašan – mesto slávnych rezidencií IV.

Irán, Kašan – mesto slávnych rezidencií IV.

Publikované: 20.3.2015
V dnešnej časti putovania po Iráne sa vydáme mimo hraníc Teheránu, aby sme sa mohli pozrieť do ďalšieho slávneho mesta v tejto zemi, Kašanu.

Štvrťmiliónové mesto je hlavným mestom rovnomennej provincie, ktorá leží v severozápadnej časti krajiny. Oblasť Iránu a susediaceho Iraku je kolískou civilizácie a archeologické nálezy neďaleko Kašanu to potvrdzujú. Navyše dodnes tu môžete vidieť 7 tisíc rokov starý zikkurat (vysoká stupňovitá veža, pozn. red.), ktorá je v súčasnosti súčasťou jedného z predmestí.

Kašan - historický dom

Kašan leží relatívne neďaleko Teheránu, iba tri hodiny jazdy. A verte,perzský koberec vyrobený v Kašane že sa jedná o trochu iný zážitok, než môžete zažiť v iránskom hlavnom meste. Najmä je tu skutočne teplo. To v Teheráne môžete absolvovať dlhé prechádzky bez toho, aby ste sa horúčavou potili.

Fascinujúci zikkurat, ktorý sme spomenuli už skôr, však nie je jediným historickým miestom, ktoré stojí za to vidieť. Kašan ich ponúka celú radu. V meste nájdete bazár,Kašan - mešita ktorý v sebe nezahrňuje iba samotný bazár, ale tiež niekoľko mešít, karavanserajov, podlubí, kúpeľov a vodných rezervoárov.

Keď si užijete rušnú atmosféru bazáru, isto nebude od veci si trocha oddýchnuť. Preto sa vyplatí vydať sa do historickej perzskej záhrady Bagh-e Fin, ktorá tým, že bola postavená v roku 1590, je najstaršiou doposiaľ existujúcou záhradou v Iráne.

Je to skutočne oáza pokoja. Viac než 2 hektárová záhrada s mnohými cyprusmi má hlavné nádvorie chránené hradbami a štyrmi vežami. Ako veľa perzských záhrad tej doby, aj táto má na svojom území množstvo fontán a jazierok. Vodu dostávajú zo svahu za záhradou. Vodný tlak je taký silný, že dokonca ani nie sú potrebné prídavné mechanické pumpy.

Boroujerdi -  nádvorie

V meste je niekoľko starých meštianskych domov. Pri niektorých sa nedostanete ďalej než na hlavné nádvorie, zatiaľ čo iné môžete pochodiť skrz na skrz. Bonusom je, že domy majú pivnice, kde sa môžete aspoň na chvíľku schladiť.

Jedným z pravdepodobne najznámejších domov je rezidencia Boroujerdi. Dom patril obchodníckej rodine, ktorá sa do mesta presťahovala asi pred sto rokmi a potrebovala nejaké sídlo. Samotná stavba trvala osemnásť rokov a konštantne na nej pracovali desiatky robotníkov, architektov a maliarov. Na architektonické detaily, ktoré mali zmierniť napríklad nepriaznivé vplyvy teplej klímy, bol kladený veľký dôraz.

Abbásky dom je ďalším z tradičných historických domov. Bol postavený o niečo skôr než Boroujerdi, konkrétne koncom 18. storočia. Je tu šesť nádvorí. Jedna z izieb má strop, na ktorom sú nalepené kúsky zrkadiel, aby bol za svetla sviečok vytvorený efekt hviezdneho neba.

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: Zereshk, Zereshk 2 , Zereshk 3, Hamed Saber, Fabien KhanDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Irán: Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie II.
Publikované: 6.3.2015
V minulej časti sme nakukli prvýkrát do Iránu a dnes budeme v našich potulkách pokračovať. Tentokrát sa vydáme priamo do hlavného mesta krajiny – Teheránu.

Irán, Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie III.
Publikované: 13.3.2015
V minulej časti nášho putovania Iránom sme sa krátko pozreli do jeho hlavného mesta Teheránu a dnes v tomto výlete budeme ďalej pokračovať.

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov – VIDEO
Publikované: 26.1.2016
Videl som toho už dosť. Obrie sochy Budov na Srí Lanke, nádherné chrámy v Thajsku a Laose, majestátne stredoveké katedrály po celej Európe… Ale Irán mi vyrazil dych. Našu púť začneme v strede krajiny, v bývalom hlavnom meste Perzie.

Irán, Teherán – brána k Strednému východu – VIDEO
Publikované: 2.2.2016
Irán je pre väčšinu cestovateľov stále veľká neznáma. Bohužiaľ. Väčšina tých, čo tam boli, sa pritom zhoduje, že ide o najpohostinnejšiu krajinu na svete. A tiež úplne bezpečnú. Poďme sa teraz pozrieť do súčasného hlavného mesta, ktoré vás do seba doslova vtiahne a nebude chcieť pustiť.

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom – VIDEO
Publikované: 9.2.2016
V minulej časti o Iráne sme sa nezmienili o jednom mieste, na ktoré rozhodne stojí za to vypraviť sa. Priamo nad mestom Teherán sa totiž zdvíha vysoký horský masív Alborz a jeho najobľúbenejší vrchol Tochal. Práve sem často smerujú miestni za rekreáciou a odpočinkom od veľkomesta.

Irán: Jazd – miesto so zachovalou perzskou kultúrou I.
Publikované: 27.2.2015
Po výlete do Pakistanu v minulom týždni sa dnes pozrieme do susedného štátu, do Iránu.


Súvisiaca fotogaléria

Irán – hor sa do dávnej Perzie
Aj keď sa Irán považuje za nebezpečnú krajinu, do ktorej sa veľa turistov neodváži vycestovať, pr...


Súvisiace video

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom
Viete, kam jazdia obyvatelia Teheránu a okolia relaxovať, lyžovať alebo si len tak pobafkať odpol...

Irán, Teherán – brána k Strednému východu
Väčšina cestovateľov vám povie, že Irán je jednou z najpohostinnejších krajín sveta a že vaše prí...

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov
Dnes sa pozrieme do Isfahánu – bývalého hlavného mesta Perzie. Leží na križovatke významných obch...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

27.11.2020
Jedným z najvýznamnejších hradov na severovýchode Slovenska je zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. V tohtoročnej turistickej sezóne, poznačenej dvoma vlnami koronavírusu, sa stal obľúbeným náhradným cieľom výletov v čase, keď boli vnútorné atrakcie regiónu uzavreté.
25.11.2020
Klub slovenských turistov združujúci viac než 16 000 nadšencov výletov do prírody zostavil hlavné turistické podujatia pre rok 2021, avšak ich aktuálnosť bude závisieť od epidemiologickej situácie. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich plánovaný prehľad.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolok zverejnil predbežný kalendár podujatí na nadchádzajúci rok 2021. Samozrejme jeho aktuálnosť bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - IRÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 27. 11. 2020
sviatok:Milan
dnes:
piatok 27.11.
2 °C
zajtra:
sobota 28.11.
2 °C