Irán, Kašan – mesto slávnych rezidencií IV.

Štvrťmiliónové mesto je hlavným mestom rovnomennej provincie, ktorá leží v severozápadnej časti krajiny. Oblasť Iránu a susediaceho Iraku je kolískou civilizácie a archeologické nálezy neďaleko Kašanu to potvrdzujú. Navyše dodnes tu môžete vidieť 7 tisíc rokov starý zikkurat (vysoká stupňovitá veža, pozn. red.), ktorá je v súčasnosti súčasťou jedného z predmestí.
Kašan leží relatívne neďaleko Teheránu, iba tri hodiny jazdy. A verte, že sa jedná o trochu iný zážitok, než môžete zažiť v iránskom hlavnom meste. Najmä je tu skutočne teplo. To v Teheráne môžete absolvovať dlhé prechádzky bez toho, aby ste sa horúčavou potili.
Fascinujúci zikkurat, ktorý sme spomenuli už skôr, však nie je jediným historickým miestom, ktoré stojí za to vidieť. Kašan ich ponúka celú radu. V meste nájdete bazár, ktorý v sebe nezahrňuje iba samotný bazár, ale tiež niekoľko mešít, karavanserajov, podlubí, kúpeľov a vodných rezervoárov.
Keď si užijete rušnú atmosféru bazáru, isto nebude od veci si trocha oddýchnuť. Preto sa vyplatí vydať sa do historickej perzskej záhrady Bagh-e Fin, ktorá tým, že bola postavená v roku 1590, je najstaršiou doposiaľ existujúcou záhradou v Iráne.
Je to skutočne oáza pokoja. Viac než 2 hektárová záhrada s mnohými cyprusmi má hlavné nádvorie chránené hradbami a štyrmi vežami. Ako veľa perzských záhrad tej doby, aj táto má na svojom území množstvo fontán a jazierok. Vodu dostávajú zo svahu za záhradou. Vodný tlak je taký silný, že dokonca ani nie sú potrebné prídavné mechanické pumpy.
V meste je niekoľko starých meštianskych domov. Pri niektorých sa nedostanete ďalej než na hlavné nádvorie, zatiaľ čo iné môžete pochodiť skrz na skrz. Bonusom je, že domy majú pivnice, kde sa môžete aspoň na chvíľku schladiť.
Jedným z pravdepodobne najznámejších domov je rezidencia Boroujerdi. Dom patril obchodníckej rodine, ktorá sa do mesta presťahovala asi pred sto rokmi a potrebovala nejaké sídlo. Samotná stavba trvala osemnásť rokov a konštantne na nej pracovali desiatky robotníkov, architektov a maliarov. Na architektonické detaily, ktoré mali zmierniť napríklad nepriaznivé vplyvy teplej klímy, bol kladený veľký dôraz.
Abbásky dom je ďalším z tradičných historických domov. Bol postavený o niečo skôr než Boroujerdi, konkrétne koncom 18. storočia. Je tu šesť nádvorí. Jedna z izieb má strop, na ktorom sú nalepené kúsky zrkadiel, aby bol za svetla sviečok vytvorený efekt hviezdneho neba.
Text: Maxim Kucer
Preklad: Oskár Mažgút
Foto: Wikipedia.org: Zereshk, Zereshk 2 , Zereshk 3, Hamed Saber, Fabien Khan
Diskusia k článku (0) |
Súvisiace články

Irán: Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie II.

Irán, Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie III.

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov – VIDEO

Irán, Teherán – brána k Strednému východu – VIDEO

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom – VIDEO

Irán: Jazd – miesto so zachovalou perzskou kultúrou I.
Súvisiaca fotogaléria

Irán – hor sa do dávnej Perzie
Súvisiace video

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom

Irán, Teherán – brána k Strednému východu

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov
Lokácia:
