www.infoglobe.sk » Irán, Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie III.

Irán, Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie III.

Publikované: 13.3.2015
V minulej časti nášho putovania Iránom sme sa krátko pozreli do jeho hlavného mesta Teheránu a dnes v tomto výlete budeme ďalej pokračovať.

trónJedným z miest, kam by ste sa v Teheráne rozhodne mali vydať je Pokladnica národných šperkov. Jedná sa o kolekciu najdrahších šperkov na svete, ktorá bola zhromažďovaná po celé storočia. Každý šperk v tejto zbierke reflektuje búrlivú históriu iránskej zeme. Na jednej strane je táto zbierka chválospevom iránskeho ľudu, pretože poukazuje na jeho bohatú kultúru. Na druhej strane je však pripomienkoukoruna časov útlaku a arogancie moci, ktorá sa týmito šperkmi honosila.

Je potrebné poznamenať, že zbierka tiež zahrňuje iránske korunovačné Milad Towerklenoty, a to vrátane niekoľkých prepracovaných korún, dekoratívnych trónov, niekoľko desiatok koruniek, mečov alebo štítov. Nechýbajú ani taniere z drahých kovov ozdobené drahokamami alebo aj zlatý glóbus s oceánmi vysádzanými smaragdami a s rovnobežkami a poludníkmi vysádzanými diamantmi.

Necháme za sebou rozprávkové bohatstvo a vydáme sa ďalej. Iným miestom, ktoré by malo byť snáď povinnosťou pre každého návštevníka Teheránu, je veža Borj-e Milad. Relatívne nedávno postavená stavba (2007) je jednoznačne najvyššou budovou v Iráne a šiestou najvyššou vežou na svete hneď po Tokyo Sky Tree (634 m), televíznej veži v Kantone (600 m), CN Tower v Toronte (533 m), televíznej veži Ostankino (540 m) a Oriental Pearl Tower (468 m).

Milad Tower

Pre návštevníkov je vo veži rezervované prízemie, odkiaľ ich šesť výťahov rýchlosťou 7 metrov za sekundu presunie nahor do veľkej, 25 tisíc ton vážiacej oceľovej konštrukcie. Jej dvanásť poschodí v sebe zahŕňa uzavretú vyhliadkovú plošinu, jedáleň, verejne prístupnú umeleckú galériu, rotujúcu reštauráciu alebo VIP reštauráciu. Najvyššie z poschodí v tejto konštrukcii sa nachádza vo výške 315 metrov. Zvyšok veže tvorí 120 metrov vysoká anténa.

Posledným miestom, kam sa dnes spolu v Iráne vydáme je Veľký bazár. Bazbazáráre sú viac než len miesto, kde sa predáva tovar. Uzatvárajú sa tu miestne, ale aj medzinárodné obchody, ľudia si tu hovoria novinky z politiky, sú tu vystavené náboženské a národné symboly a pohybujú sa tu ľudia všetkých tried.

Najväčší bazár v Iráne sa nachádza v samotnom centre Iránu. Od konca 19. storočia sa stal centrom ekonomickej a politickej histórie krajiny. Svoju veľkú úlohu odohral aj počas revolúcie v roku 1979. Okolo bazáru sa totiž sústredili konzervatívne sily, ktoré podporili islamistickú revolúciu, ktorá zvrhla proamerického šáha Pahlavího.

Teheránsky bazár je podľa tradície rozdelený do niekoľkých uličiek, z ktorých sa každá špecializuje na určitý druh tovaru. Nájdete tu uličky s kobercami, papierom, korením alebo so vzácnymi kovmi. Samozrejme dnes sa tu čím ďalej tým častejšie predáva aj moderný tovar ako elektronika.

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: Hansueli Krapf, Aliameri, Hansueli Krapf 2 , Imperial Court of Iran, Acm84

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Irán: Jazd – miesto so zachovalou perzskou kultúrou I.
Publikované: 27.2.2015
Po výlete do Pakistanu v minulom týždni sa dnes pozrieme do susedného štátu, do Iránu.

Irán: Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie II.
Publikované: 6.3.2015
V minulej časti sme nakukli prvýkrát do Iránu a dnes budeme v našich potulkách pokračovať. Tentokrát sa vydáme priamo do hlavného mesta krajiny – Teheránu.

Irán, Kašan – mesto slávnych rezidencií IV.
Publikované: 20.3.2015
V dnešnej časti putovania po Iráne sa vydáme mimo hraníc Teheránu, aby sme sa mohli pozrieť do ďalšieho slávneho mesta v tejto zemi, Kašanu.

Irán, Isfahán – spomienka na mocnú Perziu V.
Publikované: 27.3.2015
Z Kašanu sa dnes presunieme približne dvesto kilometrov južne do našej poslednej zastávky v Iráne, do Isfahánu.

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov – VIDEO
Publikované: 26.1.2016
Videl som toho už dosť. Obrie sochy Budov na Srí Lanke, nádherné chrámy v Thajsku a Laose, majestátne stredoveké katedrály po celej Európe… Ale Irán mi vyrazil dych. Našu púť začneme v strede krajiny, v bývalom hlavnom meste Perzie.

Irán, Teherán – brána k Strednému východu – VIDEO
Publikované: 2.2.2016
Irán je pre väčšinu cestovateľov stále veľká neznáma. Bohužiaľ. Väčšina tých, čo tam boli, sa pritom zhoduje, že ide o najpohostinnejšiu krajinu na svete. A tiež úplne bezpečnú. Poďme sa teraz pozrieť do súčasného hlavného mesta, ktoré vás do seba doslova vtiahne a nebude chcieť pustiť.

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom – VIDEO
Publikované: 9.2.2016
V minulej časti o Iráne sme sa nezmienili o jednom mieste, na ktoré rozhodne stojí za to vypraviť sa. Priamo nad mestom Teherán sa totiž zdvíha vysoký horský masív Alborz a jeho najobľúbenejší vrchol Tochal. Práve sem často smerujú miestni za rekreáciou a odpočinkom od veľkomesta.


Súvisiaca fotogaléria

Irán – hor sa do dávnej Perzie
Aj keď sa Irán považuje za nebezpečnú krajinu, do ktorej sa veľa turistov neodváži vycestovať, pr...


Súvisiace video

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom
Viete, kam jazdia obyvatelia Teheránu a okolia relaxovať, lyžovať alebo si len tak pobafkať odpol...

Irán, Teherán – brána k Strednému východu
Väčšina cestovateľov vám povie, že Irán je jednou z najpohostinnejších krajín sveta a že vaše prí...

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov
Dnes sa pozrieme do Isfahánu – bývalého hlavného mesta Perzie. Leží na križovatke významných obch...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

27.11.2020
Jedným z najvýznamnejších hradov na severovýchode Slovenska je zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. V tohtoročnej turistickej sezóne, poznačenej dvoma vlnami koronavírusu, sa stal obľúbeným náhradným cieľom výletov v čase, keď boli vnútorné atrakcie regiónu uzavreté.
25.11.2020
Klub slovenských turistov združujúci viac než 16 000 nadšencov výletov do prírody zostavil hlavné turistické podujatia pre rok 2021, avšak ich aktuálnosť bude závisieť od epidemiologickej situácie. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich plánovaný prehľad.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolok zverejnil predbežný kalendár podujatí na nadchádzajúci rok 2021. Samozrejme jeho aktuálnosť bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - IRÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 27. 11. 2020
sviatok:Milan
dnes:
piatok 27.11.
2 °C
zajtra:
sobota 28.11.
2 °C