www.infoglobe.sk » Irán, Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie III.

Irán, Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie III.

Publikované: 13.3.2015
V minulej časti nášho putovania Iránom sme sa krátko pozreli do jeho hlavného mesta Teheránu a dnes v tomto výlete budeme ďalej pokračovať.

trónJedným z miest, kam by ste sa v Teheráne rozhodne mali vydať je Pokladnica národných šperkov. Jedná sa o kolekciu najdrahších šperkov na svete, ktorá bola zhromažďovaná po celé storočia. Každý šperk v tejto zbierke reflektuje búrlivú históriu iránskej zeme. Na jednej strane je táto zbierka chválospevom iránskeho ľudu, pretože poukazuje na jeho bohatú kultúru. Na druhej strane je však pripomienkoukoruna časov útlaku a arogancie moci, ktorá sa týmito šperkmi honosila.

Je potrebné poznamenať, že zbierka tiež zahrňuje iránske korunovačné Milad Towerklenoty, a to vrátane niekoľkých prepracovaných korún, dekoratívnych trónov, niekoľko desiatok koruniek, mečov alebo štítov. Nechýbajú ani taniere z drahých kovov ozdobené drahokamami alebo aj zlatý glóbus s oceánmi vysádzanými smaragdami a s rovnobežkami a poludníkmi vysádzanými diamantmi.

Necháme za sebou rozprávkové bohatstvo a vydáme sa ďalej. Iným miestom, ktoré by malo byť snáď povinnosťou pre každého návštevníka Teheránu, je veža Borj-e Milad. Relatívne nedávno postavená stavba (2007) je jednoznačne najvyššou budovou v Iráne a šiestou najvyššou vežou na svete hneď po Tokyo Sky Tree (634 m), televíznej veži v Kantone (600 m), CN Tower v Toronte (533 m), televíznej veži Ostankino (540 m) a Oriental Pearl Tower (468 m).

Milad Tower

Pre návštevníkov je vo veži rezervované prízemie, odkiaľ ich šesť výťahov rýchlosťou 7 metrov za sekundu presunie nahor do veľkej, 25 tisíc ton vážiacej oceľovej konštrukcie. Jej dvanásť poschodí v sebe zahŕňa uzavretú vyhliadkovú plošinu, jedáleň, verejne prístupnú umeleckú galériu, rotujúcu reštauráciu alebo VIP reštauráciu. Najvyššie z poschodí v tejto konštrukcii sa nachádza vo výške 315 metrov. Zvyšok veže tvorí 120 metrov vysoká anténa.

Posledným miestom, kam sa dnes spolu v Iráne vydáme je Veľký bazár. Bazbazáráre sú viac než len miesto, kde sa predáva tovar. Uzatvárajú sa tu miestne, ale aj medzinárodné obchody, ľudia si tu hovoria novinky z politiky, sú tu vystavené náboženské a národné symboly a pohybujú sa tu ľudia všetkých tried.

Najväčší bazár v Iráne sa nachádza v samotnom centre Iránu. Od konca 19. storočia sa stal centrom ekonomickej a politickej histórie krajiny. Svoju veľkú úlohu odohral aj počas revolúcie v roku 1979. Okolo bazáru sa totiž sústredili konzervatívne sily, ktoré podporili islamistickú revolúciu, ktorá zvrhla proamerického šáha Pahlavího.

Teheránsky bazár je podľa tradície rozdelený do niekoľkých uličiek, z ktorých sa každá špecializuje na určitý druh tovaru. Nájdete tu uličky s kobercami, papierom, korením alebo so vzácnymi kovmi. Samozrejme dnes sa tu čím ďalej tým častejšie predáva aj moderný tovar ako elektronika.

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: Hansueli Krapf, Aliameri, Hansueli Krapf 2 , Imperial Court of Iran, Acm84

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Irán: Jazd – miesto so zachovalou perzskou kultúrou I.
Publikované: 27.2.2015
Po výlete do Pakistanu v minulom týždni sa dnes pozrieme do susedného štátu, do Iránu.

Irán: Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie II.
Publikované: 6.3.2015
V minulej časti sme nakukli prvýkrát do Iránu a dnes budeme v našich potulkách pokračovať. Tentokrát sa vydáme priamo do hlavného mesta krajiny – Teheránu.

Irán, Kašan – mesto slávnych rezidencií IV.
Publikované: 20.3.2015
V dnešnej časti putovania po Iráne sa vydáme mimo hraníc Teheránu, aby sme sa mohli pozrieť do ďalšieho slávneho mesta v tejto zemi, Kašanu.

Irán, Isfahán – spomienka na mocnú Perziu V.
Publikované: 27.3.2015
Z Kašanu sa dnes presunieme približne dvesto kilometrov južne do našej poslednej zastávky v Iráne, do Isfahánu.

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov – VIDEO
Publikované: 26.1.2016
Videl som toho už dosť. Obrie sochy Budov na Srí Lanke, nádherné chrámy v Thajsku a Laose, majestátne stredoveké katedrály po celej Európe… Ale Irán mi vyrazil dych. Našu púť začneme v strede krajiny, v bývalom hlavnom meste Perzie.

Irán, Teherán – brána k Strednému východu – VIDEO
Publikované: 2.2.2016
Irán je pre väčšinu cestovateľov stále veľká neznáma. Bohužiaľ. Väčšina tých, čo tam boli, sa pritom zhoduje, že ide o najpohostinnejšiu krajinu na svete. A tiež úplne bezpečnú. Poďme sa teraz pozrieť do súčasného hlavného mesta, ktoré vás do seba doslova vtiahne a nebude chcieť pustiť.

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom – VIDEO
Publikované: 9.2.2016
V minulej časti o Iráne sme sa nezmienili o jednom mieste, na ktoré rozhodne stojí za to vypraviť sa. Priamo nad mestom Teherán sa totiž zdvíha vysoký horský masív Alborz a jeho najobľúbenejší vrchol Tochal. Práve sem často smerujú miestni za rekreáciou a odpočinkom od veľkomesta.


Súvisiaca fotogaléria

Irán – hor sa do dávnej Perzie
Aj keď sa Irán považuje za nebezpečnú krajinu, do ktorej sa veľa turistov neodváži vycestovať, pr...


Súvisiace video

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom
Viete, kam jazdia obyvatelia Teheránu a okolia relaxovať, lyžovať alebo si len tak pobafkať odpol...

Irán, Teherán – brána k Strednému východu
Väčšina cestovateľov vám povie, že Irán je jednou z najpohostinnejších krajín sveta a že vaše prí...

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov
Dnes sa pozrieme do Isfahánu – bývalého hlavného mesta Perzie. Leží na križovatke významných obch...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

6.7.2022
V Bardejovských kúpeľoch sa budú tento víkend opäť konať tradičné Bardejovské kúpeľné dni v plnom formáte. Návštevníkov čaká v areáli pri Kúpeľnej Dvorane každý deň od 15-tej do pol 10-tej bohatý kultúrny program, ktorého súčasťou budú vystúpenia slovenských umelcov.
5.7.2022
Kyjevská oblasť bolo jedno z prvých zasiahnutých území, kde pocítili miestni obyvatelia ruskú vojenskú agresiu. Jej ničivé dôsledky si nateraz môžete pozrieť virtuálne, a to prostredníctvom online múzea.
2.7.2022
Vydajte sa na výlet a spoznajte tajomstvá slovenskej prírody s novou aplikáciou Lesmír, ktorá simuluje skutočného sprievodcu. Naviguje vás po trase vybraného „lesmírneho“ chodníka.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 6. 7. 2022
sviatok:Patrik, Patrícia

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X