www.infoglobe.sk » Irán: Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie II.

Irán: Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie II.

Publikované: 6.3.2015
V minulej časti sme nakukli prvýkrát do Iránu a dnes budeme v našich potulkách pokračovať. Tentokrát sa vydáme priamo do hlavného mesta krajiny – Teheránu.

Možno ste už počuli tvrdenie, že pokiaľ chcete zažiť naozajstný Stredný východ, hlavné iránske mesto by vám rozhodne nemalo uniknúť. Teherán je totiž mesto, ktoré zanechá neprekonateľný prvý dojem. Napríklad keď pôjdete ráno autobusom do centra po jednej z jeho hlavných tepien - osemprúdovej diaľnici. Pokiaľ si odmyslíte všadeprítomnú betónovú zástavbu a sústredíte pozornosť do diaľky, čaká vás pohľad na krásne gigantické hory a naproti nim rozprestierajúcu sa púšť.

Teherán

Teherán je mestom, v ktorom sa miesi mnoho kultúr. Nájdete tu veľa zaujímavých múzeí, pekných parkov, reštaurácií a hlavne milých a priateľských ľudí. Teherán je práve miestom, kde narazíte skôr na otvorenejších ľudí, predovšetkým z mladšej generácie Iráncov. Aj tak počítajte s tým, že ako náhle nastane čas k modlitbe, celé mesto sa na päť minút zastaví, aby ľudia mohli uctiť Alaha.

Teherán

V zásade sa mesto delí na dve hlavné časti – severnú a južnú. Tá severná je modernejšia, bohatšia, kým južná je skôr chudobnejšia a zaostalejšia. Čo ale platí v podstate pre celé 14 miliónové mesto je smog, neustále pribúdanie zabetónovaných plôch a dopravné zápchy. Dopravu v Teheráne jednoznačne charakterizuje slovo „chaos“. Pre cestovateľa zo strednej Európy zvyknutého na viac, či menej koordinovanú premávku na cestách, bude tunajšie prechádzanie cesty vskutku dobrodružným zážitkom. Je skutočne na mieste dávať zvýšený pozor, pretože sa tu vyskytujú veľké množstvá dopravných nehôd. Zanedlho si však zvyknete uhýbať autám ako profík a tiež sa nebudete diviť, že počet namaľovaných pruhov zďaleka neodpovedá ich skutočnému počtu, a že motocyklisti používajú chodníky ešte ako ďalší prídavný pruh.

Teherán

Dobré je využiť rozsiahle miestne siete autobusovej dopravy, aj keď jej systém je niekedy zmätočný. Je dôležité si pamätať, že autobusy sú striktne rozdelené na dve časti – podľa pohlavia. Muži sedia vpredu a ženy vzadu autobusu. Okrem iného niektoré linky vyžadujú kúpu predplatenej karty, ktorej cena sa na minimálnej hranici pohybuje okolo 20 korún (cca 0,70€). Na iných linkách platíte pri vystúpení z autobusu a cena za jazdu sa pohybuje okolo pár centov.

Teherán

Napriek chaotickej doprave a rozširujúcej sa betónovej džungli nájdete v Teheráne veľa útulných miest ako už zmienené parky, ktorých je v meste cez 800. Taktiež klíma v meste ležiacom v 1 100 metroch nad morom je o niečo príjemnejšia než v iných iránskym mestách. Letné teploty sa pohybujú okolo prijateľných 32 stupňov Celzia, avšak vzduch býva pomerne suchý.

Teherán

V ďalšej časti nášho výletu sa vydáme k pamiatkam a zaujímavým miestam v Teheráne.

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikimedia Commons, Wikipedia.org: Pazuzu, Msanta20, Milad Mosapoor, Magnus Manske, Foad TorsizhiDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom – VIDEO
Publikované: 9.2.2016
V minulej časti o Iráne sme sa nezmienili o jednom mieste, na ktoré rozhodne stojí za to vypraviť sa. Priamo nad mestom Teherán sa totiž zdvíha vysoký horský masív Alborz a jeho najobľúbenejší vrchol Tochal. Práve sem často smerujú miestni za rekreáciou a odpočinkom od veľkomesta.

Irán, Teherán – brána k Strednému východu – VIDEO
Publikované: 2.2.2016
Irán je pre väčšinu cestovateľov stále veľká neznáma. Bohužiaľ. Väčšina tých, čo tam boli, sa pritom zhoduje, že ide o najpohostinnejšiu krajinu na svete. A tiež úplne bezpečnú. Poďme sa teraz pozrieť do súčasného hlavného mesta, ktoré vás do seba doslova vtiahne a nebude chcieť pustiť.

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov – VIDEO
Publikované: 26.1.2016
Videl som toho už dosť. Obrie sochy Budov na Srí Lanke, nádherné chrámy v Thajsku a Laose, majestátne stredoveké katedrály po celej Európe… Ale Irán mi vyrazil dych. Našu púť začneme v strede krajiny, v bývalom hlavnom meste Perzie.

Irán, Isfahán – spomienka na mocnú Perziu V.
Publikované: 27.3.2015
Z Kašanu sa dnes presunieme približne dvesto kilometrov južne do našej poslednej zastávky v Iráne, do Isfahánu.

Irán, Kašan – mesto slávnych rezidencií IV.
Publikované: 20.3.2015
V dnešnej časti putovania po Iráne sa vydáme mimo hraníc Teheránu, aby sme sa mohli pozrieť do ďalšieho slávneho mesta v tejto zemi, Kašanu.

Irán, Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie III.
Publikované: 13.3.2015
V minulej časti nášho putovania Iránom sme sa krátko pozreli do jeho hlavného mesta Teheránu a dnes v tomto výlete budeme ďalej pokračovať.

Irán: Jazd – miesto so zachovalou perzskou kultúrou I.
Publikované: 27.2.2015
Po výlete do Pakistanu v minulom týždni sa dnes pozrieme do susedného štátu, do Iránu.

Pakistan, Karáči – metropola na brehoch Arabského mora
Publikované: 20.2.2015
Pakistan je krajinou, ktorá dozaista trpí zlou mediálnou prezentáciou. Správy, ktoré o tejto zemi počúvame, často informujú o teroristických útokoch, ktoré sa však odohrávajú ďaleko od turistických atrakcií. V tomto obraze potom zanikajú hlavné prednosti tejto krajiny, čo sú mierumilovní ľudia, bohatá história, krásne hory a kuchyňa, ktorá si vás omotá okolo prsta.

Pakistan, Lahore – srdce Pakistanu
Publikované: 26.7.2013
Srdce Pakistanu alebo tiež hlavné mesto kultúry sú pravdepodobne dve najbežnejší prezývky pre toto obrovské mesto.


Súvisiaca fotogaléria

Irán – hor sa do dávnej Perzie
Aj keď sa Irán považuje za nebezpečnú krajinu, do ktorej sa veľa turistov neodváži vycestovať, pr...


Súvisiace video

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom
Viete, kam jazdia obyvatelia Teheránu a okolia relaxovať, lyžovať alebo si len tak pobafkať odpol...

Irán, Teherán – brána k Strednému východu
Väčšina cestovateľov vám povie, že Irán je jednou z najpohostinnejších krajín sveta a že vaše prí...

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov
Dnes sa pozrieme do Isfahánu – bývalého hlavného mesta Perzie. Leží na križovatke významných obch...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kúzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
1. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!

Aktuality:

1.12.2021
Karibský ostrovný štát Barbados sa stal republikou a prestal tak uznávať britskú kráľovnú Alžbetu II., ktorá bola doteraz jeho najvyššou predstaviteľkou. Post najvyššej hlavy štátu obsadila súčasná generálna guvernérka.  
27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.
24.11.2021
Aj tento rok sa návštevníci Vysokých Tatier môžu tešiť na Tatranský ľadový dóm, ktorý tradične „vyrástol“ na Hrebienku. Nesie podobu jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe, ako symbolu konca doby poznačenej pandémiou  a nového začiatku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 2. 12. 2021
sviatok:Bibiána

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X