www.infoglobe.sk » Irán: Jazd – miesto so zachovalou perzskou kultúrou I.

Irán: Jazd – miesto so zachovalou perzskou kultúrou I.

Publikované: 27.2.2015
Po výlete do Pakistanu v minulom týždni sa dnes pozrieme do susedného štátu, do Iránu.

Jedná sa o ďalšiu krajinu, o ktorej je v Českej republike a na západe pomerne  Jazdnegatívne povedomie najmä kvôli otázke iránskeho jadrového programu. Nás však zaujíma kultúra a história tejto krajiny. Na 1,6 milióna km2 tu žije 77 miliónov obyvateľov.

Je pravdou, že Irán má trochu striktné pravidlá a každý cestovateľ by ich mal dodržiavať. Napríklad ženy musia povinne nosiť hidžáb (šatku, ktorá žene zahaľuje vlasy, krk a poprsie), avšak rozhodne nemusí nosiť napríklad burku, ktorá by ich zahalila celé. Je však vhodné, aby ženy mali nohavice alebo dlhé sukne.

Mnohí cestovatelia sa zhodnú, že ľudia by mali odhodiť svoj strach a stereotypy o Iráncoch za hlavu. Ľudia sú tu veľmi priateľskí. Irán samotný by mal byť vnímaný ako krajina, ktorá je predovšetkým dedičom perzskej kultúry, ktorá v oblasti dnešného Iránu mala svoje centrum. Iránska kultúra patrí vôbec k najstarším na zemi. Vzhľadom k veľkosti priestoru, ktorý Perzská ríša v rôznych svojich obdobiach pokrývala, ovplyvnila kultúru v mnohých ďalších krajinách ako dnešné Taliansko, Grécko alebo Rusko.

 Jazd

Pokiaľ si miestnu kultúru chcete skutočne vychutnať, mali by ste zvážiť ubytovanie v karavanserajoch. V staroveku a stredoveku to boli miesta, kde sa zastavovali obchodníci, aby si na svojich dlhých cestách oddýchli. Zlou voľbou nemusia byť ani staré domy vyšších vrstiev, ktoré boli prestavané na hotely.

 Jazd

Jazd (Yazd) je jedným z najväčších a najstarších iránskych miest, ktorého začiatok sa datuje prinajmenšom 5000 rokov späť. Mesto má zo strategického hľadiska pomerne výhodnú polohu. Nachádza sa v oblasti, ktorá je celkovo ťažko prístupná, čím bolo chránené pred bitkami a plienením. Napríklad v 13. storočí, keď si Áziu podmaňovali slová Džingischána, sa mesto stalo pre mnohých bezpečným útočiskom.

 Jazd

Napriek tomu, že sa mesto nachádza v pomerne nehostinnom podnebí, boli mnohé ťažkosti, ako dodávky vody alebo vetranie veľkého tepla, veľmi rozumne vyriešené. V Jazde (Yazde) je jedna z najväčších sietí kanálov. Sú to umelé podzemné kanály, ktoré do mesta privádzajú samospádom vodu z hôr. Mnoho domov bolo vybavených „ lapačmi vetrov“ čo sú vetracie šachty, ktoré bývajú často s vodnými rezervoármi. Vďaka tomu je potom voda aj v letných mesiacoch takmer ľadová.

 Jazd

Návšteva Iránu si žiada tiež ochutnanie nejakého tradičného miestneho pokrmu. Dobrou voľbou bude kabab (u nás poznáte určite ako kebab), ktorý je iránskym národným jedlom. Mäso býva servírované s ryžou basmati ochutenou šafranom alebo s chlebom naan. Často narazíte aj na pokrmy obsahujúce dusený baklažán.

Pokračovanie nabudúce...

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Lambdacore, Fabienkhan, Fabienkhan (2) Ralf Schumacher,

BramstercateDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Pakistan, Karáči – metropola na brehoch Arabského mora
Publikované: 5.4.2022
Pakistan je krajinou, ktorá dozaista trpí zlou mediálnou prezentáciou. Správy, ktoré o tejto zemi počúvame, často informujú o teroristických útokoch, ktoré sa však odohrávajú ďaleko od turistických atrakcií. V tomto obraze potom zanikajú hlavné prednosti tejto krajiny, čo sú mierumilovní ľudia, bohatá história, krásne hory a kuchyňa, ktorá si vás omotá okolo prsta.

Irán: Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie II.
Publikované: 6.3.2015
V minulej časti sme nakukli prvýkrát do Iránu a dnes budeme v našich potulkách pokračovať. Tentokrát sa vydáme priamo do hlavného mesta krajiny – Teheránu.

Irán, Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie III.
Publikované: 13.3.2015
V minulej časti nášho putovania Iránom sme sa krátko pozreli do jeho hlavného mesta Teheránu a dnes v tomto výlete budeme ďalej pokračovať.

Irán, Kašan – mesto slávnych rezidencií IV.
Publikované: 20.3.2015
V dnešnej časti putovania po Iráne sa vydáme mimo hraníc Teheránu, aby sme sa mohli pozrieť do ďalšieho slávneho mesta v tejto zemi, Kašanu.

Irán, Isfahán – spomienka na mocnú Perziu V.
Publikované: 27.3.2015
Z Kašanu sa dnes presunieme približne dvesto kilometrov južne do našej poslednej zastávky v Iráne, do Isfahánu.

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov – VIDEO
Publikované: 26.1.2016
Videl som toho už dosť. Obrie sochy Budov na Srí Lanke, nádherné chrámy v Thajsku a Laose, majestátne stredoveké katedrály po celej Európe… Ale Irán mi vyrazil dych. Našu púť začneme v strede krajiny, v bývalom hlavnom meste Perzie.

Irán, Teherán – brána k Strednému východu – VIDEO
Publikované: 2.2.2016
Irán je pre väčšinu cestovateľov stále veľká neznáma. Bohužiaľ. Väčšina tých, čo tam boli, sa pritom zhoduje, že ide o najpohostinnejšiu krajinu na svete. A tiež úplne bezpečnú. Poďme sa teraz pozrieť do súčasného hlavného mesta, ktoré vás do seba doslova vtiahne a nebude chcieť pustiť.

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom – VIDEO
Publikované: 9.2.2016
V minulej časti o Iráne sme sa nezmienili o jednom mieste, na ktoré rozhodne stojí za to vypraviť sa. Priamo nad mestom Teherán sa totiž zdvíha vysoký horský masív Alborz a jeho najobľúbenejší vrchol Tochal. Práve sem často smerujú miestni za rekreáciou a odpočinkom od veľkomesta.


Súvisiaca fotogaléria

Irán – hor sa do dávnej Perzie
Aj keď sa Irán považuje za nebezpečnú krajinu, do ktorej sa veľa turistov neodváži vycestovať, pr...

Pakistan – krajina zeleného polmesiaca
Fotografie z druhej najľudnatejšej moslimskej krajiny, ktorá sa rozkladá medzi strechou sveta – H...


Súvisiace video

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom
Viete, kam jazdia obyvatelia Teheránu a okolia relaxovať, lyžovať alebo si len tak pobafkať odpol...

Irán, Teherán – brána k Strednému východu
Väčšina cestovateľov vám povie, že Irán je jednou z najpohostinnejších krajín sveta a že vaše prí...

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov
Dnes sa pozrieme do Isfahánu – bývalého hlavného mesta Perzie. Leží na križovatke významných obch...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

2.7.2022
Vydajte sa na výlet a spoznajte tajomstvá slovenskej prírody s novou aplikáciou Lesmír, ktorá simuluje skutočného sprievodcu. Naviguje vás po trase vybraného „lesmírneho“ chodníka.  
29.6.2022
Európska environmentálna agentúra zostavila rebríček najkvalitnejších vôd na kúpanie v rámci Európskej únie. Dobrou správou je, že až 85% európskych miest má vodu na kúpanie v excelentnej kvalite. Ako obstáli jednotlivé krajiny resp. lokality, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
28.6.2022
Aktuálny ročník festivalu Hudobné leto ponúkne 10 nezabudnuteľných koncertov a umeleckých vystúpení z rôznych hudobných žánrov. Priaznivci kvalitnej hudby sa opäť môžu tešiť na bohaté kultúrne leto v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 2. 7. 2022
sviatok:Berta

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X