www.infoglobe.sk » Irán, Isfahán – spomienka na mocnú Perziu V.

Irán, Isfahán – spomienka na mocnú Perziu V.

Publikované: 27.3.2015
Z Kašanu sa dnes presunieme približne dvesto kilometrov južne do našej poslednej zastávky v Iráne, do Isfahánu.

Isfahánu sa hovorí aj „polovica sveta“, čo pramení z toho, že mesto je považované za jedno z najkrajších na svete. My sa pozrieme na to, čo ho robí takým výnimoChadžuský most (Khaju Bridge)čným.

Dnešný Isfahán je mesto s takmer dvoma miliónmi obyvateľov, a to z neho robí tretie najväčšie mesto v krajine. Nájdete ho na úrodných pláňach okolo rieky Zayanderud v predhorí pohoria Zagros. Aj napriek svojej nadmorskej výške 1500 metrov, je v Isfaháne v lete pomerne horúco. Nie je výnimkou, že sa letné teploty pohybujú okolo 35 °C.

 Jedny z najkrajších architektonických diel v Isfaháne sú mosty cez rieku Zayanderud. Najstarším je „Šáhrestánský“. Najstaršia časť mostu pochádza z 3. storočia, teda z obdobia, kedy Blízkemu východu a Strednej Ázii vládla mocná dynastia Sasánovcov. Most je cez 100 metrov dlhý a 5 metrov široký.

Novším, avšak nemenej zaujímavým je Chadžuský most (Khaju Bridge). Nechal ho postaviť šah Abbas II. asi v polovici 17. storočia na základoch staršieho mostu. Chadžuský most bol trochu atypický tým, že slúžil zároveň ako priehrada. Hore na moste je celkom rozmerná budova, ktorá slúžila často ako verejné zhromaždisko alebo čajovňa. Zvnútra bola pôvodne vyzdobená kachličkami a maľbami. Most je považovaný za jeden z najlepších príkladov zachovanej perzskej architektúry.

Šáhrestánský most

Čo sa týka rozmerov a ďalších špecifikácií mostu, Chadžuský most je o niečo dlhší než „Šáhrestánský most“. Meria 133 metrov na dĺžku a 12 metrov na šírku. Bol postavený z tehál a kameňov.

Nemali by sme zabudnúť na most, ktorý svojou monumentálnosťou ostatné v meste jednoznačne presahuje. Siosepolský most (Si-o-Seh Pol) je so svojimi bezmála 300 metrami najdlhší. Bol postavený na prelome 16. a 17. Storočia a je považovaný za ukážkové dielo safavidského obdobia. Jeho meno znamená Most tridsiatich troch oblúkov.

Siosepolský most

Hneď ako budete unavení z chodenia po historických mostoch Isfahánu, hodilo by sa doplniť energiu nejakým typickým miestnym jedlom. Môžete vyskúšať napríklad beryuni. Tento pokrm sa pripravuje z pečeného jahňacieho a pľúc, ktoré sú namleté a potom vysmažené so štipkou škorice navrch.

Pokiaľ máte chuť radšej na niečo sladké, skúste si dať gaz. Je to druh perzského nugátu, ktorý sa kombinuje napríklad s pistáciami alebo mandľami.

Gaz - druh perzkého nugátu

Isfahán samozrejme ponúka omnoho viac pamiatok, pochutín, zaujímavých miest či spoločenských udalostí a my sa do mesta určite v budúcnosti ešte vrátime.

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: OfflineinternetApcbg , Rezahajipour, Gire 3pich2005, SidsterDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Irán: Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie II.
Publikované: 6.3.2015
V minulej časti sme nakukli prvýkrát do Iránu a dnes budeme v našich potulkách pokračovať. Tentokrát sa vydáme priamo do hlavného mesta krajiny – Teheránu.

Irán, Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie III.
Publikované: 13.3.2015
V minulej časti nášho putovania Iránom sme sa krátko pozreli do jeho hlavného mesta Teheránu a dnes v tomto výlete budeme ďalej pokračovať.

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov – VIDEO
Publikované: 26.1.2016
Videl som toho už dosť. Obrie sochy Budov na Srí Lanke, nádherné chrámy v Thajsku a Laose, majestátne stredoveké katedrály po celej Európe… Ale Irán mi vyrazil dych. Našu púť začneme v strede krajiny, v bývalom hlavnom meste Perzie.

Irán, Teherán – brána k Strednému východu – VIDEO
Publikované: 2.2.2016
Irán je pre väčšinu cestovateľov stále veľká neznáma. Bohužiaľ. Väčšina tých, čo tam boli, sa pritom zhoduje, že ide o najpohostinnejšiu krajinu na svete. A tiež úplne bezpečnú. Poďme sa teraz pozrieť do súčasného hlavného mesta, ktoré vás do seba doslova vtiahne a nebude chcieť pustiť.

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom – VIDEO
Publikované: 9.2.2016
V minulej časti o Iráne sme sa nezmienili o jednom mieste, na ktoré rozhodne stojí za to vypraviť sa. Priamo nad mestom Teherán sa totiž zdvíha vysoký horský masív Alborz a jeho najobľúbenejší vrchol Tochal. Práve sem často smerujú miestni za rekreáciou a odpočinkom od veľkomesta.

Irán: Jazd – miesto so zachovalou perzskou kultúrou I.
Publikované: 27.2.2015
Po výlete do Pakistanu v minulom týždni sa dnes pozrieme do susedného štátu, do Iránu.


Súvisiaca fotogaléria

Irán – hor sa do dávnej Perzie
Aj keď sa Irán považuje za nebezpečnú krajinu, do ktorej sa veľa turistov neodváži vycestovať, pr...


Súvisiace video

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom
Viete, kam jazdia obyvatelia Teheránu a okolia relaxovať, lyžovať alebo si len tak pobafkať odpol...

Irán, Teherán – brána k Strednému východu
Väčšina cestovateľov vám povie, že Irán je jednou z najpohostinnejších krajín sveta a že vaše prí...

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov
Dnes sa pozrieme do Isfahánu – bývalého hlavného mesta Perzie. Leží na križovatke významných obch...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

6.6.2023
V sobotu 10. júna 2023 sa v priestoroch Akadémie Policajného zboru na Sklabinskej ulici v Bratislave uskutoční Deň Ministerstva vnútra Slovenskej republiky aj pre najmenších, odkiaľ si odnesiete skvelé zážitky i veľa nových informácií.
2.6.2023
Nenechajte si ujst podujatie,  ktoré dáva ľuďom možnosť spoznať obľúbené miesta záhradného umenia našej republiky novým spôsobom či nahliadnuť do bežne neprístupných parkov a záhrad.
31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 6. 6. 2023
sviatok:Norbert
dnes:
utorok 6.6.
16 °C
zajtra:
streda 7.6.
16 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X