Irán, Isfahán – spomienka na mocnú Perziu V.

Isfahánu sa hovorí aj „polovica sveta“, čo pramení z toho, že mesto je považované za jedno z najkrajších na svete. My sa pozrieme na to, čo ho robí takým výnimočným.
Dnešný Isfahán je mesto s takmer dvoma miliónmi obyvateľov, a to z neho robí tretie najväčšie mesto v krajine. Nájdete ho na úrodných pláňach okolo rieky Zayanderud v predhorí pohoria Zagros. Aj napriek svojej nadmorskej výške 1500 metrov, je v Isfaháne v lete pomerne horúco. Nie je výnimkou, že sa letné teploty pohybujú okolo 35 °C.
Jedny z najkrajších architektonických diel v Isfaháne sú mosty cez rieku Zayanderud. Najstarším je „Šáhrestánský“. Najstaršia časť mostu pochádza z 3. storočia, teda z obdobia, kedy Blízkemu východu a Strednej Ázii vládla mocná dynastia Sasánovcov. Most je cez 100 metrov dlhý a 5 metrov široký.
Novším, avšak nemenej zaujímavým je Chadžuský most (Khaju Bridge). Nechal ho postaviť šah Abbas II. asi v polovici 17. storočia na základoch staršieho mostu. Chadžuský most bol trochu atypický tým, že slúžil zároveň ako priehrada. Hore na moste je celkom rozmerná budova, ktorá slúžila často ako verejné zhromaždisko alebo čajovňa. Zvnútra bola pôvodne vyzdobená kachličkami a maľbami. Most je považovaný za jeden z najlepších príkladov zachovanej perzskej architektúry.
Čo sa týka rozmerov a ďalších špecifikácií mostu, Chadžuský most je o niečo dlhší než „Šáhrestánský most“. Meria 133 metrov na dĺžku a 12 metrov na šírku. Bol postavený z tehál a kameňov.
Nemali by sme zabudnúť na most, ktorý svojou monumentálnosťou ostatné v meste jednoznačne presahuje. Siosepolský most (Si-o-Seh Pol) je so svojimi bezmála 300 metrami najdlhší. Bol postavený na prelome 16. a 17. Storočia a je považovaný za ukážkové dielo safavidského obdobia. Jeho meno znamená Most tridsiatich troch oblúkov.
Hneď ako budete unavení z chodenia po historických mostoch Isfahánu, hodilo by sa doplniť energiu nejakým typickým miestnym jedlom. Môžete vyskúšať napríklad beryuni. Tento pokrm sa pripravuje z pečeného jahňacieho a pľúc, ktoré sú namleté a potom vysmažené so štipkou škorice navrch.
Pokiaľ máte chuť radšej na niečo sladké, skúste si dať gaz. Je to druh perzského nugátu, ktorý sa kombinuje napríklad s pistáciami alebo mandľami.
Isfahán samozrejme ponúka omnoho viac pamiatok, pochutín, zaujímavých miest či spoločenských udalostí a my sa do mesta určite v budúcnosti ešte vrátime.
Text: Maxim Kucer
Preklad: Oskár Mažgút
Foto: Wikipedia.org: Offlineinternet, Apcbg , Rezahajipour, Gire 3pich2005, Sidster
Diskusia k článku (0) |
Súvisiace články

Irán: Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie II.

Irán, Teherán – najväčšie mesto západnej Ázie III.

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov – VIDEO

Irán, Teherán – brána k Strednému východu – VIDEO

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom – VIDEO

Irán: Jazd – miesto so zachovalou perzskou kultúrou I.
Súvisiaca fotogaléria

Irán – hor sa do dávnej Perzie
Súvisiace video

Irán, Tochal – majestátna hora nad Teheránom

Irán, Teherán – brána k Strednému východu

Irán, Isfahán – jedinečná pýcha Peržanov
Lokácia:
