www.infoglobe.sk » Fínsko, Laponsko – na psom záprahu

Fínsko, Laponsko – na psom záprahu

Publikované: 24.12.2017
Trblietajúce sa vločky, kam len oko dohliadne, húževnatý psí záprah, voňavé sladké drievko (pelendrek), stádo sobov aj tak veľmi očakávaná polárna žiara…

Dedina Hetta v správnej oblasti Enontekiö leží v severozápadnej časti fínskeho Laponska. V ideálnom prípade sa dopravujte autom, pretože aj supermarkety a obchodíky sú v Laponsku len pri hlavných cestách.

V dedine Hetta, ktorá je známa nielen ako pôvodné saamske centrum, ale tiež vďaka významnej polohe, žije 570 obyvateľov. Dedina je vzdialená asi 2 hodiny od nórskeho mestečka Tromso, švédskej Kiruny aj dediny Santa Clausa Rovaniemi. Môžete si tu prenajať drevený zrub a preskúmať okolie, alebo túto skvelú polohu využiť ako východiskový bod aj pre vzdialenejšie výlety.

v zimnom období miestni obyvatelia stavajú veselých snehuliakov

Malinká Hetta sa pýši enontekijským kostolíkom z roku 1952, vnútorná mozaiková výzdoba predstavuje laponské obyvateľstvo. Ďalej tu nájdete menší supermarket a reštauráciu, ktorá je hlavne pre turistov, pretože Laponci reštaurácie veľmi nenavštevujú.  V obchodíku nájdete miestne produkty – všadeprítomné voňajúce sladké drievko (pelendrek), anízové bonbóny alebo sobie mäso, ktoré je vhodné na steaky. Chutní naozaj výborne a prekvapí svojou železitou farbou.

na snežniciach   na bežkách

Zimné a letné Laponsko sú dve úplne rozdielne oblasti. V letnom období tu vládne optimizmus a miestni nasávajú dobrú náladu na pre zimné mesiace. Konajú sa festivaly a výstavy, rozmrznú jazerá a sneh odkryje rozsiahle lesy, kam až oko dohliadne. V zimných mesiacoch je dôležité nosiť so sebou čelovku. Cez deň je svetlo len asi 3 hodiny, rýchlo a skoro sa stmieva, ale obrovské lány snehovej pokrývky sa trblietajú pod žiarou mesiaca. Aj toto obdobie má svoju atmosféru a ponúka veľa možností, napríklad bežkovanie, túry na snežniciach, stavanie iglú, chytanie rýb „na háčik“ a mnoho ďalšieho.

na saniach

Päť kilometrov od Hetty sa nachádza rodinná psia farma „Huskies“ so 148 psami plemien sibírsky husky a aljašský malamut. Psy sú uviazané pri búde a feny obývajú koterce. Vonku môžu byť až do -40 °C, a to bez toho, aby pocítili zimu. Ako funguje jazda na psom záprahu? Pôvodne sa psie záprahy využívali na prepravu materiálu a ľudí v arktických a antarktických oblastiach, dnes sa jazda na psom záprahu – mushing – zaraďuje medzi športové aktivity. Dva a viac psov ťahá na saniach svojho psovoda, čiže mushera.

našli se dva kamádi   po pár hodinách vonku

Navliekame si teplé rukavice, ktoré nám požičali majitelia farmy. Je -25 °C, pomáhame zapriahnuť sane. Najsilnejší pes vedie záprah. Stojím oboma nohami rovnakou váhou na drevených lištách. Peterick dáva psom signál a do bielej krajiny sa rozoznie jeho písknutie na prsty. Psy vyrážajú! Sú rýchle, inteligentné a oddané. Neštekajú, vyjú ako vlci. Hustá srsť im dovoľuje nenáročne sa pohybovať v týchto chladných klimatických podmienkach.

inštrukcie pre ovládanie psieho záprahu   sane, ktoré sa zapriahnu

psí záprah

Krajina je zasnežená, nízke teploty vyvažuje suchý vzduch. Zľahka sa nakláňam doprava, celý záprah okamžite reaguje a prebieha na pravú stopu. Slnko vytvára neuveriteľne farebnú žiaru. Lúče vo farbách fialovej, sýto žltej a oranžovej vytvárajú na snehovom koberci zaujímavé obrazce. V tom vidím stádo sobov. Nádhera.

Soby s vysokým parožím hľadia do krajiny a okolo kmeňov stromov hľadajú potravu. Po 12 kilometroch nádhernej jazdy sa za šera vraciame späť na farmu. Neodmietame pozvanie do dreveného zrubu s kožušinovými dekami. Premrznuté prsty na rukách aj na nohách sa spamätávajú.

 miestnosť na odpočinok po jazde    každý zrub má saunu

Vraciame sa do nášho prenajatého zrubu so saunou. Sauny sú súčasťou každého laponského obydlia, patria ku každodennému rituálu. Aj my si dnes uvedomujeme, aké je to krásne zahriať sa v miestnosti plnej tepla po takomto výlete. Avšak tým sa laponský deň ešte nekončí. Pred polnocou sú všetci hore. Príroda rozsvieti svoje polárne svetlo a my máme tu česť po prvý raz živote vidieť polárnu žiaru. Je to majestátny zážitok. Zelenkavé pramene akoby hýbu oblohou a vytvárajú úžasné obrazce.

polárna noc

GPS: 68°23'04.5"N 23°37'59.7"E

Text a foto: Šárka Vacková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Laponsko – Arktikum, snehový hrad v Kemi a Ranua Wildlife Park
Publikované: 19.1.2017
Pokiaľ zavítate do laponského Rovaniemi (mestečko známe predovšetkým svojou Santa Clausovou dedinkou) a vyskúšate si jazdu na psích či sobích záprahoch ako aj všetky ďalšie možné snehové aktivity a stále máte času navyše, ponúkajú sa tu ďalšie zaujímavé výlety.

Švédsko: Roztopí sa na jar ľadový hotel Jukkasjärvi?
Publikované: 1.1.2018
Elegantný dizajn, nezabudnuteľný zážitok a množstvo ľadu…

Fínsko, Helsinky – pevnosť Suomenlinna
Publikované: 16.11.2019
Pevnosť Suomenlinna – v preklade fínsky hrad – bola postavená v 18. storočí doslova na priedomí Helsínk, v tom čase nie príliš významného prístavného mesta pod nadvládou Švédov. Práve stavba tejto pevnosti priniesla mestu príliv nových obyvateľov a prudký rozvoj infraštruktúry. Dá sa teda s istotou tvrdiť, že bez Suomenilnny by dnes Helsinky pravdepodobne vyzerali úplne inak.

Divočina, sloboda, voľnosť. Spoznajte severské treky v pútavej prednáške!
Publikované: 17.2.2020
Široko-ďaleko ani noha, len pôsobivá krajina, neprekonateľné výhľady a vy! Vypravte sa do severskej divočiny, kde namiesto človeka stretnete medvede, soby, losy a ďalšiu zver.

SVET: Najšťastnejšie národy a mestá sveta 2020
Publikované: 27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Fínsko, Turku – prístavné mestečko
Publikované: 29.12.2016
Prístavné mesto Turku sa nachádza približne dve hodiny jazdy západne od Helsínk. Z terminálu na letisku v Helsinkách môžeme využiť priamy autobus alebo prestúpiť do menšieho lietadla, ktoré obstaráva vnútroštátne lety Helsinki–Turku. Mesto je obklopené členitým pobrežím vybiehajúcim do Baltského mora, do ktorého tu ústí rieka Aura. Turku bolo založené na konci 13. storočia, počiatky však pochádzajú už z doby kamennej. Krátko po založení mesta bola vysvätená aj tunajšia dominanta – katedrála Turku (Turun tuomiokirkko). Katedrála sa nachádza v centre mesta, je pohodlne dostupná mestskou hromadnou dopravou a patrí k najnavštevovanejším miestam.

Fínsko: Helsinki – hlavné mesto v jednom dni
Publikované: 8.9.2014
Dnes zavítame do hlavného mesta zeme zvanej Suomi, Helsiniek. Aj keď sa jedná o známe mesto a mnohými turistami vyhľadávané, nečakajte preplnené ulice a davy ľudí. Mesto rovnako ako celá zem je pokojné a pomerne tiché.

Fínsko: Kuopio – polostrovné mesto
Publikované: 10.6.2015
Potom ako sme precestovali hlavné mestá Pobaltia sme sa vydali loďou do Fínska, kde sme navštívili krásne, ale pre našinca trošku drahé Helsinki. Každopádne ich návštevu určite nevynechajte, nakoľko majú čo ponúknuť.

Fínsko: Perly Botnického zálivu – ostrovy na juhozápade a mesto Uusikaupunki
Publikované: 5.11.2016
Fínske národné parky považujú milovníci prírody za jedny z najkrajších na svete. Na juhozápade krajiny tisícich jazier sa v Baltskom mori (neďaleko od pobrežia) nachádza veľké množstvo ostrovčekov, ktoré sa môžu pýšiť takmer nedotknutou severskou prírodou.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 10. 7. 2020
sviatok:Amália
dnes:
piatok 10.7.
33 °C
zajtra:
sobota 11.7.
16 °C