www.infoglobe.sk » Švédsko: Roztopí sa na jar ľadový hotel Jukkasjärvi?

Švédsko: Roztopí sa na jar ľadový hotel Jukkasjärvi?

Publikované: 1.1.2018
Elegantný dizajn, nezabudnuteľný zážitok a množstvo ľadu…

Dedina 200 km od severného polárneho kruhu

Jukkasjärvi je malá švédska dedina za severným polárnym kruhom. Nachádza sa neďaleko Kiruny a najlepšie sa tam dostanete vlastným nebo požičaným autom. V minulosti sa tam uskutočňovali obchody a konali trhy, dnes sa môžete tešiť na zimné a letné športové aktivity.

56 dní práce

Jeden zo zážitkov je aj prvý ľadový a snehový hotel na svete, ktorý sa datuje k roku 1989. S jeho výstavbou sa každoročne začína v novembri a za šesť týždňov získa stavba s plochou 60 m² svoju finálnu podobu. Na jar sa hotel roztopí a na jeseň sa opäť začína všetko od znovu. Tento postup trvá už 28 rokov.

ľadové kvádre a ďalšie krásy vyrobené z ľadu človeku sa až veriť nechce, že je všetko z ľadu

Ako dopadne tohtoročný projekt?

V predchádzajúcich rokoch sa priestory hotela vždy roztopili, ale tohtoročné obrovské iglu by malo prečkať nielen jarné, ale dokonca aj letné mesiace. Všetko je vo hviezdach, pretože unikátny projekt má svoju premiéru a nielen majitelia, ale aj architekti, vedci a umelci v napätí čakajú, či sa celá akcia podarí.

Nezabudnite si termoprádlo

Hotel sa skladá zo studených aj zateplených izieb, hostia tak môžu stráviť jednu noc v ľadovej izbe a ďalšie noci pekne v teple. V ľadových priestoroch sa teploty pohybujú od -5 až do -8 stupňov Celzia. Na recepcii obdržíte špeciálny spacák, ktorý prešiel testom pre pobyt v extrémnych teplotách. Postele sú pokryté kožušinami.

len zaľahnúť... zalezte do perín...

Ľadové nápoje v ľadových pohároch

Hoteloví hostia majú povolený prístup do izby až od 18. hodiny, cez deň je totiž ľadové kráľovstvo otvorené pre verejnosť. Máte tak možnosť navštíviť nielen všetky izby, ale môžete sa tiež poprechádzať ľadovými chodbami, zastaviť sa v ice bare, v galérii či sa nechať zasvätiť do stavby.

Slon, páví vejár a ľadový luster

Pokiaľ budete mať šťastie, môžete pozorovať architektov pri práci, vidieť pracovníkov stavby voziť veľké kvádre ľadu na fúrikoch alebo sledovať unikátne vyrezávanie obrazcov. Izby sú pekne osvetlené a dizajnu sa medze nekladú. Každá izba nesie názov podľa architekta, ktorý ju spracoval do posledného detailu. Na projekte sa podieľa až 60 architektov z celého sveta.

neuveriteľné ľadové sochy ľadový páv

Zakladateľ hotelu sa volá Yngve Bergqvist. Prezrádza, že prvotný nápad pochádza z Japonska. Vďaka špeciálnym formám na ľad sa tu stavia iglu neuveriteľných rozmerov, ktoré prichádzajú obdivovať ľudia z rôznych kútov sveta. V rokoch 2012, 2014 a 2015 získal hotel cenu World Travel Award.

tu sa niekto skutočne vyhral... ľadové tváre

Prírodný stavebný materiál bez skladových priestorov

A kto má najväčší podiel na ľadovom hoteli? Rieka Torne, ktorá preteká dedinou Jukkasjärvi a stavbu zásobuje plnohodnotným materiálom. V zime táto divoká rieka zamŕza a svoje ľadové proporcie prepožičiava na jedinečnú stavbu.

poseďte s priateľmi ľadový luster

Ľadové kráľovstvo – nový zážitok

Cestovanie človeka obohacuje, dodáva mu odvahu, vždy sa niečo naučí, niečo nové spozná… Na cestách sa človek stretáva s rôznymi ľuďmi a ocitne sa na miestach, ktoré by ani sám nečakal. A tak tu stojím. Uprostred ľadovej izby a pozorujem, ako sa stavia ľadový hotel.

GPS: 67°51'03.1"N 20°35'42.9"E

 

Text a foto: Šárka Vacková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Fínsko: Rovaniemi - brána do Laponska II.
Publikované: 19.1.2022
Prostredníctvom dnešného článku sa vypravíme na ďaleký sever a naviažeme na minulé rozprávanie o meste Rovaniemi. V malom severskom mestečku sa však už zdržovať nebudeme, ale vyrazíme pár kilometrov severnejšie. Práve tam totiž leží miesto, kvôli ktorému do Rovaniemi každoročne prichádza obrovské množstvo turistov, údajný domov Santa Clausa – Santa Claus Village (dedinka Santa Clausa).

Laponsko – Arktikum, snehový hrad v Kemi a Ranua Wildlife Park
Publikované: 29.12.2021
Pokiaľ zavítate do laponského Rovaniemi (mestečko známe predovšetkým svojou Santa Clausovou dedinkou) a vyskúšate si jazdu na psích či sobích záprahoch ako aj všetky ďalšie možné snehové aktivity a stále máte času navyše, ponúkajú sa tu ďalšie zaujímavé výlety.

Fínsko, Laponsko – na psom záprahu
Publikované: 5.1.2022
Trblietajúce sa vločky, kam len oko dohliadne, húževnatý psí záprah, voňavé sladké drievko (pelendrek), stádo sobov aj tak veľmi očakávaná polárna žiara…

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 6. 2023
sviatok:Žaneta
dnes:
štvrtok 1.6.
16 °C
zajtra:
piatok 2.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X