www.infoglobe.sk » Fínsko, Helsinky – pevnosť Suomenlinna

Fínsko, Helsinky – pevnosť Suomenlinna

Publikované: 16.11.2019
Pevnosť Suomenlinna – v preklade fínsky hrad – bola postavená v 18. storočí doslova na priedomí Helsínk, v tom čase nie príliš významného prístavného mesta pod nadvládou Švédov. Práve stavba tejto pevnosti priniesla mestu príliv nových obyvateľov a prudký rozvoj infraštruktúry. Dá sa teda s istotou tvrdiť, že bez Suomenilnny by dnes Helsinky pravdepodobne vyzerali úplne inak.

Hlavnou výhodou Helsínk je bezpochyby ich kompaktnosť. Z nádhernej hlavnej stanice sa dá za pár minút pešky dostať okolo majestátnej neoklasicistickej budovy katedrály až do pokojného prístavu, kde sa celý rok môžete stretnúť s predavačmi lesných húb, rakytníka či rôznych bylinných odvarov. Pokiaľ však plánujete práve návštevu pevnosti Suomenlinna, ďalej sa už pešky nedostanete. Jediná cesta k nej totiž vedie po vode. Každú polhodinu vychádza z prístavu loď, ktorá preváža nielen turistov, ale aj miestnych (ostrovy sú totiž celoročne obývané). Cesta trvá príjemných 20 minút, ktoré sa dajú stráviť pozorovaním vzďaľujúcich sa Helsínk a nasávaním chladného morského vzduchu.

prístav v Helsinkách   obytná časť Suomenlinny

Pevnosť sa rozkladá na šiestich malých ostrovoch ležiacich asi 2 kilometre južne od prístavu a celoročne tu žije okolo 900 stálych obyvateľov, je teda v prvom rade stále funkčnou komunitou a až sekundárne historickou pamiatkou. Elektrina, voda a plyn sa na ostrovy dodávajú podzemným tunelom, ktorý je zároveň prispôsobený pre prípad núdzovej evakuácie. O údržbu komunity sa vo veľkej miere starajú zverenci mierneho detenčného centra, ktoré funguje na ostrovoch.

Suomenlinna

Ostrovy sú prepojené mostami a dodnes je tu poznať mnohoročnú prítomnosť armády. Múry opevnenia sú vo hviezdicovom pôdoryse, nachádza sa tu mnoho zahĺbených bunkrov pripomínajúcich hobitie nory, rozsiahle námorné prístavisko, budovy kasární a tiež ponorka, ktorá tu bola ponechaná po skončení 2. svetovej vojny. Základnou trasou, ktorá vedie od severu k juhu ostrova pozdĺž všetkých hlavných pamiatok, je 1,5 km dlhá Modrá cesta. Na ostrove sa toho dá ale preskúmať omnoho viac, nachádza sa tu niekoľko múzeí, krásne pláže a príjemné kaviarne a reštaurácie, v ktorých je radosť posedieť a uľaviť tak unaveným nohám.

trávnaté podzemné bunkre

      podzemné zatrávnené bunkre   podzemný bunker   výhľad na Helsinky

Suomenlinna je tak príjemným spestrením programu počas niekoľkodennej návštevy Helsínk. Návštevníka privedie z rušného hlavného mesta do pomaly plynúcej komunity poznamenanej históriou a slaným morským vzduchom.

GPS: 60°08'43.9"N 24°59'17.6"E

 

Text: Barbara Nováková

Foto: Barbara Nováková, Wikimedia Commons: Varcos, Michal.PiseDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Fínsko, Turku – prístavné mestečko
Publikované: 29.12.2016
Prístavné mesto Turku sa nachádza približne dve hodiny jazdy západne od Helsínk. Z terminálu na letisku v Helsinkách môžeme využiť priamy autobus alebo prestúpiť do menšieho lietadla, ktoré obstaráva vnútroštátne lety Helsinki–Turku. Mesto je obklopené členitým pobrežím vybiehajúcim do Baltského mora, do ktorého tu ústí rieka Aura. Turku bolo založené na konci 13. storočia, počiatky však pochádzajú už z doby kamennej. Krátko po založení mesta bola vysvätená aj tunajšia dominanta – katedrála Turku (Turun tuomiokirkko). Katedrála sa nachádza v centre mesta, je pohodlne dostupná mestskou hromadnou dopravou a patrí k najnavštevovanejším miestam.

Estónsko, Tallinn – loďou z Helsínk
Publikované: 16.1.2020
Helsinki sú prímorským mestom a vďaka svojmu umiestneniu v strede Fínskeho zálivu sa môžete na otočku pozrieť aj do okolitých štátov. Rôzne dlhé cesty trajektom sa dajú využiť predovšetkým ako spojenie do švédskeho hlavného mesta – Stockholmu, do Petrohradu v Rusku (tam si ale treba vybaviť víza) alebo do hlavného mesta Estónska, Tallinnu. A práve Tallinn, ktorý je vzdialený niečo málo cez dve hodiny plavby, je ideálnym jednodenným výletným cieľom, ak sa chcete presunúť z moderných Helsínk do histórie.

SVET: Najšťastnejšie národy a mestá sveta 2020
Publikované: 27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Fínsko, Laponsko – na psom záprahu
Publikované: 24.12.2017
Trblietajúce sa vločky, kam len oko dohliadne, húževnatý psí záprah, voňavé sladké drievko (pelendrek), stádo sobov aj tak veľmi očakávaná polárna žiara…

Fínsko: Kuopio – polostrovné mesto
Publikované: 10.6.2015
Potom ako sme precestovali hlavné mestá Pobaltia sme sa vydali loďou do Fínska, kde sme navštívili krásne, ale pre našinca trošku drahé Helsinki. Každopádne ich návštevu určite nevynechajte, nakoľko majú čo ponúknuť.

Fínsko: Perly Botnického zálivu – ostrovy na juhozápade a mesto Uusikaupunki
Publikované: 5.11.2016
Fínske národné parky považujú milovníci prírody za jedny z najkrajších na svete. Na juhozápade krajiny tisícich jazier sa v Baltskom mori (neďaleko od pobrežia) nachádza veľké množstvo ostrovčekov, ktoré sa môžu pýšiť takmer nedotknutou severskou prírodou.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

1.7.2020
Len nedávno bola spustená online platforma Behaj s rozumom, kde si môže ktokoľvek stiahnuť zaujímavú trať na Slovensku a ísť si ju zabehnúť, prípadne ju využiť ako príjemnú prechádzku v prírode.
29.6.2020
Európska komisia spustila novú webovú platformu týkajúcu sa voľného pohybu resp. cestovania po celej Európe, ktorá obsahuje nielen základné informácie o šírení koronavírusu, ale aj o aktuálnych opatreniach daného štátu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 4. 7. 2020
sviatok:Prokop
dnes:
sobota 4.7.
26 °C
zajtra:
nedeľa 5.7.
29 °C