www.infoglobe.sk » Laponsko – Arktikum, snehový hrad v Kemi a Ranua Wildlife Park

Laponsko – Arktikum, snehový hrad v Kemi a Ranua Wildlife Park

Publikované: 29.12.2021
Pokiaľ zavítate do laponského Rovaniemi (mestečko známe predovšetkým svojou Santa Clausovou dedinkou) a vyskúšate si jazdu na psích či sobích záprahoch ako aj všetky ďalšie možné snehové aktivity a stále máte času navyše, ponúkajú sa tu ďalšie zaujímavé výlety.

Mesto Rovaniemi je pohodlne dostupné letecky z Helsiniek. Keďže sa jedná o vnútroštátnu dopravu, ceny leteniek sú veľmi prívetivé. Návšteva Rovaniemi je takmer povinná pre všetkých, čo majú radi Vianoce. Ich kúzlo na vás dýchne už po prílete na naozaj štýlové letisko. My sme tu strávili týždeň, a preto sme sa rozhodli vyraziť aj do širšieho okolia a navštíviť mimo iného aj snehový hrad Kemi a Ranua Wildlife Park.

vianočná atmosféra na letisku v Rovaniemi Botnický záliv

V najsevernejšej časti Baltského mora – v Botnickom zálive – a neďaleko švédskych hraníc leží prístavná obec Kemi. Mesto je turisticky známe predovšetkým vďaka každoročne obnovovanom snežnom hrade Kemi (Kemin lumilinna), ktorý leží priamo na pobreží. Miestni si tu mimo iného aj radi vybehnú na bežky priamo na zamŕzajúci záliv. Do stien hradu sú vytesané tradičné výjavy z Fínska, ako napríklad typická fauna, vianočné motívy či známe osobnosti a kreslené postavičky (Angry Birds, Mumínci). Zároveň sa tu nachádza kaplnka, jedáleň, bar, ale aj samotné izby, kde môžete za poplatok tiež prespať. Na konci prehliadky sa za hradom rozprestiera menší svah a je tu pripravených množstvo nafukovacích snežných kruhov pre voľné použitie všetkých návštevníkov.

snežný hrad v Kemi snežný hrad v Kemi – izba na spanie

snežný hrad v Kemi snežný hrad v Kemi snežný hrad v Kemi snežný hrad v Kemi – Angry Birds

Okrem slávneho hradu môžete v Kemi navštíviť ešte luteránsky Kemský kostol, ktorý je v noci nádherne osvietený. Bol dokončený v roku 1902 podľa návrhu architekta Jozefa Steinbäcka, ktorý naprojektoval celkom 35 kostolov v celom Fínsku. Budova kostola bola zrenovovaná v roku 2003. Pokiaľ budete mať dostatok času, môžete vyraziť na prehliadku ľadoborca Sampo, ktorý bol postavený v roku 1960 v Helsinkách. Ľadoborec bol aktívne využívaný celých 30 rokov, nateraz však už slúži iba pre turistické plavby.

Kemský kostol

Ranua Wildlife Park (tiež známy ako Ranua zoo) je obdobne ako snehový hrad v Kemi atrakciou pre celú rodinu. Vo výbehoch tu môžete vidieť predovšetkým typické arktické zvieratá, ako sú soby, vlky, ľadové medvede, rysy či rôzne druhy sov a orlov. Zahriať sa potom môžete v ľadovom bare a najesť sa v cenovo príjemnej jedálni. Majú tu obrovský výber suvenírov, ktorých zakúpením často prispejete na podporu ochrany Arktídy. Park sa rozkladá necelé 3 km od obce Ranua, kam si po návšteve zoo môžete urobiť príjemnú prechádzku čistou fínskou prírodou a zastaviť sa napríklad pri štýlovej mini rozhľadni. V samotnej obci potom za návštevu stojí miestny kostol, ktorý sa nachádza len kúsok od zastávky autobusu, ktorý vás odvezie späť do Rovaniemi.

v Ranua zoo

na ceste z Ranua zoo do obce Ranua v Ranua zoo

A čo robiť, keď máte iba pár hodín? Skúste napríklad navštíviť múzeum a zároveň vedecké centrum Arktikum, ktoré sa nachádza priamo v Rovaniemi. V modernom interaktívnom múzeu sa dozviete o histórií a živote na Arktíde. Nachádzajú sa tu exponáty tradičných kostýmov, kajakov či napr. vypchatý ľadový medveď. V malej premietacej miestnosti môžete vidieť polárnu žiaru (Aurora Borealis), pokiaľ sa vám nepošťastilo naživo. Toto múzeum je tiež známe svojim 172 m dlhým skleneným koridorom, ktorého časť sa nazýva „Brána na sever“.

 

GPS: 66°30'25.9"N 25°43'33.5"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: Oľga MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Fínsko: Tampere - Industriálna metropola v objatí dvoch jazier II.
Publikované: 4.8.2014
V dnešnom článku sa opäť vrátime do jednej z najdôležitejších fínskych metropol, do priemyselného srdca krajiny, mesta Tampere. V minulom článku sme si predstavili celkovú atmosféru mesta, zavítali do centra, preskúmali najvýznačnejšie miestne cirkevné stavby a vydali sa do severnej časti Tampere, ktorá je obklopená jazerom Näsijärvi.

Fínsko: Perly Botnického zálivu – ostrovy na juhozápade a mesto Uusikaupunki
Publikované: 9.2.2022
Fínske národné parky považujú milovníci prírody za jedny z najkrajších na svete. Na juhozápade krajiny tisícich jazier sa v Baltskom mori (neďaleko od pobrežia) nachádza veľké množstvo ostrovčekov, ktoré sa môžu pýšiť takmer nedotknutou severskou prírodou.

Fínsko, Turku – prístavné mestečko
Publikované: 26.1.2022
Prístavné mesto Turku sa nachádza približne dve hodiny jazdy západne od Helsínk. Z terminálu na letisku v Helsinkách môžeme využiť priamy autobus alebo prestúpiť do menšieho lietadla, ktoré obstaráva vnútroštátne lety Helsinki–Turku. Mesto je obklopené členitým pobrežím vybiehajúcim do Baltského mora, do ktorého tu ústí rieka Aura. Turku bolo založené na konci 13. storočia, počiatky však pochádzajú už z doby kamennej. Krátko po založení mesta bola vysvätená aj tunajšia dominanta – katedrála Turku (Turun tuomiokirkko). Katedrála sa nachádza v centre mesta, je pohodlne dostupná mestskou hromadnou dopravou a patrí k najnavštevovanejším miestam.

Fínsko, Laponsko – na psom záprahu
Publikované: 5.1.2022
Trblietajúce sa vločky, kam len oko dohliadne, húževnatý psí záprah, voňavé sladké drievko (pelendrek), stádo sobov aj tak veľmi očakávaná polárna žiara…

Fínsko: Helsinki – hlavné mesto v jednom dni
Publikované: 8.9.2014
Dnes zavítame do hlavného mesta zeme zvanej Suomi, Helsiniek. Aj keď sa jedná o známe mesto a mnohými turistami vyhľadávané, nečakajte preplnené ulice a davy ľudí. Mesto rovnako ako celá zem je pokojné a pomerne tiché.

Švédsko: Roztopí sa na jar ľadový hotel Jukkasjärvi?
Publikované: 1.1.2018
Elegantný dizajn, nezabudnuteľný zážitok a množstvo ľadu…

Divočina, sloboda, voľnosť. Spoznajte severské treky v pútavej prednáške!
Publikované: 17.2.2020
Široko-ďaleko ani noha, len pôsobivá krajina, neprekonateľné výhľady a vy! Vypravte sa do severskej divočiny, kde namiesto človeka stretnete medvede, soby, losy a ďalšiu zver.

Viete, že? Fínsko - ľadové dobrodružstvo
Publikované: 19.2.2012
Všetko, čo naše články o zaujímavostiach severe spájalo, bola voda. Prístavy, fjordy, zálivy, ostrovy a morské útesy. Dnešný diel nebude výnimkou, naopak strávime ho na palube ľadoborca, ktorý vozí výletníkov po zamrznutom Botnickom zálive.


Súvisiaca fotogaléria

Fínsko: Krajina tisícich jazier I.
Poďte spolu s nami navštíviť severovýchodnú Európu, presnejšie severský štát Fínsko. Okrem hlavné...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

17.8.2022
V Bardejovských kúpeľoch môžete počas nedele 21.augusta 2022 vzdať hold cisárovnej Alžbete – zvanej Sisi, ktorá sa tu liečila prostredníctvom podujatia Alžbetínsky deň.  
16.8.2022
Nenechajte si ujsť dve zaujímavé podujatia, ktoré vám prinesú to najnovšie i najzaujímavejšie z oblastí poľnohospodárstva, potravinárstva a zo sveta minerálov, hornín či skamenelín. Navyše chýbať nebude aj množstvo sprievodných podujatí.
13.8.2022
Európske letiská sú túto dovolenkovú sezónu nevídane vyťažené! Nápor, ktorý zažívajú je spôsobený rekordným dopytom cestujúcich, nedostatkom personálu a rušením letov zo strany aerolínií.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 18. 8. 2022
sviatok:Elena, Helena

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X