www.infoglobe.sk » Fínsko, Turku – prístavné mestečko

Fínsko, Turku – prístavné mestečko

Publikované: 29.12.2016
Prístavné mesto Turku sa nachádza približne dve hodiny jazdy západne od Helsínk. Z terminálu na letisku v Helsinkách môžeme využiť priamy autobus alebo prestúpiť do menšieho lietadla, ktoré obstaráva vnútroštátne lety Helsinki–Turku. Mesto je obklopené členitým pobrežím vybiehajúcim do Baltského mora, do ktorého tu ústí rieka Aura. Turku bolo založené na konci 13. storočia, počiatky však pochádzajú už z doby kamennej. Krátko po založení mesta bola vysvätená aj tunajšia dominanta – katedrála Turku (Turun tuomiokirkko). Katedrála sa nachádza v centre mesta, je pohodlne dostupná mestskou hromadnou dopravou a patrí k najnavštevovanejším miestam.

Prechádzkou od katedrály pozdĺž rieky smerom k prístavu je možné postupne navštíviť aj ďalšie turistické body a zároveň sa jedná o veľmi príjemnú trasu bez okolitej dopravy (samozrejme vždy je možné priblížiť sa pomocou mestskej hromadnej dopravy, navyše prakticky každý Fín hovorí anglicky a všeobecne sú veľmi ústretoví a nápomocní, takže vám kedykoľvek ochotne vo všetkom poradia).

 pravoslávny kostol  pohľad nariřeku Auru

 na promenáde pozdĺž rieky Aury  na promenáde pozdĺž rieky Aury  na promenáde pozdĺž rieky Aury

Pokiaľ prekročíme rieku cez most Kirjastosilta pre peších (vybudovaný v roku 2013) a budeme pokračovať po ulici Kauppiaskatu, dorazíme na hlavné námestie Turun Kauppatori.Tu sa nachádza nákupné centrum, kluby, konajú sa tu najrôznejšie trhy a tiež sa z tohto námestia pomocou autobusovej dopravy dostanete prakticky do všetkých častí Turku a zároveň aj na priľahlé ostrovčeky (napr. Naantali, kde je slávny svet známych kreslených fínskych postavičiek – Muminovcoch). Námestiu dominuje pravoslávny kostol. V jednej bočnej ulici nájdeme dokonca aj českú krčmu, v ktorej čapujú Krušovice (avšak rozhodne nie v českej kvalite ani za české ceny).

 česká krčma v centre Turku Kauppatori

Po návrate späť na promenádu pozdĺž rieky Aury pokračujeme približne 3 km k námornému múzeu Forum Marinum, pred ktorým kotví majestátna trojsťažňová plachetnice Suomen Joutsen alebo Fínska labuť (dnes slúži tiež ako múzeum). O kúsok ďalej môžeme vidieť aj menšiu plachetnicu Sygin. Prehliadka samotného múzea je tiež veľmi zaujímavá a môžem ju jedine odporučiť.

 plachetnica Suomen Joutsen

Len o pár krokov ďalej už vchádzame do parčíku, ktorý obklopuje stredoveký hrad v Turku (Turun linna), ktorý obdobe ako katedrála pochádza z 13. storočia. Dnes hrad slúži ako múzeum a pri prehliadke interiéru si môžete vyskúšať aj dobové kostýmy. Hrad sa nachádza už takmer na pobreží Baltského mora, od ktorého je oddelený len prístavom,z ktorého vyplávajú trajekty prevažne na Ålandy (Mariehamn) či do švédskeho Stockholmu.

hrad v Turku hrad v Turku hrad v Turku hrad v Turku

Turku je univerzitné mesto (univerzita Turun yliopisto) a počas roku sa tu koná plno študentských akcií, čo je zážitok aj pre turistov. Každý študent má totiž svoj overal rozlíšený farbou podľa fakulty, na ktorý si prišíva rôzne nášivky získané na najrôznejších akciách. Najväčšou a najznámejšou slávnosťou je Vappu – sviatok pripadajúci na 1. mája. Okrem overalov vtedy študenti, ktorí urobili maturitu, nosia typické biele čapice (počas slávnosti dochádza priamo k okamžiku nasadzovania týchto čapíc). V súhrne sa však jedná o veľkú párty, ktorú by sa dalo najlepšie prirovnať asi k českému Majálesu.

Okrem typických pamiatok sa tu nachádza aj veľmi zaujímavý skanzen Luostarinmäki s originálnymi obydliami z 18.–19. storočia. Tento skanzen sa zároveň rozkladá na najväčšej ploche, ktorá sa dochovala po veľkom požiari (Turun palo) v Turku r. 1827, kedy bolo zničených až 75 % mesta. Jednalo sa o najrozsiahlejší požiar v celej histórii Fínska.

skanzen Luostarinmäki skanzen Luostarinmäki

Turku je obklopené prírodou, ponúka príjemné prechádzky po okolí mesta. Všade je plno malých cestičiek, ktorými sa dostanete buď k moru, alebo hlbšie do lesov, kde môžete napríklad aj kŕmiť veveričky.

 na prechádzke do okolia Turku  na prechádzke do okolia Turku  na prechádzke v prímestskej časti mesta

GPS: 60°27'06.7"N 22°15'46.7"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ålandy – hlavné mesto a okolie
Publikované: 22.12.2016
Približne päť hodín cesty trajektom po Baltskom mori z fínskeho mesta Turku sa nachádza autonómna fínska provincia so švédsky hovoriacim obyvateľstvom – súostrovie Ålandy. V hlavnom meste Mariehamn teda nájdete vlastný parlament či napríklad poštu.

Laponsko – Arktikum, snehový hrad v Kemi a Ranua Wildlife Park
Publikované: 19.1.2017
Pokiaľ zavítate do laponského Rovaniemi (mestečko známe predovšetkým svojou Santa Clausovou dedinkou) a vyskúšate si jazdu na psích či sobích záprahoch ako aj všetky ďalšie možné snehové aktivity a stále máte času navyše, ponúkajú sa tu ďalšie zaujímavé výlety.

Fínsko, Laponsko – na psom záprahu
Publikované: 24.12.2017
Trblietajúce sa vločky, kam len oko dohliadne, húževnatý psí záprah, voňavé sladké drievko (pelendrek), stádo sobov aj tak veľmi očakávaná polárna žiara…

Fínsko, Helsinky – pevnosť Suomenlinna
Publikované: 16.11.2019
Pevnosť Suomenlinna – v preklade fínsky hrad – bola postavená v 18. storočí doslova na priedomí Helsínk, v tom čase nie príliš významného prístavného mesta pod nadvládou Švédov. Práve stavba tejto pevnosti priniesla mestu príliv nových obyvateľov a prudký rozvoj infraštruktúry. Dá sa teda s istotou tvrdiť, že bez Suomenilnny by dnes Helsinky pravdepodobne vyzerali úplne inak.

Fínsko: Helsinki – hlavné mesto v jednom dni
Publikované: 8.9.2014
Dnes zavítame do hlavného mesta zeme zvanej Suomi, Helsiniek. Aj keď sa jedná o známe mesto a mnohými turistami vyhľadávané, nečakajte preplnené ulice a davy ľudí. Mesto rovnako ako celá zem je pokojné a pomerne tiché.

Fínsko: Perly Botnického zálivu – ostrovy na juhozápade a mesto Uusikaupunki
Publikované: 5.11.2016
Fínske národné parky považujú milovníci prírody za jedny z najkrajších na svete. Na juhozápade krajiny tisícich jazier sa v Baltskom mori (neďaleko od pobrežia) nachádza veľké množstvo ostrovčekov, ktoré sa môžu pýšiť takmer nedotknutou severskou prírodou.

Fínsko: Kuopio – polostrovné mesto
Publikované: 10.6.2015
Potom ako sme precestovali hlavné mestá Pobaltia sme sa vydali loďou do Fínska, kde sme navštívili krásne, ale pre našinca trošku drahé Helsinki. Každopádne ich návštevu určite nevynechajte, nakoľko majú čo ponúknuť.

Fínsko: Kokkola - malebný prístav v severnom Fínsku
Publikované: 1.9.2014
Dnes vás naše riadky zavedú do malého prístavného mestečka na pobreží Ostrobotnie (Pohjanmaa). Mesto Kokkola, ležiace medzi mestami Oulu a Vaasa, sa síce nedá odporúčať na samostatný výlet, ale ak budete mať cestu okolo, zastavte sa tu a preskúmajte jeho krásy.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

25.1.2020
Na zoznam nehmotných statkov tradičnej ľudovej kultúry Českej republiky pribudlo od januára 2020 čipkárstvo na Vamberecku. Kultúrne statky, ktoré sú na celorepublikovom zozname, sa dajú nominovať do medzinárodného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO).
24.1.2020
Chceli by ste zažiť splavovanie na raftových člnoch v zime? Tak navštívte dnes alebo zajtra malebnú obec Červený Kláštor obklopenú nádhernou prírodnou kulisou Pieninského národného parku.
23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 1. 2020
sviatok:Gejza
dnes:
sobota 25.1.
-1 °C
zajtra:
nedeľa 26.1.
0 °C