www.infoglobe.sk » Fínsko, Turku – prístavné mestečko

Fínsko, Turku – prístavné mestečko

Publikované: 26.1.2022
Prístavné mesto Turku sa nachádza približne dve hodiny jazdy západne od Helsínk. Z terminálu na letisku v Helsinkách môžeme využiť priamy autobus alebo prestúpiť do menšieho lietadla, ktoré obstaráva vnútroštátne lety Helsinki–Turku. Mesto je obklopené členitým pobrežím vybiehajúcim do Baltského mora, do ktorého tu ústí rieka Aura. Turku bolo založené na konci 13. storočia, počiatky však pochádzajú už z doby kamennej. Krátko po založení mesta bola vysvätená aj tunajšia dominanta – katedrála Turku (Turun tuomiokirkko). Katedrála sa nachádza v centre mesta, je pohodlne dostupná mestskou hromadnou dopravou a patrí k najnavštevovanejším miestam.

Prechádzkou od katedrály pozdĺž rieky smerom k prístavu je možné postupne navštíviť aj ďalšie turistické body a zároveň sa jedná o veľmi príjemnú trasu bez okolitej dopravy (samozrejme vždy je možné priblížiť sa pomocou mestskej hromadnej dopravy, navyše prakticky každý Fín hovorí anglicky a všeobecne sú veľmi ústretoví a nápomocní, takže vám kedykoľvek ochotne vo všetkom poradia).

 pravoslávny kostol  pohľad nariřeku Auru

 na promenáde pozdĺž rieky Aury  na promenáde pozdĺž rieky Aury  na promenáde pozdĺž rieky Aury

Pokiaľ prekročíme rieku cez most Kirjastosilta pre peších (vybudovaný v roku 2013) a budeme pokračovať po ulici Kauppiaskatu, dorazíme na hlavné námestie Turun Kauppatori.Tu sa nachádza nákupné centrum, kluby, konajú sa tu najrôznejšie trhy a tiež sa z tohto námestia pomocou autobusovej dopravy dostanete prakticky do všetkých častí Turku a zároveň aj na priľahlé ostrovčeky (napr. Naantali, kde je slávny svet známych kreslených fínskych postavičiek – Muminovcoch). Námestiu dominuje pravoslávny kostol. V jednej bočnej ulici nájdeme dokonca aj českú krčmu, v ktorej čapujú Krušovice (avšak rozhodne nie v českej kvalite ani za české ceny).

 česká krčma v centre Turku Kauppatori

Po návrate späť na promenádu pozdĺž rieky Aury pokračujeme približne 3 km k námornému múzeu Forum Marinum, pred ktorým kotví majestátna trojsťažňová plachetnice Suomen Joutsen alebo Fínska labuť (dnes slúži tiež ako múzeum). O kúsok ďalej môžeme vidieť aj menšiu plachetnicu Sygin. Prehliadka samotného múzea je tiež veľmi zaujímavá a môžem ju jedine odporučiť.

 plachetnica Suomen Joutsen

Len o pár krokov ďalej už vchádzame do parčíku, ktorý obklopuje stredoveký hrad v Turku (Turun linna), ktorý obdobe ako katedrála pochádza z 13. storočia. Dnes hrad slúži ako múzeum a pri prehliadke interiéru si môžete vyskúšať aj dobové kostýmy. Hrad sa nachádza už takmer na pobreží Baltského mora, od ktorého je oddelený len prístavom,z ktorého vyplávajú trajekty prevažne na Ålandy (Mariehamn) či do švédskeho Stockholmu.

hrad v Turku hrad v Turku hrad v Turku hrad v Turku

Turku je univerzitné mesto (univerzita Turun yliopisto) a počas roku sa tu koná plno študentských akcií, čo je zážitok aj pre turistov. Každý študent má totiž svoj overal rozlíšený farbou podľa fakulty, na ktorý si prišíva rôzne nášivky získané na najrôznejších akciách. Najväčšou a najznámejšou slávnosťou je Vappu – sviatok pripadajúci na 1. mája. Okrem overalov vtedy študenti, ktorí urobili maturitu, nosia typické biele čapice (počas slávnosti dochádza priamo k okamžiku nasadzovania týchto čapíc). V súhrne sa však jedná o veľkú párty, ktorú by sa dalo najlepšie prirovnať asi k Majálesu.

Okrem typických pamiatok sa tu nachádza aj veľmi zaujímavý skanzen Luostarinmäki s originálnymi obydliami z 18.–19. storočia. Tento skanzen sa zároveň rozkladá na najväčšej ploche, ktorá sa dochovala po veľkom požiari (Turun palo) v Turku r. 1827, kedy bolo zničených až 75 % mesta. Jednalo sa o najrozsiahlejší požiar v celej histórii Fínska.

skanzen Luostarinmäki skanzen Luostarinmäki

Turku je obklopené prírodou, ponúka príjemné prechádzky po okolí mesta. Všade je plno malých cestičiek, ktorými sa dostanete buď k moru, alebo hlbšie do lesov, kde môžete napríklad aj kŕmiť veveričky.

 na prechádzke do okolia Turku  na prechádzke do okolia Turku  na prechádzke v prímestskej časti mesta

GPS: 60°27'06.7"N 22°15'46.7"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Fínsko: Kokkola - malebný prístav v severnom Fínsku
Publikované: 2.2.2022
Dnes vás naše riadky zavedú do malého prístavného mestečka na pobreží Ostrobotnie (Pohjanmaa). Mesto Kokkola, ležiace medzi mestami Oulu a Vaasa, sa síce nedá odporúčať na samostatný výlet, ale ak budete mať cestu okolo, zastavte sa tu a preskúmajte jeho krásy.

Fínsko: Kuopio – polostrovné mesto
Publikované: 10.6.2015
Potom ako sme precestovali hlavné mestá Pobaltia sme sa vydali loďou do Fínska, kde sme navštívili krásne, ale pre našinca trošku drahé Helsinki. Každopádne ich návštevu určite nevynechajte, nakoľko majú čo ponúknuť.

Fínsko: Perly Botnického zálivu – ostrovy na juhozápade a mesto Uusikaupunki
Publikované: 9.2.2022
Fínske národné parky považujú milovníci prírody za jedny z najkrajších na svete. Na juhozápade krajiny tisícich jazier sa v Baltskom mori (neďaleko od pobrežia) nachádza veľké množstvo ostrovčekov, ktoré sa môžu pýšiť takmer nedotknutou severskou prírodou.

Fínsko: Helsinki – hlavné mesto v jednom dni
Publikované: 8.9.2014
Dnes zavítame do hlavného mesta zeme zvanej Suomi, Helsiniek. Aj keď sa jedná o známe mesto a mnohými turistami vyhľadávané, nečakajte preplnené ulice a davy ľudí. Mesto rovnako ako celá zem je pokojné a pomerne tiché.

Ålandy – hlavné mesto a okolie
Publikované: 22.12.2016
Približne päť hodín cesty trajektom po Baltskom mori z fínskeho mesta Turku sa nachádza autonómna fínska provincia so švédsky hovoriacim obyvateľstvom – súostrovie Ålandy. V hlavnom meste Mariehamn teda nájdete vlastný parlament či napríklad poštu.

Laponsko – Arktikum, snehový hrad v Kemi a Ranua Wildlife Park
Publikované: 29.12.2021
Pokiaľ zavítate do laponského Rovaniemi (mestečko známe predovšetkým svojou Santa Clausovou dedinkou) a vyskúšate si jazdu na psích či sobích záprahoch ako aj všetky ďalšie možné snehové aktivity a stále máte času navyše, ponúkajú sa tu ďalšie zaujímavé výlety.

Fínsko, Laponsko – na psom záprahu
Publikované: 5.1.2022
Trblietajúce sa vločky, kam len oko dohliadne, húževnatý psí záprah, voňavé sladké drievko (pelendrek), stádo sobov aj tak veľmi očakávaná polárna žiara…

Fínsko, Helsinky – pevnosť Suomenlinna
Publikované: 16.11.2019
Pevnosť Suomenlinna – v preklade fínsky hrad – bola postavená v 18. storočí doslova na priedomí Helsínk, v tom čase nie príliš významného prístavného mesta pod nadvládou Švédov. Práve stavba tejto pevnosti priniesla mestu príliv nových obyvateľov a prudký rozvoj infraštruktúry. Dá sa teda s istotou tvrdiť, že bez Suomenilnny by dnes Helsinky pravdepodobne vyzerali úplne inak.


Súvisiaca fotogaléria

Fínsko: Krajina tisícich jazier II.
Po týždni sa opäť vraciame do Fínska, aby sme navštívili ďalšie krásne miesta jednej z najšťastne...

Fínsko: Krajina tisícich jazier I.
Poďte spolu s nami navštíviť severovýchodnú Európu, presnejšie severský štát Fínsko. Okrem hlavné...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

25.5.2022
Turistická sezóna 2022 bude pre návštevníkov Východnej Moravy mimoriadne bohatá. Programová ponuka pritom neoplýva len mnohými, časom preverenými tromfmi. Región opierajúci sa o stáročnú ľudovú kultúru, stále živú folklórnu tradíciu a gastronómiu, o početné prírodné či duchovné pamiatky bude teraz vďaka novinkám turisticky ešte atraktívnejší.
24.5.2022
Po dvojročnej a miestami až trojročnej pauze znovu ožívajú kultúrne podujatia na severovýchode Slovenska. Región okresov Bardejov a Svidník je známy predovšetkým osobitosťami rusínskej kultúry, či až do stredoveku siahajúcej tradície Bardejovského jarmoku.
21.5.2022
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 25. 5. 2022
sviatok:Urban

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X