www.infoglobe.sk » Albánsko, Durrës – gastronomický raj – VIDEO

Albánsko, Durrës – gastronomický raj – VIDEO

Publikované: 7.11.2017
Len zhruba 30 kilometrov od hlavného mesta Tirany leží pokojné prímorské mesto Durrës (slovensky Drač), o ktorom vám väčšina Albáncov povie, že tam vlastne nenájdete nič zaujímavého. Trochu aj majú pravdu, no napriek tomu sa v Drači určite zastavte. Prečo? Čaká tam na vás geniálna stredomorská kuchyňa za ešte geniálnejšie ceny.

Aby som Durrës nekrivdil, musím zmieniť, že za jednodňovú návštevu stojí aj bez jedla. Okrem iného v ňom totiž nájdete najväčší amfiteáter na Balkánskom polostrove, do ktorého sa v staroveku vošlo až 20 tisíc ľudí. Časť z neho sa zachovala dodnes, rovnako ako časť starovekého opevnenia mesta.

Durrës   Durrës

Za prehliadku stojí aj hlavná mešita a najmä Archeologické múzeum, kde si môžete prehliadnuť pozostatky z obdobia starej Gréckej, Rímskej aj Byzantskej ríše, pod ktorých nadvládu Durrës postupne spadalo. Aj tunajšie pláže si získali veľkú obľubu ako medzi cudzincami, tak aj medzi miestnymi, ale s Albánskou riviérou na juhu krajiny sa nemôžu zrovnávať.

Archeologické múzeum

Pokiaľ budem len trochu môcť, do Durrës sa určite veľmi rád vrátim. A hlavný dôvod bude už zmienené jedlo. V posledných rokoch sa sem totiž presúvajú albánski šéfkuchári, ktorí mnoho rokov pracovali v známych reštauráciách v Taliansku, a otvárajú si tu vlastné podniky. Takže vás tu čaká pestrá škála svetovo vyhlásenej stredomorskej kuchyne – od rýb cez krevety a ďalšie morské plody až po cestoviny a skvelé šaláty. A zabudnúť nesmieme ani na vynikajúce albánske víno.

Durrës ako na dlani

Lenže na rozdiel od Talianska a ďalších stredomorských turistických lokalít tu za jedlo v luxusnej reštaurácii nenecháte peniaze určené na celú dovolenou. Hlavne vďaka nízkym nákladom sa ceny pohybujú vo veľmi príjemnej cenovej hladine a pritom vás čaká nezabudnuteľný gastronomický zážitok.

Durrës   Durrës

Je len otázkou času, kedy Durrës objavia hodnotitelia z prestížneho Michelin Guide a o meste sa v spojitosti s jedlom začne hovoriť po celom svete. Akonáhle sa tak stane, ceny v najlepších reštauráciách pravdepodobne vyletia raketovo smerom hore. Preto neváhajte a vyrazte čo najskôr. Rozhodne to stojí za to.

v uliciach   v uliciach

GPS: 41°18'42.6"N 19°26'42.2"E

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Scott Holmes

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Albánsko, krajina dvojhlavého čierneho orla IV.
Publikované: 21.2.2022
Dnes sa s Albánskom rozlúčime. Opäť začneme históriou, ktorá je neoddeliteľne spätá aj s miestnymi pamiatkami. Medzi najvýznamnejšími politikmi po založení Albánskej republiky v roku 1912 bol moslim Zog. Ten sa v roku 1924 stal albánskym prezidentom a o štyri roky neskôr sa vyhlásil za kráľa. Uvedomoval si totiž, že Albánsko je príliš malá krajina, aby mohla prosperovať samostatne a preto naviazal vzťah s Talianmi.

Albánsko, Përmet – azúrová rieka, kaňon aj termálne pramene – VIDEO
Publikované: 5.12.2017
Keď som sa Airbnb hostiteľa v Tirane pýtal, kam sa mám v Albánsku určite pozrieť, poslal ma do malého mestečka Përmet a priľahlého národného parku Bredhi i Hotovës na juhu krajiny. Rieka Lengarices tam totiž vyhĺbila majestátny kaňon, v ktorom navyše vyvierajú termálne pramene.

Albánsko, krajina dvojhlavého čierneho orla I.
Publikované: 31.1.2022
Nech už ste o Albánsku počuli čokoľvek, neprestane vás vábiť a odpudzovať, lákať a odradzovať. Napriek tomu som mu dala šancu a išla si vytvoriť vlastný názor na túto rozporuplnú krajinu. Plná nadšenia a očakávania som z Tirany podnikla výpravu do najbližšieho národného parku Quafstama jeepom.

Albánsko – národný park Llogara – VIDEO
Publikované: 13.11.2021
Neďaleko mesta Vlorë na juhu Albánska leží na prvý pohľad nenápadný horský národný park Llogara. Pri plánovaní cesty po Albánsku som si na neho nechal len pol dňa, ale už ako som sa k nemu z diaľky blížil, som to ľutoval. Patrí totiž medzi najkrajšie miesta celej krajiny a ponúka možnosti pre nezabudnuteľné treky do hôr.

Albánsko, Berat – romantický výlet do stredoveku – VIDEO
Publikované: 30.10.2021
Drsná príroda, hory, priezračne čistá rieka a majestátny hrad, ktorý stráži stredoveké mesto. Tak by sa dal v skratke popísať albánsky Berat, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a právom sa vyníma na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Poďme sa do neho na chvíľu preniesť.

Albánsko, Tirana – pulzujúce centrum – VIDEO
Publikované: 6.11.2021
Albánsko je malá a pokojná krajina, dokonca aj jej hlavné mesto Tirana pôsobí v porovnaní s európskymi metropolami veľmi kľudným dojmom. Veď je pravda, že má len okolo pol milióna obyvateľov. Ulice sú ale plné života a Tirana má svoje nezameniteľné kúzlo.

Albánsko, krajina dvojhlavého čierneho orla II.
Publikované: 7.2.2022
Z výletu do hôr sa vraciam do betónovej Tirany. Ďalší deň plánujem cestu k jazeru Komani. Ideme smerom na mesto Shkoder, ale pred ním uhýbame po „žltej“ ceste do dedinky Komani. Následne prejdeme tunelom a nasadáme na super malú lodičku. Pripadám si, ako by som sa ocitla v inom svete. Hory všade naokolo mi pripomínajú Nórsko, ale teplo a voda zas Thajsko. No nádhera.

Albánsko, krajina dvojhlavého čierneho orla III.
Publikované: 14.2.2022
Po týždni sa opäť vraciame do Onufriho múzea. Na poschodí objavujeme nevšednú maľbu Posledný súd. Zaujme nás aj ikona cisára Konštantína s matkou Helenou. Takú ikonu som ešte nikdy nikde nevidela. Po prehliadke prechádzame labyrintom uličiek až k hornej pevnosti, kde je nádherná vyhliadka na horu Skodre, kam nechal diktátor Enver Hodža kyselinou vyleptať svoje meno.

Albánsko – plavba po jazere Komani a návšteva mesta Kruja
Publikované: 14.12.2020
Albánsko je síce najchudobnejším štátom Európy, ale o to je bohatšie na prírodné krásy a históriu. Aj vďaka tomu je cestovný ruch v tejto krajine na vzostupe. Tak sa poďme pozrieť, čo zabudnutý kút Európy ponúka svojim návštevníkom. My sme pre svoju dovolenku zvolili Durrës, aby sme boli pri mori, ale aj na dosah prírody, horám i pamiatkam.

Albánsko, Albánska riviéra – plážový relax a nádherná príroda – VIDEO
Publikované: 21.11.2017
Albánsko ani zďaleka neláka len svojou históriou a panenskou prírodou. Takmer celé jej pobrežie ponúka nádherné pláže a my sa teraz pozrieme pravdepodobne na tú najkrajšiu časť, Albánsku riviéru na juhu krajiny.

Albánsko – národný park Shebenik-Jabllanice – VIDEO
Publikované: 28.11.2017
Neďaleko jazera Ohrid sa pri hranici s Macedónskom rozkladá veľký národný park Shebenik-Jabllanice, jedno z najmenej obývaných a rozvinutých miest celého Albánska. Jeho vrcholky sa zdvíhajú do výšky vyše 2 200 metrov a nájdete v ňom mnoho druhov vzácnych rastlín a zvierat. Tým najznámejším je balkánsky rys. Poďme spoločne nahliadnuť do tohto jedinečného parku.

Albánsko, Tirana – Skanderbegové mesto
Publikované: 7.8.2015
Cieľom dnešnej cesty je hlavné mesto Albánska, ktoré je takmer celé obklopené horami.

Albánsko: Krajina, ktorej krásy ešte len čakajú na objavenie – VIDEO
Publikované: 17.10.2017
Nádherné pláže, vysoké hory, krásne národné parky, jazerá, tradičné poľnohospodárstvo či majestátne hrady. Albánsko ponúka naozaj mnoho, a pritom ho turizmus zatiaľ takmer nepobozkal. V nasledujúcom seriáli sa postupne pozrieme na niekoľko miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu.

Macedónsko VII: Svätý Naum a výlet do Albánska
Publikované: 8.8.2012
Vrele odporúčané miesto, ktoré som nesmela pri svojej návšteve oblasti Ochridského jazera v Macedónsku vynechať, leží 28 km južne od Ochridu, v blízkosti hraníc Macedónska s Albánskom. Je to kláštor svätého Nauma, jedného z významných nasledovníkov a spolupracovníkov Cyrila a Metoda.


Súvisiaca fotogaléria

Albánsko – zabudnutý kút Európy
Albánsko je divoké, tajomné, plné národných parkov, majestátnych hradov, jazier a vysokých hôr. A...


Súvisiace video

Albánsko, Përmet – azúrová rieka, kaňon aj termálne pramene – VIDEO
Dnes sa spolu s nami pozriete do malého mestečka Përmet a národného parku Bredhi i Hotovës na juh...

Albánsko – národný park Shebenik-Jabllanice
V dnešnom videu vyrazíme mimo civilizáciu, do národného parku Shebenik-Jabllanice. Je to jedno z ...

Albánsko, Albánska riviéra – plážový relax a nádherná príroda
Albánska riviéra na juhu krajiny je obľúbená hlavne vďaka krásnym plážam a azúrovému moru. Keď vá...

Albánsko – národný park Llogara
Národný park Llogara patrí medzi najkrajšie miesta Albánska, turistom ponúka množstvo rôznych tre...

Albánsko, Durrës – gastronomický raj
Durrës leží asi 30 km od Tirany a podľa Albáncov tam nie je nič zaujímavého, čo ale podľa mňa nie...

Albánsko, Berat – romantický výlet do stredoveku
Berat patrí medzi najnavštevovanejšie mestá v zemi a nájdete ho aj na zozname UNESCO. Návštevníko...

Albánsko, Tirana – pulzujúce centrum
V porovnaní s inými európskymi metropolami je hlavné mesto Albánska veľmi pokojné. Tirana je stál...

Albánsko: Krajina, ktorej krásy ešte len čakajú na objavenie
Albánsko je pre turistov málo prebádaná krajina, čo sa ale v budúcich niekoľkých rokoch určite zm...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
8.5.2022
Dovedna 52 vybraných unikátnych miest z troch významných dolín okúzli každého návštevníka. Prostredníctvom mapovej aplikácie (stránky) sa môžete vydať tatranskými chodníčkami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 17. 5. 2022
sviatok:Gizela

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X