www.infoglobe.sk » Macedónsko VII: Svätý Naum a výlet do Albánska

Macedónsko VII: Svätý Naum a výlet do Albánska

Publikované: 8.8.2012
Vrele odporúčané miesto, ktoré som nesmela pri svojej návšteve oblasti Ochridského jazera v Macedónsku vynechať, leží 28 km južne od Ochridu, v blízkosti hraníc Macedónska s Albánskom. Je to kláštor svätého Nauma, jedného z významných nasledovníkov a spolupracovníkov Cyrila a Metoda.

Okrem samotného kláštorného komplexu a kostola je táto pamätihodnosť významná tiež tým, že všade kam sa pozriete, tam sa potulujú nádherné farebné pávy. Nikdy som nevidela toľko krásnych rozvinutých pávích chvostov a nepočula toľko pávieho kriku, pripomínajúceho skôr než vtáka kocúra, laškujúceho po nociach na streche s mačkami. Aj pávy sa preháňali po strechách, kam bez problémov sami vyleteli, kedykoľvek sa im zachcelo.

Do kostola sa platí vstupné, je ale úplne smiešne. Pán v kase nám ešte k tomu zapožičal brožúrku, aby sme si ju nemuseli kupovať. Vo vnútri kostola sa nachádzajú fresky, väčšinou z 19. storočia. Niektoré fragmenty pochádzajú zo 16. a 17. storočia. V jednej z miestností je hrob s ostatkami svätého Nauma.

Neďaleko celého komplexu je ulička, v ktorej sa koncentrujú stánky s rôznymi výrobkami. Najčastejší je predaj ochridských perál a ďalších šperkov, ale tiež tematických tričiek, či medu. Možnosť navštíviť reštauráciu je samozrejmá. Toto miesto je rýdzo turistická záležitosť, ale napriek tomu ju môžem jedine odporúčať.

Keď sme išli ku svätému Naumovi my, rozhodli sme sa, že návštevu tejto pamätihodnosti spojíme s niečím ďalším. Pretože sv. Naum leží priamo pri hraniciach s Albánskom, zachcelo sa nám, aj keď len na chvíľu, navštíviť aj túto, na prvý pohľad odlišnú krajinu. Vydali sme sa preto pešky k hraniciam, prešli ich bez najmenších problémov a taxíkom, ktorých za hranicami čakalo mnoho, sme odišli do najbližšieho mesta Pogradec.

Taxikárovi sme oznámili, aby na nás asi hodinu počkal a prešli sme si mesto. Pobrežie Ochridského jazera bolo v Pogradci neskutočne špinavé, oproti Macedónsku hotové smetisko. Keby sme si ale odmysleli odpadky, videli by sme priamo pri jazere rozrastajúcu sa turistickú destináciu. Bolo by nás zajímalo, či sa hotelové komplexy a atrakcie, ktoré tu rastú a niektoré už narástli, dokážu uživiť.

  

Od pobrežia sme sa vydali aj trochu hlbšie do mesta. Najprv sme sa pozreli do miestnej, trošku chudobnej, mešity. Potom sme sa prešli ulicami Pogradca, ktoré v nás zanechali skoro až ázijský dojem. Pouliční predavači predávali všetko možné, hlavne ale ryby a mäso, bez akéhokoľvek chladenia. Na ulici chodili medzi ľuďmi albánske pouličné zmenárne v podobe mafiánov, držiacich v ruke guče peňazí, v ktorých sa so záľubou prehrabovali. My sme si peniaze vymenili, nie však na ulici, ale v normálnej zmenárni. Chceli sme si albánske leky (lek je albánska mena) prehliadnuť a nejaké drobné si nechať na pamiatku. Posledné miesto, kam sme sa v Pogradci pozreli, bolo dlhé námestie, na ktorom boli v rade poskladané dosky s menami rôznych významných osobností. Od Beatles, cez Franza Kafku až k Sokratovi.

Po hodine v Albánsku sme sa taxíkom vydali zase späť k albánsko-macedónskym hraniciam s dojmom, že by stálo zato, niekedy sa do Albánska vypraviť. A keď sme potom o pár dní neskôr opúšťali Macedónsko, vedeli sme, že táto krajina stojí za viac než jeden týždeň a že sa sem budeme chcieť určite čoskoro vrátiť.

Text/foto: Kristýna Bartůňková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Macedónsko, Skopje – kultúrne hranice medzi Európou a Áziou
Publikované: 20.12.2018
Macedónsko asi nie je zrovna destinácia, kam by sa hrnulo mnoho cestovateľov, ale myslím si, že by malo byť. Je to nádherná krajina s krásnou prírodou. Ľudia tu sú veľmi prívetiví, milí, snažia sa turistom pomôcť aj napriek jazykovej bariére. Navyše Macedónsko je pre Čechov či Slovákov finančne dostupné a všetko tu je pre našincov relatívne lacné. Tak čo, vyrazíte do Macedónska aj vy? Teraz je totiž ideálny čas začať plánovať.

Albánsko – národný park Llogara – VIDEO
Publikované: 13.11.2021
Neďaleko mesta Vlorë na juhu Albánska leží na prvý pohľad nenápadný horský národný park Llogara. Pri plánovaní cesty po Albánsku som si na neho nechal len pol dňa, ale už ako som sa k nemu z diaľky blížil, som to ľutoval. Patrí totiž medzi najkrajšie miesta celej krajiny a ponúka možnosti pre nezabudnuteľné treky do hôr.

Albánsko, Durrës – gastronomický raj – VIDEO
Publikované: 7.11.2017
Len zhruba 30 kilometrov od hlavného mesta Tirany leží pokojné prímorské mesto Durrës (slovensky Drač), o ktorom vám väčšina Albáncov povie, že tam vlastne nenájdete nič zaujímavého. Trochu aj majú pravdu, no napriek tomu sa v Drači určite zastavte. Prečo? Čaká tam na vás geniálna stredomorská kuchyňa za ešte geniálnejšie ceny.

Albánsko, Berat – romantický výlet do stredoveku – VIDEO
Publikované: 30.10.2021
Drsná príroda, hory, priezračne čistá rieka a majestátny hrad, ktorý stráži stredoveké mesto. Tak by sa dal v skratke popísať albánsky Berat, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a právom sa vyníma na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Poďme sa do neho na chvíľu preniesť.

Albánsko, Tirana – pulzujúce centrum – VIDEO
Publikované: 6.11.2021
Albánsko je malá a pokojná krajina, dokonca aj jej hlavné mesto Tirana pôsobí v porovnaní s európskymi metropolami veľmi kľudným dojmom. Veď je pravda, že má len okolo pol milióna obyvateľov. Ulice sú ale plné života a Tirana má svoje nezameniteľné kúzlo.

Albánsko, Tirana – Skanderbegové mesto
Publikované: 7.8.2015
Cieľom dnešnej cesty je hlavné mesto Albánska, ktoré je takmer celé obklopené horami.

Macedónsko VI.: Národný park Galicica - 2. časť
Publikované: 1.8.2012
Keď som sa driapala na kopce pohoria Galicica po prvýkrát, bol mojim pôvodným cieľom protestantský kostolík v horskej dedinke Konjsko. Vtedy som sa k nemu nedostala, ale nemusela som ľutovať. Vydali sme sa k nemu totiž v iné odpoludnie spolu s kamarátom, pod ktorého vedením sme ho našli a mohli si ho prehliadnuť.

Macedónsko III.: Ochridské jazero
Publikované: 11.7.2012
Celý jeden májový týždeň som strávila v hoteli Metropol, ktorý leží na brehu Ochridského jazera. Každý večer sa mi rozplývalo srdce nad tým najkúzelnejším červeným západom slnka, aký som v živote videla. Sedem dní som pozorovala, ako sa strieda pokojná hladina jazera s rozbúreným vlnením, ktoré spôsobovali vetry, padajúce na jazero z albánskych hôr na opačnej strane.

Macedódsko IV.: Ochrid
Publikované: 18.7.2012
Na severovýchodnom brehu Ochridského jazera leží mesto s odpočinkovou až rozprávkovou atmosférou. Nachádza sa v ňom nespočetné množstvo pamiatok z dávnej či nedávnej minulosti. Nad mestom sa týči vápencové pohorie Galicica s červenou pôdou terra rosa a krasovým reliéfom.

Macedónsko V.: Národný park Galicica – 1. časť
Publikované: 25.7.2012
Keď som išla do Macedónska, chcela som za každú cenu navštíviť hory, o ktorých kráse som toho už veľa počula. Časový priestor som mala iba pre výstup na kopce, ktoré sa týčia priamo nad Ochridským jazerom. Jedná sa o pohorie Galicica, v ktorom bol v roku 1958 vyhlásený rovnomenný národný park. Hory sa vypínali až do výšky okolo dvetisíc metrov.

Macedónsko I. – Všeobecné informácie a dojmy z Macedónska
Publikované: 27.6.2012
Do Macedónska ma na týždeň zaviedla pracovná cesta, čo ale neprekážalo tomu, aby som si aspoň časť tejto báječnej krajiny, pokiaľ možno, čo najlepšie prehliadla a poznala. Ak by som mala zhrnúť dojmy, ktoré vo mne Macedónsko zanechalo, musela by som spomenúť krásnu prírodu, teda nádherné hory, krasový reliéf a veľké tektonické jazerá, ktoré svojou krásou môžu pokojne konkurovať kdejakému moru.

Macedónsko II.: Skopje
Publikované: 4.7.2012
Prvé, čo som z macedónskeho hlavného mesta Skopje videla, ak neberiem do úvahy letisko, bolo jedno veľké stavenisko. Všade okolo rieky Vardar, ktorá sa pomerne rázne valila mestom , ležali betónové bloky, kovové pláty, drôty a ďalšie haraburdy. Takmer všetky budovy v okolí, kam len moje oči dovideli, boli pod lešením. Mosty rozbité, neprejazdné.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Mrazivý deň

1. 1. – 28. 2. 2022
1. cena:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
1. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
2. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše
3. cena redakcie:
Zimný balíček pre potešenie tela i duše

Aktuality:

26.1.2022
Všetci milovníci slovenskej prírody a kvalitného „zimného“ čítania by mali siahnuť po novom čísle Krás Slovenska, ktoré prináša mnoho zaujímavých článkov, ako aj rozhovorov či informácií.
25.1.2022
Už túto stredu (26.1.) budete mať možnosť prostredníctvom Cestovateľského kina a Martina Šimka nájsť neobrúsené diamanty uprostred Atlantiku. Reč bude totiž o zabudnutom kúte sveta, ktorý poteší každého milovníka divokej škandinávskej prírody a nenútenej severskej sofistikovanosti.
31.12.2021
Už nás delí len pár hodín od nového roku 2022, no vďaka dátumovej hranici sa vítanie na ostrovoch Kiribati a Samoa odohrá už o 11tej hodine nášho stredoeurópskeho času, zatiaľ čo neosídlený Bakerov a Howlandov ostrov ho uvítajú ako posledné, a to o 13-tej hodine nasledujúceho dňa (1.1. 2022).
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Taliansku:

Taliansko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pisa – Campo Santo a skvosty mesta

Benátky – mesto medzi vodnými kanálmi

Sardínia – Cagliari a jeho široké okolie

Neapol – hlavné mesto Kampánie a pizze

Bari – prístavné mestečko na pobreží Jadranského mora

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 27. 1. 2022
sviatok:Bohuš

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X