www.infoglobe.sk » Albánsko, krajina dvojhlavého čierneho orla I.

Albánsko, krajina dvojhlavého čierneho orla I.

Publikované: 31.1.2022
Nech už ste o Albánsku počuli čokoľvek, neprestane vás vábiť a odpudzovať, lákať a odradzovať. Napriek tomu som mu dala šancu a išla si vytvoriť vlastný názor na túto rozporuplnú krajinu. Plná nadšenia a očakávania som z Tirany podnikla výpravu do najbližšieho národného parku Quafstama jeepom.

Prešli sme kaňonom rieky až k jazeru Boville s nádhernou tyrkysovou farbou. Pôvabná hora Beši dodáva scenérii lesk, hoci je hora vysoká iba 1200 m.n.m. Jazero Boville je v skutočnosti priehrada na ploche 5 km2 hlboká 35 m. Stavba priehrady začala r. 1968 a dokončená bola až r. 1998. Za nami je druhá hora Gambit vysoká 1300 m.n.m., kam sa dá vyjsť až na platformu. Rozhodne by som neodporúčala turistom trpiacim závratmi sa pokúsiť hore vyliezť…

jazero Boville

Potom pokračujeme ďalšími a ďalšími malebnými údoliami, cestou vymletou, hrboľatou a plnou výmoľov až na asfaltku. Ale neradujeme sa dlho, ide o albánskou asfaltku s vysokými „schodmi“ a puklinami. Občas so sebou vzal zvodidlá cesty kameň zvalený z okolitých hôr.

cesta jeepom - ilustračné foto (Pixabay.com)

Posledné údolie bolo vojensky uzavreté za diktátora Envera Hodžiho, ktorý mal pocit, že na každom rohu číha triedny nepriateľ. A mal pravdu! Číhal! Preto nechal Hodža postaviť 650 000 bunkrov po celom Albánsku. Vďaka tomu je Albánsko krajinou s najväčším počtom bunkrov na osobu…. Navyše pod Tiranou vybudoval obrie podzemné bunkrové mesto, kam sa vošlo 200 000 ľudí. Mali tam tanečné sály, kiná, reštaurácie a zásoby. Boli pripravení na všetko.

Albánsko - prírodné krásy

Nakoniec prichádzame do dedinky Kruja rodiska slávneho albánskeho hrdinu Scandenberga. Pochádzal z miestneho vládnuceho klanu Kastrati, po ktorom sú pomenované benzínové pumpy. Ako svoje logo je na stojanoch zobrazená rodová kráľovská koruna s baraňou lebkou s rohmi. Skandenberg odporoval Turkom celých 30 rokov. Jeho otec sa Turkom podriadil, keď r. 1410 dobyli Kruju a tí ho tu nechali vládnuť. Iba musel uznať tureckú nadvládu a platiť dane. Ako dôkaz svojej lojality musel nechal odviezť svojho 10 ročného syna Juraja Kastrati do Osmanskej ríše. Tam prekonal prevýchovu na moslima a vybudoval si slávnu vojenskú kariéru. Dotiahol to až na generála a vyučoval aj sultánovho syna Mehmeda Fátiha, ktorý konečne dobyl Konštantínopol a premenoval ho na Istanbul. Scandenberg však nikdy nezabudol na svojho otca a svoj pôvod.

dedinka Kruja (pevnosť), (c) Wikipedia

Využil preto príležitosť, keď v bitke pri Niche r. 1443 Osmani prehrali proti Srbom a zbehol spolu so svojimi kamarátmi vojakmi. Dostali sa do jeho rodnej Kruje a ľsťou získal svoj rodný hrad späť. Vedel výborne hovoriť turecky a tak presvedčil posádku, že ho posiela sultán a že mu majú hrad odovzdať. Ako profesionálny turecký vojak poznal osmanskú stratégiu a uvedomoval si ich početnú prevahu. Preto sa Turkom nikdy nepostavil na otvorenom poli, ale využil hornaté okolie a viedol vojnu zo zálohy. Vrhal na Turkov kamene a šípy. Zjednotil rozhádané klany pod prísahou besa, a tak mohol vzdorovať celých 30 rokov. Takže si nezabudnite odviezť ako suvenír Scandeberg brandy.

Prechádzam jeho rodným hradom a obdivujem krásne maľby s výjavmi bitiek. Socha Scandenberga pripomína odvážneho neskrotného Vikinga. Niet divu, že na päťtisícke lekov (miestnej mene) v hodnote cca 42 eur je vyobrazená dedinka Kruja, socha Scandenberga, ktorá je uprostred tejto dedinky a tiež jeho rodná koruna.

dedinka Kruja

Rada sa rozprávam s miestnymi ľuďmi, ktorých nájdem medzi štamgastmi miestnej kaviarne. Od miestneho znalca sa pri výbornej albánskej káve dozvedám, ako je to s krvnou pomstou. Rozpráva mi, že všade v okolitých horách žili jednotlivé klany, takže Albánsko nikdy nebolo jednotným národom. Každý klan sa staral sám o seba. Medzi klanmi vládlo tradičné právo, ktoré bolo neskôr zapísané v knihe zvanej Kanún. Vychádzalo z toho, že všetci ľudia sú si rovní a majú rovnaké práva. To ale tiež znamená, že ak niekto niekoho zabije, musí byť jeho smrť pomstená opäť smrťou. Ale keď je vrah zabitý, tak jeho smrť musí pomstiť opäť jeho rodina. A tak sa rozpúta peklo.

Jediná možnosť, ako to zastaviť je zvolať zmierovacie konanie. Na stôl sa postavia dve rakyje a zástupcovia oboch rodín kvapnú kvapku svojej krvi do každého pohára a vypijú ju na ex. Tým pádom sa stanú pokrvnými bratmi a krvná pomsta je zrušená. Vztýči sa zmierovací kríž a všetko sa zapíše do zmierovacej knihy.

dedinka Kruja (hrad)

Niekedy bolo dievča zasnúbené mužovi, ktorý jej bol krajne nepríjemný. Cítila k nemu neprekonateľný odpor. Ak by však porušila zásnubný sľub, bola by tiež pod krvnou pomstou. Jediná možnosť pre ňu bola zájsť za kňazom, ktorý ju prehlásil mužom a všetci ju brali ako muža a krvná pomsta bola zrušená…

Tiež mladí ľudia si musia zistiť do 14 pokolení, či niekedy neboli príbuzní. Inak by sa na nich tiež vzťahovala krvná pomsta. Ak sa stane automobilová nehoda, aj vtedy sa musí dodržať krvná pomsta. Predtým bývali v horských dedinkách obydlia zvané kale, ktoré slúžili ako útočisko a väzenie vrahov. Tu mali imunitu. Dodnes sa krvná pomsta týka okolo 800 rodín…. Takže žiadne bývavalo….

 

(Pokračovanie nabudúce...)

 

GPS: 41°30'29.1"N 19°47'42.7"E (Kruja)

Text: Sylvie Halouzkova

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Sylvie Halouzkova, Pixabay.com (1), Wikipedia (1)



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Albánsko, Tirana – Skanderbegové mesto
Publikované: 7.8.2015
Cieľom dnešnej cesty je hlavné mesto Albánska, ktoré je takmer celé obklopené horami.

Albánsko, krajina dvojhlavého čierneho orla III.
Publikované: 14.2.2022
Po týždni sa opäť vraciame do Onufriho múzea. Na poschodí objavujeme nevšednú maľbu Posledný súd. Zaujme nás aj ikona cisára Konštantína s matkou Helenou. Takú ikonu som ešte nikdy nikde nevidela. Po prehliadke prechádzame labyrintom uličiek až k hornej pevnosti, kde je nádherná vyhliadka na horu Skodre, kam nechal diktátor Enver Hodža kyselinou vyleptať svoje meno.

Albánsko, krajina dvojhlavého čierneho orla II.
Publikované: 7.2.2022
Z výletu do hôr sa vraciam do betónovej Tirany. Ďalší deň plánujem cestu k jazeru Komani. Ideme smerom na mesto Shkoder, ale pred ním uhýbame po „žltej“ ceste do dedinky Komani. Následne prejdeme tunelom a nasadáme na super malú lodičku. Pripadám si, ako by som sa ocitla v inom svete. Hory všade naokolo mi pripomínajú Nórsko, ale teplo a voda zas Thajsko. No nádhera.

Albánsko – plavba po jazere Komani a návšteva mesta Kruja
Publikované: 12.2.2024
Albánsko je síce najchudobnejším štátom Európy, ale o to je bohatšie na prírodné krásy a históriu. Aj vďaka tomu je cestovný ruch v tejto krajine na vzostupe. Tak sa poďme pozrieť, čo zabudnutý kút Európy ponúka svojim návštevníkom. My sme pre svoju dovolenku zvolili Durrës, aby sme boli pri mori, ale aj na dosah prírody, horám i pamiatkam.

Albánsko, Përmet – azúrová rieka, kaňon aj termálne pramene – VIDEO
Publikované: 15.1.2024
Keď som sa Airbnb hostiteľa v Tirane pýtal, kam sa mám v Albánsku určite pozrieť, poslal ma do malého mestečka Përmet a priľahlého národného parku Bredhi i Hotovës na juhu krajiny. Rieka Lengarices tam totiž vyhĺbila majestátny kaňon, v ktorom navyše vyvierajú termálne pramene.

Albánsko, národný park Shebenik-Jabllanice – VIDEO
Publikované: 8.1.2024
Neďaleko jazera Ohrid sa pri hranici so Severným Macedónskom rozkladá veľký národný park Shebenik-Jabllanice, jedno z najmenej obývaných a rozvinutých miest celého Albánska. Jeho vrcholky sa zdvíhajú do výšky vyše 2 200 metrov a nájdete v ňom mnoho druhov vzácnych rastlín a zvierat. Tým najznámejším je balkánsky rys. Poďme spoločne nahliadnuť do tohto jedinečného parku.

Albánsko, Albánska riviéra – plážový relax a nádherná príroda – VIDEO
Publikované: 1.1.2024
Albánsko ani zďaleka neláka len svojou históriou a panenskou prírodou. Takmer celé jej pobrežie ponúka nádherné pláže a my sa teraz pozrieme pravdepodobne na tú najkrajšiu časť, Albánsku riviéru na juhu krajiny.

Albánsko – národný park Llogara – VIDEO
Publikované: 5.2.2024
Neďaleko mesta Vlorë na juhu Albánska leží na prvý pohľad nenápadný horský národný park Llogara. Pri plánovaní cesty po Albánsku som si na neho nechal len pol dňa, ale už ako som sa k nemu z diaľky blížil, som to ľutoval. Patrí totiž medzi najkrajšie miesta celej krajiny a ponúka možnosti pre nezabudnuteľné treky do hôr.

Albánsko, Durrës – gastronomický raj – VIDEO
Publikované: 25.12.2023
Len zhruba 30 kilometrov od hlavného mesta Tirany leží pokojné prímorské mesto Durrës (slovensky Drač), o ktorom vám väčšina Albáncov povie, že tam vlastne nenájdete nič zaujímavého. Trochu aj majú pravdu, no napriek tomu sa v Drači určite zastavte. Prečo? Čaká tam na vás geniálna stredomorská kuchyňa za ešte geniálnejšie ceny.

Albánsko, Berat – romantický výlet do stredoveku – VIDEO
Publikované: 22.1.2024
Drsná príroda, hory, priezračne čistá rieka a majestátny hrad, ktorý stráži stredoveké mesto. Tak by sa dal v skratke popísať albánsky Berat, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a právom sa vyníma na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Poďme sa do neho na chvíľu preniesť.

Albánsko, Tirana – pulzujúce centrum – VIDEO
Publikované: 29.1.2024
Albánsko je malá a pokojná krajina, dokonca aj jej hlavné mesto Tirana pôsobí v porovnaní s európskymi metropolami veľmi kľudným dojmom. Veď je pravda, že má len vyše 600 - tisíc obyvateľov. Ulice sú ale plné života a Tirana má svoje nezameniteľné kúzlo.

Albánsko: Krajina, ktorej krásy ešte len čakajú na objavenie – VIDEO
Publikované: 18.12.2023
Nádherné pláže, vysoké hory, krásne národné parky, jazerá, tradičné poľnohospodárstvo či majestátne hrady. Albánsko ponúka naozaj mnoho, a pritom ho turizmus zatiaľ takmer nepobozkal. V nasledujúcom seriáli sa postupne pozrieme na niekoľko miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu.

Albánsko, krajina dvojhlavého čierneho orla IV.
Publikované: 21.2.2022
Dnes sa s Albánskom rozlúčime. Opäť začneme históriou, ktorá je neoddeliteľne spätá aj s miestnymi pamiatkami. Medzi najvýznamnejšími politikmi po založení Albánskej republiky v roku 1912 bol moslim Zog. Ten sa v roku 1924 stal albánskym prezidentom a o štyri roky neskôr sa vyhlásil za kráľa. Uvedomoval si totiž, že Albánsko je príliš malá krajina, aby mohla prosperovať samostatne a preto naviazal vzťah s Talianmi.


Súvisiaca fotogaléria

Albánsko – zabudnutý kút Európy
Albánsko je divoké, tajomné, plné národných parkov, majestátnych hradov, jazier a vysokých hôr. A...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X