www.infoglobe.sk » Albánsko, krajina dvojhlavého čierneho orla IV.

Albánsko, krajina dvojhlavého čierneho orla IV.

Publikované: 21.2.2022
Dnes sa s Albánskom rozlúčime. Opäť začneme históriou, ktorá je neoddeliteľne spätá aj s miestnymi pamiatkami. Medzi najvýznamnejšími politikmi po založení Albánskej republiky v roku 1912 bol moslim Zog. Ten sa v roku 1924 stal albánskym prezidentom a o štyri roky neskôr sa vyhlásil za kráľa. Uvedomoval si totiž, že Albánsko je príliš malá krajina, aby mohla prosperovať samostatne a preto naviazal vzťah s Talianmi.

Pozval do krajiny talianskych architektov, ktorí tu postavili secesné domy. Aj tu Taliani stavali cesty a priviedli potrubím pitnú vodu do Beratu z hory Tomori. Toto potrubie sa dodnes používa.

krásy Albánska, (c) Pixabay.com

Spočiatku priateľský vzťah s Mussolinim sa skončil potom, keď došlo k nezhode resp. k odmietnutiu oženiť sa s Taliankou, ktorú mu vyhliadol Mussolini. Zog si vybral sám krásnu Maďarku. Hitler mu vtedy na svadbu poslal mercedes kabriolet červenej farby, ale Mussolini mu poslal iba medený riad. Nakoniec bol aj tak vyhnaný z krajiny v roku 1941 a utiekol do parížskeho exilu.

"krásy" Albánska

Počas druhej svetovej vojny sa obyvatelia rozdelili na dva tábory. Niektorí boli s Talianmi a wermachtom teda Nemcami. Iní spolupracovali s partizánmi, teda komunistami. Do toho sa plietla Británia, ktorá najskôr podporovala obe strany, nakoniec zhadzovala zbrane a zásoby svojimi lietadlami RAF iba partizánom. V rokoch 1948 až 1953 však Británia vyslala 300 špiónov, aby zvrhli vedúcu postavu partizánov, neskoršieho diktátora Envera Hodžu. Ten sa však držal až do svojej smrti v roku 1985.

krásy Albánska

Enver si bol tiež vedomý, že je Albánsko malá krajina a preto potrebuje vyhľadať podporu od niekoho silnejšieho. Preto sa najskôr kamarátil s Juhosláviou pod vedením Tita. Ten mal svoj plán spojiť Albánsko s Kosovom a vytvoriť tak Veľké Albánsko. To sa však Enverovi vôbec nepáčilo, tak sa rozkmotrili a začal sa potom „kamarátiť“ s Rusmi….

"krásy" Albánska, (c) Pixabay.com

Tí ho však začali kritizovať za inšpiráciu Stalinom a budovanie kultu osobnosti. Všade boli jeho sochy, busty a nápisy. No vzťahy boli všelijaké a Albánsko dokonca vystúpilo z Varšavskej zmluvy na protest proti ruskej okupácii Československa v roku 1968. Rusi chceli, aby Albánsko ťažilo nerasty, ale ich spracovanie by prebiehalo v iných krajinách v rámci ekonomickej spolupráce. A to teda Enver nedovolil!

krásy Albánska

A tak sa rozkmotrili aj s Rusmi a naviazali družbu s Čínou. Tá tu vybudovala priehrady a vystavala metalurgiu. Všetko prebiehalo hladko, kým nevyšiel anonymný článok v novinách napísaný Hodžom, kde kritizoval pomery v Číne. Do roka a do dňa všetka pomoc Číny ustala a Albánsko bolo samo samotné.

Vtedy sa Enver izoloval, vystaval po celej krajine 600 000 bunkrov a pod Tiranou celé bunkrové mesto. Odmietal stavať cesty, aby na nich nemohli triedni nepriatelia v noci pristáť. Tiež obvinil svojho verného kamaráta partizána Mehmeda Shehu, že bol špiónom Britov, Juhoslávie, Rusov aj Číňanov…. Na druhý deň Shehu našli zastreleného. Bolo to v roku 1981. Sám Enver zomrel roku 1985 prirodzenou smrťou.

krásy Albánska

Dnes sa Albánci zmietajú modernou dobou, ale musia urobiť mnoho míľových krokov než doženú, čo zaspali. Ako hovoria sami Albánci: Keď Boh stvoril zem, všetko bolo perfektné. A tak Satan namietol: Ale Pane Bože nemôže byť všetko na svete také perfektné. A tak Boh stvoril Albáncov.

Zaujímavosťou je, že po druhej svetovej vojne nemali Židia, ktorí prežili koncentračné tábory, kam ísť. Žiadna európska krajina ich nechcela prijať. Jediné Albánsko ich pozvalo. Preto mal aj slávny matematik Albert Einstein albánsky pas.

krásy Albánska, (c) Pixabay.com

Keď celý výlet zhodnotím, tak som nakoniec rada, že som dala Albánsku šancu predviesť svoje krásy aj poodhaliť závoj svojej odvrátenej strany. Stretla som ľudí milých a tolerantných i nedobrých, tak ako všade na svete. A viem, že sa sem zase rada vrátim. Albánskom sa jednoducho necháte uniesť….

 

GPS: 41°19'43.1"N 19°49'06.3"E (Tirana)

Text a foto: Sylvie Halouzkova, Pixabay.com (3)

Preklad: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Albánsko, Tirana – Skanderbegové mesto
Publikované: 7.8.2015
Cieľom dnešnej cesty je hlavné mesto Albánska, ktoré je takmer celé obklopené horami.

Albánsko, krajina dvojhlavého čierneho orla I.
Publikované: 31.1.2022
Nech už ste o Albánsku počuli čokoľvek, neprestane vás vábiť a odpudzovať, lákať a odradzovať. Napriek tomu som mu dala šancu a išla si vytvoriť vlastný názor na túto rozporuplnú krajinu. Plná nadšenia a očakávania som z Tirany podnikla výpravu do najbližšieho národného parku Quafstama jeepom.

Albánsko – plavba po jazere Komani a návšteva mesta Kruja
Publikované: 12.2.2024
Albánsko je síce najchudobnejším štátom Európy, ale o to je bohatšie na prírodné krásy a históriu. Aj vďaka tomu je cestovný ruch v tejto krajine na vzostupe. Tak sa poďme pozrieť, čo zabudnutý kút Európy ponúka svojim návštevníkom. My sme pre svoju dovolenku zvolili Durrës, aby sme boli pri mori, ale aj na dosah prírody, horám i pamiatkam.

Albánsko, Përmet – azúrová rieka, kaňon aj termálne pramene – VIDEO
Publikované: 15.1.2024
Keď som sa Airbnb hostiteľa v Tirane pýtal, kam sa mám v Albánsku určite pozrieť, poslal ma do malého mestečka Përmet a priľahlého národného parku Bredhi i Hotovës na juhu krajiny. Rieka Lengarices tam totiž vyhĺbila majestátny kaňon, v ktorom navyše vyvierajú termálne pramene.

Albánsko, národný park Shebenik-Jabllanice – VIDEO
Publikované: 8.1.2024
Neďaleko jazera Ohrid sa pri hranici so Severným Macedónskom rozkladá veľký národný park Shebenik-Jabllanice, jedno z najmenej obývaných a rozvinutých miest celého Albánska. Jeho vrcholky sa zdvíhajú do výšky vyše 2 200 metrov a nájdete v ňom mnoho druhov vzácnych rastlín a zvierat. Tým najznámejším je balkánsky rys. Poďme spoločne nahliadnuť do tohto jedinečného parku.

Albánsko, Albánska riviéra – plážový relax a nádherná príroda – VIDEO
Publikované: 1.1.2024
Albánsko ani zďaleka neláka len svojou históriou a panenskou prírodou. Takmer celé jej pobrežie ponúka nádherné pláže a my sa teraz pozrieme pravdepodobne na tú najkrajšiu časť, Albánsku riviéru na juhu krajiny.

Albánsko – národný park Llogara – VIDEO
Publikované: 5.2.2024
Neďaleko mesta Vlorë na juhu Albánska leží na prvý pohľad nenápadný horský národný park Llogara. Pri plánovaní cesty po Albánsku som si na neho nechal len pol dňa, ale už ako som sa k nemu z diaľky blížil, som to ľutoval. Patrí totiž medzi najkrajšie miesta celej krajiny a ponúka možnosti pre nezabudnuteľné treky do hôr.

Albánsko, Durrës – gastronomický raj – VIDEO
Publikované: 25.12.2023
Len zhruba 30 kilometrov od hlavného mesta Tirany leží pokojné prímorské mesto Durrës (slovensky Drač), o ktorom vám väčšina Albáncov povie, že tam vlastne nenájdete nič zaujímavého. Trochu aj majú pravdu, no napriek tomu sa v Drači určite zastavte. Prečo? Čaká tam na vás geniálna stredomorská kuchyňa za ešte geniálnejšie ceny.

Albánsko, Berat – romantický výlet do stredoveku – VIDEO
Publikované: 22.1.2024
Drsná príroda, hory, priezračne čistá rieka a majestátny hrad, ktorý stráži stredoveké mesto. Tak by sa dal v skratke popísať albánsky Berat, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a právom sa vyníma na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Poďme sa do neho na chvíľu preniesť.

Albánsko, Tirana – pulzujúce centrum – VIDEO
Publikované: 29.1.2024
Albánsko je malá a pokojná krajina, dokonca aj jej hlavné mesto Tirana pôsobí v porovnaní s európskymi metropolami veľmi kľudným dojmom. Veď je pravda, že má len vyše 600 - tisíc obyvateľov. Ulice sú ale plné života a Tirana má svoje nezameniteľné kúzlo.

Albánsko: Krajina, ktorej krásy ešte len čakajú na objavenie – VIDEO
Publikované: 18.12.2023
Nádherné pláže, vysoké hory, krásne národné parky, jazerá, tradičné poľnohospodárstvo či majestátne hrady. Albánsko ponúka naozaj mnoho, a pritom ho turizmus zatiaľ takmer nepobozkal. V nasledujúcom seriáli sa postupne pozrieme na niekoľko miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu.

Albánsko, krajina dvojhlavého čierneho orla II.
Publikované: 7.2.2022
Z výletu do hôr sa vraciam do betónovej Tirany. Ďalší deň plánujem cestu k jazeru Komani. Ideme smerom na mesto Shkoder, ale pred ním uhýbame po „žltej“ ceste do dedinky Komani. Následne prejdeme tunelom a nasadáme na super malú lodičku. Pripadám si, ako by som sa ocitla v inom svete. Hory všade naokolo mi pripomínajú Nórsko, ale teplo a voda zas Thajsko. No nádhera.

Albánsko, krajina dvojhlavého čierneho orla III.
Publikované: 14.2.2022
Po týždni sa opäť vraciame do Onufriho múzea. Na poschodí objavujeme nevšednú maľbu Posledný súd. Zaujme nás aj ikona cisára Konštantína s matkou Helenou. Takú ikonu som ešte nikdy nikde nevidela. Po prehliadke prechádzame labyrintom uličiek až k hornej pevnosti, kde je nádherná vyhliadka na horu Skodre, kam nechal diktátor Enver Hodža kyselinou vyleptať svoje meno.


Súvisiaca fotogaléria

Albánsko – zabudnutý kút Európy
Albánsko je divoké, tajomné, plné národných parkov, majestátnych hradov, jazier a vysokých hôr. A...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 27. 4. 2024
sviatok:Jaroslav
dnes:
sobota 27.4.
7 °C
zajtra:
nedeľa 28.4.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X