www.infoglobe.sk » Albánsko, Tirana – Skanderbegové mesto

Albánsko, Tirana – Skanderbegové mesto

Publikované: 7.8.2015
Cieľom dnešnej cesty je hlavné mesto Albánska, ktoré je takmer celé obklopené horami.

V Albánsku žijú necelé tri milióny ľudí a päťstotisíc z nich má domov v Tirane. Za päť rokov tomu bude sto rokov, čo je Tirana hlavným mestom krajiny. Práve to, že dostala takýto status, podnietilo rast mesta. Dvadsiate roky boli v znamení prestavby centra Tirany pod vedením architektov Florestana Di Fausta a Armanda Brasiniho. Možno ste už niekde počuli o tom, že Albánsko a vtedajšie fašistické Taliansko mali k sebe pomerne blízko. Práve Di Fausto, známy ako „architekt Stredomoria“, bol dvorným architektom Benita Mussoliniho a jeho stavby nájdete rozosiate po celom regióne. Na Rodose, v Tripolise alebo aj tu – v Tirane.

Tirana

Keď sa v Albánsku po druhej svetovej vojne upevnila vláda komunistov, znamenalo to zmenu architektonického štýlu na nám známu socialistickú výstavbu, kvôli ktorej museli ustúpiť mnohé budovy nesmiernej historickej hodnoty. Dobrým príkladom je monštruózny Palác kultúry. Bol postavený v šesťdesiatych rokoch na Skanderbegovom námestí (na ploche pôvodného bazáru) a musela mu tiež ustúpiť pravoslávna katedrála. Vo vnútri paláca je 240 miestností. Najväčšia sála pojme tisíc ľudí. Vo vnútri sa ďalej ukrýva otočné javisko s plochou 550 metrov štvorcových a výškou 30 metrov. Okrem toho je v paláci knižnica, kde je viac než milión položiek zahŕňajúcich všetko možné od kníh cez mapy, periodickú tlač až po mikrofilmy.

Tirana

Už vás asi napadlo, že Skanderbegové námestie bude najskorej hlavným námestím mesta. Meno nosí po albánskom hrdinovi Skanderbegovi, šľachticovi, ktorý žil v 15. storočí a preslávil sa svojimi taktickými schopnosťami, ktoré dokázali brzdiť rozpínavosť Osmanskej ríše bažiacej po expanzii do Európy. Skanderbeg sa stal hrdinom ešte za svojho života a tiež symbolom vzdoru kresťanského sveta voči moslimskému. Na Skanderbegovom námestí stojí tiež jedenásť metrov vysoký monument tohto albánskeho hrdinu. Slávnostne bol odhalený v roku 1968, 500 rokov po Skanderbegovej smrti.

Bulvár národných mučeníkov

Keby sme sa vydali južne od Skanderbegového námestia, dostaneme sa na Bulvár národných mučeníkov (Dëshmorët e Kombit Boulevard). Bol postavený talianskymi architektmi a pôvodne niesol názov Mussoliniho bulvár. Nájdete tu napríklad Národnú galériu umenia, kam by ste určite mali zájsť. Galéria vystavuje ikony slávneho Onufriho, kňaza, ktorý žil v 16. storočí na juhu dnešného Albánska. Onufri priniesol významné zmeny do maľby ikon, napríklad prvý raz použil ružovú farbu alebo maľoval oveľa realistickejšie tváre, než bolo do tej doby zvykom. Ďalej tu môžete vidieť maľby v štýle socialistického realizmu.

Tirana

Tirana možno nie je nablýskaným veľkomestom ako hlavné mesta strednej a východnej Európy, napriek tomu si rozhodne zaslúži aspoň krátku zastávku pri vašich cestách po Balkáne.

GPS: 41°19'40.6"N 19°49'09.2"E

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: Clay Gilligand, Joergsam, Dritan Mardodaj, Römert, Alban1989Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Macedónsko VII: Svätý Naum a výlet do Albánska
Publikované: 8.8.2012
Vrele odporúčané miesto, ktoré som nesmela pri svojej návšteve oblasti Ochridského jazera v Macedónsku vynechať, leží 28 km južne od Ochridu, v blízkosti hraníc Macedónska s Albánskom. Je to kláštor svätého Nauma, jedného z významných nasledovníkov a spolupracovníkov Cyrila a Metoda.

Albánsko: Krajina, ktorej krásy ešte len čakajú na objavenie – VIDEO
Publikované: 17.10.2017
Nádherné pláže, vysoké hory, krásne národné parky, jazerá, tradičné poľnohospodárstvo či majestátne hrady. Albánsko ponúka naozaj mnoho, a pritom ho turizmus zatiaľ takmer nepobozkal. V nasledujúcom seriáli sa postupne pozrieme na niekoľko miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu.

Albánsko, Tirana – pulzujúce centrum – VIDEO
Publikované: 24.10.2017
Albánsko je malá a pokojná krajina, dokonca aj jej hlavné mesto Tirana pôsobí v porovnaní s európskymi metropolami veľmi kľudným dojmom. Veď je pravda, že má len okolo pol milióna obyvateľov. Ulice sú ale plné života a Tirana má svoje nezameniteľné kúzlo.

Albánsko, Berat – romantický výlet do stredoveku – VIDEO
Publikované: 31.10.2017
Drsná príroda, hory, priezračne čistá rieka a majestátny hrad, ktorý stráži stredoveké mesto. Tak by sa dal v skratke popísať albánsky Berat, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a právom sa vyníma na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Poďme sa do neho na chvíľu preniesť.

Albánsko, Durrës – gastronomický raj – VIDEO
Publikované: 7.11.2017
Len zhruba 30 kilometrov od hlavného mesta Tirany leží pokojné prímorské mesto Durrës (slovensky Drač), o ktorom vám väčšina Albáncov povie, že tam vlastne nenájdete nič zaujímavého. Trochu aj majú pravdu, no napriek tomu sa v Drači určite zastavte. Prečo? Čaká tam na vás geniálna stredomorská kuchyňa za ešte geniálnejšie ceny.

Albánsko – národný park Llogara – VIDEO
Publikované: 14.11.2017
Neďaleko mesta Vlorë na juhu Albánska leží na prvý pohľad nenápadný horský národný park Llogara. Pri plánovaní cesty po Albánsku som si na neho nechal len pol dňa, ale už ako som sa k nemu z diaľky blížil, som to ľutoval. Patrí totiž medzi najkrajšie miesta celej krajiny a ponúka možnosti pre nezabudnuteľné treky do hôr.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 8. 2019
sviatok:Bartolomej
dnes:
sobota 24.8.
29 °C
zajtra:
nedeľa 25.8.
28 °C