www.infoglobe.sk » Albánsko, Tirana – Skanderbegové mesto

Albánsko, Tirana – Skanderbegové mesto

Publikované: 7.8.2015
Cieľom dnešnej cesty je hlavné mesto Albánska, ktoré je takmer celé obklopené horami.

V Albánsku žijú necelé tri milióny ľudí a päťstotisíc z nich má domov v Tirane. Za päť rokov tomu bude sto rokov, čo je Tirana hlavným mestom krajiny. Práve to, že dostala takýto status, podnietilo rast mesta. Dvadsiate roky boli v znamení prestavby centra Tirany pod vedením architektov Florestana Di Fausta a Armanda Brasiniho. Možno ste už niekde počuli o tom, že Albánsko a vtedajšie fašistické Taliansko mali k sebe pomerne blízko. Práve Di Fausto, známy ako „architekt Stredomoria“, bol dvorným architektom Benita Mussoliniho a jeho stavby nájdete rozosiate po celom regióne. Na Rodose, v Tripolise alebo aj tu – v Tirane.

Tirana

Keď sa v Albánsku po druhej svetovej vojne upevnila vláda komunistov, znamenalo to zmenu architektonického štýlu na nám známu socialistickú výstavbu, kvôli ktorej museli ustúpiť mnohé budovy nesmiernej historickej hodnoty. Dobrým príkladom je monštruózny Palác kultúry. Bol postavený v šesťdesiatych rokoch na Skanderbegovom námestí (na ploche pôvodného bazáru) a musela mu tiež ustúpiť pravoslávna katedrála. Vo vnútri paláca je 240 miestností. Najväčšia sála pojme tisíc ľudí. Vo vnútri sa ďalej ukrýva otočné javisko s plochou 550 metrov štvorcových a výškou 30 metrov. Okrem toho je v paláci knižnica, kde je viac než milión položiek zahŕňajúcich všetko možné od kníh cez mapy, periodickú tlač až po mikrofilmy.

Tirana

Už vás asi napadlo, že Skanderbegové námestie bude najskorej hlavným námestím mesta. Meno nosí po albánskom hrdinovi Skanderbegovi, šľachticovi, ktorý žil v 15. storočí a preslávil sa svojimi taktickými schopnosťami, ktoré dokázali brzdiť rozpínavosť Osmanskej ríše bažiacej po expanzii do Európy. Skanderbeg sa stal hrdinom ešte za svojho života a tiež symbolom vzdoru kresťanského sveta voči moslimskému. Na Skanderbegovom námestí stojí tiež jedenásť metrov vysoký monument tohto albánskeho hrdinu. Slávnostne bol odhalený v roku 1968, 500 rokov po Skanderbegovej smrti.

Bulvár národných mučeníkov

Keby sme sa vydali južne od Skanderbegového námestia, dostaneme sa na Bulvár národných mučeníkov (Dëshmorët e Kombit Boulevard). Bol postavený talianskymi architektmi a pôvodne niesol názov Mussoliniho bulvár. Nájdete tu napríklad Národnú galériu umenia, kam by ste určite mali zájsť. Galéria vystavuje ikony slávneho Onufriho, kňaza, ktorý žil v 16. storočí na juhu dnešného Albánska. Onufri priniesol významné zmeny do maľby ikon, napríklad prvý raz použil ružovú farbu alebo maľoval oveľa realistickejšie tváre, než bolo do tej doby zvykom. Ďalej tu môžete vidieť maľby v štýle socialistického realizmu.

Tirana

Tirana možno nie je nablýskaným veľkomestom ako hlavné mesta strednej a východnej Európy, napriek tomu si rozhodne zaslúži aspoň krátku zastávku pri vašich cestách po Balkáne.

GPS: 41°19'40.6"N 19°49'09.2"E

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: Clay Gilligand, Joergsam, Dritan Mardodaj, Römert, Alban1989



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Severné Macedónsko VII.: Svätý Naum a výlet do Albánska
Publikované: 11.12.2023
Vrelo odporúčané miesto, ktoré som nesmela pri svojej návšteve oblasti Ochridského jazera v Severnom Macedónsku vynechať, leží 28 km južne od Ochridu, v blízkosti hraníc Severného Macedónska s Albánskom. Je to kláštor svätého Nauma, jedného z významných nasledovníkov a spolupracovníkov Cyrila a Metoda.

Albánsko – plavba po jazere Komani a návšteva mesta Kruja
Publikované: 12.2.2024
Albánsko je síce najchudobnejším štátom Európy, ale o to je bohatšie na prírodné krásy a históriu. Aj vďaka tomu je cestovný ruch v tejto krajine na vzostupe. Tak sa poďme pozrieť, čo zabudnutý kút Európy ponúka svojim návštevníkom. My sme pre svoju dovolenku zvolili Durrës, aby sme boli pri mori, ale aj na dosah prírody, horám i pamiatkam.

Albánsko – národný park Llogara – VIDEO
Publikované: 5.2.2024
Neďaleko mesta Vlorë na juhu Albánska leží na prvý pohľad nenápadný horský národný park Llogara. Pri plánovaní cesty po Albánsku som si na neho nechal len pol dňa, ale už ako som sa k nemu z diaľky blížil, som to ľutoval. Patrí totiž medzi najkrajšie miesta celej krajiny a ponúka možnosti pre nezabudnuteľné treky do hôr.

Albánsko, Durrës – gastronomický raj – VIDEO
Publikované: 25.12.2023
Len zhruba 30 kilometrov od hlavného mesta Tirany leží pokojné prímorské mesto Durrës (slovensky Drač), o ktorom vám väčšina Albáncov povie, že tam vlastne nenájdete nič zaujímavého. Trochu aj majú pravdu, no napriek tomu sa v Drači určite zastavte. Prečo? Čaká tam na vás geniálna stredomorská kuchyňa za ešte geniálnejšie ceny.

Albánsko, Berat – romantický výlet do stredoveku – VIDEO
Publikované: 22.1.2024
Drsná príroda, hory, priezračne čistá rieka a majestátny hrad, ktorý stráži stredoveké mesto. Tak by sa dal v skratke popísať albánsky Berat, ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie miesta v krajine a právom sa vyníma na zozname kultúrneho dedičstva UNESCO. Poďme sa do neho na chvíľu preniesť.

Albánsko, Tirana – pulzujúce centrum – VIDEO
Publikované: 29.1.2024
Albánsko je malá a pokojná krajina, dokonca aj jej hlavné mesto Tirana pôsobí v porovnaní s európskymi metropolami veľmi kľudným dojmom. Veď je pravda, že má len vyše 600 - tisíc obyvateľov. Ulice sú ale plné života a Tirana má svoje nezameniteľné kúzlo.

Albánsko: Krajina, ktorej krásy ešte len čakajú na objavenie – VIDEO
Publikované: 18.12.2023
Nádherné pláže, vysoké hory, krásne národné parky, jazerá, tradičné poľnohospodárstvo či majestátne hrady. Albánsko ponúka naozaj mnoho, a pritom ho turizmus zatiaľ takmer nepobozkal. V nasledujúcom seriáli sa postupne pozrieme na niekoľko miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu.

Albánsko, krajina dvojhlavého čierneho orla III.
Publikované: 14.2.2022
Po týždni sa opäť vraciame do Onufriho múzea. Na poschodí objavujeme nevšednú maľbu Posledný súd. Zaujme nás aj ikona cisára Konštantína s matkou Helenou. Takú ikonu som ešte nikdy nikde nevidela. Po prehliadke prechádzame labyrintom uličiek až k hornej pevnosti, kde je nádherná vyhliadka na horu Skodre, kam nechal diktátor Enver Hodža kyselinou vyleptať svoje meno.

Albánsko, krajina dvojhlavého čierneho orla II.
Publikované: 7.2.2022
Z výletu do hôr sa vraciam do betónovej Tirany. Ďalší deň plánujem cestu k jazeru Komani. Ideme smerom na mesto Shkoder, ale pred ním uhýbame po „žltej“ ceste do dedinky Komani. Následne prejdeme tunelom a nasadáme na super malú lodičku. Pripadám si, ako by som sa ocitla v inom svete. Hory všade naokolo mi pripomínajú Nórsko, ale teplo a voda zas Thajsko. No nádhera.

Albánsko, krajina dvojhlavého čierneho orla I.
Publikované: 31.1.2022
Nech už ste o Albánsku počuli čokoľvek, neprestane vás vábiť a odpudzovať, lákať a odradzovať. Napriek tomu som mu dala šancu a išla si vytvoriť vlastný názor na túto rozporuplnú krajinu. Plná nadšenia a očakávania som z Tirany podnikla výpravu do najbližšieho národného parku Quafstama jeepom.

Albánsko, krajina dvojhlavého čierneho orla IV.
Publikované: 21.2.2022
Dnes sa s Albánskom rozlúčime. Opäť začneme históriou, ktorá je neoddeliteľne spätá aj s miestnymi pamiatkami. Medzi najvýznamnejšími politikmi po založení Albánskej republiky v roku 1912 bol moslim Zog. Ten sa v roku 1924 stal albánskym prezidentom a o štyri roky neskôr sa vyhlásil za kráľa. Uvedomoval si totiž, že Albánsko je príliš malá krajina, aby mohla prosperovať samostatne a preto naviazal vzťah s Talianmi.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
6 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X