www.infoglobe.sk » SR, Krušetnica – oravská dedinka s vôňou kávy

SR, Krušetnica – oravská dedinka s vôňou kávy

Publikované: 10.10.2018
Dnes sa vydáme do okresu Námestovo, kde sa na sútoku rieky Bielej Oravy a potoka Klinianka rozprestiera malebná obec Krušetnica. Dedinka obklopená Podbeskydskou vrchovinou ponúka návštevníkovi prehliadku tradičnej domovej zástavby, nádherný barokový kostol a dokonca i lyžiarsky areál. No my vás zavedieme do jedného unikátneho múzea, kde rozvoniava káva.

Oravakafe, Krušetnica

Ešte kým navštívime múzeum, povedzme si niečo z histórie tejto oravskej obce. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1593. Tak aj okolité dedinky, tak aj Krušetnica bola pod správou Oravského panstva, jej obyvatelia sa venovali prevažne obhospodarovaniu pôdy, salašníctvu, košikárstvu či domácej výrobe súkna. Čo sa týka architektúry, boli tu zastúpené unikátne drevenice dolnooravského typu, ktoré postupne nahradili murované domy. Avšak aj to málo, čo ostalo, dozaista stojí za obdiv. Obec sa môže pochváliť dvoma významným rodákmi, a to Dr. P. Florekom a A. Granatierom, ktorí patrili k významným slovenským politikom prvej polovice dvadsiateho storočia.

Farský kostol, Krušetnica

Avšak naším cieľom sa stalo múzeum kávy, o ktorom sme už dlho počúvali od  známych či z médií. Pár desiatok metrov od Farského kostola sv. Michala sa nachádza zrekonštruovaný dom, v ktorom je situovaná expozícia Oravakafe.

Oravakafe, Krušetnica

Oravakafe, KrušetnicaOravakafe, Krušetnica

Hneď po vstúpení dovnútra sa vám pred očami začne odohrávať príbeh kávovníkového zrnka od počiatku až po jeho lahodný koniec. Jednotlivé steny expozície tvorí mozaika. A nie hocijaká! Jedná sa o najväčšiu mozaiku z kávových zŕn na svete, na ktorej je vyobrazená mapa sveta s oblasťami pestovania kávovníkov, portrét znalca kávy Jozefa Augustína a ďalšie tematické motívy. Mozaika bola  ocenená Certifikátom zo Slovenska a už čoskoro snáď pribudne aj zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Okrem nádherne zdobených stien, máte možnosť vidieť staré mlynčeky, kávovary, hrnčeky, šálky a mnoho ďalšieho, čo súvisí s kávou. V jednej z miestností sa nachádza aj pražiareň, kde si môžete zakúpiť a prípadne dať zomlieť kvalitné kávy alebo sa potešiť kúpou suvenírov v podobe magnetiek, hrnčekov a iných serepetičiek. Pri vstupe do múzea zas visí svetová mapa s vyznačením miest, odkiaľ prišli návštevníci múzea.

Oravakafe, KrušetnicaOravakafe, Krušetnica

Oravakafe, Krušetnica

Pri prechádzaní jednotlivých miestností sa dozviete neúrekom zaujímavostí. Napríklad, že múzeum budovali 4 roky, krstným otcom mu bol indonézsky veľvyslanec, 2 roky a 7 mesiacov bola lepená samotná najväčšia mozaika sveta, z ktorej by sa dalo pripraviť takmer 60 000 káv, taktiež že jej plocha zaberá 107 metrov štvorcových a tvorí ju viac než 4 milióny kusov kávových zŕn o hmotnosti 400 kilogramov. Dozvedeli sme sa aj, že najstarší exponát má 200 rokov, vystavených je už viac než 550 exponátov, ktorých počet sa neustále rozrastá. Boli nám ukázané vzorky tých najdrahších káv na svete a sympatickou sprievodkyňou zodpovedané všetky naše zvedavé otázky. Jediné, čo by sme múzeu mohli vytknúť, je to, že kávičku si tu po prehliadke dať nemôžete. Ale boli sme ubezpečení, že už sa na tom pracuje, aby bol pôžitok i zážitok z návštevy Oravakafe dovedený k dokonalosti.

Oravakafe, Krušetnica

Oravakafe, KrušetnicaOravakafe, Krušetnica

Celé múzeum vzniklo vďaka nadšencovi Romanovi Florekovi, ktorý svoju vášeň pre kávu pretavil do uskutočneného sna. Vďaka nemu si dnes môžete prísť pozrieť príbeh kávy, ktorú si každý deň tak radi vychutnávame.

 

GPS: 49°22'30.8"N 19°20'24.9"E

Text a foto: Oskár Mažgút       Diskusia k článku (0)

Názov: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Súvisiace články

SR, Trstená – sakrálne kultúrne dedičstvo
Publikované: 10.4.2019
Potom, čo sme sa minulý týždeň zoznámili s históriou privilegovaného oravského mestečka Trstená, sa dnes vydáme na prechádzku po jej pamiatkach. Navštívime sakrálne stavby, architektonické skvosty aj novodobé pamätihodnosti. Dokonca vás zavedieme spoznávať i jedno krásne pútnické miesto.

SR, Trstená – privilegované oravské mestečko
Publikované: 3.4.2019
Nedávno sme navštívili čarokrásne oravské mestečko pri hraniciach s Poľskom. V hornej časti Oravskej kotliny, v údolí riečky Oravica sa rozprestiera obec Trstená, ktorá nás milo prekvapila množstvom unikátnych pamiatok, zaujímavou históriou, pozoruhodnými osobnosťami a akousi povznášajúcou atmosférou.

SR, Orava – Leštiny: obec s pamiatkou UNESCO
Publikované: 24.9.2017
Tentoraz nás túlavé topánky zaviedli na Oravu, presnejšie do okresu Dolný Kubín. Rozhodli sme sa ponavštevovať zopár krásnych dediniek, ktoré sú výnimočné buď vďaka pamiatkam alebo pôsobeniu významných osobností, či sú východiskovým bodom pre zaujímavú turistiku.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikované: 25.4.2013
V dnešnom článku vás zavedieme do malebnej oravskej obce Hruštín, ktorá v sebe skrýva jedinečnú architektúru, zaujímavé nárečie, množstvo športových atrakcií a v neposlednom rade krásnu okolitú prírodu oblasti Stredných Beskýd.

SR, Orava – sedlo Príslop, vajcovka a krásne lúky
Publikované: 23.8.2017
Jedného slnečného dňa sme sa rozhodli, že letných horúčav máme už dosť, zbalili sme si pár vecí a vybrali sme sa z Bratislavy na sever krajiny, konkrétne na Oravu. Keďže sme neoplývali bohvie akou kondíciou a zároveň sme nechceli stretávať húfy turistov, vybrali sme sa do sedla Príslop.

SR, Orava – výlet na najvyšší vrch
Publikované: 12.10.2016
Jesenné obdobie je najfarebnejším obdobím roka a zároveň aj turisticky tým najvhodnejším. Treba síce rátať so skorým stmievaním, ale na druhej strane dotyky slnka už nie sú také horúce. Preto sme sa rozhodli absolvovať výlet do hôr.

SR, Orava: Jasenová – Kukučínova dedinka
Publikované: 11.10.2017
Našu púť po Orave zakončíme v obci Jasenová, ktorá leží v malej kotlinke, kúsok od Vyšného Kubína. Okrem domovej zástavby ponúka pohľad do histórie, a to prostredníctvom unikátnych pamiatok, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

SR, Orava: Puchmajerovej jazierko – prírodný klenot medzi stromami
Publikované: 15.5.2014
Naše kroky dnes nasmerujeme do oblasti Hornej Oravy, konkrétne k jednému malému rašelinovému jazierku, ktoré ma veľký prírodný aj kultúrny význam.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvelá rodinná lyžovačka
Publikované: 30.1.2014
Aj vy patríte k milovníkom zimných športov? Tiež si neviete predstaviť zimnú dovolenku bez poriadnej snehovej nádielky a dobre upravených zjazdoviek? Aj keď musím priznať, že v posledných rokoch chodíme s partiou na týždňové lyžovačky predovšetkým do zahraničia, ale na slovenské hory sme nezanevreli. Mojimi srdcovkami sú už dlhé roky regióny Orava a Kysuce.

SR, Orava – Vyšný Kubín: rodisko P.O. Hviezdoslava
Publikované: 1.10.2017
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili a zároveň spoznávali malebnú obec Leštiny, ktorá sa hrdí pamiatkou zapísanou v svetovom dedičstve UNESCO, sa dnes presunieme len o necelý kilometer ďalej do oravskej dedinky Vyšný Kubín.

SR, Klin – obec pod náručou Krista - VIDEO
Publikované: 8.12.2015
Dnes zavítame na Oravu, konkrétne len pár kilometrov od okresného mesta Námestovo do obce Klin, ktorej názov bol odvodený od výbežku hory, ktorý rozdeľovali dva potoky. Táto svojrázna dedinka ponúka ideálne východisko pre výlety, ale aj jednu veľkú atrakciu.

SR, Námestovo – mesto späté s vodou
Publikované: 29.5.2014
Na brehu Oravskej priehrady leží okresné mesto Námestovo, ktoré obklopujú nádherné hôľne vrchy Oravskej Magury a Podbeskydskej vrchoviny. Vďaka svojej polohe a malebnej okolitej prírode, ktorá patrí do Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava, sa toto mesto stalo centrom miestnej kultúry a turistického ruchu.

SR, Oravská Lesná – horská cyklistika po okolí I.
Publikované: 9.10.2014
Rázovitý región Orava, ktorý patrí k najkrajším, no zároveň aj najdrsnejším kútom Slovenska, sme v minulosti navštívili už mnohokrát. Tentoraz sme sa však jeho krásy a zákutia nevybrali obdivovať pešky, tak ako sme zvyknutí, ale osedlali sme dvojkolesové tátoše a otestovali si kondičku počas náročnejšej, no zároveň prekrásnej cyklotúry.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Zuberec – mrazivá večerná prechádzka múzeom
Múzeum Oravskej dediny v Zuberci nachádzajúce sa v podhorí Roháčov tvorí viac ako 50 stavieb ľudo...

SR, Krušetnica – múzeum kávy
V malebnej oravskej obci Krušetnica nájdete popri tradičnej domovej zástavbe, nádhernom barokovom...

SR, Orava – malebné dedinky
Navštívte spolu s nami tri oravské dedinky rozprestierajúce sa pod úbočím Chočských vrchov, ktoré...

SR, Orava – cesta na najvyšší vrchol
V dnešnej fotogalérii vás zavedieme na najvyšší vrchol Oravskej Magury – Minčol (1 394 m n. m.). ...

SR, Klin – nevšedná turistická atrakcia
Pokiaľ sa vydáte na Oravu, určite nevynechajte obec Klin, ktorá sa pýši nevídanou pamiatkou, a to...

SR, Orava – Kráľovná regiónu
Majestátna Babia hora je právom nazývaná „Kráľovnou Oravy“. Leží na slovensko – poľskej štátnej h...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.7.2019
Originálny medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni sa tento rok uskutoční od 31. júla do 4. augusta 2019 v rodisku slovenského národného hrdinu Juraja Jánošíka v Terchovej.
23.7.2019
Výbor svetového dedičstva na svojom zasadaní v azerbajdžanskej metropole Baku rozhodol o zaradení Baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie a Národného žrebčína Kladruby nad Labem do zoznamu pamiatok svetovej hodnoty.
22.7.2019
Do 1. septembra 2019 máte možnosť využiť na cestovanie tradičný vláčik Hanička (motorový vozeň 810), ktorý jazdi na trati zo Spišského Podhradia do Spišských Vlachov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 7. 2019
sviatok:Vladimír
dnes:
streda 24.7.
31 °C
zajtra:
štvrtok 25.7.
33 °C