www.infoglobe.sk » SR, Oravský Podzámok – obec pod kráľovským hradom

SR, Oravský Podzámok – obec pod kráľovským hradom

Publikované: 4.8.2019
Oravský hrad, jeden zo symbolov Slovenska pozná snáď každý, no menej ľudí už vie o pozoruhodnej dedinke pod ním. Oravský Podzámok nie je len vstupnou bránou na jeden z najkrajších hradov u nás, ale ponúka i množstvo zaujímavých architektonických skvostov a atrakcií, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

Na pravom brehu rieky Orava, v nadmorskej výške bezmála 500 metrov a v obklopení krásnych hôr sa rozprestiera dedinka Oravský Podzámok. Leží na križovatke ciest smerujúcich cez Trstenú na Krakov či cez horské sedlo Príslop do Námestova, resp. poľského Živca (Żywiec). Samotné centrum obce je situované pod hradnou skalou, avšak približne 3 kilometre juhozápadne je vzdialená miestna časť Široká známa veľkým hutníckym komplexom a pre zmenu 2 kilometre východne sa zas nachádza miestna časť Dolná Lehota turistami vyhľadávaná z dôvodu prítomnosti súboru ľudových domov.

Oravský Podzámok - Hostinec

Oravský Podzámok - budova Múzea historického lesníctva na OraveOravský Podzámok - pohostinstvá

Dejiny Oravského Podzámku sú späté, ako inak, so stredovekým hradom. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1267, no samotnú existenciu podhradia s určitosťou dokumentuje až súhrn Thurzovských majetkov z roku 1559. Obec mala od nepamäti výsadné postavenie a nepodliehala vtedajším uhorským správnym úradom, ale hradným pánom. Osamostatnenie prišlo až v druhej polovici 19. storočia. Azda najväčšie nešťastie v podobe vyhorenia hradu zažil Oravský Podzámok  v roku 1800. Našťastie po pár desaťročiach nastala jeho postupná obnova a zaujímavosťou je, že tu vzniklo jedno z prvých múzeí na Slovensku.  

Oravský hrad

Spomínaný Oravský hrad je zároveň najväčšou turistickou atrakciou nielen obce, ale aj regiónu. Ročne ho navštívi skoro 200 000 nadšencov histórie. Hrad je členený na tri časti, a to Horný hrad tvorený Citadelou, Stredný hrad pozostávajúci z Korvínovho paláca, obytnej veže a paláca Jána z Dubovca a napokon Dolný hrad tvorený Turzovým palácom, kaplnkou sv. Michala, západnou a východnou baštou a ďalšími objektami.

Oravský Podzámok - Rímskokatolícky kostol sv. Jána Nepomuckého

Oravský Podzámok - pamätná tabuľa na Dimitrija AndrusovaOravský Podzámok - interiér kostola

My však postupne predstavíme ďalšie pozoruhodné pamätihodnosti, ktoré sú mnohokrát návštevníkmi opomínané. Jednou z nich je hradné bralo, ktoré bolo od nepamäti opevneným hradiskom. No zaujímavé je aj z geologického hľadiska, ktoré skúmal legendárny vedec a univerzitný profesor Dimitrij Andrusov, zakladateľ modernej slovenskej geológie. Zmienku o ňom pripomína dosť zanedbaná pamätná tabuľa v blízkosti vstupu na hrad.

Oravský Podzámok - Stará pošta

Ďalšou výraznou pamiatkou obce je Rímskokatolícky kostol sv. Jána Nepomuckého z roku 1831. Jedná sa o jednoloďovú empírovú stavbu s polygonálnym ukončením presbytéria a s pekne zdobeným interiérom.  

Oravský Podzámok - hotel Oravan a Renesančná administratívna budova

Pozoruhodná je aj v súčasnosti chátrajúca Renesančná administratívna budova približne z roku 1600 či klasicistická dvojpodlažná budova Starej pošty z prelomu 18. a 19. storočia. Za návštevu stojí aj dominantná budova Múzea historického lesníctva na Orave, kedysi Stará prefektúra či dodnes fungujúci hotel Oravan z 19. storočia.

Oravský Podzámok - Múzeum šľachtických kočiarov a saní

Historické centrum oplýva aj ďalšími zaujímavými budovami, ako domom, kde prebýval Milo Urban, upraveným hostincom, sochou P. O. Hviezdoslava, svetskými stĺpmi, pamätnými tabuľami na Karla Čapka, Karola Antona Medveckého či Františka Paňáka. Zriadené je tu aj Múzeum šľachtických kočiarov a saní, ktoré sa hrdí jedinečnou a najrozsiahlejšou zbierkou na Slovensku. Expozícia je doplnená o figuríny v historických kostýmoch.

Oravský Podzámok - pltníctvo

Oravský Pozámok - parkovisko a suvenírové stánkyOravský Podzámok - dom, kde prebýval Milo Urban

Svoje zastúpenie tu má aj pltníctvo, niekdajšie namáhavé remeslo našich starých otcov. Pri brehu rieky Orava máte možnosť absolvovať vyhliadkovú plavbu starootcovskou plťou popod skalné bralo Oravského hradu. Z terajších pôžitkov si tu vychutnáte zmrzlinu, dobrú kávičku i jedlo. Nechýba množstvo suvenírových obchodov či stánkov, v sezóne aj sokoliarske vystúpenia či tematické podujatia. Na záver nám nedá nespomenúť relatívne novú budovu infocentra, ktorá slúži ako hlavný záchytný bod pre návštevníkov. Okrem predaja vstupeniek a podávania informácií má jej presklená časť slúžiť na výstavné účely. Žiaľ, štýl tejto architektúry je v ostrom kontraste s historickou panorámou dedinky, čo je aspoň podľa nás na škodu. Taktiež množstvo nelichotivých reklamných pútačov trošku kazí dojem z návštevy inak malebnej obce.

Oravský Podzámok - infocentrum

Parkovanie je tu v celku slušne spoplatnené, no určite sa nenechajte odradiť. Oravský Podzámok je krásnou, historickou ukážkou života podhradia, ktoré má nezameniteľnú atmosféru.

 

GPS: 49°15'38.9"N 19°21'25.7"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Orava: Filmárska klapka 2020
Publikované: 19.2.2020
Oravský hrad láka svojou tajomnosťou filmárov už od začiatku 20. storočia. Do svetovej kinematografie sa skvost Oravy zapísal už v roku 1922, kedy padol do oka tvorcom prvej čiernobielej verzie filmovej klasiky Dracula – Upír Nosferatu.

SR, Námestovo – Slanický ostrov umenia
Publikované: 17.11.2019
Severné Slovensko ponúka mnoho prírodných i architektonických krás. My vás dnes zavedieme na jedno výnimočné miesto, ktoré napriek plánovanému zániku dalo priestor umeniu. Naším cieľom bude rázovitý oravský región, presnejšie mesto späté s vodou - Námestovo.

SR, Trstená – privilegované oravské mestečko
Publikované: 3.4.2019
Nedávno sme navštívili čarokrásne oravské mestečko pri hraniciach s Poľskom. V hornej časti Oravskej kotliny, v údolí riečky Oravica sa rozprestiera obec Trstená, ktorá nás milo prekvapila množstvom unikátnych pamiatok, zaujímavou históriou, pozoruhodnými osobnosťami a akousi povznášajúcou atmosférou.

SR, Orava – obec Hruštín: lyžovačka na Vasiľovskej holi
Publikované: 29.1.2015
Malebnú oravskú dedinu Hruštín, ktorá sa nachádza v pomyselnom strede medzi Námestovom a Dolným Kubínom, určite netreba našim verným čitateľom predstavovať.

SR, Región Orava: Víkend plný zážitkov
Publikované: 4.3.2013
Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Tohtoročná zima je štedrá nielen čo sa týka snehovej nádielky, ale aj pekných slnečných dní. A tak, len čo sme mali voľný víkend, vybehli sme aspoň na pár dní do prírody. Tentoraz naše kroky viedli na Oravu, ktorá patrí k najkrajším regiónom Slovenska.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvelá rodinná lyžovačka
Publikované: 30.1.2014
Aj vy patríte k milovníkom zimných športov? Tiež si neviete predstaviť zimnú dovolenku bez poriadnej snehovej nádielky a dobre upravených zjazdoviek? Aj keď musím priznať, že v posledných rokoch chodíme s partiou na týždňové lyžovačky predovšetkým do zahraničia, ale na slovenské hory sme nezanevreli. Mojimi srdcovkami sú už dlhé roky regióny Orava a Kysuce.

SR, Krušetnica – oravská dedinka s vôňou kávy
Publikované: 10.10.2018
Dnes sa vydáme do okresu Námestovo, kde sa na sútoku rieky Bielej Oravy a potoka Klinianka rozprestiera malebná obec Krušetnica. Dedinka obklopená Podbeskydskou vrchovinou ponúka návštevníkovi prehliadku tradičnej domovej zástavby, nádherný barokový kostol a dokonca i lyžiarsky areál. No my vás zavedieme do jedného unikátneho múzea, kde rozvoniava káva.

SR, Orava – Leštiny: obec s pamiatkou UNESCO
Publikované: 24.9.2017
Tentoraz nás túlavé topánky zaviedli na Oravu, presnejšie do okresu Dolný Kubín. Rozhodli sme sa ponavštevovať zopár krásnych dediniek, ktoré sú výnimočné buď vďaka pamiatkam alebo pôsobeniu významných osobností, či sú východiskovým bodom pre zaujímavú turistiku.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikované: 25.4.2013
V dnešnom článku vás zavedieme do malebnej oravskej obce Hruštín, ktorá v sebe skrýva jedinečnú architektúru, zaujímavé nárečie, množstvo športových atrakcií a v neposlednom rade krásnu okolitú prírodu oblasti Stredných Beskýd.

SR, Orava – sedlo Príslop, vajcovka a krásne lúky
Publikované: 23.8.2017
Jedného slnečného dňa sme sa rozhodli, že letných horúčav máme už dosť, zbalili sme si pár vecí a vybrali sme sa z Bratislavy na sever krajiny, konkrétne na Oravu. Keďže sme neoplývali bohvie akou kondíciou a zároveň sme nechceli stretávať húfy turistov, vybrali sme sa do sedla Príslop.

SR, Orava – výlet na najvyšší vrch
Publikované: 12.10.2016
Jesenné obdobie je najfarebnejším obdobím roka a zároveň aj turisticky tým najvhodnejším. Treba síce rátať so skorým stmievaním, ale na druhej strane dotyky slnka už nie sú také horúce. Preto sme sa rozhodli absolvovať výlet do hôr.

SR, Orava – Vyšný Kubín: rodisko P.O. Hviezdoslava
Publikované: 1.10.2017
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili a zároveň spoznávali malebnú obec Leštiny, ktorá sa hrdí pamiatkou zapísanou v svetovom dedičstve UNESCO, sa dnes presunieme len o necelý kilometer ďalej do oravskej dedinky Vyšný Kubín.

SR, Orava: Jasenová – Kukučínova dedinka
Publikované: 11.10.2017
Našu púť po Orave zakončíme v obci Jasenová, ktorá leží v malej kotlinke, kúsok od Vyšného Kubína. Okrem domovej zástavby ponúka pohľad do histórie, a to prostredníctvom unikátnych pamiatok, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

SR, Orava: Puchmajerovej jazierko – prírodný klenot medzi stromami
Publikované: 15.5.2014
Naše kroky dnes nasmerujeme do oblasti Hornej Oravy, konkrétne k jednému malému rašelinovému jazierku, ktoré ma veľký prírodný aj kultúrny význam.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Oravský Podzámok – dedinka pod hradom
Dnes vás zavedieme do jednej malebnej dedinky na Orave, nad ktorou sa týči azda najkrajší a najna...

SR, Orava – pozoruhodné mestečko Trstená
V nasledujúcej fotogalérií vás zavedieme do obce Trstená, ktorá sa nachádza v hornej časti Oravsk...

SR, Orava – malebné dedinky
Navštívte spolu s nami tri oravské dedinky rozprestierajúce sa pod úbočím Chočských vrchov, ktoré...

SR, Orava – cesta na najvyšší vrchol
V dnešnej fotogalérii vás zavedieme na najvyšší vrchol Oravskej Magury – Minčol (1 394 m n. m.). ...

SR, Orava – Kráľovná regiónu
Majestátna Babia hora je právom nazývaná „Kráľovnou Oravy“. Leží na slovensko – poľskej štátnej h...

SR, Oravská Lesná – cyklistika v okolí
Malebnú horskú obec Oravskú Lesnú obklopuje prekrásna, no i drsná príroda Slovenských Beskýd a Or...

SR, Oravská Lesná – malebná obec v lone prírody
V obklopení malebnej prírody Slovenských Beskýd a Oravskej Magury sa rozprestiera jedna z najrozs...

SR, Oravská lesná železnica – výlet v zime
Krásny výlet vláčikom na Oravskej lesnej železnici,  ktorá bola v minulosti súčasťou Kysucko...

SR, Oravská Magura - SKIPARK Kubínska hoľa  
Lyžiarske stredisko SKIPARK Kubínska hoľa, ktoré leží v Oravskej Magure, len na skok od Dolného K...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

25.9.2020
Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu (27. september 2020), ponúka Gemersko-malohontské múzeum bezplatný vstup do výstavných a expozičných priestorov v čase od 13-tej do 18-tej hodiny.
24.9.2020
• 2 500 kilometrov českou a slovenskou prírodou.
• Peši, na bicykli, na lodi, na lyžiach aj na koni.
• Jednodenné výlety rôznej náročnosti.
• Príroda národných parkov a chránených oblastí.
• Profesionálne a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Svetový deň cestovného ruchu sa každoročne slávi 27. septembra a jeho cieľom je zvyšovať povedomie v rámci medzinárodného spoločenstva o význame cestovného ruchu, jeho sociálnych, kultúrnych, environmentálnych aj ekonomických hodnotách a prínose k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 26. 9. 2020
sviatok:Edita
dnes:
sobota 26.9.
12 °C
zajtra:
nedeľa 27.9.
14 °C