www.infoglobe.sk » SR, Námestovo – mesto späté s vodou

SR, Námestovo – mesto späté s vodou

Publikované: 29.5.2014
Na brehu Oravskej priehrady leží okresné mesto Námestovo, ktoré obklopujú nádherné hôľne vrchy Oravskej Magury a Podbeskydskej vrchoviny. Vďaka svojej polohe a malebnej okolitej prírode, ktorá patrí do Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava, sa toto mesto stalo centrom miestnej kultúry a turistického ruchu.

Námestovo je vyše osem tisícové mestečko, ktoré vďaka priehrade pozná azda každý z nás. Relatívna blízkosť poľských hraníc, unikátny ostrov umenia, nevšedná Hviezdoslavova horáreň či majestátna Babia hora z neho robia ideálny východiskový bod výletov. No kým sa vydáme po ceste turistov povedzme si niečo málo z jeho histórie.

Námestovo (centrum)

História mesta

Územie Oravy spolu s Oravským hradom bolo majetkom kráľa Ferdinanda I. Habsburskéhoa využívali ho najmä kráľovskí úradníci, až do polovice 16. storočia, presnejšie do roku 1556, kedy ho do zálohy dostal bývalý nitriansky biskup František Turzo. To bol začiatok pomerne hustého osídľovania Oravy spojeného so zakladaním dedín, medzi ktoré patrilo aj Námestovo. Už o rok neskôr, teda v roku 1557, vydal na základe valašského práva tento oravský župan šoltýsku listinu Ondrejovi Randovi a 11 sedliakom osady Námestovo. Postupne sa malá osada rozrastala a vďaka svojej polohe, ktorá bola zároveň dôležitou obchodnou cestou do poľských trhových stredísk, sa hospodársky rozvíjala až natoľko, že v roku 1776 dostala od Márie Terézie udelené trhové privilégiá.

Námestovo (erb)Námestovo (kostol)Námestovo (fontána)Námestovo (centrum)

Za zmienku stojí aj 19. storočie, kedy sa Námestovo stáva strediskom plátenníctva a od začiatku 20. storočia aj centrom spoločenského a politického života na hornej Orave. Smutný osud mesta nastal na konci 2. svetovej vojny, presnejšie 2. apríla 1945, kedy bolo mesto zničené a zahynulo 64 jeho obyvateľov. Napriek tejto tragédií sa opäť dokázalo postaviť na nohy. Azda najvýraznejšou zmenou, ktorú badať dodnes, bola pre mesto výstavba Oravskej priehrady. Od jej dokončenia v roku 1953 sa stala neoddeliteľnou súčasťou tohto mesta. Žiaľ, výstavba vodnej priehrady si vyžiadala zatopenie piatich obcí a väčšej časti mesta Námestovo s historickým centrom. Obyvateľstvo bolo vysťahované na „Dolnú zem“.  Avšak už o pár rokov neskôr nastal v meste prevažne priemyselný rozvoj spolu s bytovou výstavbou, ktorá vyústila do súčasnej podoby mesta. Od roku 1996 je Námestovo okresným mestom regiónu hornej Oravy.

Pamiatky a zaujímavosti

Oravská priehrada dala Námestovu i širokému okoliu skvelý predpoklad pre rozvoj turistického ruchu. Priehrada ročne priláka množstvo športových nadšencov, ktorí si tu môžu naplno užívať rybolov, plávanie, surfing, jachting a množstvo iných aktivít. Stala sa akýmsi spoločenským centrom, miestom organizovania kultúrnych podujatí. Na jej nábreží sa stretnete s bohatou ponukou ubytovacích, ale aj reštauračných služieb. Príťažlivou atrakciou priehrady sú ostrovy. Prvý z nich tzv. Vtáčí ostrov je síce pre bežných ľudí neprístupný, no pohľad na krúžiace vodné vtáctvo okolo neho je doslova fascinujúci. Druhým ostrovom je Slanický ostrov umenia, na ktorom dominuje niekdajšia dominanta obce Slanica (názov obec dostala podľa slaných prameňov vyvierajúcich pod Babou horou) - kalvária s kostolom a cintorínom. Interiér kostola tvorí výstavná sieň slovenskej tradičnej ľudovej plastiky a maľby. Kaplnka zas ponúka náhľad do minulosti zatopených obcí spolu s informáciami o významných rodákoch. Pred kaplnkou stojí socha prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny, rodáka zo Slanice  Antona Bernoláka a aby toho nebolo málo, ešte sa na ostrove nachádza aj voľná expozícia lapidária oravskej kamenárskej tvorby. Na ostrov sa je možné dostať len prostredníctvom lode.

Námestovo (centrum)Námestovo (centrum)

Pokiaľ sa vydáte do centra mesta, určite nevynechajte zastávku u predajcov z Poľska, ktorí na parkovisku v blízkosti pešej zóny ponúkajú vždy čerstvú sezónnu zeleninu, ovocie či iný spotrebný tovar. Samotné centrum je pomerne moderné, nakoľko vznikalo približne v sedemdesiatych rokoch. Nachádza sa tu socha Pavla Országha Hviezdoslava, fontána či pamätná stena pripomínajúca významných rodákov, ako napríklad Antona Bernoláka, Mila Urbana, Jána Vojtaššáka, Martina Hamuliaka či 21 rokov tu pôsobiaceho básnika P. O. Hviezdoslava.

Námestovo (pamätná stena)

Námestovo (autobusová stanica)Námestovo (parkovisko s trhoviskom)

Námestovo (turistický smerovník)Ako sme už vyššie spomínali, Námestovo je vynikajúcim východiskovým bodom aj pre návštevu oravských pamiatok či prírodných zaujímavosti. Spomenieme napríklad pomerne novú dominantu susednej obce Klin, ktorou je 9 a pol metrov vysoká socha Ježiša Krista – kópia tej brazílskej v Rio de Janeiro. Ďalej je to Oravský hrad v Oravskom Podzámku, drevený gotický kostolík v Tvrdošíne, zapísaný v zozname UNESCO, lesná úvraťová železnička v Oravskej Lesnej či prírodné rezervácie Babia hora a Pilsko s pôvodnými ihličnatými pralesmi a mnohými chránenými rašeliniskami. Na skok je to aj do Západných Tatier, do ich najkrajšej „Roháčskej“ časti. Preto pokiaľ plánujete výlet na Oravu, určite nezabudnite navštíviť aj jej centrum – mestečko Námestovo. 

Text a foto: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Námestovo – Slanický ostrov umenia
Publikované: 17.11.2019
Severné Slovensko ponúka mnoho prírodných i architektonických krás. My vás dnes zavedieme na jedno výnimočné miesto, ktoré napriek plánovanému zániku dalo priestor umeniu. Naším cieľom bude rázovitý oravský región, presnejšie mesto späté s vodou - Námestovo.

SR, Trstená – prechádzka po pamätihodnostiach mesta II.
Publikované: 15.5.2019
Dnes si na potulkách oravskou obcou Trstená prezrieme dominanty Námestia Milana Rastislava Štefánika. Začneme Františkánskym kláštorom, ktorý bol vybudovaný v rokoch 1776 až 1780. Do súčasnosti bol niekoľkokrát architektonický pozmenený, čo však neuberá z jeho krásy.

SR, Trstená – sakrálne kultúrne dedičstvo
Publikované: 10.4.2019
Potom, čo sme sa minulý týždeň zoznámili s históriou privilegovaného oravského mestečka Trstená, sa dnes vydáme na prechádzku po jej pamiatkach. Navštívime sakrálne stavby, architektonické skvosty aj novodobé pamätihodnosti. Dokonca vás zavedieme spoznávať i jedno krásne pútnické miesto.

SR, Trstená – privilegované oravské mestečko
Publikované: 3.4.2019
Nedávno sme navštívili čarokrásne oravské mestečko pri hraniciach s Poľskom. V hornej časti Oravskej kotliny, v údolí riečky Oravica sa rozprestiera obec Trstená, ktorá nás milo prekvapila množstvom unikátnych pamiatok, zaujímavou históriou, pozoruhodnými osobnosťami a akousi povznášajúcou atmosférou.

SR, Krušetnica – oravská dedinka s vôňou kávy
Publikované: 10.10.2018
Dnes sa vydáme do okresu Námestovo, kde sa na sútoku rieky Bielej Oravy a potoka Klinianka rozprestiera malebná obec Krušetnica. Dedinka obklopená Podbeskydskou vrchovinou ponúka návštevníkovi prehliadku tradičnej domovej zástavby, nádherný barokový kostol a dokonca i lyžiarsky areál. No my vás zavedieme do jedného unikátneho múzea, kde rozvoniava káva.

SR, Orava – sedlo Príslop, vajcovka a krásne lúky
Publikované: 23.8.2017
Jedného slnečného dňa sme sa rozhodli, že letných horúčav máme už dosť, zbalili sme si pár vecí a vybrali sme sa z Bratislavy na sever krajiny, konkrétne na Oravu. Keďže sme neoplývali bohvie akou kondíciou a zároveň sme nechceli stretávať húfy turistov, vybrali sme sa do sedla Príslop.

Oravský Podzámok: Vianoce na hrade aj železnici
Publikované: 25.12.2015
Nenechajte si ujsť v dňoch 28. až 30. decembra 2015 neopakovateľnú vianočnú atmosféru na jednom z najkrajších slovenských hradov – Oravskom hrade.

SR, Orava: Puchmajerovej jazierko – prírodný klenot medzi stromami
Publikované: 15.5.2014
Naše kroky dnes nasmerujeme do oblasti Hornej Oravy, konkrétne k jednému malému rašelinovému jazierku, ktoré ma veľký prírodný aj kultúrny význam.

SR, Klin – obec pod náručou Krista - VIDEO
Publikované: 8.12.2015
Dnes zavítame na Oravu, konkrétne len pár kilometrov od okresného mesta Námestovo do obce Klin, ktorej názov bol odvodený od výbežku hory, ktorý rozdeľovali dva potoky. Táto svojrázna dedinka ponúka ideálne východisko pre výlety, ale aj jednu veľkú atrakciu.

SR, Orava – Hruštínska prevodovka
Publikované: 22.8.2013
Pred pár týždňami sa konalo v malebnej oravskej obci Hruštín zaujímavé podujatie pod názvom Hruštínska prevodovka, ktoré sme si ako redakcia nenechali ujsť. Čo sme zažili a videli, o tom vám povieme v nasledujúcich riadkoch.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikované: 25.4.2013
V dnešnom článku vás zavedieme do malebnej oravskej obce Hruštín, ktorá v sebe skrýva jedinečnú architektúru, zaujímavé nárečie, množstvo športových atrakcií a v neposlednom rade krásnu okolitú prírodu oblasti Stredných Beskýd.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvelá rodinná lyžovačka
Publikované: 30.1.2014
Aj vy patríte k milovníkom zimných športov? Tiež si neviete predstaviť zimnú dovolenku bez poriadnej snehovej nádielky a dobre upravených zjazdoviek? Aj keď musím priznať, že v posledných rokoch chodíme s partiou na týždňové lyžovačky predovšetkým do zahraničia, ale na slovenské hory sme nezanevreli. Mojimi srdcovkami sú už dlhé roky regióny Orava a Kysuce.

SR, Región Orava: Víkend plný zážitkov
Publikované: 4.3.2013
Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Tohtoročná zima je štedrá nielen čo sa týka snehovej nádielky, ale aj pekných slnečných dní. A tak, len čo sme mali voľný víkend, vybehli sme aspoň na pár dní do prírody. Tentoraz naše kroky viedli na Oravu, ktorá patrí k najkrajším regiónom Slovenska.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Orava – pozoruhodné mestečko Trstená
V nasledujúcej fotogalérií vás zavedieme do obce Trstená, ktorá sa nachádza v hornej časti Oravsk...

SR, Krušetnica – múzeum kávy
V malebnej oravskej obci Krušetnica nájdete popri tradičnej domovej zástavbe, nádhernom barokovom...

SR, Klin – nevšedná turistická atrakcia
Pokiaľ sa vydáte na Oravu, určite nevynechajte obec Klin, ktorá sa pýši nevídanou pamiatkou, a to...

SR, Oravská Magura – zimná prechádzka
Pri našich potulkách Slovenskom sme sa zastavili aj na Orave. Pri pohľade na krásne zasnežené sva...

SR: Hruštín, Orava žila Off Roadom
V poradí už druhý ročník súťaže podomácky vyrobených traktorov a Off Road áut sa uskutočnil prvú ...

SR: Orava, Kysuce – symfónia čiernobielej
V najsevernejších častiach Slovenska sa rozprestierajú dva rázovité regióny Orava a Kysuce. Vďaka...

SR: Babia hora – zimná kráľovná
Majestátny Oravský vrch Babia hora, ležiaci na slovensko-poľskej štátnej hranici , je najsevernej...


Súvisiace video

SR, Klin – obec s brazílskou atrakciou
Svojrázna severoslovenská obec Klin, neďaleko okresného mesta Námestovo, ponúka nielen ideálne vý...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 27. 5. 2020
sviatok:Iveta
dnes:
streda 27.5.
19 °C
zajtra:
štvrtok 28.5.
14 °C