www.infoglobe.sk » SR, Orava – Leštiny: obec s pamiatkou UNESCO

SR, Orava – Leštiny: obec s pamiatkou UNESCO

Publikované: 24.9.2017
Tentoraz nás túlavé topánky zaviedli na Oravu, presnejšie do okresu Dolný Kubín. Rozhodli sme sa ponavštevovať zopár krásnych dediniek, ktoré sú výnimočné buď vďaka pamiatkam alebo pôsobeniu významných osobností, či sú východiskovým bodom pre zaujímavú turistiku.

Nším prvým cieľom bola obec Leštiny nachádzajúca sa pri Vyšnom Kubíne, kúsok od cesty E77. Ešte sme ani nevošli do dedinky a už nás informačné tabule popri ceste navádzali k návšteve azda najväčšieho pamiatkového skvostu obce – k drevenému artikulárnemu kostolu evanjelickej cirkvi. Kostol je nielen národnou kultúrnou pamiatkou, ale spolu s ďalšími drevenými chrámami v slovenskej časti Karpatského oblúka aj súčasťou Svetového dedičstva UNESCO.

označenie vedúce k pamiatke UNESCOobchodík s malým parkoviskom

Zaparkovať sa nám podarilo pri miestnom obchodíku, hneď oproti kostolu, ktorý sa hrdo čnel na kopci v obklopení Chočských vrchov a Oravskej vrchoviny. Avšak, kým sme sa vydali na jeho prehliadku, chvíľku sme sa poprechádzali obcou.

Leštiny

Prvá písomná zmienka o Leštinách pochádza z roku 1325. Žije tu niečo cez 260 obyvateľov a samotný názov obce je odvodený od „lieštin“ čo označuje lieskami porastené miesto. Z dejín obce sa dozvedáme, že sa jednalo o poddanskú obec Oravského panstva až do roku 1548, kedy ju kráľ Ferdinand I. daroval rodine Zmeškalovcov. Poloha dedinky a drsné podnebie spôsobovali v priebehu časov viaceré vyľudňovania a obec neobišli ani stavovské povstania či svetové vojny. V 17. storočí tu bola zriadená artikulárna evanjelická škola, v ktorej pôsobili významný pedagógovia a učili sa viaceré národné osobnosti. V roku 1949 tu bolo založené prvé jednotné družstvo na Orave.

Leštiny - fara

Z pamiatok ponúkajú Leštiny k videniu viaceré dobové domy, kúrie i kaštiele (napr. Zmeškalovcov, Bancíkovských, Lehotských). Zástavbu lemuje okrem cesty aj Leštinsky potok prameniaci v neďalekých Chočských vrchoch. Svoje sídlo tu má aj pomerne veľký podnik na spracovanie mlieka, ktorý tu vyrába tradičné maslo, slaný syr i jogurty.

Leštiny

Obec sa hrdí aj viacerými osobnosťami. Spätá je napríklad s Mikulášom Zmeškalom, ktorý bol hudobným skladateľom i vysoko postaveným úradníkom vo vtedajšej dvorskej kancelárii vo Viedni. Tento vynikajúci violončelista bol blízky priateľ L. van Beethovena či J. Haydna, ktorí mu venovali aj určité pasáže vo svojich skladbách. Ďalšou zaujímavou osobnosťou bol Adolf Medzihradský, pedagóg a národný buditeľ, ktorý patril k zakladajúcim členom Matice slovenskej, výrazným spôsobom ovplyvnil tvorbu P. O. Hviezdoslava i poskytoval zázemie slovenskému maliarovi P. M. Bohúňovi. Vynechať nemôžeme ani meno Jozefa Gašparíka, vydavateľa, publicistu a autora mnohých textov piesní evanjelického spevníka.

Leštiny

Leštiny - cintorínLeštiny - cintorín

Samozrejme ešte by sme mohli pokračovať dlho, no vráťme sa späť ku kostolíku. Drevený artikulárny kostol bol postavený v rokoch 1688 až 1689 na príkaz vtedajšieho kapitána hradnej stráže na Oravskom hrade – Jóba Zmeškala. Pokiaľ by ste nevedeli, čo znamená označenie „artikulárny“, tak sa jedná o články dohody uzavretej na Šopronskom sneme v roku 1681, ktorá pojednáva o náboženských otázkach a obmedzených slobodách pre protestantov. Na základe týchto artikul mohli byť vybudované bohostánky. Do súčasnosti sa zachovalo na Slovensku len päť takýchto kostolov, a to v Istebnom, Kežmarku, Hronseku, Svätom Kríži a napokon v Leštinách.

Leštiny - drevený artikulárny kostol evanjelickej cirkvi

Leštiny - drevený artikulárny kostol evanjelickej cirkviLeštiny - drevený artikulárny kostol evanjelickej cirkvi (interiér)

Pôvodná svetská stavba v Leštinách bola bez veže i zvonov, čo sa časom zmenilo. Postupne pribudlo vonkajšie doskové debnenie, pôvodné maľby zo 17. storočia boli nahradené novými, neskôr bola dobudovaná zvonica, ktorá bola prepojená s kostolom krytým schodiskom. Kostol má podlhovastý pôdorys, je zasadený do pomerne prudkého svahu a dominantou je strecha pokrytá dreveným šindľom. Súčasťou areálu je aj malá prístavba za oltárom či miesto posledného odpočinku. Interiér kostola je bohato zdobený, dominujú mu prevažne kvetinové maľby a zaujímavý je aj barokový oltár a zdobená kazateľnica. Unikátny je vďaka zachovaniu v neporušenom stave v autentickom prostredí. Zaujímavosťou je, že v tomto kostole bol pokrstený aj významný slovenský básnik a dramatik P. O. Hviezdoslav. Kostol je prístupný verejnosti zvonka, jeho interiér je možné vidieť len v nedeľu počas konania evanjelických Služieb božích alebo po dohode so správcom. Kúsok od kostola sa nachádza fara.    

Leštiny - drevený artikulárny kostol evanjelickej cirkvi

Leštiny - drevený artikulárny kostol evanjelickej cirkviLeštiny - drevený artikulárny kostol evanjelickej cirkvi  

Leštiny ponúkajú napriek malej rozlohe vskutku veľké množstvo pamätihodností či stretnutí s dejateľmi minulosti. Toto všetko je zasadené do prekrásnej oravskej prírody. Obec je zároveň aj východiskovým bodom na tzv. Vyšnokubínske skalky, Veľký Choč či do obcí Malatiná, Veľké Borové alebo do Prosieckej a Kvačianskej doliny.

Jednoducho povedané, návštevu Leštín dozaista neoľutujete!

 

GPS: 49°11'19.9"N 19°20'58.4"E

Zdroj a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Orava: Lyžiarske prechody 2020
Publikované: 13.1.2020
Hôľna oravská krajina ponúka ideálne možnosti pre bežecké lyžovanie. Preto vám prinášame prehľad bežkárskych podujatí, ktoré prinášajú potešenie pre oči v podobe čarokrásnej zimnej krajiny i zdravého pohybu pre telo.

SR, Trstená – privilegované oravské mestečko
Publikované: 3.4.2019
Nedávno sme navštívili čarokrásne oravské mestečko pri hraniciach s Poľskom. V hornej časti Oravskej kotliny, v údolí riečky Oravica sa rozprestiera obec Trstená, ktorá nás milo prekvapila množstvom unikátnych pamiatok, zaujímavou históriou, pozoruhodnými osobnosťami a akousi povznášajúcou atmosférou.

SR, Trstená – sakrálne kultúrne dedičstvo
Publikované: 10.4.2019
Potom, čo sme sa minulý týždeň zoznámili s históriou privilegovaného oravského mestečka Trstená, sa dnes vydáme na prechádzku po jej pamiatkach. Navštívime sakrálne stavby, architektonické skvosty aj novodobé pamätihodnosti. Dokonca vás zavedieme spoznávať i jedno krásne pútnické miesto.

SR, Trstená – prechádzka po pamätihodnostiach mesta I.
Publikované: 17.4.2019
Minulý týždeň sme spoločne absolvovali exkurziu po areáli farského kostola, odkiaľ sme sa vydali k Domu kultúry. Táto krásna a moderná stavba v sebe ukrýva priestory pre konanie kultúrnych podujatí, koncertov či besied.

SR, Trstená – prechádzka po pamätihodnostiach mesta II.
Publikované: 15.5.2019
Dnes si na potulkách oravskou obcou Trstená prezrieme dominanty Námestia Milana Rastislava Štefánika. Začneme Františkánskym kláštorom, ktorý bol vybudovaný v rokoch 1776 až 1780. Do súčasnosti bol niekoľkokrát architektonický pozmenený, čo však neuberá z jeho krásy.

SR, Oravský Podzámok – obec pod kráľovským hradom
Publikované: 4.8.2019
Oravský hrad, jeden zo symbolov Slovenska pozná snáď každý, no menej ľudí už vie o pozoruhodnej dedinke pod ním. Oravský Podzámok nie je len vstupnou bránou na jeden z najkrajších hradov u nás, ale ponúka i množstvo zaujímavých architektonických skvostov a atrakcií, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

SR, Námestovo – Slanický ostrov umenia
Publikované: 17.11.2019
Severné Slovensko ponúka mnoho prírodných i architektonických krás. My vás dnes zavedieme na jedno výnimočné miesto, ktoré napriek plánovanému zániku dalo priestor umeniu. Naším cieľom bude rázovitý oravský región, presnejšie mesto späté s vodou - Námestovo.

SR, Krušetnica – oravská dedinka s vôňou kávy
Publikované: 10.10.2018
Dnes sa vydáme do okresu Námestovo, kde sa na sútoku rieky Bielej Oravy a potoka Klinianka rozprestiera malebná obec Krušetnica. Dedinka obklopená Podbeskydskou vrchovinou ponúka návštevníkovi prehliadku tradičnej domovej zástavby, nádherný barokový kostol a dokonca i lyžiarsky areál. No my vás zavedieme do jedného unikátneho múzea, kde rozvoniava káva.

SR, Orava – Vyšný Kubín: rodisko P.O. Hviezdoslava
Publikované: 1.10.2017
Potom, ako sme minulý týždeň navštívili a zároveň spoznávali malebnú obec Leštiny, ktorá sa hrdí pamiatkou zapísanou v svetovom dedičstve UNESCO, sa dnes presunieme len o necelý kilometer ďalej do oravskej dedinky Vyšný Kubín.

SR, Orava: Jasenová – Kukučínova dedinka
Publikované: 11.10.2017
Našu púť po Orave zakončíme v obci Jasenová, ktorá leží v malej kotlinke, kúsok od Vyšného Kubína. Okrem domovej zástavby ponúka pohľad do histórie, a to prostredníctvom unikátnych pamiatok, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

SR: Malatiná – obec v náručí Chočských vrchov
Publikované: 3.10.2013
V dnešnom cestovaní po Slovensku sa vydáme do malebnej obce Malatiná, ktorá sa rozprestiera na pomedzí Oravy a Liptova. Krásna príroda, tiché prostredie a majestátne vrchy robia z obce ideálne miesto pre turistov, cyklistov, ale aj pre tých, čo obľubujú oddych v náručí prírody.

SR, Chočské vrchy – výstup k nebesám
Publikované: 10.3.2016
Pomaly sa nám blíži jar a s ňou aj turistická sezóna. Preto prijmite pozvanie na absolvovanie síce trochu náročnej, ale za to prekrásnej vychádzky na jeden z najkrajších vrcholov Slovenska, na Veľký Choč.

SR, Huty - Mlyny Oblazy v Kvačianskej doline
Publikované: 26.6.2014
Slovensko je malebná krajina, ktorá v sebe snúbi, okrem iného, krásu prírody a technických pamiatok. A za jedným takýmto zaujímavým spojením prírody a výtvoru človeka sa dnes vydáme. Navštívime totiž Kvačiansku dolinu, kde stojí jedinečný komplex vodných mlynov, ktoré už roky patria medzi top turistické atrakcie regiónu.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikované: 25.4.2013
V dnešnom článku vás zavedieme do malebnej oravskej obce Hruštín, ktorá v sebe skrýva jedinečnú architektúru, zaujímavé nárečie, množstvo športových atrakcií a v neposlednom rade krásnu okolitú prírodu oblasti Stredných Beskýd.

SR, Orava – sedlo Príslop, vajcovka a krásne lúky
Publikované: 23.8.2017
Jedného slnečného dňa sme sa rozhodli, že letných horúčav máme už dosť, zbalili sme si pár vecí a vybrali sme sa z Bratislavy na sever krajiny, konkrétne na Oravu. Keďže sme neoplývali bohvie akou kondíciou a zároveň sme nechceli stretávať húfy turistov, vybrali sme sa do sedla Príslop.

SR, Orava – výlet na najvyšší vrch
Publikované: 12.10.2016
Jesenné obdobie je najfarebnejším obdobím roka a zároveň aj turisticky tým najvhodnejším. Treba síce rátať so skorým stmievaním, ale na druhej strane dotyky slnka už nie sú také horúce. Preto sme sa rozhodli absolvovať výlet do hôr.

SR, Orava: Puchmajerovej jazierko – prírodný klenot medzi stromami
Publikované: 15.5.2014
Naše kroky dnes nasmerujeme do oblasti Hornej Oravy, konkrétne k jednému malému rašelinovému jazierku, ktoré ma veľký prírodný aj kultúrny význam.

SR, Región Orava: Víkend plný zážitkov
Publikované: 4.3.2013
Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Tohtoročná zima je štedrá nielen čo sa týka snehovej nádielky, ale aj pekných slnečných dní. A tak, len čo sme mali voľný víkend, vybehli sme aspoň na pár dní do prírody. Tentoraz naše kroky viedli na Oravu, ktorá patrí k najkrajším regiónom Slovenska.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvelá rodinná lyžovačka
Publikované: 30.1.2014
Aj vy patríte k milovníkom zimných športov? Tiež si neviete predstaviť zimnú dovolenku bez poriadnej snehovej nádielky a dobre upravených zjazdoviek? Aj keď musím priznať, že v posledných rokoch chodíme s partiou na týždňové lyžovačky predovšetkým do zahraničia, ale na slovenské hory sme nezanevreli. Mojimi srdcovkami sú už dlhé roky regióny Orava a Kysuce.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Oravský Podzámok – dedinka pod hradom
Dnes vás zavedieme do jednej malebnej dedinky na Orave, nad ktorou sa týči azda najkrajší a najna...

SR, Orava – pozoruhodné mestečko Trstená
V nasledujúcej fotogalérií vás zavedieme do obce Trstená, ktorá sa nachádza v hornej časti Oravsk...

SR, Zuberec – mrazivá večerná prechádzka múzeom
Múzeum Oravskej dediny v Zuberci nachádzajúce sa v podhorí Roháčov tvorí viac ako 50 stavieb ľudo...

SR, Krušetnica – múzeum kávy
V malebnej oravskej obci Krušetnica nájdete popri tradičnej domovej zástavbe, nádhernom barokovom...

SR, Orava – malebné dedinky
Navštívte spolu s nami tri oravské dedinky rozprestierajúce sa pod úbočím Chočských vrchov, ktoré...

SR, Orava – cesta na najvyšší vrchol
V dnešnej fotogalérii vás zavedieme na najvyšší vrchol Oravskej Magury – Minčol (1 394 m n. m.). ...

SR, Orava – Kráľovná regiónu
Majestátna Babia hora je právom nazývaná „Kráľovnou Oravy“. Leží na slovensko – poľskej štátnej h...

SR: Hruštín, Orava žila Off Roadom
V poradí už druhý ročník súťaže podomácky vyrobených traktorov a Off Road áut sa uskutočnil prvú ...

SR: Orava, Kysuce – symfónia čiernobielej
V najsevernejších častiach Slovenska sa rozprestierajú dva rázovité regióny Orava a Kysuce. Vďaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

20.1.2020
Pokiaľ chcete zažiť dotyk s blízkymi i vzdialenými krajinami, jedinečnú atmosféru cestovateľského dobrodružstva či závan voľnosti, tak navštívte Medzinárodný veľtrh cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR, ktorý sa uskutoční od 23. do 26. januára 2020 na výstavisku Incheba.
19.1.2020
Jeden z najznámejších cestovateľských bedekrov sveta zostavil odporúčací rebríček desiatich miest, ktoré by ste mali v roku 2020 určite navštíviť. Pozrite si ho v nasledujúcich riadkoch.
18.1.2020
V poradí už XXIV. ročník pretekov psích záprahov po hrebeňoch Orlických hôr sa koná v dňoch 21.–25. januára. Určený je nielen pre musherov a ich psov, ale tiež pre návštevníkov. Hneď v úvode si musíme pripomenúť, že tento pretek na dlhú trať je závislý od počasia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 20. 1. 2020
sviatok:Dalibor
dnes:
pondelok 20.1.
0 °C
zajtra:
utorok 21.1.
-2 °C