www.infoglobe.sk » SR, Námestovo – Slanický ostrov umenia

SR, Námestovo – Slanický ostrov umenia

Publikované: 17.11.2019
Severné Slovensko ponúka mnoho prírodných i architektonických krás. My vás dnes zavedieme na jedno výnimočné miesto, ktoré napriek plánovanému zániku dalo priestor umeniu. Naším cieľom bude rázovitý oravský región, presnejšie mesto späté s vodou - Námestovo.

Okresné mesto Námestovo ležiace na brehu Oravskej priehrady a obklopené nádhernými hôľnymi vrchmi Oravskej Magury či Podbeskydskej vrchoviny ponúka viacero kultúrnych, dejinných, staviteľských či prírodných zaujímavostí. Jednou z nich je aj turisticky vyhľadávaný Slanický ostrov umenia.

Slanický ostrov umeniaOstrov s rozlohou 3 a pol hektára je vlastne vyvýšenina bývalej osady Slanica, ktorá bola spolu s ďalšími štyrmi osadami (Oravské Hámre, Ľavkovo, Osada, Ústie) zatopená v rámci výstavby vodnej nádrže Orava. Písal sa rok 1953, kedy sa na sútoku riek Bielej a Čiernej Oravy vybudovalo dielo, ktorého úlohou bolo (a dodnes aj je) chrániť ľudí a ich obydlia od dovtedy častých povodní a zároveň vyrábať elektrickú energiu.

Slanický ostrov umenia, Oravská priehradaZakrátko po spustení sa stala priehrada aj cieľom turizmu. Od roku 1958 sa tu začali konať pravidelné vyhliadkové plavby, počas leta sa jej brehy dodnes premieňajú na rekreačnú zónu a v zime zas poskytuje azda najväčšiu ľadovú plochu v široko-ďalekom okolí. Na svoje si tu prídu aj rybári, vďaka pomerne pestrej skladbe sladkovodných rýb. Zaujímavosťou je, že okrem vyššie spomínaných osád skončila pod vodou aj dolná časť obce Bobrov či dve tretiny Námestova, čo je aj dôvodom absencie historického centra mesta.

Slanický ostrov umenia

Slanický ostrov umenia, plavba loďouSlanický ostrov umeniaPriehrada so svojimi brehmi patrí k najvýznamnejším lokalitám vodného vtáctva na Slovensku. Okrem okrajových častí vodného diela sa ich útočiskom stal malý Vtáčí ostrov (1,6 ha), ktorý je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava. Verejnosti je síce neprístupný, no v rámci vyhliadkových plavieb si je možné jeho jedinečnosť obzrieť z vodnej hladiny. O kúsok ďalej sa nachádza už spomínaný Slanický ostrov umenia.

Slanický ostrov umenia, Pomník A. Bernoláka

Slanický ostrov umeniaSlanický ostrov umeniaVýchodiskovým bodom na prehliadku ostrova je miestna časť Námestova – Slanická osada (alebo Prístav). Z tohto turistického strediska sa konajú počas celého dňa okružné sezónne plavby od mája do začiatku októbra, ktorých súčasťou je aj zastávka na ostrove (cca 30 minút).

Slanický ostrov umenia

Slanický ostrov umeniaSlanický ostrov umeniaPozostatok niekdajšej osady láka návštevníkov k prehliadke barokovo-klasicistického kostola Povýšenia sv. Kríža (1843) s dvoma vežami a tzv. zámočníckou kaplnkou, ďalej lapidária v okolí sakrálnej stavby, kde je situovaná expozícia oravskej kamenárskej tvorby (z 18. a 19. storočia) či kalvária a symbolický cintorín. Taktiež tu môžete vidieť Pomník Antona Bernoláka (pred kostolom).

Slanický ostrov umenia, kostol Povýšenia sv. Kríža

V interiéri kostola (resp. bývalej barokovej kaplnky z roku 1769) sa nachádza galéria ľudového umenia (vznikla v rokoch 1971 až 1973). Nájdete tu tradičnú ľudovú plastiku a maľbu zo zbierok Oravskej galérie v Dolnom Kubíne. Určite vás zaujme aj expozícia História zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady nainštalovaná v bývalej hrobke Klinovských.

Slanický ostrov umenia, kostol Povýšenia sv. Kríža

Slanický ostrov umeniaSlanický ostrov umeniaOkrem pamätihodností si budete môcť vychutnať i samotnú prírodnú časť ostrova s parkovou úpravou, ktorá je od roku 1973 chráneným územím a poskytuje vskutku nádhernú panorámu na malebnú oravskú krajinu. Pre umocnenie umeleckého ducha odporúčame navštíviť ostrov počas leta, kedy sa tu konajú aj koncerty vážnej hudby.

 

GPS: 49°24'27.0"N 19°30'56.4"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol Kobella (www.karolkobella.sk)Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Námestovo – mesto späté s vodou
Publikované: 29.5.2014
Na brehu Oravskej priehrady leží okresné mesto Námestovo, ktoré obklopujú nádherné hôľne vrchy Oravskej Magury a Podbeskydskej vrchoviny. Vďaka svojej polohe a malebnej okolitej prírode, ktorá patrí do Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava, sa toto mesto stalo centrom miestnej kultúry a turistického ruchu.

SR, Krušetnica – oravská dedinka s vôňou kávy
Publikované: 10.10.2018
Dnes sa vydáme do okresu Námestovo, kde sa na sútoku rieky Bielej Oravy a potoka Klinianka rozprestiera malebná obec Krušetnica. Dedinka obklopená Podbeskydskou vrchovinou ponúka návštevníkovi prehliadku tradičnej domovej zástavby, nádherný barokový kostol a dokonca i lyžiarsky areál. No my vás zavedieme do jedného unikátneho múzea, kde rozvoniava káva.

SR, Orava – Leštiny: obec s pamiatkou UNESCO
Publikované: 24.9.2017
Tentoraz nás túlavé topánky zaviedli na Oravu, presnejšie do okresu Dolný Kubín. Rozhodli sme sa ponavštevovať zopár krásnych dediniek, ktoré sú výnimočné buď vďaka pamiatkam alebo pôsobeniu významných osobností, či sú východiskovým bodom pre zaujímavú turistiku.

SR, Orava – obec Hruštín
Publikované: 25.4.2013
V dnešnom článku vás zavedieme do malebnej oravskej obce Hruštín, ktorá v sebe skrýva jedinečnú architektúru, zaujímavé nárečie, množstvo športových atrakcií a v neposlednom rade krásnu okolitú prírodu oblasti Stredných Beskýd.

SR, Orava – sedlo Príslop, vajcovka a krásne lúky
Publikované: 23.8.2017
Jedného slnečného dňa sme sa rozhodli, že letných horúčav máme už dosť, zbalili sme si pár vecí a vybrali sme sa z Bratislavy na sever krajiny, konkrétne na Oravu. Keďže sme neoplývali bohvie akou kondíciou a zároveň sme nechceli stretávať húfy turistov, vybrali sme sa do sedla Príslop.

SR, Orava – výlet na najvyšší vrch
Publikované: 12.10.2016
Jesenné obdobie je najfarebnejším obdobím roka a zároveň aj turisticky tým najvhodnejším. Treba síce rátať so skorým stmievaním, ale na druhej strane dotyky slnka už nie sú také horúce. Preto sme sa rozhodli absolvovať výlet do hôr.

SR, Orava: Jasenová – Kukučínova dedinka
Publikované: 11.10.2017
Našu púť po Orave zakončíme v obci Jasenová, ktorá leží v malej kotlinke, kúsok od Vyšného Kubína. Okrem domovej zástavby ponúka pohľad do histórie, a to prostredníctvom unikátnych pamiatok, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

SR, Orava: Puchmajerovej jazierko – prírodný klenot medzi stromami
Publikované: 15.5.2014
Naše kroky dnes nasmerujeme do oblasti Hornej Oravy, konkrétne k jednému malému rašelinovému jazierku, ktoré ma veľký prírodný aj kultúrny význam.

SR, Oravská Lesná – horská cyklistika po okolí I.
Publikované: 9.10.2014
Rázovitý región Orava, ktorý patrí k najkrajším, no zároveň aj najdrsnejším kútom Slovenska, sme v minulosti navštívili už mnohokrát. Tentoraz sme sa však jeho krásy a zákutia nevybrali obdivovať pešky, tak ako sme zvyknutí, ale osedlali sme dvojkolesové tátoše a otestovali si kondičku počas náročnejšej, no zároveň prekrásnej cyklotúry.

SR, Oravský Podzámok – obec pod kráľovským hradom
Publikované: 4.8.2019
Oravský hrad, jeden zo symbolov Slovenska pozná snáď každý, no menej ľudí už vie o pozoruhodnej dedinke pod ním. Oravský Podzámok nie je len vstupnou bránou na jeden z najkrajších hradov u nás, ale ponúka i množstvo zaujímavých architektonických skvostov a atrakcií, ktoré vám v nasledujúcich riadkoch predstavíme.

SR, Región Orava: Víkend plný zážitkov
Publikované: 4.3.2013
Lyžiarska sezóna je v plnom prúde. Tohtoročná zima je štedrá nielen čo sa týka snehovej nádielky, ale aj pekných slnečných dní. A tak, len čo sme mali voľný víkend, vybehli sme aspoň na pár dní do prírody. Tentoraz naše kroky viedli na Oravu, ktorá patrí k najkrajším regiónom Slovenska.

SR, Trstená – privilegované oravské mestečko
Publikované: 3.4.2019
Nedávno sme navštívili čarokrásne oravské mestečko pri hraniciach s Poľskom. V hornej časti Oravskej kotliny, v údolí riečky Oravica sa rozprestiera obec Trstená, ktorá nás milo prekvapila množstvom unikátnych pamiatok, zaujímavou históriou, pozoruhodnými osobnosťami a akousi povznášajúcou atmosférou.

SR: Orava, Kubínska hoľa – skvelá rodinná lyžovačka
Publikované: 30.1.2014
Aj vy patríte k milovníkom zimných športov? Tiež si neviete predstaviť zimnú dovolenku bez poriadnej snehovej nádielky a dobre upravených zjazdoviek? Aj keď musím priznať, že v posledných rokoch chodíme s partiou na týždňové lyžovačky predovšetkým do zahraničia, ale na slovenské hory sme nezanevreli. Mojimi srdcovkami sú už dlhé roky regióny Orava a Kysuce.

SR: Oravská lesná železnica – výlet v zime
Publikované: 6.3.2014
Dnes naše kroky povedú na sever Slovenska. Zavítame do rázovitého regiónu Orava, kde navštívime unikátnu technickú pamiatku – Oravskú lesnú železnicu.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Orava – pozoruhodné mestečko Trstená
V nasledujúcej fotogalérií vás zavedieme do obce Trstená, ktorá sa nachádza v hornej časti Oravsk...

SR, Orava – malebné dedinky
Navštívte spolu s nami tri oravské dedinky rozprestierajúce sa pod úbočím Chočských vrchov, ktoré...

SR, Orava – cesta na najvyšší vrchol
V dnešnej fotogalérii vás zavedieme na najvyšší vrchol Oravskej Magury – Minčol (1 394 m n. m.). ...

SR, Orava – Kráľovná regiónu
Majestátna Babia hora je právom nazývaná „Kráľovnou Oravy“. Leží na slovensko – poľskej štátnej h...

SR, Oravská Magura – zimná prechádzka
Pri našich potulkách Slovenskom sme sa zastavili aj na Orave. Pri pohľade na krásne zasnežené sva...

SR, Oravská Lesná – malebná obec v lone prírody
V obklopení malebnej prírody Slovenských Beskýd a Oravskej Magury sa rozprestiera jedna z najrozs...

SR: Orava, Kysuce – symfónia čiernobielej
V najsevernejších častiach Slovenska sa rozprestierajú dva rázovité regióny Orava a Kysuce. Vďaka...


Súvisiace video

SR, Klin – obec s brazílskou atrakciou
Svojrázna severoslovenská obec Klin, neďaleko okresného mesta Námestovo, ponúka nielen ideálne vý...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 8. 12. 2019
sviatok:Marína
dnes:
nedeľa 8.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 9.12.
3 °C