www.infoglobe.sk » SR, Brezová pod Bradlom – mesto národnej hrdosti - VIDEO

SR, Brezová pod Bradlom – mesto národnej hrdosti - VIDEO

Publikované: 28.2.2017
Trenčiansky kraj ponúka mnoho pamätihodností v objatí prírody. Jedným z takýchto spojení je aj približne 5-tisícové mesto Brezová pod Bradlom, ktoré sa rozprestiera na úpätí Malých Karpát. Nad mestom sa týči vrch Bradlo, na ktorom sa nachádza pietne miesto významného rodáka z neďalekých Košarísk – Milana Rastislava Štefánika.

Návštevu tohto monumentu určite v dnešnom článku nevynecháme, no kým sa naň vydáme, nazrieme aj do samotného mesta. Brezová pod Bradlom ponúka bohatú históriu aj kultúrne tradície, čoho dôkazom sú mnohé osobnosti, ktoré tu žili a pôsobili. Veď spomenieme len mená ako Jozef Miloslav Hurban, Samuel Jurkovič, Štefan Osuský, Ján Papánek, či dokonca aj legendárny Sváko Ragan alias Martin Lacko, ktorý mal veselú povahu i podnikateľského ducha. Poslednú menovanú osobnosť preslávila kniha a neskôr aj rovnomenný seriál s Jozefom Kronerom v hlavnej úlohe.

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Informácie o osídlení obce pochádzajú už síce z praveku, ale  reálne kontúry začala obec naberať až v roku 1262, kedy sa prvý raz spomína v darovacej listine uhorského kráľa Bela IV. Avšak vtedajšia dedinka časom spustla a prestala existovať až do roku 1564, kedy bola znovu obnovená. Kvôli chýbajúcim historickým prameňom je táto časť dejín Brezovej aj naďalej zahalená rúškom tajomstva.

Brezová pod Bradlom

Brezová pod Bradlom a okolieBrezová pod Bradlom a okolie

Každopádne postupom času sa začala obec rýchlo zaľudňovať. Vďaka obmedzeným prírodným pomerom (tzv. kopaničiarska oblasť) sa tu rozvinul chov dobytka a neskôr vznikajú remeselné cechy. Do popredia sa dostáva garbiarstvo (spracovanie kože). Taktiež sa stáva dejiskom bojov s Turkami, čo dokumentujú pozostatky bášt a opevnenia Kostola najsvätejšej Trojice. Neobchádzajú ju ani prírodné pohromy i ľudské tragédie. Napriek všetkým týmto strastiam sa od polovice 30. rokov 19. storočia stáva miestom šírenia myšlienok slovenského národného hnutia a v roku 1848 tu Jozef Miloslav Hurban (na terajšom Námestí gen. M. R. Štefánika) vyhlasuje Žiadosti slovenského národa v stolici Nitrianskej, kde požaduje mimo iného slovenčinu v úradnom jazyku. Taktiež sa obec stáva ústredným centrom prvého slovenského povstania a dodnes je považovaná za miesto, kde bol položený  „základný kameň“ samostatnosti slovenského národa. Svetové vojny priniesli do Brezovej utrpenie, ktoré v súčasnosti pripomínajú našťastie už len pamätníky. Štatút mesta získala Brezová pod Bradlom v roku 1966.

Brezová pod Bradlom

V súčasnosti tu nájdete všetko čo k životu potrebujete, avšak nás skôr zaujímali pamiatky. Okrem už spomínaného Kostola najsvätejšej Trojice určite navštívte Pamätnú izbu Dušana Samuela Jurkoviča, ktorý je jeden z najvýznamnejších slovenských architektov, a zároveň je zakladateľom modernej slovenskej architektúry. Umiestnená je v Národnom dome Štefánikovom. Ďalej za návštevu stojí jeden z troch najväčších Evanjelických kostolov na Slovensku, tzv. Husov park s pamätníkom Jána Husa mimochodom jediným na Slovensku, či ďalšie spomienkové miesta na osobnosti , ako aj historické udalosti. Nachádza sa tu aj pamätná tabuľa venovaná tvorcom prvého slovenského filmu Jánošík z roku 1921.     

Mohyla Milana Rastislava Štefánika  

Cez mesto vedú viaceré cyklotrasy a tiež značené turistické chodníky, ktoré vás bezpečne prevedú tzv. Brezovským pohorím. Severne od mesta sa vypína vrch Bradlo (543 m n. m.), kde sa nachádza azda najvyhľadávanejšia pamätihodnosť mesta. Je ňou Mohyla Milana Rastislava Štefánika. Prístup k tomuto veľkolepému dielu vedie po označenej asfaltovej ceste, ktorá končí na záchytnom parkovisku kúsok od pamätníka alebo sa môžete vydať po červeno značenom turistickom chodníku (Štefánikova magistrála).

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Mohyla Milana Rastislava Štefánika (informačné tabule)Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Samotná mohyla je terasovitá stavba so štyrmi obeliskami (symbolika štyroch obetí zo štyroch krajín) postavená z travertínových blokov. Jej autorom je už spomínaný Dušan Jurkovič. Stavba je 96 metrov dlhá a 70 metrov široká a bola v roku 1928 dokončená z celonárodnej zbierky ako posledné miesto odpočinku velikána slovenských dejín Milana Rastislava Štefánika, o ktorom sa viac dočítate TU. Zároveň poskytuje nádherný pohľad na krajinu kopaníc, ktoré sa rozprestierajú v náručí Malých Karpát.

Výlet do Brezovej pod Bradlom bol pre nás prechádzkou históriou, ktorú formovali výrazné osobnosti, všade vôkol sme cítili nádych národnej hrdosti a v neposlednom rade sme sa pokochali pohľadom na krásy architektúry či okolitej prírody. To je len pár dôvodov, prečo vám toto mestečko odporúčame niekedy navštíviť.

 

GPS: 48°39'57.4"N 17°32'25.5"E

Text: Oskár Mažgút

Video a foto: Jozef Dovičin

Hudba: Grand Vista - Audionautix  

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo III.
Publikované: 8.7.2020
Po minulotýždňovej návšteve hradov a prírodných zákutí Trenčianskeho kraja sa dnes vydáme za pamiatkami a zaujímavými miestami, ktoré robia tento región Slovenska výnimočným.

SR: Trenčín – majestátny hrad nad Váhom – VIDEO
Publikované: 5.9.2017
Hrad, ktorý kedysi z vysokej skaly strážil údolie rieky Váh, si všimnete už z diaľky a rozhodne by bola škoda po ceste sa na ňom nezastaviť. Za návštevu ale stojí aj samotné mesto Trenčín, ktoré okolo neho postupne vzniklo – okrem iného patrí medzi 3 najstaršie mestá Slovenska. Poďme sa do neho teraz pozrieť.

SR, Čachtické Karpaty: výstup na Malý a Veľký Plešivec - VIDEO
Publikované: 15.5.2018
Dnes sa vydáme objavovať krásu Čachtických Karpát, ktoré sú jedným zo štyroch podcelkov Malých Karpát. Naším cieľom bude výstup na Veľký Plešivec, ktorý obklopuje rovnomenná prírodná rezervácia významná nielen z estetického, ale aj prírodného hľadiska.

ČR, SR – Po stopách Dušana Samuela Jurkoviča
Publikované: 25.7.2018
Tento rok si pripomíname 150. výročie narodenia najvýznamnejšieho slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviča. V dnešnom článku si túto slávnu osobnosť pripomenieme prostredníctvom návštev unikátnych stavieb a prezradíme vám i čo-to o jeho živote.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy I.
Publikované: 28.5.2017
Začiatkom tohto roku sme navštívili mesto Piešťany, ktoré nás okúzlilo natoľko, že sme sa sem museli vrátiť. Avšak tentoraz nielen na jeden deň. Postupne sme objavovali prírodné zákutia, pamiatky a históriu tohto kúpeľného mestečka, ktoré vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

SR, Ostrý Kameň: strážca v Malých Karpatoch - VIDEO
Publikované: 10.11.2015
V okrese Trnava pri obci Buková sa nachádza zrúcanina hradu Ostrý Kameň, ktorý kedysi strážil tzv. Českú cestu. Jeho história síce v porovnaní s ostatnými hradmi nie je až tak bohatá, napriek tomu je dnes obľúbeným turistickým miestom, ktoré sme sa rozhodli navštíviť.

SR, Vršatské bralá: bradloví mohykáni - VIDEO
Publikované: 25.10.2016
Po dlhšom čase sme opäť navštívili nie síce najvyššie, ale dozaista jedny z najkrajších vrchov na Slovensku – Vršatské bralá.

SR, Piešťany – uzdravujúce mesto
Publikované: 18.1.2017
Navštívte spolu s nami jedno z najvýznamnejších kúpeľných miest na Slovensku, ktoré je bohaté nielen na prírodné bohatstvo, ale aj kultúru či úchvatné pamiatky. Tým miestom sú Piešťany.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle I.
Publikované: 4.10.2012
Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle patrí k najvýznamnejším národným kultúrnym pamiatkam Slovenska.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle II.
Publikované: 11.10.2012
Dnes spoločne navštívime jednu z najvýznamnejších národných kultúrnych pamiatok Slovenska - majestátnu Mohylu generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Kto to bol Milan Rastislav Štefánik a prečo sa mu dostalo toľko uznania aj po smrti, ste si mohli prečítať v predchádzajúcej časti. Dnes sa spoločne vyberieme na malý výlet k jeho mohyle.

SR, Stredné Považie: Národná kultúrna pamiatka Hrad Beckov  
Publikované: 9.8.2012
Jedna z najkrajších a najzachovalejších hradných zrúcanín, ktorá bola len začiatkom letnej sezóny tohto roku po rozsiahlej niekoľkoročnej rekonštrukcii opäť otvorená pre širokú verejnosť, rozhodne stojí za návštevu.

SR, Beckov: stredoveká obec na Považí – VIDEO
Publikované: 17.11.2015
Slovenský región Považie ukrýva mnoho prírodných aj ľudskou rukou vytvorených krás. Za jednou z nich sa dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom sa rozprestiera obec Beckov, ktorú väčšina z nás spozná podľa je najväčšej dominanty, a to Beckovskému hradu.

SR, Nimnica – kúpele, voda a turistika v jednom - VIDEO
Publikované: 31.5.2016
V rámci potuliek po Slovensku dnes zavítame do malej obce v okrese Púchov, kde sa nachádzajú najmladšie slovenské kúpele, vodná nádrž, lesopark a samozrejme nechýba ani malebná príroda. Ak tipujete, že sa jedná o obec Nimnica, tipujete správne.

SR: Vršatské bradlá – strážcovia Stredného Považia
Publikované: 2.8.2012
Vršatské bradlá, ktoré sú súčasťou pohoria Biele Karpaty, patria k turisticky veľmi príťažlivým lokalitám. V prevažnej miere sú tvorene masívnymi zrnitými vápencami, ktoré sú bohaté nielen na fosílnu faunu, ale ponúkajú aj prekrásny pohľad na krajinu Stredného Považia.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Brezová pod Bradlom – veľkolepá mohyla
Na úpätí Malých Karpát sa rozprestiera mestečko Brezová pod Bradlom, ktoré je historicky späté s ...

SR, Malé Karpaty – Kršlenica a Čierna skala
Pohorie Malých Karpát ukrýva mnoho krásnych miest. My tentoraz navštívime Národnú prírodnú rezerv...

SR, Trenčianske Teplice – kúpele s orientálnym nádychom
Neďaleko kráľovského mesta Trenčín sa rozprestiera kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice, ktoré je...

SR, Malé Karpaty – na potulkách po Karpatoch
Malé Karpaty sú pohorím popretkávaným početnými turistickými a lesnými chodníčkami. Smerujú k nim...

SR, Malé Karpaty – krásy zimnej Devínskej Kobyly
Vrch Devínska Kobyla, ktorý svojou výškou 514 m n. m. patrí k najvyšším vrchom Devínskych Karpát,...

SR, Malé Karpaty – zimná príroda vrchu Vápenná
Tretím najvyšším vrchom pohoria Malých Karpát je vrch Vápenná (752 m n. m.), ktorý sa nachádza v ...

SR, Trenčiansky hrad – monument stredného Považia
Neprehliadnuteľná dominanta mesta Trenčín, ktorá oddávna strážila obchodné trasy spájajúce stredo...


Súvisiace video

SR, Ostrý Kameň – pôvabná zrúcanina
Neďaleko obce Buková v trnavskom okrese sa nachádza pôvabná zrúcanina hradu Ostrý Kameň, ktorý ke...

SR, Čachtice – tajomný hrad
Nad obcou Čachtice sa nachádza zrúcanina tajomného Čachtického hradu. Jeho úlohou v minulosti bol...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 8. 7. 2020
sviatok:Ivan
dnes:
streda 8.7.
26 °C
zajtra:
štvrtok 9.7.
27 °C