www.infoglobe.sk » SR: 5 úchvatných tipov na zimnú turistiku III. – VIDEO

SR: 5 úchvatných tipov na zimnú turistiku III. – VIDEO

Publikované: 22.12.2020
V treťom a záverečnom diele o zimných tipoch na výlety vás zavedieme do hôr, malebnej obce, bežkárskeho raja, k veľkolepému monumentu, a tiež absolvujete s nami aj zážitkovú prechádzku Spišskou Magurou.

Čičmany

Začneme návštevou jednej z najkrajších dedín Slovenska – Čičmany, ktorá sa široko ďaleko preslávila krásnymi a dodnes veľmi dobre zachovanými drevenicami, zdobenými typickými bielymi ornamentmi podobnými výšivke. Počas zimy, keď je dedinka pokrytá bielou perinou, pôsobia priam rozprávkovo. Navyše tu nájdete aj menšie lyžiarske stredisko s takmer rodinnou atmosférou či viaceré bežecké okruhy.

Čičmany

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Ďalšou zastávkou bude architektonický skvost od Dušana Jurkoviča - Mohyla Milana Rastislava Štefánika. Táto najvyhľadávanejšia pamätihodnosť mesta Brezová pod Bradlom je nielen pripomienkou na velikána slovenských dejín, ale aj miestom s nádherným pohľadom na krajinu kopaníc, ktoré sa rozprestierajú v náručí Malých Karpát. Punc krásy jej počas zimy dodáva mráz, ktorý znásobí akýsi pocit národnej hrdosti. 

Mohyla Milana Rastislava Štefánika

Mohyla Milana Rastislava ŠtefánikaMohyla Milana Rastislava Štefánika

Mengusovce

Priaznivci bežkovania by mali navštíviť chotár obce Mengusovce, ktorá je vstupnou bránou do Vysokých Tatier. Nachádza sa tu totiž tzv. Mengusovský bežkársky raj. Dovedna 19 kilometrov upravených bežkárskych tratí, ktoré možno absolvovať v troch nadväzujúcich okruhoch. Výškový rozdiel tratí je niečo cez 100 metrov, takže ich zdolanie zvládnu aj menej zdatní lyžiari. Najkratší, žlto značený okruh (Roveň) meria 3 kilometre, dlhší, 7,5 kilometra dlhý okruh je vyznačený ako tréningová trať Šoltýske a napokon je k dispozícii aj modro značený veľký, 8,5 kilometrový Mengusovský okruh.

Mengusovský bežkársky raj

Bachledova dolina

Na východnom Slovensku ešte ostaneme, nakoľko vás pozývame do Bachledovej doliny. Toto športovo-rekreačné stredisko rozprestierajúce sa v južnej časti pohoria Spišská Magura svojim návštevníkom ponúka množstvo atrakcií a možností športového vyžitia. Čaká tu na vás lyžiarske stredisko, ale aj dve vyhliadkové veže spolu s atrakciou v podobe Chodníka korunami stromov. Obzvlášť počas zimného obdobia tu zažijete neopakovateľnú prírodnú scenériu grandióznej mohutnej hradby Belianskych Tatier v pozadí, ako aj výhľady na hornatú krajinu Spišskej Magury.

Bachledova dolina

Kľacký vodopád

Na záver navštívime pohorie Malej Fatry, ktoré ukrýva národnú prírodnú pamiatku, a to Kľacký vodopád. Prístup naň je možný z viacerých strán. Tá najľahšia cesta vedie z obce Vrícko. Počas zimy vás tu čakajú krásne zasnežené scenérie, zamrznuté „maľby“ potoka Vríca a v neposlednom rade Kľacký vodopád premenený na ľadopád. 

Kľacký vodopád

Tak čo, inšpirovali sme vás?

 

GPS: 48°57'17.1"N 18°30'57.5"E (Čičmany)

GPS: 48°40'46.4"N 17°33'48.5"E (Mohyla M.R. Štefánika)

GPS: 49°04'28.7"N 20°07'44.4"E (Mengusovce)

GPS: 49°16'18.9"N 20°18'35.0"E (Bachledova dolina)

GPS: 48°58'55.8"N 18°39'18.7"E (Kľacký vodopád)

Text: Oskár Mažgút, Radoslav Biskupič

Foto: Jozef Dovičin, Radoslav Biskupič, Karol Kobella, Beata Firicová  

Video: Jozef DovičinDiskusia k článku (2)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: 5 úchvatných tipov na zimnú turistiku - VIDEO
Publikované: 8.12.2020
Pani Zima už čoskoro odeje Slovensko do zimného šatu a jej pomocník mráz ho vyzdobí do dychvyrážajúcej krásy. Dnes vám prinášame 5 tipov na zimné turistické výlety, ktoré vám ponúknu nevídané pohľady na krajinu či prírodné zaujímavosti.

SR, obec Čičmany: nielen krása ľudovej architektúry– VIDEO
Publikované: 10.3.2015
Jednou z najkrajších dedín Slovenska sú dozaista malebné Čičmany. Široko ďaleko sú známe vďaka krásnym, dodnes veľmi dobre zachovaným dreveniciam, pre ktoré sú typické biele ornamenty podobné výšivke. No Čičmany toho domácim i návštevníkom dokážu ponúknuť omnoho viac.

SR, Mengusovce – bežkársky raj
Publikované: 18.3.2018
Zima nás pomaly opúšťa, ale snehu je ešte dostatok. A práve to je jeden z dôvodov, prečo vás dnes zavedieme do chotára obce Mengusovce, ktorá je vstupnou bránou do Vysokých Tatier. Samotná obec leží v okrese Poprad, na križovatke ciest E50 a diaľnice D1.

SR: Vysoké Tatry – zimná turistika v Mengusovskej doline
Publikované: 7.3.2018
Mengusovskú dolinu vo Vysokých Tatrách už navštívil snáď každý priaznivec vysokohorskej turistiky. Jej krásu a majestátnosť môžeme v plnej miere obdivovať hlavne počas letnej turistickej sezóny. V tomto článku si bližšie predstavíme možnosti turistiky v tejto očarujúcej tatranskej doline počas zimného obdobia.

SR, Brezová pod Bradlom – mesto národnej hrdosti - VIDEO
Publikované: 28.2.2017
Trenčiansky kraj ponúka mnoho pamätihodností v objatí prírody. Jedným z takýchto spojení je aj približne 5-tisícové mesto Brezová pod Bradlom, ktoré sa rozprestiera na úpätí Malých Karpát. Nad mestom sa týči vrch Bradlo, na ktorom sa nachádza pietne miesto významného rodáka z neďalekých Košarísk – Milana Rastislava Štefánika.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle I.
Publikované: 4.10.2012
Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle patrí k najvýznamnejším národným kultúrnym pamiatkam Slovenska.

SR, Čičmany – maľovaná krása
Publikované: 8.6.2016
Po dlhšom čase opäť navštívime obec Čičmany známu svojimi jedinečnými maľovanými zrubovými drevenicami, vďaka ktorým bola v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Samozrejme to nie je ani zďaleka všetko čo táto obec obklopená Strážovskými vrchmi ponúka.

SR, Čičmany – nádherný kaštieľ s atraktívnym okolím
Publikované: 19.8.2018
Zažite atraktívnu dovolenku aj na konci leta. Prežiť ju môžete v barokovo-klasicistickom Kaštieli Čičmany z konca 18. storočia, ktorý len nedávno prešiel kompletnou rekonštrukciou a ponúka návštevníkom fantastické služby i úchvatné výlety do okolia.

SR, Malá Fatra – jedno z našich najnavštevovanejších pohorí - VIDEO
Publikované: 23.12.2014
Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom prírody, zanieteným turistom, vášnivým vyznávačom zimných športov, či k nadšencom horskej cyklistiky, tak isto viete, že lesnaté svahy, krásne vysokohorské lúky a skvelé zjazdovky v pohorí Malá Fatra patria k tomu najlepšiemu, čo vám vie slovenská príroda ponúknuť. O neskutočne čarovných výhľadoch už ani nemusím hovoriť.

SR: Spišská Magura – zážitková návšteva Bachledovej doliny
Publikované: 28.2.2018
Z pohľadu atraktívnosti cestovného ruchu sa oblasť Spiša môže právom pýšiť nielen početnými historickými pamiatkami, ale aj pozoruhodnými prírodnými krásami. Zaujímavou a v poslednom období čoraz viac navštevovanou lokalitou v Spišskom regióne je aj Bachledova dolina – športovo-rekreačné stredisko rozprestierajúce sa v južnej časti pohoria Spišská Magura.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Malá Fatra – z Vrátnej na vrch Kraviarske
Absolvujte spolu s nami turistickú vychádzku začínajúc vo Vrátnej doline, kde sa nachádza aj najv...

SR, Malá Fatra – zamrznutý Kľacký vodopád
Vychutnajte si spolu s nami zimný výstup k národnej prírodnej pamiatke – ku Kľackému vodopádu. Pr...

SR, Brezová pod Bradlom – veľkolepá mohyla
Na úpätí Malých Karpát sa rozprestiera mestečko Brezová pod Bradlom, ktoré je historicky späté s ...

SR, Malá Fatra – zimný výstup na Veľký Rozsutec
Absolvujte prostredníctvom našej fotogalérie zimný výstup na jeden z najkrajších končiarov Malej ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 1. 2021
sviatok:Zora
dnes:
piatok 22.1.
10 °C
zajtra:
sobota 23.1.
4 °C