www.infoglobe.sk » SR, Stredné Považie: Národná kultúrna pamiatka Hrad Beckov  

SR, Stredné Považie: Národná kultúrna pamiatka Hrad Beckov

Publikované: 9.8.2012
Jedna z najkrajších a najzachovalejších hradných zrúcanín, ktorá bola len začiatkom letnej sezóny tohto roku po rozsiahlej niekoľkoročnej rekonštrukcii opäť otvorená pre širokú verejnosť, rozhodne stojí za návštevu.

Z majestátneho hradu Beckov, ktorý bol založený už v 13.storočí, sa doobec Beckovdnes zachovala už len zrúcanina. Avšak nie hocijaká. Nádhernú zrúcaninu hradu Beckov, ktorá sa hrdo týči na 60 metrov vysokom brale nad rovnomennou obcou, si dozaista všimne každý, kto cestuje údolím Váhu. Leží totiž neďaleko diaľnice D1. Dnes tak tvorí veľmi esteticky pôsobiacu, už z diaľky dobre viditeľnú a krátkym výstupom dostupnú dominantu Stredného Považia. Ale poďme pekne poporiadku a aspoň jedným očkom nazrime do jeho histórie.

Beckov

Na skok do minulosti

BeckovPodľa archeologických výskumov bola oblasť dnešného Beckova osídlená už v Paleolite. Neskôr, v období Veľkej Moravy (9.-10. stor. n.l.), vzniklo na strmom brale na ľavom brehu rieky Váh valové zemné opevnenie s drevenou palisádou na korune valu, ktoré slúžilo ako stanovisko hliadok strážiacich obchodnú cestu vedúcu hore Považím. Prvá písomná zmienka o hrade Beckov však pochádza až z roku 1208, kedy sa ako Castrum Blundix, teda Hrad Bludisko, spomína v listine nitrianskeho župana Tomáša. Napriek tomu, že sa názov hradu ešte mnohokrát zmenil, jeho podhradie sa už vtedy volalo Beckov. Kamenný hrad postavený na obranu severozápadných hraníc Uhorského kráľovstva bol pravdepodobne postavený až v polovici 13.storočia. Zaujímavosťou je, že ani Turkom ani Tatárom sa nikdy nepodarilo hrad dobyť. Zničil ho až požiar v roku 1729, ktorý zachvátil strechy aj interiér hradu a ten sa z tejto tvrdej rany osudu už nikdy nepozviechal. Do dnešných dní sa z neho zachovali už len ruiny, na ktorých je však  aj v súčasnosti čo obdivovať. Hrad Beckov bol v roku 1970 vďaka svojej mimoriadnej historicko-kultúrnej hodnote vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Beckov

Čo hovorí povesť?

Tak ako snáď ku všetkým hradom, aj k hradu Beckov sa viaže viacero povestí. Tá najznámejšia v sebe nesie príbeh o hradnom šašovi Beckovi. Podľa nej mal hrad postaviť knieža Stibor ako prejav vďaky svojmu šašovi Beckovi. Ten ho ako jediný dokázal rozveseliť , keď ležal unavený a zničený po dlhej poľovačke neďaleko brala. Vtedy knieža Stibor v dobrej nálade šašovi prisľúbil, že mu splní všetko, čo si len zažiada. Na prekvapenie všetkých si šašo Becko želal vlastný hrad hrdo sa týčiaci k oblakom na neďalekom brale. Knieža Stibor bol čestný muž a tak slovo dodržal a hrad postavil. Ten sa mu však zapáčil natoľko, že sa ho nechcel vzdať. Šašovi zaň ponúkol toľko zlata, koľko sám váži. Ten súhlasil, avšak s jednou podmienkou, hrad ponesie jeho meno.  A tak hrad nesie názov Beckov. 

BeckovBeckovBeckovBeckov

Zrúcanina hradu v novom šate

Dnes patrí zrúcanina hradu Beckov k najimpozantnejším pamiatkam u nás. Vyhľadávajú ju nielen návštevníci zo Slovenska, ale aj zo vzdialenejších kútov Európy či dokonca spoza oceána. Jeho brány sa začiatkom tohtoročnej hlavnej sezóny otvorili po viacročnej prestávke. Prebiehala tu totiž prvá etapa komplexnej rekonštrukcie, ktorá bola financovaná z fondov EU, zo štátneho rozpočtu, z obecnej kasy Beckova, ako aj z prostriedkov členov Záujmového združenia „Hrad Beckov“. Vďaka tomu sa v pomerne krátkej dobe podarilo čiastočne zrekonštruovať napr. hradnú kaplnku, vytvoriť tzv. Muzeálne nádvorie spolu s amfiteátrom a mnoho ďalšieho.   Dnes tu môžu návštevníci okrem spoznávania histórie priamo na hrade navštíviť letné kino, či na niektorom z mnohých podujatí, ktoré sa tu pravidelne konajú, zažiť súboj stredovekých bojovníkov, ochutnať dobové jedlá, obdivovať prácu zručných remeselníkov či len tak relaxovať v tieni mohutných hradných múrov. Kalendár akcií ako aj program letného kina nájdete TU.

Beckov  

Plány do budúcna

Ak všetko pôjde ako je naplánované, tak už  v roku 2013 sa počíta s trvalou expozíciou zameranou na podrobné zmapovanie dejín Beckova. Taktiež na budúci rok je priamo v areáli národnej kultúrnej pamiatky, zrúcaniny hradu Beckov, naplánovaná realizácia botanickej záhrady zameranej na pestovanie byliniek a korenia, ktoré boli charakteristické  pre región Považie a miestny ľud ich obľuboval už v období stredoveku. Keďže patrím k milovníkom domácej kuchyne a bylinky sú mojou srdcovou záležitosťou, už teraz sa teším na našu budúcu návštevu tohto zaujímavého hradu.

Beckov

Ak ešte nemáte plány na posledné letné dni, alebo rozmýšľate o peknom rodinnom výlete, tak návštevu zrúcaniny hradu Beckov vám môžem iba vrelo odporúčať. Nielenže sa tu do sýtosti vyšantia vaše ratolesti, veď návšteva takejto zrúcaniny bude pre ne ako výlet do rozprávky, ale aj vy si tu určite oddýchnete a aspoň na chvíľočku zabudnete na starosti všedných dní.  

Informácie pre návštevníkov:

Otváracie hodiny nájdete TU

Ceny vstupeniek na hrad Beckov nájdete TU    

GPS: 48°47'27.08"N 17°53'54.02"E

 

Text a foto: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovensko: Trenčín a jeho hradná skala
Publikované: 6.1.2011
Dve vari najväčšie pamätihodnosti západoslovenského krajského mesta Trenčín sú spojené s mohutným skalným bralom. Ide o majestátny Trenčiansky hrad a o unikátny nápis z rímskych čias na úpätí skaly.

SR, Ladce – pútnické miesto Butkov
Publikované: 8.12.2019
Na potulkách Slovenskom sa dnes vydáme neďaleko obce Ladce, ktorá je známa hlavne vďaka cementárni (postavená bola už v roku 1889). S tou súvisí aj prírodná dominanta v podobe najvyššieho vrchu Butkovských bradiel – hory Butkov, ktorá je desiatky rokov dobývaná, aby vydala svoje bohatstvo v podobe vápenca.

Beckov: Podujatia na hrade 2020
Publikované: 11.3.2020
Stredoveký klenot Považia – hrad Beckov si na tohtoročnú sezónu pripravil viacero nevšedných podujatí, ktorých prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Podolie: Park miniatúr – sezóna 2020
Publikované: 18.3.2020
Opäť po roku vás pozývame do Parku miniatúr v malebnej obci Podolie, kde nájdete fascinujúci svet miniatúrnych rekonštrukcií hradov, zámkov a iných historických objektov z celého Slovenska. Aké novinky si park pre tento rok pripravil sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

SR, Spoznávajte slovenské hrady na pešo či bicykli
Publikované: 29.7.2018
Leto je v plnom prúde a s ním aj ideálny čas na rodinné výlety. Jedným z najatraktívnejších lákadiel dovolenkovej sezóny u nás sú stredoveké hrady. Na svoje si tu prídu deti i dospelí. Aj z tohto dôvodu nás zaujala nová kniha, ktorá láka na návštevy týchto kamenných klenotov.

SR, Bezovec: lyžiarske stredisko s ďalekým výhľadom – VIDEO
Publikované: 19.12.2017
Lyžiarska sezóna sa nám pomaly, ale iste rozbieha, a preto navštívime jedno síce neveľké, no o to malebnejšie lyžiarske stredisko nachádzajúce sa v strednej časti pohoria Považský Inovec.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy III.
Publikované: 11.6.2017
Od bývalého luxusného hotela Grand Hotel Royal sme sa vydali na ulicu Sad A. Kmeťa resp. Winterovu ulicu, ktorá nás prevedie historickým centrom mesta. Hneď po prvých krokoch sa ocitáme v zástavbe tzv. penziónov Berlín (Dr. Cmunt).

SR: Vršatské bradlá – strážcovia Stredného Považia
Publikované: 2.8.2012
Vršatské bradlá, ktoré sú súčasťou pohoria Biele Karpaty, patria k turisticky veľmi príťažlivým lokalitám. V prevažnej miere sú tvorene masívnymi zrnitými vápencami, ktoré sú bohaté nielen na fosílnu faunu, ale ponúkajú aj prekrásny pohľad na krajinu Stredného Považia.

SR: Malebná obec Lednica a zrúcanina rovnomenného hradu
Publikované: 1.11.2012
Neveľká obec Lednica, v ktorej žije niečo vyše 1000 stálych obyvateľov, sa stala ďalším z cieľov našich výletov po Slovensku. Kde sa nachádza, aké krásy ukrýva a čím si získala naše srdcia sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Trenčín: výstava Kamenár a burza minerálov 2015
Publikované: 1.3.2015
V dňoch od 5. až do 7. marca 2015 organizuje výstavisko EXPO CENTER a. s. Trenčín v poradí už 13. ročník výstavy kameňopriemyslu a geológie KAMENÁR. Súčasťou výstavy bude aj burza minerálov, fosílií a drahých kameňov.

SR, Čachtice – hrad opradený tajomstvom - VIDEO
Publikované: 7.4.2015
Slovensko je krajinou bohatou na hrady, zámky a kaštiele, ktoré by sme mohli počítať v stovkách. Na voľné dni sme si naplánovali viaceré výlety, z ktorých nás jeden preniesol v čase, konkrétnejšie do stredoveku. Navštívili sme totiž tajomný Čachtický hrad.

SR, Beckov: stredoveká obec na Považí – VIDEO
Publikované: 17.11.2015
Slovenský región Považie ukrýva mnoho prírodných aj ľudskou rukou vytvorených krás. Za jednou z nich sa dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom sa rozprestiera obec Beckov, ktorú väčšina z nás spozná podľa je najväčšej dominanty, a to Beckovskému hradu.

SR, Vršatské bralá: bradloví mohykáni - VIDEO
Publikované: 25.10.2016
Po dlhšom čase sme opäť navštívili nie síce najvyššie, ale dozaista jedny z najkrajších vrchov na Slovensku – Vršatské bralá.

SR, Brezová pod Bradlom – mesto národnej hrdosti - VIDEO
Publikované: 28.2.2017
Trenčiansky kraj ponúka mnoho pamätihodností v objatí prírody. Jedným z takýchto spojení je aj približne 5-tisícové mesto Brezová pod Bradlom, ktoré sa rozprestiera na úpätí Malých Karpát. Nad mestom sa týči vrch Bradlo, na ktorom sa nachádza pietne miesto významného rodáka z neďalekých Košarísk – Milana Rastislava Štefánika.

SR, Považská Bystrica: turistická vychádzka na Klapy - VIDEO
Publikované: 20.6.2017
Turistická sezóna už pomaly, ale iste začala, a preto sa vydáme do hôr. Na začiatok vás pozveme k menej náročnému výletu do prírodnej rezervácie Klapy, ktorá sa nachádza v oblasti Horného Považia.

SR, Trenčiansky kraj - Matúšovo kráľovstvo II.
Publikované: 1.7.2020
Hneď ako vstúpite do Trenčianskeho kraja, ocitnete sa v tzv. Matúšovom kráľovstve, ktoré nesie názov po najmocnejšom vládcovi a uhorskom šľachticovi menom Matúš Čák Trenčiansky. V tomto kráľovstve nielenže môžete obdivovať krásy prírody a historických pamiatok, ale aj navštevovať obce, miesta, ubytovacie a stravovacie zariadenia, ktoré sa spoločne snažia ponúkať služby a tradície tak, aby mal každý návštevník pocit, že je doma.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Lyžiarske stredisko Bezovec
V strednej časti pohoria Považský Inovec sa rozprestiera jedno síce neveľké, no o to malebnejšie ...

SR, Klapy – nenáročná turistika
Neďaleko od Považskej Bystrice sa nachádza horský hrebeň Klapy (Cigánka), ktorý je súčasťou bradl...

SR, Brezová pod Bradlom – veľkolepá mohyla
Na úpätí Malých Karpát sa rozprestiera mestečko Brezová pod Bradlom, ktoré je historicky späté s ...

SR, Vršatské bralá – dominanta Považia
Medzi najkrajšie vrchy na Slovensku dozaista patria aj Vršatské bralá, ktoré už z diaľky kraľujú ...

SR, ČR: Biele Karpaty a Veľký Lopeník
Na pomedzí Slovenskej a Českej republiky sa rozprestiera nádherné pohorie Bielych Karpát, ktoré p...

SR, hrad Beckov – dominanta Považia
Región Považia ponúka k zhliadnutiu množstvo hradov, ale len málo z nich je tak dominantných, že ...

SR, Haluzice – tajomná zima
Do zimného šatu sa ponorila príroda Bošáckej doliny, ktorej dominuje vrch Hájnica (341 m n. m.). ...

SR, Čachtice – hrad opradený legendami
Kúsok nad obcou Čachtice sa nachádza zrúcanina legendami opradeného Čachtického hradu. Tento kedy...


Súvisiace video

SR: Lyžiarske stredisko Bezovec
Približne 20 kilometrov od Piešťan, v strednej časti pohoria Považský Inovec sa nachádza lyžiarsk...

SR, Považská Bystrica – prírodná rezervácia Klapy
Horné Považie skrýva mnoho krás a jednou z nich je aj prírodná rezervácia Klapy nazývaná tiež Cig...

SR, Beckov – obec opradená povesťami
Neďaleko Nového Mesta nad Váhom v krásnej prírode Považia sa rozprestiera obec Beckov a s ňo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

21.9.2020
Medzinárodný deň architektúry ponúkne cez tri stovky akcií v rôznych mestách v Čechách a tiež na Slovensku. V týždni od 1. do 7. októbra vás pozýva na miesta verejnosti bežne neprístupné. Hlavná téma tohtoročného ročníku je UDRŽATEĽNOSŤ a podtéma Sociálny aspekt.
18.9.2020
Počas víkendu 26. a 27. septembra 2020 sa uskutoční podujatie, ktoré deti doslova milujú – Šarkaniáda na zámku Schloss Hof.
16.9.2020
V osade Magurka (Partizánska Ľupča) sa vracajú ku svojim dávnym koreňom. Začiatkom októbra sa bude v najvyššie položenej osade na Slovensku ryžovať zlato. Zároveň sa slávnostne otvorí banský náučný chodník, ktorý opisuje bohatú históriu tejto lokality. Pri otvorení je pripravený aj pestrý sprievodný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 9. 2020
sviatok:Matúš
dnes:
pondelok 21.9.
24 °C
zajtra:
utorok 22.9.
21 °C