www.infoglobe.sk » SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle II.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle II.

Publikované: 11.10.2012
Dnes spoločne navštívime jednu z najvýznamnejších národných kultúrnych pamiatok Slovenska - majestátnu Mohylu generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Kto to bol Milan Rastislav Štefánik a prečo sa mu dostalo toľko uznania aj po smrti, ste si mohli prečítať v predchádzajúcej časti. Dnes sa spoločne vyberieme na malý výlet k jeho mohyle.

Napriek tomu, že na začiatku septembra sa už ráno občas objavia aj prvé prízemné mrazy, cez deň sa teploty ešte stále šplhajú pomerne vysoko. Už dlhšie sme nemali čas vyjsť si niekam do prírody a keďže nám na víkend meteorológovia predpovedali naozaj pekné počasie, otvorili sme si mapu a hľadali niečo, kam by sme mohli nasmerovať naše kroky. Ešte stále som nebola úplne fit po nedávnom úraze, a tak podmienkou bolo, aby sa do cieľa nášho výletu dalo pohodlne doviesť autom, no zároveň, aby sme si aspoň trošku užili prírodu. Mohyla gen. M. R. Štefánika toto všetko spĺňala a ponúkla nám aj čosi navyše - nádherný výhľad do okolitej krajiny, no zároveň nám pripomenula aj kus histórie, na ktorú sme už od školských čias tak trochu pozabudli.

Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle

Ako sa sem dostanete

V južnej časti Myjavskej pahorkatiny sa nad cestou spájajúcou mesto Brezová pod Bradlom s obcou Košariská na vrchole Bradlo (543 m n. m.) hrdo týči Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika.  Pokiaľ sa sem vypravíte na svojom štvorkolesovom tátošovi, zaparkovať ho môže na platenom parkovisku takmer až pri mohyle, stačí ak si do GPS nahodíte súradnice 48°40'46.98" N, 17°33'34.61" E. Odtiaľ vám už stačí prejsť len pár krokov a stojíte pri mohyle. 

parkovisko pri Mohyle gen. M. R. Štefánika a infostánok so suvenírmi

smerovník pod Mohylou M. R. Štefánika na BradlePomerne úzka prístupová cesta je udržiavaná počas celého roku, takže je bez problémov zjazdná aj v zime. Pozor však treba dávať predovšetkým na cyklistov, ktorí si to cestou dole z Bradla neraz šinú obrovskou rýchlosťou. Priamo na parkovisku nájdete aj malý infostánok so suvenírmi a propagačnými materiálmi. Pokiaľ ste skôr vyznávačom zdravých prechádzok, tak z neďalekého mesta Brezová pod Bradlom, ako aj z priľahlej obce Košariská, sa sem dostanete po značených turistických chodníkoch. Priamo k mohyle vedie aj značený cyklochodník. Takže je len na vás, pre ktorú z ciest sa rozhodnete. Príroda je tu naozaj krásna, obzvlášť teraz na jeseň, keď začína hýriť farbami.   

Majestátna mohyla

Mohyla gen. M. R. Štefánika na BradleMohyla gen. M. R. Štefánika bola postavená na dominantnom vrchu Bradlo, ktoré sa týči nad jeho rodnou obcou Košariská. Stojí na tom istom mieste, kde bol Štefánik spolu s jeho talianskou posádkou týždeň po tragickej smrti pochovaný. O päť rokov neskôr tu bol položený základný kameň pamätníka, ktorý navrhol jeho osobný priateľ architekt Dušan Jurkovič. Mohyla generála M. R. Štefánika, ktorá sa považuje za vrcholové dielo pamätníkovej tvorby v rámci celej strednej Európy, bola odhalená roku 1928 pri príležitosti 10. výročia vzniku Československej republiky. Mohyla je postavená zo slovenského národného kameňa -z bielych travertínových blokov, má obdĺžnikový tvar, tvoria ju dve kaskádovité podlažia, ktoré sú navzájom pospájané schodiskami . Samotná hrobka  je umiestnená na vrchole centrálnej časti mohyly a v každom jej rohu sa k nebu týči asi 12 metrov vysoký obelisk. Z celého pomníka sa naskytá prekrásny kruhový výhľad na kopaničiarsky kraj.

výhľad z Mohyly gen. M. R. Štefánika na Bradle

Mohyla  M. R. Štefánika na Bradlevýhľad z Mohyly M. R. štefánika na Bradle

Po stopách Štefánika

Milan Rastislav Štefánik patril k naozajstným osobnostiam našich dejín a keďže mohyla stojí v jeho rodnom kraji, tak ani v jej okolí nie je núdza o miesta, ktoré sú s ním úzko späté. Pokiaľ máte so sebou na výlete školopovinné deti, určite sa im výlet po stopách Štefánika bude páčiť viac, ako nudné sedenie doma nad učebnicou dejepisu. V jeho rodnej obci Košariská môžete navštíviť evanjelický kostol z roku 1878, v ktorom bol Štefánik nie len pokrstený, ale v deň jeho pohrebu sa tu konala aj posledná rozlúčka. Rodný dom M. R. Štefánika, ktorý nájdete v bývalej evanjelickej fare, dnes slúži ako múzeum. V obci sa ďalej nachádza Národný dom Štefánikov z roku 1935, Jubilejná škola – ZŠ M. R. Štefánika z roku 1928 či cintorín, na ktorom sú pochovaní jeho rodičia a niekoľko súrodencov. V susednej obci Priepastné je Štefánikovi venovaný pamätník. Ani Myjava - okresné mesto tejto rázovitej kopaničiarskej oblasti naňho nezabúda. Na jeho pamiatku tu bol postavený Pomník M. R. Štefánika, na železničnej stanici si zas môžete obzrieť zmenšeninu mohyly na Bradle a pokiaľ chcete ísť naozaj do podrobností, určite nevynechajte ani Múzeum Slovenských národných rád. A na záver, ani mesto Brezová pod Bradlom nezabúda na významného krajana. Nájdete tu jeho bronzový reliéf ako aj Národný dom Štefánikov z roku 1925.

Text a foto: O. Maňáková    Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Bojnice: Vianoce na zámku 2015
Publikované: 30.11.2015
Priestory Bojnického zámku sa po roku opäť zaplnia vôňou ihličia vianočných stromčekov. Už tradične sa tak stane počas podujatia Vianoce na zámku, ktoré každoročne priláka do Bojníc množstvo domácich i zahraničných návštevníkov.

Trenčín: Vianoce pod hradom
Publikované: 7.12.2015
V meste Matúša Čáka - Trenčíne aj tento rok prebiehajú podujatia, ktoré navodia tú správnu predvianočnú atmosféru.

Oslany: AUTO-slide 2016
Publikované: 3.1.2016
Obec Oslany v okrese Prievidza bude po prvýkrát svedkom automobilovej šou AUTO-slide 2016. Nenechajte si ujsť „nadupané“ štvorkolesové tátoše súperiace so snehom v Motoršport aréne Beckert.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko I.
Publikované: 19.10.2016
Unavení z každodenných povinností bežného života sme sa rozhodli zobrať si dovolenku a vydať sa niekam za oddychom. Pri prezeraní mapy naše pohľady dopadli na kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice nachádzajúce sa len pár kilometrov od Trenčianskej Teplej.

SR, Brezová pod Bradlom – mesto národnej hrdosti - VIDEO
Publikované: 28.2.2017
Trenčiansky kraj ponúka mnoho pamätihodností v objatí prírody. Jedným z takýchto spojení je aj približne 5-tisícové mesto Brezová pod Bradlom, ktoré sa rozprestiera na úpätí Malých Karpát. Nad mestom sa týči vrch Bradlo, na ktorom sa nachádza pietne miesto významného rodáka z neďalekých Košarísk – Milana Rastislava Štefánika.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy I.
Publikované: 28.5.2017
Začiatkom tohto roku sme navštívili mesto Piešťany, ktoré nás okúzlilo natoľko, že sme sa sem museli vrátiť. Avšak tentoraz nielen na jeden deň. Postupne sme objavovali prírodné zákutia, pamiatky a históriu tohto kúpeľného mestečka, ktoré vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

SR, Beckov: stredoveká obec na Považí – VIDEO
Publikované: 17.11.2015
Slovenský región Považie ukrýva mnoho prírodných aj ľudskou rukou vytvorených krás. Za jednou z nich sa dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom sa rozprestiera obec Beckov, ktorú väčšina z nás spozná podľa je najväčšej dominanty, a to Beckovskému hradu.

SR, Horná Nitra – náučné chodníky a nielen prírodné zaujímavosti
Publikované: 24.9.2015
Svojrázny región Horná Nitra ponúka nespočetné množstvo atrakcií, miest a výletov do prírody. My vás dnes prevedieme turisticky atraktívnymi lokalitami, ktorých návštevu určite neoľutujete.

SR, Brezová pod Bradlom: Mohyla generála M. R. Štefánika na Bradle I.
Publikované: 4.10.2012
Mohyla generála Milana Rastislava Štefánika na Bradle patrí k najvýznamnejším národným kultúrnym pamiatkam Slovenska.

SR: Kúpeľné mesto Trenčianske Teplice
Publikované: 2.5.2013
Trenčianske Teplice sú malé kúpeľné mesto učupené pod Strážovskými vrchmi, takže z každej strany ich obklopujú kopce plné zelene. Za liečivými účinkami sírnych prameňov sem prichádzajú ľudia z rôznych častí sveta.

Myjava: Myjavskí pytlikári
Publikované: 27.6.2013
Slovenské národné múzeum – Múzeum Slovenských národných rád v Myjave pripravilo pri príležitosti 180. rokov od schválenia artikul Pytlikárskeho cechu na Myjave výstavu Myjavskí pytlikári.

Košariská: Rodný dom M. R. Štefánika opäť otvorený
Publikované: 2.8.2014
SNM - Múzeum SNR v Myjave opätovne sprístupnilo verejnosti expozíciu Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa nachádza v jeho rodnom dome v Košariskách. Stalo sa tak 21. júla pri príležitosti 134. výročia narodenia M. R. Štefánika.

Bojnice: Medzinárodný festival duchov a strašidiel 2015
Publikované: 20.4.2015
Bojnický zámok už čoskoro ovládnu vydajachtivé, z dávnych čias prichádzajúce Mŕtve nevesty. Na XXII. Medzinárodnom festivale duchov a strašidiel sa chystá svadba, aká tu ešte nebola!

Bojnice: zámok bude patriť deťom
Publikované: 29.5.2015
Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí bude Bojnický zámok 1. júna patriť predovšetkým deťom. Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice pripravilo pre najmladších návštevníkov zaujímavý program.

Bojnice: Katastrofy ľudského tela
Publikované: 7.6.2015
Zoznámte sa s veľmi zvláštnymi ľuďmi, s osobami, ktorých postihnutie bolo prekliatím, ale aj darom! Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice vás pozýva na unikátnu výstavu ľudských anomálií pod názvom Katastrofy ľudského tela.

SR: Bojnický letný slnovrat
Publikované: 17.6.2015
V priebehu 19. a 20. júna 2015 sa v centre Bojníc uskutoční atraktívna prezentácia regiónu Hornej Nitry pod názvom Bojnický letný slnovrat.

Horná Nitra: Schlaďte sa počas horúcich dní I.
Publikované: 7.8.2015
Horúce leto môžete príjemne stráviť pri vode v regióne Horná Nitra, ktorý ponúka termálne kúpaliská v Bojniciach a Chalmovej, plavecké bazény a plážové kúpalisko v Prievidzi, kúpalisko na Remate, vodnú nádrž Nitrianske Rudno a ďalšie vodné plochy vhodné na rekreáciu.

Horná Nitra: Schlaďte sa počas horúcich dní II.
Publikované: 9.8.2015
Aj dnes sa vydáme na návštevu Hornej Nitry a jej vodných atrakcií. Súčasne vás pozveme aj na turistiku a do dvoch zaujímavých stredoslovenských miest.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Brezová pod Bradlom – veľkolepá mohyla
Na úpätí Malých Karpát sa rozprestiera mestečko Brezová pod Bradlom, ktoré je historicky späté s ...


Súvisiace video

SR, Brezová pod Bradlom – mesto osobností
Svojrázne územie kopaníc sa stalo domovom národného povedomia, aspoň tak sme vnímali návštevu mes...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.9.2019
Tradičný festival vinárov, kvalitného vína a zábavy vás čaká v dňoch 20. až 22. septembra v centre Mělníka.
16.9.2019
Už 20. a 21. septembra 2019 sa uskutoční 38. Kubínsky jarmok spolu s mestskými dňami, ktoré prinesú bohatý spoločenský program.
15.9.2019
Jeseň je v znamení jarmokov, a preto si určite nechajte ujsť v poradí už 39. ročník tradičného Žitnoostrovského jarmoku, ktorý sa začne vo štvrtok 19. septembra a potrvá až do nedele.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 17. 9. 2019
sviatok:Olympia
dnes:
utorok 17.9.
19 °C
zajtra:
streda 18.9.
17 °C