www.infoglobe.sk » ČR, Jizerské hory – bežkárska sezóna

ČR, Jizerské hory – bežkárska sezóna

Publikované: 11.2.2021
Zjazdové lyžovanie či snowboarding nás tento rok asi nečaká, ale aj bežky ponúkajú v týchto časoch skvelé spestrenie. Dnes vyrazíme do Jizerských hôr. Podmienky na bežkovanie sú skvelé, stopy krásne pripravené.

Parkujeme na verejnom parkovisku hneď vedľa hrádze priehrady Souš, parkovné stojí 2 eurá na deň. O kus ďalej stojí aj autobus. Približne jeden kilometer pokračujeme pešo pozdĺž Souše, ktorá leží na riečke Černá Desná. Riečka ďalej preteká krajinou až do mestečka Desná, kde sa steká s riekou Bílá Desná a s menom Desná tečie až do Tanvaldu, kde sa vlieva do Kamenice.

kúsok pred rázcestím U Studánky

Po krátkej prechádzke sa dostávame k závore vedľa hotela Resort Montanie k nástupu na bežkársku trasu. Necelých šesť kilometrov bežkujeme na širokej trase vedúcej až k rázcestiu U Studánky. Odtiaľ sa ponúka vyraziť buď doprava na známu horskú chatu Smědava, kam sa po rovinke zakončenej príjemným zjazdom dostaneme po približne 1,5 kilometri, alebo môžeme vyraziť doľava najskôr na rázcestie Kasárenská a odtiaľ pokračovať cez 3 kilometre za mierneho stúpania až na horskú stanicu Knajpu. Ako na Knajpe, tak na Smědave majú otvorené okienko a dá sa tu občerstviť. Od Knajpy možno pokračovať po Jizerskej magistrále ďalej okolo hory Jizera vysokej 1122 m n. m. a trojkilometrovým zjazdom doraziť okružnou cestou opäť na chatu Smědavu.

Souš

Smědava Souš

ku Knajpe

Jazdu si možno oživiť Hraničnou cestou a potom sa vrátiť smerom k Souši, ale tiež trasou vedúcou k chate Jizerka. Aj tá je otvorená, ale rovnako ako všade inde sa vo vnútri neohrejete. Parkovať sa dá aj tu, avšak za dvojnásobok a cesta autom k parkovisku býva pri horšom počasí horšie zjazdná, reťaze majte určite pripravené v kufri. Nie je bohužiaľ ojedinelé míňať auto v priekope s posádkou čakajúcou na odťah.

Hraničná cesta

GPS: 50°47'21.4"N 15°19'08.1"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Zimný výlet na bežkách – Praha, druhý najvyšší vrchol Bŕd
Publikované: 20.2.2021
Praha je obľúbeným brdským turistickým cieľom, výstup na tento kopec je možné spojiť aj s výletom na ďalšie blízke vrcholy napríklad Malý Tok či Hradiště. Veľkou výhodou je, že akonáhle sa vyšplháte na Prahu, dosiahnutie ďalších zaujímavých miest v okolí už pre vás bude hračkou.

ČR, Jizerské hory – na bežky aj zjazdovky na Semerink
Publikované: 22.2.2018
Semerink odporúčame najmä pre rodinnú dovolenku. Hlavne rodiny s malými deťmi alebo začínajúci lyžiari ocenia pomerne rozľahlý zjazdársky areál Severák s miernymi zjazdovkami a mnohými lyžiarskymi vlekmi. Zjazdovky sú dostatočne široké, prehľadné a dobre upravované. Dá sa skombinovať veľké množstvo trás. Hodia sa však skutočne najmä pre malé deti alebo pre nenáročných lyžiarov, mierny sklon a pomerne krátke svahy skúsenejších lyžiarov až tak veľmi asi nenadchnú.

ČR, Jizerské hory – výlety v okolí Desné
Publikované: 4.2.2021
Na sútoku riečok Čiernej a Bielej Desnej v Libereckom kraji sa nachádza mesto Desná. Samo o sebe nie je nijako zaujímavé, za zmienku stoja historické kostoly Nanebovstúpenie Pána a Panny Márie, Riedlova vila z roku 1895 a pohrebná kaplnka. Svoje si tu však nájdu milovníci predovšetkým zimných športov, ale aj cyklisti a turisti.

ČR, Jizerské hory – zimný prechod
Publikované: 26.1.2017
Pokiaľ patríte medzi tú časť populácie, ktorá sa raduje z mrazivého počasia a snehovej pokrývky, tak si konečne môžete po dlhšej dobe užiť zimu so všetkým všade aj u nás v Česku. Ak navyše radi vyrážate na bežky, môžem vrelo odporučiť prejazd Jizerských hôr smerom od Horného Polubného do Bedřichova. Je to stredne náročný výlet – cca 24–30 km (podľa zvolenej trasy). Ako na to?

ČR, Kúpele Libverda – dovolenka v Jizerských horách – VIDEO
Publikované: 24.7.2018
Len asi kilometer od slávnych Hejnic v Jizerských horách nájdete nemenej známu kúpeľnú obec Lázně Libverda (Kúpele Libverda) . Skladateľ Carl Maria von Weber tu dokonca načerpal inšpiráciu pre svoju operu Čarostrelec.

ČR – bežkovanie v Krušných horách
Publikované: 13.2.2020
Krušné hory sú ideálnym miestom pre turistiku, ponúkajú nespočetne veľa zaujímavých výletov. V zime, keď je dostatok snehu, sa premenia na bežkársky raj. Z mesta Boží Dar vedie toľko skvelých trás, že by bola škoda sem v zime nezavítať.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimný výlet na bežkách
Publikované: 14.2.2019
Brdy sa nenavštevujú len v lete, aj zasnežené majú svoje kúzlo. Houpák aj bývalá dopadová plocha Jordán boli sprístupnené len nedávno. Na svoje si tu prídu hlavne milovníci ďalekých výhľadov. Houpák sa totiž pýši takmer kruhovým výhľadom, ktorý patrí medzi najkrajšie v celých Brdoch.

ČR, Brdy – na bežkách okolo Pilského rybníka
Publikované: 21.2.2019
Zasnežené Brdy majú svoje kúzlo a v poslednom čase v zimnej sezóne priťahujú stále viac bežkárov. V zime je v celej oblasti mnoho upravených lesných ciest, a keď budete mať šťastie, narazíte aj na vyšliapané stopy. Vydať sa môžete napríklad na dominantu Příbramska Třemošnú alebo o čosi hlbšie do brdských lesov na Skelnú Huť.

ČR, Brdy: Kam na bežky?
Publikované: 1.2.2018
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

ČR, Šumava – raj nielen pre bežkárov
Publikované: 16.2.2017
Pokiaľ radi bežkujete, verte mi, že práve Šumava je tým pravým miestom, kde si môžete vychutnať aktívny pohyb. Tamojšia krajina je nielen krásna, ale svojim reliéfom s pozvoľnými stúpaniami a dlhými miernymi zjazdami je v zime vhodná práve pre bežecké lyžovanie. Pokiaľ nehodláte brázdiť šumavské trasy závodným tempom, môžete sa počas svojich výletov kochať nádhernou prírodou a pochutnať si na miestnych špecialitách. Pre ilustráciu uvádzam niekoľko tipov na zaujímavé výlety, ktoré som s priateľmi podnikla v oblasti okolo Prášil, Srní, Modravy a Kvildy.

ČR, Zavírka – zimný výlet na bežkách
Publikované: 21.1.2021
Zavírka síce výškovo zaostáva za najvyššími brdskými vrcholmi, vďaka výhodnej polohe blízko Skelnej Huti a Pilskej vodnej nádrži je ale ideálnym miestom aj pre kratší zimný výlet na bežkách.

ČR: Bedřichov – bežkovanie po okolí
Publikované: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasie a prepadol tomuto bielemu športu, pre toho je okolie Bedřichova tým pravým miestom. Dopravná dostupnosť je skvelá, či už verejnou hromadnou dopravou (najlepšie z Jablonca nad Nisou alebo z Liberca), alebo po vlastnej osi.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Jizerské hory – Jablonecko: Bedřichov, Smržovka, Janov n/N
Od Jablonca nad Nisou pomaly stúpate cez Loučnou a Janov nad Nisou okolo nenáročných zjazdových t...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

8.3.2021
Cestovateľský portál Tripadvisor zverejnil rebríček tých najlepších pláží a zábavných atrakcií sveta pre rok 2021, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
5.3.2021
Na svete vznikajú rôzne spoločenstvá a organizácie a jedným z nich je aj zoskupenie miest, ktoré spája rovnaký názov – Newcastles. V súčasnosti je v aliancii 19 miest zo 17 štátov sveta. Medzi inými aj slovenské Nové Zámky či české Nové Hrady.
3.3.2021
Očarujúci región akým je Biela Orava v súčasnosti nemá možnosť navštíviť každý. Pokiaľ nie ste z okresu Námestovo, dostanete sa tam len ťažko. No vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality ho budete môcť navštíviť kedykoľvek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - HONGKONG, JUŽNÁ KÓREA, SEVERNÁ KÓREA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 9. 3. 2021
sviatok:Františka
dnes:
utorok 9.3.
4 °C
zajtra:
streda 10.3.
1 °C