www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia I.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia I.

Publikované: 13.4.2012
V bezprostrednej blízkosti Pražského hradu sa nachádza priestranstvo, ktoré nadväzuje na hradné nádvorie aj Kráľovskú cestu. Hradčanské námestie je centrom Hradčan, kde dávny les a pohrebisko nahradili historické domy a paláce.

Černínský palác - je jednou z najvýznamnejších pamiatok českého a stredoeurópskeho raného baroka. V dnešnej dobe slúži palác ako sídlo Ministerstva zahraničných vecí ČR.

Palác môžete nájsť na Loretánskom námestí, ktorého celú západnú stranu táto krásna budova lemuje. Stavbu v slohu tzv. palladiánskej architektúry dal postaviť cisársky vyslanec v Benátkach - Humprecht Jan Černín z Chudenic a jeho syn Heřman Černín. Postaviť tento monument na pražských Hradčanoch trvalo celých dvadsať rokov (1668 – 1688) a autorom projektu bol, ako bolo v tej dobe veľmi populárne, taliansky architekt Francesco Caratti.

Hradčany

Hlavné priečelie paláca je rozvrhnuté do 29 okenných osí, má tri podlažia a horné polposchodie. Na prvom poschodí bola umiestnená veľká hlavná sála s výškou dva a pol podlažia, jedáleň, päť slávnostných salónov, byt grófa a kaplnka. Na druhom poschodí sa nachádzali obytné miestnosti pre ďalších členov grófovej rodiny. V spodných poschodiach boli vedľa záhrady dve veľké sály a salóny, galérie a obrovská obrazáreň.

Na stavbe sa podieľali tiež známi stavitelia A. Leuthner, G. de Capauli a dokončili ju G. B. Maderna, G. B. Alliprandi (medzi jeho zásluhy patrí napríklad aj Šternberský palác na Hradčanskom námestí), a maliari D. E. Rossi a Santini Aichl. Prvá etapa v podobe hrubej stavby bola dokončená už po piatich rokoch. Ďalej sa pokračovalo výzdobou paláca a jeho interiérov, kam sa umiestňovala dlažba, drevené podlahy, omietky, štuky, dvere, krby, pece, obklady, fresky atď. Bohužiaľ gróf Humprecht Jan Černín sa dokončenia stavby nedočkal, pretože v roku 1682 zemrel a pokračovania sa tak ujali jeho dediči.

Hradčany

Palác bol počas 18. storočia využívaný na rôzne účely: bol tu špitál, továreň na karty, skladisko chmeľu alebo obydlie pre chudobných. Na konci 19. storočia bol palác predaný ženijnému riaditeľstvu v Prahe a následne tu boli zriadené kasárne jazdeckého pluku. Pre palác to bolo ďalšie krušné obdobie, pretože vojaci ho spolu so záhradami značne zdevastovali.

Po roku 1918 a vzniku samostatnej Československej republiky bolo rozhodnuté, že sa Černínský palác zrekonštruuje a bude tu sídliť Ministerstvo zahraničných vecí. K rozsiahlej renovácii došlo v rokoch 1928 - 1934 a budova bola doplnená o modernú administratívnu prístavbu.

Hradčany

V období od mája do októbra býva každú nedeľu a cez štátne sviatky od 10:00 do 17:00 hodiny zdarma prístupná záhrada Černínského paláca. Dni otvorených dverí sa tu konajú úplne sporadicky.

 

Pražská Loreta - táto baroková pamiatka zo 17. storočia sa do sŕdc Pražanov zapísala svojou dnes už nepostrádateľnou zvonkohrou tvorenou tridsiatimi zvonmi, ktorá pravidelne zaznieva každú hodinu. Hlavnou súčasťou Lorety Praha je tzv. Santa Casa, teda Loretánská kaplnka, ktorá je kópiou nazaretského svätého domčeku, v ktorom prebehol zázrak Vtelenie. Na prvom poschodí Lorety môžete nájsť klenotnicu, v ktorej sú vystavené relikviáre a monštrancie.

Hradčany

 

Schwarzenberský palác - budova pochádzajúca zo 16. storočia pôvodne slúžiaca českému šľachtickému rodu Lobkowicov, v dnešnej dobe spadá pod správu Národnej galérie v Prahe. Do stálej expozície paláca sa radí výstava 160 sochárskych exponátov a 280 ukážok českého, neskoro renesančného a barokového maliarstva. Do stálej expozície spadá tiež výstava Barok v Čechách, na ktorej môžete vidieť najcennejšiu zbierku zbraní pochádzajúcich z obdobia 15. – 19. storočia. Spolu na vás čaká celých päťsto päťdesiat exponátov.

Hradčany
Pomník T. G. Masaryka - v marci 2000 bol na Hradčanskom námestí odhalený pomník pri príležitosti 150. výročia narodenia prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka. Socha, ktorá je zväčšeninou pôvodnej metrovej plastiky Otakara Španiela z roku 1937, stojí na žulovom podstavci, je tri metre vysoká a váži 500 kg. Duplikáty sochy sa dostali aj do zahraničia, a to do Mexico City, kde je súčasťou hlavnej triedy mesta, a tiež do Washingtonu D. C. do parku, ktorý nesie Masarykovo meno.

 

Text/foto: Maxim Kucer

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Praha - Hradčany
Publikované: 3.11.2008
Hradčany, ktoré boli pôvodne samostatným mestom, sa roku 1784 stali súčasťou zjednoteného Kráľovského hlavného mesta Prahy. Prevažnú časť Hradčan tvoria Pražský hrad, ktorý vznikol postupnými prístavbami z hradu z 9. storočia a dnes je označovaný za jeden z najväčších hradných komplexov na svete.

ČR: 700. výročie cisára Karla IV.
Publikované: 16.4.2015
Cisára Karla IV. snáď ani netreba predstavovať, bola to totiž jedna z najväčších osobností českého národa, ktorá sa zaslúžila o územný rozmach krajiny, obohatila svet o Karlov most či hrad Karlštejn alebo sa podieľala na založení najstaršej univerzity v strednej Európe.

ČR, Praha – krásna aj škaredá žižkovská veža I.
Publikované: 3.2.2016
V našom putovaní po tradičných aj menej tradičných miestach Českej republiky sa dnes zastavíme v stovežatej Prahe, nad ktorou bdie jedna z výrazných novodobých dominánt – žižkovská veža.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolie
Publikované: 17.2.2016
Minulý rok na jeseň sme sa vydali do hlavného mesta Českej republiky – Prahy, aby sme absolvovali trošku netradičný výlet. Tentoraz sme nešli totiž obdivovať historické krásy mesta, ale tie prírodné. Naším cieľom bolo chránené územie Prokopského a Dalejského údolia.

ČR, Praha: Veletržní palác – domov umenia
Publikované: 29.10.2017
Stovežatá Praha ponúka k videniu mnoho nádherných pamiatok, námestí i zákutí. Tentokrát vás zavedieme do mestskej časti Holešovice, známej hlavne vďaka výstavisku. My však svoju pozornosť zameriame na Veletržní palác (Veľtržný palác) .

Praha: festival Open House 2019
Publikované: 14.5.2019
Piaty ročník festivalu Open House Praha otvorí brány 80 bežne neprístupných budov a priestorov. Počas víkendu 18. a 19. mája si môžete zdarma prehliadnuť architektonicky cenné priestory historických palácov, reprezentatívnych víl alebo sa na mesto pozrieť zo striech výškových budov.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá stredoveká nádhera
Publikované: 12.3.2015
V dnešnom článku sa vydáme do stredoveku, konkrétne na hrad Buchlov, ktorý sa nachádza na rovnomennom kopci. Tento majestátny kráľovský hrad je len na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradište, známej hlavne vďaka barokovému zámku Buchlovice s rozsiahlym parkom.

Stredná Európa: Voňavý advent a vianočné trhy
Publikované: 10.12.2014
Zažite aj vy magickú atmosféru vianočných trhov v Prahe, Bratislave, Budapešti či v Drážďanoch.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia II.
Publikované: 20.4.2012
V centre asi najvýznamnejšej pražskej štvrti Hradčany, sa nachádza Hradčanské námestie, ktoré nadväzuje na I. nádvorie Pražského hradu, do ktorého sa dá vojsť Matyášovou bránou. Námestie je okrem južnej časti, kde je ochodza s výhľadom na Prahu, lemované historickými budovami. Na námestie sa dá dostať niekoľkými vstupmi, ten najznámejší z nich vedie cez Nerudovu ulicu.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia III.
Publikované: 27.4.2012
Na Hradčanskom námestí môžete okrem už skôr zmieneného Schwarzenberského paláca alebo Arcibiskupského paláca objaviť ďalšie architektonické skvosty, o ktorých vám povieme v dnešnom článku.

ČR: Praha - námestie Mieru
Publikované: 18.5.2012
Námestie Mieru patrí medzi najfrekventovanejšie miesta českej metropoly. Čo skrýva?

ČR, Praha: Petřínska rozhľadňa – malá Eiffelovka - VIDEO
Publikované: 19.6.2012
Petřínska rozhľadňa. Pražskú kópiu parížskej Eiffelovej veže pozná každý poriadny Čech. Francúzi z nej majú srandu, pre mnohých Pražanov je Petřínska veža čistokrvnou stavbou so svojim vlastným príbehom, žiadnou napodobeninou.

ČR: Praha – Malostranské námestie
Publikované: 27.7.2012
Toto námestie bezpochyby patrí k najikonickejším miestam, ktoré môžete v Prahe navštíviť. Pokiaľ ste sa tam ešte nedostali, určite nebudete ľutovať, keď sa tam pôjdete pozrieť.

ČR: Praha – prechádzka centrom mesta
Publikované: 3.3.2014
Praha je hlavným a súčasne najväčším mestom Českej republiky, v ktorom som sa narodila a žijem tu dodnes. Rozkladá sa na území 498 metrov štvorcových, má cez 1,2 milióna obyvateľov a je považovaná za jedno z najkrajších miest Európy.

ČR, Praha: Staronová synagóga – perla Josefova – VIDEO
Publikované: 19.8.2014
Židovské mesto by malo byť povinnou zastávkou nielen pre turistov, ale tiež pre domorodcov. Práve mnoho Pražanov chodí okolo neho so zatvorenými očami, akoby zaslepení všednými povinnosťami a pravdepodobne nevedomky prehliada historicky veľmi cennú časť svojho mesta.

Praha: Signál – festival svetla 2019
Publikované: 8.10.2019
Festival svetiel, videomappingu a svetelných inštalácií počas štyroch večerov rozžiari pražské ulice a najobľúbenejšie historické pamiatky. Od štvrtka 10. do nedele 13. októbra máte možnosť obdivovať moderné umenie a nové technológie od českých aj medzinárodných odborníkov na svetelný dizajn.

ČR: Praha - Národný pamätník na Vítkove
Publikované: 6.4.2012
Jar je v plnom prúde a vy si určite, pokiaľ môžete, nenechajte ujsť prechádzku na vrch Vítkov s monumentálnym pamätníkom českej štátnosti.

ČR: Praha - Vyšehrad - prechádzka Vyšehradom
Publikované: 23.3.2012
V záverečnej časti trilógie o Vyšehrade sa spolu nami prejdete po niekoľkých jeho významnejších pamiatkach.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Praha - pražské zákutia III.
Tentoraz sa pozrieme aj na rušnejšie miesta, konkrétne: Václavské námestie, Staromestská radnica,...

ČR: Praha - pražské zákutia II.
Na obrázkoch môžete vidieť napríklad Národné divadlo, Mestskú knižnicu, kaviareň Slavia, Valdštej...

ČR: Praha - pražské zákutia I.
Snímky z Malej Strany, kde sa dá aj navzdory veľkému množstvu prázdninových turistov stále nájsť ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 19. 10. 2019
sviatok:Kristián
dnes:
sobota 19.10.
19 °C
zajtra:
nedeľa 20.10.
20 °C