www.infoglobe.sk » ČR: Praha - Hradčany

ČR: Praha - Hradčany

Publikované: 3.11.2008
Hradčany, ktoré boli pôvodne samostatným mestom, sa roku 1784 stali súčasťou zjednoteného Kráľovského hlavného mesta Prahy. Prevažnú časť Hradčan tvoria Pražský hrad, ktorý vznikol postupnými prístavbami z hradu z 9. storočia a dnes je označovaný za jeden z najväčších hradných komplexov na svete.

Tisícročné európske dejiny vtiskli svoj ráz Hradčanom – na pozostatkoch pevnosti českých vládcov z roku Přemyslovcov z 9. storočia vystavali králi a cisári hrad, ktorý sa stal r. 1346 a znova r. 1576 (za vlády Rudolfa II.) sídlom cisára Rímskej ríše nemeckého národa. Od roku 1918 až do rozdelenia spoločného štátu Čechov a Slovákov (1. januára 1993)     

boli Hradčany sídlom prezidenta Československej republiky, dnes sú sídlom prezidenta Českej republiky.

Hradný komplex o dĺžke takmer 600 m je rozdelený tromi dvormi. Prvý z nich, susediaci s hradčanským námestím, vznikol v rokoch 1756 – 1774 na želanie rakúskej cisárovnej a českej kráľovnej Márie Terézie, jej dvorný architekt zjednotil jednotlivé budovy Hradu,

pôvodom z rôznych dôb a postavané v rozličných slohoch, od románskeho až po barokový, pod jednotnú fasádu, a tak zakryl mnohé z toho, čo vznikalo po stáročia.

Brána cisára Mateja, z roku 1614, ktorá bola prvou svetskou barokovou stavbou v Prahe, vedie na druhé hradné nádvorie, s hradnou obrazárňou a kaplnkou sv. Kríža. Tretie nádvorie, vlastné jadro Hradčan, je na severe ohraničené Svatovítskou katedrálou a napravo kráľovským palácom. Práca na katedrále, ktorá je najväčším pražským kostolom, a ktorej dve veže dominujú Hradčanom, trvali 585 rokov. Je síce menšia, ako napríklad kolínsky dóm, ale je rovnakým symbolom národnej jednoty : českí vlastenci založili v 19. storočí spoločnosť pre dostavbu chrámu sv. Víta, a v roku 1873 bol položený základný kameň na novogotickej západnej časti chrámu s dvoma mohutnými vežami, vysokými 82 m. Chrám sv. Víta je najkrajšou stavbou Pražského hradu, pričom chrámový chór obklopený gotickými opornými stĺpmi  je dlhý 74 m a vysoký 39 m. Roku 1929, v deň tisíceho výročia smrti sv.Václava, patróna  českej krajiny, bola katedrála slávnostne  vysvätená. K architektom, ktorí sa rozhodujúcim spôsobom podieľali na podobe chrámu, patrí staviteľ Petr Parléř, pôvodom z Nemecka. Pôsobil v Prahe v rokoch 1353 – 1399 a počas tejto doby postavil Zlatú bránu, bohato zdobený južný portál chrámu s trojdielnou predsieňou, východný chór a veniec kaplniek okolo neho, medzi nimi kaplnku sv. Václava, ktorej steny sú posadené v dolnej časti českými polodrahokamami, a kde sú uložené pozostatky sv. Václava.

Parléř položil aj základný kameň na hlavnej veži – 109 m nad južným portálom, ktorá bola dostavaná až v r. 1554 a v r. 1770 dostala barokovú cibuľovitú báň. Južne od Svatovítskej katedrály stojí kráľovský palác,  až do začiatku 17. storočia sídlo cisára, potom Habsburgovci, vládol v Čechách od r. 1527, preniesli svoju rezidenciu do Viedne.                                                 

Vnútri paláca bol za kráľa Vladislava Jagellonského  v rokoch 1486 – 1502 postavaná rozľahlá miestnosť, dlhý 62 m, s neskoro gotickou klenbou z krúžených rebier, ktorý okrem reprezentačných účelov slúžil aj k poriadaní  rytierskych turnajov. Rytieri na koňoch mohli vchádzať priamo do sály po širokých schodoch z nádvoria. Od roku 1934  tu boli volení prezidenti Československa. 2. februára 1933 tu zložil prezidentský sľub prezident Českej republiky Václav Havel. V Ludvíkovom krídle paláca boli miestnosti Českej dvorskej kancelárie, z ktorej okien vyhodili 23. mája 1618 českí evanjelickí šľachtici cisárskeho miestodržiteľa do 15 m hlbokej hradnej priekopy. Miestodržiteľ z toho síce vyviazol šťastne, avšak táto udalosť sa stala signálom k českému povstaniu, a tým aj začiatkom tridsaťročnej vojny medzi európskymi  mocnosťami.

Po skončení tridsaťročnej vojny význam Hradčian postupne upadal, poškodili ho aj niektoré požiare (1743, 1760, 1781, 1855) a predovšetkým centralistická politika cisára Jozefa II. Zlepšenie priniesla až doba národného obrodenia, s jej záujmom o históriu a národné pamiatky a najmä r. 1918, kedy sa stal Pražský hrad opäť sídlom hlavy štátu, a dočkal sa veľkolepej prestavby za architektov Josipa Plečnika a Pavla Janáka.

 

Text/foto: J. Štantejský

Preklad: Waniová Stanislava

 



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Praha: štyri roky Svätováclavskej vinice - VIDEO
Publikované: 26.6.2012
Česi, ktorí sú schopní kvôli „Dňu Kozla“ vo Veľkých Popoviciach, z Prahy vypraviť niekoľko zvláštnych vlakov, a navyše zdarma, by len ťažko vyvracali tvrdenie, že sú národom pivárov. Lenže nie len pivu holdujú naši ľudia. Od pradávna je česká myseľ ovplyvnená tiež vínom. Práve tento rok je to 1104 rokov , od čias, kedy tu vyrastal knieža Václav, patrón českej zeme, ale tiež vášnivý vinár.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolie
Publikované: 17.2.2016
Minulý rok na jeseň sme sa vydali do hlavného mesta Českej republiky – Prahy, aby sme absolvovali trošku netradičný výlet. Tentoraz sme nešli totiž obdivovať historické krásy mesta, ale tie prírodné. Naším cieľom bolo chránené územie Prokopského a Dalejského údolia.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia I.
Publikované: 13.4.2012
V bezprostrednej blízkosti Pražského hradu sa nachádza priestranstvo, ktoré nadväzuje na hradné nádvorie aj Kráľovskú cestu. Hradčanské námestie je centrom Hradčan, kde dávny les a pohrebisko nahradili historické domy a paláce.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia II.
Publikované: 20.4.2012
V centre asi najvýznamnejšej pražskej štvrti Hradčany, sa nachádza Hradčanské námestie, ktoré nadväzuje na I. nádvorie Pražského hradu, do ktorého sa dá vojsť Matyášovou bránou. Námestie je okrem južnej časti, kde je ochodza s výhľadom na Prahu, lemované historickými budovami. Na námestie sa dá dostať niekoľkými vstupmi, ten najznámejší z nich vedie cez Nerudovu ulicu.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 27. 4. 2024
sviatok:Jaroslav
dnes:
sobota 27.4.
8 °C
zajtra:
nedeľa 28.4.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X