www.infoglobe.sk » ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia II.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia II.

Publikované: 20.4.2012
V centre asi najvýznamnejšej pražskej štvrti Hradčany, sa nachádza Hradčanské námestie, ktoré nadväzuje na I. nádvorie Pražského hradu, do ktorého sa dá vojsť Matyášovou bránou. Námestie je okrem južnej časti, kde je ochodza s výhľadom na Prahu, lemované historickými budovami. Na námestie sa dá dostať niekoľkými vstupmi, ten najznámejší z nich vedie cez Nerudovu ulicu.

Pokiaľ pôjdete smerom od električkovej zastávky Pohořelec, na námestie prejdete Loretánskou ulicou. Medzi ďalšie vstupy patrí Pražský hrad, Zámocké schody a Kanovnická ulica s Radničnými schodami.

Hradčanské námestie sa pýši mnohými architektonickými skvostami. Patrí medzi ne Schwarzenberský palác, Salmovský palác, Martinický palác, Šternberský palác, Mariánsky morový stĺp a v neposlednej rade tiež Arcibiskupský palác.

Černínský palác

Arcibiskupský palác sa nachádza blízko hlavnej brány Pražského hradu a je sídlom pražských biskupov a arcibiskupov.

V druhej polovici 16. storočia cisár Ferdinand I. daroval dom arcibiskupovi Antonínovi Brusovi z Mohelnice (1561 – 1580) ako arcibiskupskú rezidenciu. Pôvodne gotický dom bol prestavaný a rozšírený, do súčasnosti sa zachovali stredoveké múry a niektoré pôvodné prvky, napr. výjavy "Jákobov sen" a "Medvedica požierajúca vlka".

V nasledujúcom období bol palác prestavaný v renesančnom slohu, napr. kaplnka na juhovýchodnej strane s maliarskou výzdobou ilustrujúcou život sv. Jána Krstiteľa a iné od Daniela Alexia z Květnej.

V 17. storočí bola rímskym architektom J. B. Mathejom, ktorý zastáva popredné miesto v českom baroku, uskutočnená veľká prestavba, ktorá určila dnešný dochovaný vzhľad paláca. V tomto období bol uprostred hlavného priečelia pristavaný balkón zo sliveneckého mramoru.

Hradčanské námestie

V 18. storočí previedol arcibiskup Antonín Petr gróf Příchovský z Příchovic (1764 – 1793) ďalšiu veľkú prestavbu paláca v rokokovom slohu. Prestavbu uskutočnil architekt J. Wirch, ktorý okrem iného preklenul uličku do Šternberského pláca a vyzdobil v rokokovom štýle aj reprezentačné miestnosti. Arcibiskup zakúpil vzácnu zbierku gobelínov, zasadených do zlátených rámov a predstavujúcich tropické krajiny s exotickými rastlinami, zvieratami a ľuďmi. Bohatá výzdoba fasád je pracou Ignáca Platzera. Z tohto obdobia pochádza aj rokokové hlavné schodisko s tepaným lustrom, svietidlami a zábradlím. Na konci 18. storočia bola blízko Arcibiskupského paláca založená záhrada.

V 19. storočí za kardinála kniežaťa Schwarzenberga (1850 – 1885) sa palác takmer neopravoval, pretože arcibiskup všetky svoje príjmy z arcibiskupských statkov aj z rodinných statkov na Hlubokej väčšinou rozdal chudobným. Až jeho nástupca kardinál František de Paula gróf Schönborn (1885 – 1899) previedol dôkladnú opravu celej rezidencie, vrátane novej omietky fasád hlavných budov, postavenia stajní a položenia nových parketových podláh.

Arcibiskupský palác

Začiatkom 20. Storočia pokračoval kardinál Lev Skrbenský v opravách rezidencie. Počas tohto obdobia bolo v paláci zriadené telefónne vedenie, vykonala sa výmena schodiska, zavedené bolo elektrické osvetlenie a vykonalo sa aj mnohé iné.

V 20. storočí sa posledná dôkladná rekonštrukcia konala v rokoch 1995 – 1998 za arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka. Vzhľadom k rozsahu a náročnosti rekonštrukcie požiadal pražský arcibiskup vládu ČR o finančnú pomoc na zaistenie financovania opravy Arcibiskupského paláce.

Text: Maxim Kucer

Foto: Maxim Kucer/Klára Svobodová 

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Praha - Hradčany
Publikované: 3.11.2008
Hradčany, ktoré boli pôvodne samostatným mestom, sa roku 1784 stali súčasťou zjednoteného Kráľovského hlavného mesta Prahy. Prevažnú časť Hradčan tvoria Pražský hrad, ktorý vznikol postupnými prístavbami z hradu z 9. storočia a dnes je označovaný za jeden z najväčších hradných komplexov na svete.

ČR: Praha – prechádzka centrom mesta
Publikované: 3.3.2014
Praha je hlavným a súčasne najväčším mestom Českej republiky, v ktorom som sa narodila a žijem tu dodnes. Rozkladá sa na území 498 metrov štvorcových, má cez 1,2 milióna obyvateľov a je považovaná za jedno z najkrajších miest Európy.

ČR: 700. výročie cisára Karla IV.
Publikované: 16.4.2015
Cisára Karla IV. snáď ani netreba predstavovať, bola to totiž jedna z najväčších osobností českého národa, ktorá sa zaslúžila o územný rozmach krajiny, obohatila svet o Karlov most či hrad Karlštejn alebo sa podieľala na založení najstaršej univerzity v strednej Európe.

Praha: mapa metropoly očami miestnych
Publikované: 12.8.2017
Pred niekoľkými dňami vydali už siedmu edíciu mapy Prahy pre návštevníkov, ktorí chcú v metropoly spoznať miesta, kam by bežne nezablúdili. Tohtoročnou témou je Praha stovežatá.

Praha: festival Open House 2019
Publikované: 14.5.2019
Piaty ročník festivalu Open House Praha otvorí brány 80 bežne neprístupných budov a priestorov. Počas víkendu 18. a 19. mája si môžete zdarma prehliadnuť architektonicky cenné priestory historických palácov, reprezentatívnych víl alebo sa na mesto pozrieť zo striech výškových budov.

Praha: Osada Baba získala ocenenie Európske dedičstvo
Publikované: 14.4.2020
Kolónia Baba v Prahe 6 –⁠ Dejvicích, čo je súbor viac než troch desiatok moderných vil postavených na prelome dvadsiatych a tridsiatych rokov minulého storočia, získala ocenenie v rámci nominácie Werkbund Estates in Europe.

Tipy na prechádzky Prahou
Publikované: 20.5.2020
Praha je nádherná počas všetkých ročných období. Nateraz je navyše poloprázdna! Ponúka zážitky nielen pre milovníkov historických pamiatok a kultúry, ale aj pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Preto vám prinášame niekoľko tipov na potulky po krásnych pražských parkoch.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia III.
Publikované: 27.4.2012
Na Hradčanskom námestí môžete okrem už skôr zmieneného Schwarzenberského paláca alebo Arcibiskupského paláca objaviť ďalšie architektonické skvosty, o ktorých vám povieme v dnešnom článku.

ČR, Praha: Petřínska rozhľadňa – malá Eiffelovka - VIDEO
Publikované: 19.6.2012
Petřínska rozhľadňa. Pražskú kópiu parížskej Eiffelovej veže pozná každý poriadny Čech. Francúzi z nej majú srandu, pre mnohých Pražanov je Petřínska veža čistokrvnou stavbou so svojim vlastným príbehom, žiadnou napodobeninou.

ČR, Praha: Námestie Bratří Synků a okolie
Publikované: 7.9.2012
Námestie Bratří Synků, kedysi Metodejovo a Riegrovo námestie, je centrom pražskej štvrte Nusle. Pre námestie so štvorcovým pôdorysom, ktoré pretínajú električkové koľaje, je charakteristická parková úprava, ktorá tu bola už dávno, ale oproti dnešku tu kedysi stálo aj trhovisko.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia I.
Publikované: 13.4.2012
V bezprostrednej blízkosti Pražského hradu sa nachádza priestranstvo, ktoré nadväzuje na hradné nádvorie aj Kráľovskú cestu. Hradčanské námestie je centrom Hradčan, kde dávny les a pohrebisko nahradili historické domy a paláce.

ČR: Praha - Vyšehradský cintorín a Slavín
Publikované: 16.3.2012
Miesto odpočinku najvýznamnejších Čechov.

ČR: Praha - Vyšehrad - prechádzka Vyšehradom
Publikované: 23.3.2012
V záverečnej časti trilógie o Vyšehrade sa spolu nami prejdete po niekoľkých jeho významnejších pamiatkach.

ČR: Praha - Národný pamätník na Vítkove
Publikované: 6.4.2012
Jar je v plnom prúde a vy si určite, pokiaľ môžete, nenechajte ujsť prechádzku na vrch Vítkov s monumentálnym pamätníkom českej štátnosti.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Praha – čarovný morský svet
Objavte spolu s nami čarovný morský svet, ktorý sa ukrýva na Výstavisku Holešovice v hlavnom mest...

ČR: Praha - pražské zákutia III.
Tentoraz sa pozrieme aj na rušnejšie miesta, konkrétne: Václavské námestie, Staromestská radnica,...

ČR: Praha - pražské zákutia II.
Na obrázkoch môžete vidieť napríklad Národné divadlo, Mestskú knižnicu, kaviareň Slavia, Valdštej...

ČR: Praha - pražské zákutia I.
Snímky z Malej Strany, kde sa dá aj navzdory veľkému množstvu prázdninových turistov stále nájsť ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 2. 6. 2020
sviatok:Xénia
dnes:
utorok 2.6.
19 °C
zajtra:
streda 3.6.
19 °C