www.infoglobe.sk » ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia II.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia II.

Publikované: 20.4.2012
V centre asi najvýznamnejšej pražskej štvrti Hradčany, sa nachádza Hradčanské námestie, ktoré nadväzuje na I. nádvorie Pražského hradu, do ktorého sa dá vojsť Matyášovou bránou. Námestie je okrem južnej časti, kde je ochodza s výhľadom na Prahu, lemované historickými budovami. Na námestie sa dá dostať niekoľkými vstupmi, ten najznámejší z nich vedie cez Nerudovu ulicu.

Pokiaľ pôjdete smerom od električkovej zastávky Pohořelec, na námestie prejdete Loretánskou ulicou. Medzi ďalšie vstupy patrí Pražský hrad, Zámocké schody a Kanovnická ulica s Radničnými schodami.

Hradčanské námestie sa pýši mnohými architektonickými skvostami. Patrí medzi ne Schwarzenberský palác, Salmovský palác, Martinický palác, Šternberský palác, Mariánsky morový stĺp a v neposlednej rade tiež Arcibiskupský palác.

Černínský palác

Arcibiskupský palác sa nachádza blízko hlavnej brány Pražského hradu a je sídlom pražských biskupov a arcibiskupov.

V druhej polovici 16. storočia cisár Ferdinand I. daroval dom arcibiskupovi Antonínovi Brusovi z Mohelnice (1561 – 1580) ako arcibiskupskú rezidenciu. Pôvodne gotický dom bol prestavaný a rozšírený, do súčasnosti sa zachovali stredoveké múry a niektoré pôvodné prvky, napr. výjavy "Jákobov sen" a "Medvedica požierajúca vlka".

V nasledujúcom období bol palác prestavaný v renesančnom slohu, napr. kaplnka na juhovýchodnej strane s maliarskou výzdobou ilustrujúcou život sv. Jána Krstiteľa a iné od Daniela Alexia z Květnej.

V 17. storočí bola rímskym architektom J. B. Mathejom, ktorý zastáva popredné miesto v českom baroku, uskutočnená veľká prestavba, ktorá určila dnešný dochovaný vzhľad paláca. V tomto období bol uprostred hlavného priečelia pristavaný balkón zo sliveneckého mramoru.

Hradčanské námestie

V 18. storočí previedol arcibiskup Antonín Petr gróf Příchovský z Příchovic (1764 – 1793) ďalšiu veľkú prestavbu paláca v rokokovom slohu. Prestavbu uskutočnil architekt J. Wirch, ktorý okrem iného preklenul uličku do Šternberského pláca a vyzdobil v rokokovom štýle aj reprezentačné miestnosti. Arcibiskup zakúpil vzácnu zbierku gobelínov, zasadených do zlátených rámov a predstavujúcich tropické krajiny s exotickými rastlinami, zvieratami a ľuďmi. Bohatá výzdoba fasád je pracou Ignáca Platzera. Z tohto obdobia pochádza aj rokokové hlavné schodisko s tepaným lustrom, svietidlami a zábradlím. Na konci 18. storočia bola blízko Arcibiskupského paláca založená záhrada.

V 19. storočí za kardinála kniežaťa Schwarzenberga (1850 – 1885) sa palác takmer neopravoval, pretože arcibiskup všetky svoje príjmy z arcibiskupských statkov aj z rodinných statkov na Hlubokej väčšinou rozdal chudobným. Až jeho nástupca kardinál František de Paula gróf Schönborn (1885 – 1899) previedol dôkladnú opravu celej rezidencie, vrátane novej omietky fasád hlavných budov, postavenia stajní a položenia nových parketových podláh.

Arcibiskupský palác

Začiatkom 20. Storočia pokračoval kardinál Lev Skrbenský v opravách rezidencie. Počas tohto obdobia bolo v paláci zriadené telefónne vedenie, vykonala sa výmena schodiska, zavedené bolo elektrické osvetlenie a vykonalo sa aj mnohé iné.

V 20. storočí sa posledná dôkladná rekonštrukcia konala v rokoch 1995 – 1998 za arcibiskupa kardinála Miloslava Vlka. Vzhľadom k rozsahu a náročnosti rekonštrukcie požiadal pražský arcibiskup vládu ČR o finančnú pomoc na zaistenie financovania opravy Arcibiskupského paláce.

Text: Maxim Kucer

Foto: Maxim Kucer/Klára Svobodová 

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Praha - Hradčany
Publikované: 3.11.2008
Hradčany, ktoré boli pôvodne samostatným mestom, sa roku 1784 stali súčasťou zjednoteného Kráľovského hlavného mesta Prahy. Prevažnú časť Hradčan tvoria Pražský hrad, ktorý vznikol postupnými prístavbami z hradu z 9. storočia a dnes je označovaný za jeden z najväčších hradných komplexov na svete.

Praha: festival Open House 2019
Publikované: 14.5.2019
Piaty ročník festivalu Open House Praha otvorí brány 80 bežne neprístupných budov a priestorov. Počas víkendu 18. a 19. mája si môžete zdarma prehliadnuť architektonicky cenné priestory historických palácov, reprezentatívnych víl alebo sa na mesto pozrieť zo striech výškových budov.

Praha: mapa metropoly očami miestnych
Publikované: 12.8.2017
Pred niekoľkými dňami vydali už siedmu edíciu mapy Prahy pre návštevníkov, ktorí chcú v metropoly spoznať miesta, kam by bežne nezablúdili. Tohtoročnou témou je Praha stovežatá.

ČR: 700. výročie cisára Karla IV.
Publikované: 16.4.2015
Cisára Karla IV. snáď ani netreba predstavovať, bola to totiž jedna z najväčších osobností českého národa, ktorá sa zaslúžila o územný rozmach krajiny, obohatila svet o Karlov most či hrad Karlštejn alebo sa podieľala na založení najstaršej univerzity v strednej Európe.

ČR: Praha – prechádzka centrom mesta
Publikované: 3.3.2014
Praha je hlavným a súčasne najväčším mestom Českej republiky, v ktorom som sa narodila a žijem tu dodnes. Rozkladá sa na území 498 metrov štvorcových, má cez 1,2 milióna obyvateľov a je považovaná za jedno z najkrajších miest Európy.

ČR, Praha: Námestie Bratří Synků a okolie
Publikované: 7.9.2012
Námestie Bratří Synků, kedysi Metodejovo a Riegrovo námestie, je centrom pražskej štvrte Nusle. Pre námestie so štvorcovým pôdorysom, ktoré pretínajú električkové koľaje, je charakteristická parková úprava, ktorá tu bola už dávno, ale oproti dnešku tu kedysi stálo aj trhovisko.

ČR, Praha: Petřínska rozhľadňa – malá Eiffelovka - VIDEO
Publikované: 19.6.2012
Petřínska rozhľadňa. Pražskú kópiu parížskej Eiffelovej veže pozná každý poriadny Čech. Francúzi z nej majú srandu, pre mnohých Pražanov je Petřínska veža čistokrvnou stavbou so svojim vlastným príbehom, žiadnou napodobeninou.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia III.
Publikované: 27.4.2012
Na Hradčanskom námestí môžete okrem už skôr zmieneného Schwarzenberského paláca alebo Arcibiskupského paláca objaviť ďalšie architektonické skvosty, o ktorých vám povieme v dnešnom článku.

Praha: Signál – festival svetla 2019
Publikované: 8.10.2019
Festival svetiel, videomappingu a svetelných inštalácií počas štyroch večerov rozžiari pražské ulice a najobľúbenejšie historické pamiatky. Od štvrtka 10. do nedele 13. októbra máte možnosť obdivovať moderné umenie a nové technológie od českých aj medzinárodných odborníkov na svetelný dizajn.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia I.
Publikované: 13.4.2012
V bezprostrednej blízkosti Pražského hradu sa nachádza priestranstvo, ktoré nadväzuje na hradné nádvorie aj Kráľovskú cestu. Hradčanské námestie je centrom Hradčan, kde dávny les a pohrebisko nahradili historické domy a paláce.

ČR: Praha - Vyšehradský cintorín a Slavín
Publikované: 16.3.2012
Miesto odpočinku najvýznamnejších Čechov.

ČR: Praha - Vyšehrad - prechádzka Vyšehradom
Publikované: 23.3.2012
V záverečnej časti trilógie o Vyšehrade sa spolu nami prejdete po niekoľkých jeho významnejších pamiatkach.

ČR: Praha - Národný pamätník na Vítkove
Publikované: 6.4.2012
Jar je v plnom prúde a vy si určite, pokiaľ môžete, nenechajte ujsť prechádzku na vrch Vítkov s monumentálnym pamätníkom českej štátnosti.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Praha – čarovný morský svet
Objavte spolu s nami čarovný morský svet, ktorý sa ukrýva na Výstavisku Holešovice v hlavnom mest...

ČR: Praha - pražské zákutia III.
Tentoraz sa pozrieme aj na rušnejšie miesta, konkrétne: Václavské námestie, Staromestská radnica,...

ČR: Praha - pražské zákutia II.
Na obrázkoch môžete vidieť napríklad Národné divadlo, Mestskú knižnicu, kaviareň Slavia, Valdštej...

ČR: Praha - pražské zákutia I.
Snímky z Malej Strany, kde sa dá aj navzdory veľkému množstvu prázdninových turistov stále nájsť ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 19. 10. 2019
sviatok:Kristián
dnes:
sobota 19.10.
19 °C
zajtra:
nedeľa 20.10.
20 °C