www.infoglobe.sk » ČR: Praha - Vyšehrad - prechádzka Vyšehradom

ČR: Praha - Vyšehrad - prechádzka Vyšehradom

Publikované: 23.3.2012
V záverečnej časti trilógie o Vyšehrade sa spolu nami prejdete po niekoľkých jeho významnejších pamiatkach.

VyšehradVyšehradský komplex je tvorený mnohými budovami a pamiatkami.

Z Pankráca sa do Vyšehradu vstupuje cez Táborskú bránu, postavenú v rokoch 1655 - 1656 ako súčasť pražského opevnenia. Blízko nej sa v ulici V Pevnosti nachádzajú zvyšky gotickej brány Špička z polovice 14. storočia, ktorá bola zborená na konci 17. storočia. V minulosti slúžila brána ako prejazdná pevnosť a v súčasnej dobe sa tu nachádza informačné centrum. Na tej istej ulici je v klasicistickej budove umiestnený Jedličkov ústav, slúžiaci ako vzdelávacie centrum pre telesne postihnuté deti, ktoré bolo založené v rokoch 1912 - 1913 lekárom R. Jedličkom, a   Dom Popelky Biliánovej, spisovateľky a vlastenky (1862 - 1941), ktorá sa preslávila zbierkou legiend „Z tajov pražských povestí“, ktorých podstatnú časť tvoria legendy a povesti z Vyšehrade.

VyšehradNeďaleko od domu Popelky Biliánovej stojí Leopoldova brána, ktorá je považovaná za najkrajšiu dochovanú barokovú bránu pražského opevnenia. Bola postavená v rokoch 1653 - 1672 podľa návrhu architekta Carla Luraga a autorom jej výzdoby bol Giovanni Battista Allio.

Za Leopoldovou bránou sa ulica V Pevnosti stáča doprava a vľavo začína ulica Soběslavova. Keď sa vydáte ulicou V Pevnosti ďalej, na rohu s ulicou K Rotunde nájdete Rotundu svätého Martina z druhej polovice 11. storočia, ktorá je jednou z najvýznamnejších a najstarších dochovaných románskych stavieb území Českej republiky. Opodiaľ sa nachádza Božia muka -morový stĺp, ktorý bol postavený pravdepodobne pred rokom 1685. PredstavujeVyšehrad valcový stĺp s rímsovou hlavicou nesúcou hranolovú kaplnku s kamennou strieškou. Po bokoch sú umiestnené sklenené mozaiky s portrétmi českých patrónov a na vrchole striešky je kovový zlátený kríž. V blízkosti sa nachádza bývalý kostol sťatia sv. Jána Krstiteľa, dochovaný z obdobia vrcholného stredoveku, ktorý zanikol počas premeny Vyšehradu na barokovú pevnosť. Zvyšky kostolu sú ukryté v násype opevnenia medzi bastionmi sv. Rocha a Leopolda, za barokovou kaplnkou Panny Márie Šancovskej.

Ďalším objektom je podzemná sála Gorlice, ktorá slúžila ako zhromaždisko vojska, sklad potravín a munície. V novodobej histórii slúžila tiež ako protiletecký kryt a skladisko zeleniny. Je tu umiestnených 6 originálnych sôch z Karlovho mosta.

VyšehradNa konci ulice V Pevnosti sa nachádzajú Kasematy, predstavujúce chodby v pevnostných valoch a slúžiace na sústredenie vojska a jeho presun. Vchod do Kasemat sa dá nájsť od Cihelnej brány (Tehelnej brány). Kasematy, ktoré sú dlhé takmer 1 km, sa rozkladajú po oboch stranách brány, pravá časť chodieb ústí do podzemnej sály Gorlice. Chodby majú výšku 2 metre a šírku 1,5 metra.

Severná Cihelná brána je najmladšou dochovanou vyšehradskou bránou. Vedie do Přemyslovej ulice a je postavená v empírovom slohu z obdobia rokov 1841 - 1842 na pokyn pražského miestodržiteľa K. Chotka podľa projektu J. Weissa. Jej predchodkyňou bola v stredoveku Jeruzalemská brána, stojaca pravdepodobne vľavo ( pri pohľade zVyšehrad pevnosti) od stávajúcej brány. V súčasnosti je tu otvorená stála historická expozícia prezentujúca vývoj pevnosti Vyšehrad v kontexte histórie pražského opevňovacieho systému.

Text/foto: Maxim Kucer

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Praha - Vyšehrad, základný kameň Prahy
Publikované: 9.9.2013
Vyšehrad je jednou z najznámejších a najstarších dominánt Prahy a je stálicou v programoch turistických návštev.

ČR, Praha: Staré Mesto – tisíce príbehov mnohých stáročí – VIDEO
Publikované: 30.10.2018
Spolu s Hradčanmi, Karlovým mostom a Malou Stranou patrí pražské Staré Mesto medzi ikonické miesta, ktoré aspoň z fotiek poznajú skoro po celom svete. História mestskej časti siaha do 9. storočia, tunajšia svetoznáma radnica vznikla už v roku 1338 ako prvá v Čechách. Poďme sa spoločne vypraviť na najznámejšie miesta aj do skrytých zákutí.

ČR: Plavba loďou Praha – parníkom po Vltave
Publikované: 5.6.2016
Hlavné mesto Českej republiky je zaujímavé samo o sebe. Ponúka množstvo pamiatok aj historických uličiek. Dejiny tu je cítiť na každom kroku. Vidieť Prahu však môžete aj z trochu iného uhlu pohľadu – vydajte sa spoznávať ju netradične – plavby po Vltave sú možné po celý rok. Počas plavby parníkom vás čaká aj zaujímavý výklad, kde sa dozviete o pamiatkach aj také informácie, o ktorých ste doposiaľ isto nepočuli.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia II.
Publikované: 20.4.2012
V centre asi najvýznamnejšej pražskej štvrti Hradčany, sa nachádza Hradčanské námestie, ktoré nadväzuje na I. nádvorie Pražského hradu, do ktorého sa dá vojsť Matyášovou bránou. Námestie je okrem južnej časti, kde je ochodza s výhľadom na Prahu, lemované historickými budovami. Na námestie sa dá dostať niekoľkými vstupmi, ten najznámejší z nich vedie cez Nerudovu ulicu.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského námestia I.
Publikované: 13.4.2012
V bezprostrednej blízkosti Pražského hradu sa nachádza priestranstvo, ktoré nadväzuje na hradné nádvorie aj Kráľovskú cestu. Hradčanské námestie je centrom Hradčan, kde dávny les a pohrebisko nahradili historické domy a paláce.

ČR: Praha - Vyšehradská kapitula - miesto posledného odpočinku prvého kráľa
Publikované: 9.3.2012
Pozrite sa s nami na jedno z najpamätnejších miest hlavného mesta Českej republiky.

ČR, Praha: Karlín – kúsok Francúzska pri Vltave – VIDEO
Publikované: 6.11.2018
Kto pred veľkou povodňou v roku 2002 a ešte niekoľko rokov po nej tušil, že sa z Karlína stane jedna z najluxusnejších pražských štvrtí? Dnes tu stojí jedna skvelá kaviareň, bistro či reštaurácia vedľa druhej, domy sa podarilo krásne opraviť a ulice sú neustále plné života. Ľahko tu zabudnete, že nejdete po nejakej francúzskej avenue.

ČR: Praha - Vyšehradský cintorín a Slavín
Publikované: 16.3.2012
Miesto odpočinku najvýznamnejších Čechov.

ČR: Praha, Karlov most - vidieť ho prebúdzať sa - VIDEO
Publikované: 6.3.2012
Pražský Karlov most (Karlův most) je po píseckom druhým najstarším dochovaným kamenným mostom v Česku. Unikátna pamiatka, zapísaná do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO, denne priláka tisíce turistov. Jeho atmosféru cudzinci milujú a Česi sú na tento skvost náležite pyšní.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Praha - Vyšehrad
Poďme si, aspoň na fotografiách prehliadnuť kúzelnú atmosféru miesta, ktoré bolo sídlom českých p...


Súvisiace video

ČR, Praha: Karlín – kúsok Francúzska pri Vltave
Pražskú štvrť Karlín zasiahla v r. 2002 silná povodeň, dnes patrí k tým najluxusnejším. Kto by t...

ČR, Praha: Karlov most - vidieť ho prebúdzať sa
Asi nieto slávnejšej pražskej a snáď ani českej pamiatky než je Karlov most, s ktorého výstavbou ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 9. 12. 2019
sviatok:Izabela
dnes:
pondelok 9.12.
3 °C
zajtra:
utorok 10.12.
1 °C