www.infoglobe.sk » Tadžikistan, Chudžand – brána do Ferganského údolia

Tadžikistan, Chudžand – brána do Ferganského údolia

Publikované: 6.11.2015
Tadžikistan patrí ku krajinám Strednej Ázie, ktoré sme doposiaľ nenavštívili. Susedia tejto 8 miliónovej krajiny sú Uzbekistan, Kirgizsko, Čína a Afganistan. Teritórium súčasného Tadžikistanu pamätá nejedno veľké impérium – od ríše Alexandra Veľkého cez Džingischánove Mongolsko až po zatiaľ posledný – Sovietsky zväz.

Dokážete si preto predstaviť, že dovolenka v Tadžikistane môže byť veľmi zaujímavá, a to nielen kvôli histórii krajiny, ale aj prírode. Polovica tadžického územia sa nachádza v nadmorskej výške nad 3 000 metrov. Vôbec najvyššou horou v krajine je Qullai Ismoili Somoni so 7 495 metrami (jedno obdobie sa volala Stalinov štít, neskôr Komunistický štít).

Chudžand

Náš cieľ je ale inde, niekoľko kilometrov severným smerom. V duchu nášho cestovania po stredoázijských mestách sa dnes zastavíme v druhom najväčšom meste v krajine – v Chudžande. Nájdete ho v úrodnom Ferganskom údolí. Nie je veľmi bohaté na pamiatky, ale aj tak si deň dva vášho času určite zaslúži.

Chudžand, v ére Sovietskeho zväzu bizarne pomenovaný ako Leninabad, je veľmi starým tadžickým mestom, ktorého dejiny siahajú ďaleko do doby pred naším letopočtom. Bolo to jedno z miest, ktoré bolo napríklad dobyté zmieneným Alexandrom Veľkým. Výhoda Chudžanda spočívala vždy v jeho geografickej polohe, pretože sa nachádzal na križovatke dôležitých obchodných tepien, čo z neho urobilo v rámci regiónu významné kultúrne, vojenské a obchodné centrum.

Chudžand – divadlo

Centrom života v meste je samozrejme bazár Panchshanbe, jeden z najväčších v Strednej Ázii, ktorý určite navštívte. Milí predavači vám dajú ochutnať svoje produkty a môžete si tu kúpiť všelijaké stredoázijské pochúťky vrátane lahodného ovocia, na ktoré u nás ani zďaleka nemáte šancu naraziť. Chudžand je pomerne lacné mesto. Najete sa tu rádovo za pár eur a rovnako lacná je napríklad aj jazda taxíkom.

bazár Panchshanbe

Chudžand je a zrejme dlho bude poznamenaný sovietskou architektúrou (zmienený bazár nie je výnimkou). Môžete tu navštíviť niekoľko zaujímavých pamiatok. Začnime chudžandskou pevnosťou. Bola postavená v šiestom až piatom storočí pred n. l. a tvorila chrbticu mestského opevnenia. Pôvodne bola obklopená valom zo zeminy, ktorá tvorila jej vonkajší obranný obvod. Pevnosť bola značne poškodená v dobe, keď do tejto oblasti uskutočňovali nájazdy Mongoli, ktorým sa obyvatelia Chudžandu hrdinsky bránili. Dnes ju môžete vidieť v renovovanej podobe a sídli tu historické múzeum. Nedávno okolo pevnosti dokonca pribudol príjemný park.

mešita Masjidi Jami

Inú pamiatku, ktorú by ste nemali pri návšteve Chudžandu minúť, je mešita Masjidi Jami. Vznikla na začiatku 16. storočia a v súčasnosti prechádza rekonštrukciou.

GPS: 40°17'34.3"N 69°37'06.8"E

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Shavkat Kholmatov, Neu holland,

Shukhrat Sadiev, Shukhrat Sadiev (2), Shukhrat Sadiev (3)Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Uzbekistan, Taškent – v sovietskom štýle
Publikované: 16.10.2015
Dnes pokračujeme v našich cestách po mestách Strednej Ázie. Je to obrovský región, ktorý zahŕňa Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgizstan, Tadžikistan a Afganistan – dokopy teda niečo okolo 4 miliónov kilometrov štvorcových.

Uzbekistan, Samarkand – zabudnutá metropola staroveku
Publikované: 2.10.2015
My Európania sme zvyknutí posudzovať svet podľa seba. Našu tzv. západnú civilizáciu berieme ako meradlo, pretože ju považujeme za vrchol ľudského vývoja.

Uzbekistan, Buchara – zastávka na Hodvábnej ceste
Publikované: 9.10.2015
Minule sme vám naznačili, že sa nasledujúce týždne budeme venovať prieskumu Strednej Ázie. Pozreli sme sa do jednej z hlavných zastávok starodávnej Hodvábnej cesty - Samarkandu. Dnes sa zastavíme v meste Buchara, ktoré by samotné mohlo byť jedným veľkým múzeom pod šírym nebom.

Kazachstan, Astana – stepné veľkomesto
Publikované: 30.10.2015
Možno si z minulého článku pamätáte niečo o Almaty, kedysi hlavnom meste Kazachstanu, ktoré je najväčším mestom krajiny. Práve Astana Almaty nahradila.

Kazachstan, Almaty – záhradné mesto
Publikované: 23.10.2015
Po niekoľkých dieloch o Strednej Ázii, ktoré sme strávili v Uzbekistane, sa dnes presunieme do susedného Kazachstanu, najväčšieho vnútrozemského štátu sveta.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

23.10.2020
V poradí 21. medzinárodný festival dokumentárnych filmov – Jeden svet sa uskutoční od 5. do 11. novembra 2020 online!
21.10.2020
Pozývame vás na návštevu výnimočných turistických atrakcií, ktoré sa nachádzajú v prírode a potešia nielen dospelých, ale aj deti. Prvou z nich je najväčší drevený labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Medzinárodná organizácia Skytrax zaoberajúca sa hodnotením letísk a leteckých spoločností každoročne zverejňuje rebríček tých najlepších na svete. Avšak v súvislosti s koronakrízou tento rok zverejnila netradičnejší rebríček najlepšej hygieny letísk zatiaľ v rámci Európy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAZACHSTAN, UZBEKISTAN a TADŽIKISTAN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 10. 2020
sviatok:Aurel
dnes:
nedeľa 25.10.
13 °C
zajtra:
pondelok 26.10.
16 °C