www.infoglobe.sk » Uzbekistan, Buchara – zastávka na Hodvábnej ceste

Uzbekistan, Buchara – zastávka na Hodvábnej ceste

Publikované: 9.10.2015
Minule sme vám naznačili, že sa nasledujúce týždne budeme venovať prieskumu Strednej Ázie. Pozreli sme sa do jednej z hlavných zastávok starodávnej Hodvábnej cesty - Samarkandu. Dnes sa zastavíme v meste Buchara, ktoré by samotné mohlo byť jedným veľkým múzeom pod šírym nebom.

Bucharu nájdete v juhozápadnej časti Uzbekistanu (približne 270 kilometrov od Samarkandu) a žije tu cez štvrť milióna obyvateľov. Pôvod mena mesta nie je presneminaret Kaljan známy, ale hovorí sa, že to znamená „šťastné miesto“. Svojím spôsobom skutočne bolo, pretože byť jednou z najdôležitejších zastávok na hlavnej trase Hodvábnej cesty prinášalo mestu prosperitu. Buchara bývala skutočným intelektuálnym centrom stredovekého islamského sveta. Z tohto obdobia v meste zostalo veľa fantastických pamiatok, z ktorých niektoré spoločne preskúmame.

Začneme jednou z vôbec najvýznamnejších. Jej náboženský komplex je známy ako Poj-Kaljan. Ten sa sústredí okolo minaretu Kaljan, ktorému sa kedysi hovorilo „Veža smrti“, pretože ľudia odsúdení za vážne zločiny boli popravovaní tak, že boli zhodení z minaretu dole. Za stavbou minaretu stál architekt menom Bako, ktorý ho navrhol ako tehlovú budovu, ktorá mala pri základni priemer 9 metrov a na vrchole 6 metrov. Minaret dosahuje výšku 45 metrov a na vrchol vedie točité schodisko. Hneď vedľa minaretu môžete zbadať mešitu Kaljan, ktorej dominuje kupola a jej vonkajší plášť tvoria modré kachličky.

mešita Kaljan

Neďaleko od Poj-Kaljanu je pravdepodobne prvá mešita v Buchare - Magoki-Attori. Na jej mieste pôvodne stála budova z 9. storočia, ale ešte predtým sa tu konali trhy. V 16. storočí prebehla razantná rekonštrukcia, ktorá dala mešite jej dnešnú podobu. Magoki-Attori bola známa tým , že v jednej miestnosti sa spolu mohli modliť židia aj moslimovia. Dnes tu sídli Múzeum kobercov (Museum of Carpets), ktoré predstavuje kópie tkáčskeho umenia z oblasti dnešného Azerbajdžanu, Turkmenistanu, Číny, Uzbekistanu a ďalších krajín.

Magoki-Attori

Ďalšou významnou bucharskou pamiatkou je Chor-Minor. Je trochu ďalej a vynorí sa na vás zo spleti domčekov a obchodov s remeselníkmi snažiacimi sa predať okoloidúcim plody svojej práce. Budovu nechal postaviť turkménsky chalífa Nijaz-kul niekedy na začiatku 19. storočia. V každom rohu hlavnej budovy, ktorá je mešitou, stoja štyri veže zakončené modrou kupolou. Každá z veží je však iná. Existuje domnienka, že rôzna forma veží má odrážať povahu štyroch hlavných svetových náboženstiev. Na veži sa dajú údajne spozorovať napríklad kresťanské a budhistické symboly.

Chor-Minor

O Buchare by sa samozrejme dalo písať ďalej. Zmienili sme iba zlomok pamiatok, ktoré môžete vidieť. Ale je čas sa presunúť do ďalšieho stredoázijského mesta. Ktoré to bude, sa dozviete budúci týždeň.

GPS: (letisko) 39°45'36.1"N 64°28'26.7"E

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: Ipaat, Erika Albers, Stanislav Kozlovskiy, Jabez, Fulvio SpadaDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Uzbekistan, Samarkand – zabudnutá metropola staroveku
Publikované: 2.10.2015
My Európania sme zvyknutí posudzovať svet podľa seba. Našu tzv. západnú civilizáciu berieme ako meradlo, pretože ju považujeme za vrchol ľudského vývoja.

Uzbekistan, Taškent – v sovietskom štýle
Publikované: 16.10.2015
Dnes pokračujeme v našich cestách po mestách Strednej Ázie. Je to obrovský región, ktorý zahŕňa Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgizstan, Tadžikistan a Afganistan – dokopy teda niečo okolo 4 miliónov kilometrov štvorcových.

Kazachstan, Almaty – záhradné mesto
Publikované: 23.10.2015
Po niekoľkých dieloch o Strednej Ázii, ktoré sme strávili v Uzbekistane, sa dnes presunieme do susedného Kazachstanu, najväčšieho vnútrozemského štátu sveta.

Kazachstan, Astana – stepné veľkomesto
Publikované: 30.10.2015
Možno si z minulého článku pamätáte niečo o Almaty, kedysi hlavnom meste Kazachstanu, ktoré je najväčším mestom krajiny. Práve Astana Almaty nahradila.

Tadžikistan, Chudžand – brána do Ferganského údolia
Publikované: 6.11.2015
Tadžikistan patrí ku krajinám Strednej Ázie, ktoré sme doposiaľ nenavštívili. Susedia tejto 8 miliónovej krajiny sú Uzbekistan, Kirgizsko, Čína a Afganistan. Teritórium súčasného Tadžikistanu pamätá nejedno veľké impérium – od ríše Alexandra Veľkého cez Džingischánove Mongolsko až po zatiaľ posledný – Sovietsky zväz.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

23.10.2020
V poradí 21. medzinárodný festival dokumentárnych filmov – Jeden svet sa uskutoční od 5. do 11. novembra 2020 online!
21.10.2020
Pozývame vás na návštevu výnimočných turistických atrakcií, ktoré sa nachádzajú v prírode a potešia nielen dospelých, ale aj deti. Prvou z nich je najväčší drevený labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Medzinárodná organizácia Skytrax zaoberajúca sa hodnotením letísk a leteckých spoločností každoročne zverejňuje rebríček tých najlepších na svete. Avšak v súvislosti s koronakrízou tento rok zverejnila netradičnejší rebríček najlepšej hygieny letísk zatiaľ v rámci Európy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAZACHSTAN, UZBEKISTAN a TADŽIKISTAN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 10. 2020
sviatok:Aurel
dnes:
nedeľa 25.10.
13 °C
zajtra:
pondelok 26.10.
16 °C