www.infoglobe.sk » Kazachstan, Almaty – záhradné mesto

Kazachstan, Almaty – záhradné mesto

Publikované: 23.10.2015
Po niekoľkých dieloch o Strednej Ázii, ktoré sme strávili v Uzbekistane, sa dnes presunieme do susedného Kazachstanu, najväčšieho vnútrozemského štátu sveta.

Stopy po osídlení Almaty siahajú už do doby približne tisíc rokov p. n. l. Jednalo sa iba o malú kočovnícku osadu neveľkého významu. Trvalo zhruba dve tisícročia než Almaty začalo nadobúdať väčšiu regionálnu dôležitosti, ktorá prišla hlavne s najväčším rozmachom Hodvábnej cesty.

Moderné Almaty sa rozrástlo predovšetkým okolo ruskej pevnosti Vjernyj a tento názov si uchovalo až do doby, kedy sa oblasť Kazachstanu stala súčasťou ZSSR. Koncom 19. storočia zasiahlo Vjernyj silné zemetrasenie, ktoré v priebehu niekoľkých minút celé mesto zrovnalo so zemou.

Almaty

V roku 1927 sa Vjernyj (v tom čase už známy ako Alma-Ata) stal hlavným mestom Kazašskej SSR, ktorým zostal až do roku 1991. Potom bol ešte šesť rokov hlavným mestom nezávislého Kazachstanu.

Aj keď je mesto pomerne chudobné na staré architektonické pamiatky, isto stojí aspoň za niekoľkodennú návštevu. Predsa len sa jedná po Astane o zrejme najvýznamnejšie mesto v Kazachstane. Jedným zo zaujímavých faktov o Almaty je pomerne drahý život. Je tu drahšie než napríklad v kanadskom Toronte, americkom Los Angeles alebo nemeckom Hamburgu. Ale nebojte sa, pokiaľ si dáte aspoň trochu záležať pri výbere toho, kde prespíte a najete sa, Almaty sa môže ľahko stať rovnako povestne lacným ako mnohé východoeurópske mestá.

smog v Almaty

Ako jedno z mála svetových veľkomiest sa môže chváliť nádherným výhľadom na hory. Leží totiž pri pohorí Zailijský Alatay, čo je najsevernejšie pohorie Ťan-šanu s vrcholmi dosahujúcimi spravidla štyri až šesť tisíc metrov. Istotne ľahko podľahnete pokušeniu sa tam vydať na nejakú menšiu dobrodružnú výpravu. Pokiaľ by ste tam nechceli vyraziť na vlastnú päsť, vedzte, že pridať sa k nejakej výprave by nemal byť problém.

Centrom mesta je námestie Republiky. Konajú sa tu hlavné verejné udalosti a na najdôležitejšie sviatky v roku je námestie vyhradené len pre chodcov. Keď budete mať šťastie, natrafíte na nejaké živé hudobné vystúpenie alebo uvidíte ohňostroj.

Almaty – v metre

Severnej časti námestia dominuje monument oslavujúci nezávislosť Kazachstanu. Jedná sa o masívny 18 metrov vysoký obelisk. Na jeho vrchole je tzv. Zlatý bojovník, ktorý stojí na okrídlenom leopardovi.

Almaty

Za pozretie tu stojí aj katedrála svätého Mikuláša, ktorá bola nedávno reštaurovaná, a tiež neďaleký Mikulášsky bazár, kde si môžete kúpiť vynikajúce miestne ovocie, zeleninu, rôzne druhy orechov atď. Pozornosť si zaslúži aj „Panfilov Park“, ktorý je zasvätený slávnemu ruskému generálovi alebo medzi miestnymi populárny cirkus s rôznymi púťovými atrakciami.

GPS: (letisko) 43°20'59.3"N 77°01'31.4"E

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikimedia Commons, Wikipedia.org: Peretz Partensky, SkySex, Keutaeva Aigerim, Behrami, Igors JefimovsDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Uzbekistan, Samarkand – zabudnutá metropola staroveku
Publikované: 2.10.2015
My Európania sme zvyknutí posudzovať svet podľa seba. Našu tzv. západnú civilizáciu berieme ako meradlo, pretože ju považujeme za vrchol ľudského vývoja.

Kazachstan, Astana – stepné veľkomesto
Publikované: 30.10.2015
Možno si z minulého článku pamätáte niečo o Almaty, kedysi hlavnom meste Kazachstanu, ktoré je najväčším mestom krajiny. Práve Astana Almaty nahradila.

Tadžikistan, Chudžand – brána do Ferganského údolia
Publikované: 6.11.2015
Tadžikistan patrí ku krajinám Strednej Ázie, ktoré sme doposiaľ nenavštívili. Susedia tejto 8 miliónovej krajiny sú Uzbekistan, Kirgizsko, Čína a Afganistan. Teritórium súčasného Tadžikistanu pamätá nejedno veľké impérium – od ríše Alexandra Veľkého cez Džingischánove Mongolsko až po zatiaľ posledný – Sovietsky zväz.

Kazachstan – po vlastnej osi I
Publikované: 26.12.2016
Kazachstan je 9. najväčšou krajinou sveta. Pre lepšiu predstavu zahŕňa územie s veľkosťou 34 Českých republík a Nemecko by sa do neho vošlo viac než sedemkrát. V našich končinách o tejto krajine nie je príliš počuť, ale v posledných rokoch sa Kazachstan stále viac a viac otvára svetu. V roku 2017 bude dokonca hostiť medzinárodnú výstavu EXPO. Aby výstava prilákala čo najviac návštevníkov, tak sa Kazachstan rozhodol sa zrušiť pre rok 2017 vízovú povinnosť pre niektoré krajiny. Česká republika bude medzi nimi, takže si nenechajte ujsť jedinečnú príležitosť navštíviť túto výnimočnú krajinu.

Kazachstan – po vlastné osi II
Publikované: 2.1.2017
V minulej časti ste sa dozvedeli praktické informácie o cestovaní po Kazachstane a niečo málo o krajine. Dnes sa s cestovateľkou Jolanou pozrieme ďalej...

Uzbekistan, Buchara – zastávka na Hodvábnej ceste
Publikované: 9.10.2015
Minule sme vám naznačili, že sa nasledujúce týždne budeme venovať prieskumu Strednej Ázie. Pozreli sme sa do jednej z hlavných zastávok starodávnej Hodvábnej cesty - Samarkandu. Dnes sa zastavíme v meste Buchara, ktoré by samotné mohlo byť jedným veľkým múzeom pod šírym nebom.

Uzbekistan, Taškent – v sovietskom štýle
Publikované: 16.10.2015
Dnes pokračujeme v našich cestách po mestách Strednej Ázie. Je to obrovský región, ktorý zahŕňa Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgizstan, Tadžikistan a Afganistan – dokopy teda niečo okolo 4 miliónov kilometrov štvorcových.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

23.10.2020
V poradí 21. medzinárodný festival dokumentárnych filmov – Jeden svet sa uskutoční od 5. do 11. novembra 2020 online!
21.10.2020
Pozývame vás na návštevu výnimočných turistických atrakcií, ktoré sa nachádzajú v prírode a potešia nielen dospelých, ale aj deti. Prvou z nich je najväčší drevený labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Medzinárodná organizácia Skytrax zaoberajúca sa hodnotením letísk a leteckých spoločností každoročne zverejňuje rebríček tých najlepších na svete. Avšak v súvislosti s koronakrízou tento rok zverejnila netradičnejší rebríček najlepšej hygieny letísk zatiaľ v rámci Európy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAZACHSTAN, UZBEKISTAN a TADŽIKISTAN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 10. 2020
sviatok:Aurel
dnes:
nedeľa 25.10.
13 °C
zajtra:
pondelok 26.10.
16 °C