www.infoglobe.sk » Kazachstan, Astana – stepné veľkomesto

Kazachstan, Astana – stepné veľkomesto

Publikované: 23.9.2021
Astanu nájdete v severnej časti Kazachstanu. Mesto leží na Išime, dva a pol tisíc km dlhej rieke, ktorá ja ľavým prítokom Irtyša. Na rozdiel od Almaty (kedysi hlavné mesto krajiny), ktoré sa nachádza hneď vedľa mohutných hôr, Astana leží na stepi.

Poloha mesta z nej zároveň robí druhé najchladnejšie hlavné mesto sveta, kde v zime teplota hravo dosahuje tridsať stupňov pod nulou. Chladnejší je iba mongolský Ulánbátar.

Astana

Príliš ďalekú históriu v meste nečakajte - je relatívne mladé. Založené bolo iba v prvej polovici 19. storočia pod názvom Akmola a ešte koncom storočia tu žilo iba šesťtisíc obyvateľov. Vtedy mesto slúžilo hlavne ako miesto, kde obchodníci z Ruska, Číny a ďalších ázijských krajín obchodovali prevažne s dobytkom a poľnohospodárskymi produktmi. Keď sa Akmola stala súčasťou sovietskeho impéria, bolo meno rusifikované na Akmolinsk. Keď sa Kazachstan stal nezávislým, bola z neho opäť Akmola a iba v roku 1998 konečne Astana.

Astana

Práve vtedy začala Astana získavať svoju súčasnú podobu. Kazašská vláda prišla s grandióznym projektom mestskej zástavby, ktorej sa zhostil japonský architekt Kišo Kurokawa a vytvoril mesto, ktoré v nekonečne dlhej stepi pôsobí, akoby tu pristála gigantická vesmírna stanica.

Kazachstan je už od roku 1990 riadený prezidentom Nursultanom Nazarbajevom, a tak tu nájdete mnoho odkazov na dlhé roky jeho vlády. Jednou z akýchsi kuriozít je Múzeum prvého prezidenta Kazachstanu, ktoré ukážkovo vystavuje dary, ktoré Nazarbajev dostal. Múzeum dokonca venuje malý priestor aj etnickým minoritám žijúcim v krajine.

monument Kazak Eli

Jedným z obľúbených miest v Astane je námestie Nezávislosti a tu stojaci monument Kazak Eli. Ten sa skladá zo stĺpa, na ktorého vrchole je umiestnená socha mýtického vtáka Samruka, ktorý údajne prináša radosť. Samruk má tiež poukazovať na túžbu kazašského národa sa ďalej rozvíjať a prosperovať. Výška monumentu (91 metrov) má symbolizovať rok 1991, kedy sa Kazachstan stal nezávislým štátom. Mramorová základňa má poukazovať na čistotu myšlienok a harmóniu medzi etnikami v krajine.

Khan Shatyr

Nechajme ale pamiatky a monumenty na chvíľu stranou. Pozrime sa, kde sa dá zaoberať jednou z najobľúbenejších činností dneška – nakupovaním. K tomu vám v Astane nemôžeme odporučiť iné miesto ako Khan Shatyr. Určite ho neminiete. Vyzerá ako gigantický priehľadný stan, ktorý sa tiahne do výšky 150 metrov. Tento „stan“ má vo vnútri plochu, ktorá sa rovná 10 futbalovým ihriskám a vo vnútri okrem obchodov nájdete minigolf, pláž, umelú rieku, ktorú môžete splaviť atď.

 

GPS: 51°07'41.4"N 71°25'56.7"E

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: Ken and Nyetta, Ken and Nyetta (2), Vmenkov, Jirka DI, Attila kzDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kazachstan, Almaty – záhradné mesto
Publikované: 23.10.2015
Po niekoľkých dieloch o Strednej Ázii, ktoré sme strávili v Uzbekistane, sa dnes presunieme do susedného Kazachstanu, najväčšieho vnútrozemského štátu sveta.

Tadžikistan, Chudžand – brána do Ferganského údolia
Publikované: 6.11.2015
Tadžikistan patrí ku krajinám Strednej Ázie, ktoré sme doposiaľ nenavštívili. Susedia tejto 8 miliónovej krajiny sú Uzbekistan, Kirgizsko, Čína a Afganistan. Teritórium súčasného Tadžikistanu pamätá nejedno veľké impérium – od ríše Alexandra Veľkého cez Džingischánove Mongolsko až po zatiaľ posledný – Sovietsky zväz.

Kazachstan – po vlastnej osi I.
Publikované: 26.12.2016
Kazachstan je 9. najväčšou krajinou sveta. Pre lepšiu predstavu zahŕňa územie s veľkosťou 34 Českých republík a Nemecko by sa do neho vošlo viac než sedemkrát. V našich končinách o tejto krajine nie je príliš počuť, ale v posledných rokoch sa Kazachstan stále viac a viac otvára svetu. V roku 2017 bude dokonca hostiť medzinárodnú výstavu EXPO. Aby výstava prilákala čo najviac návštevníkov, tak sa Kazachstan rozhodol sa zrušiť pre rok 2017 vízovú povinnosť pre niektoré krajiny. Česká republika bude medzi nimi, takže si nenechajte ujsť jedinečnú príležitosť navštíviť túto výnimočnú krajinu.

Kazachstan – po vlastné osi II
Publikované: 2.1.2017
V minulej časti ste sa dozvedeli praktické informácie o cestovaní po Kazachstane a niečo málo o krajine. Dnes sa s cestovateľkou Jolanou pozrieme ďalej...

S Bajkonurom sa spájajú počiatky veku objavovania a "dobývania" vesmíru
Publikované: 15.5.2021
Miesto, kde sa prepisovali dejiny sveta! Zaujímavá online prednáška zhmotní v stredu 26. mája atmosféru dobývania vesmíru. Skúsený armádny letec Karel Novotný priblíži divákom zaujímavé príbehy, ktoré sa v priebehu desaťročí písali na najznámejšom sovietskom kozmodróme, ale aj vecné fakty a cestovateľské tipy spojené s jeho návštevou.

Uzbekistan, Taškent – v sovietskom štýle
Publikované: 16.10.2015
Dnes pokračujeme v našich cestách po mestách Strednej Ázie. Je to obrovský región, ktorý zahŕňa Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgizstan, Tadžikistan a Afganistan – dokopy teda niečo okolo 4 miliónov kilometrov štvorcových.

Uzbekistan, Samarkand – zabudnutá metropola staroveku
Publikované: 2.10.2015
My Európania sme zvyknutí posudzovať svet podľa seba. Našu tzv. západnú civilizáciu berieme ako meradlo, pretože ju považujeme za vrchol ľudského vývoja.

Uzbekistan, Buchara – zastávka na Hodvábnej ceste
Publikované: 9.10.2015
Minule sme vám naznačili, že sa nasledujúce týždne budeme venovať prieskumu Strednej Ázie. Pozreli sme sa do jednej z hlavných zastávok starodávnej Hodvábnej cesty - Samarkandu. Dnes sa zastavíme v meste Buchara, ktoré by samotné mohlo byť jedným veľkým múzeom pod šírym nebom.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

26.10.2021
K dlhým sychravým jesenným večerom jednoznačne patria knižky rovnako ako najväčší knižný veľtrh na Slovensku – Bibliotéka. Od 11. do 14. novembra 2021 sa po pandemickej prestávke vracia do bratislavskej Incheby.
23.10.2021
Rok 2021 bol Európskou úniou vymenovaný za Európsky rok železníc. Pri tejto príležitosti sa konali (jú) viaceré cezhraničné podujatia, workshopy i výstavy. Súčasťou roku železníc je aj možnosť získať bezplatnú železničnú permanentku.
20.10.2021
V poradí 16. ročník festivalu Horyzonty sa tento rok uskutoční v termíne od 11. do 13. novembra 2021. Trenčiansky festival divákom predstaví filmy v tradičnom šate, v podobe premietania v kinosále, no po pozitívnej skúsenosti a priaznivých diváckych ohlasoch z minulého roka, si budú môcť festivalový program pozrieť diváci aj online.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Ukrajine:

Ukrajina

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pripjať – mesto ruín a duchov

Ľvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropola

Zakarpatská oblasť – miestna turistika

Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 26. 10. 2021
sviatok:Demeter

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X