www.infoglobe.sk » Kazachstan, Astana – stepné veľkomesto

Kazachstan, Astana – stepné veľkomesto

Publikované: 30.10.2015
Možno si z minulého článku pamätáte niečo o Almaty, kedysi hlavnom meste Kazachstanu, ktoré je najväčším mestom krajiny. Práve Astana Almaty nahradila.

Astanu nájdete v severnej časti Kazachstanu. Mesto leží na Išime, dva a pol tisíc km dlhej rieke, ktorá ja ľavým prítokom Irtyša. Na rozdiel od Almaty, ktoré sa nachádza hneď vedľa mohutných hôr, Astana leží na stepi. Poloha mesta z nej zároveň robí druhé najchladnejšie hlavné mesto sveta, kde v zime teplota hravo dosahuje tridsať stupňov pod nulou. Chladnejší je iba mongolský Ulánbátar.

Astana

Príliš ďalekú históriu v meste nečakajte - je relatívne mladé. Založené bolo iba v prvej polovici 19. storočia pod názvom Akmola a ešte koncom storočia tu žilo iba šesťtisíc obyvateľov. Vtedy mesto slúžilo hlavne ako miesto, kde obchodníci z Ruska, Číny a ďalších ázijských krajín obchodovali prevažne s dobytkom a poľnohospodárskymi produktmi. Keď sa Akmola stala súčasťou sovietskeho impéria, bolo meno rusifikované na Akmolinsk. Keď sa Kazachstan stal nezávislým, bola z neho opäť Akmola a iba v roku 1998 konečne Astana.

Astana

Práve vtedy začala Astana získavať svoju súčasnú podobu. Kazašská vláda prišla s grandióznym projektom mestskej zástavby, ktorej sa zhostil japonský architekt Kišo Kurokawa a vytvoril mesto, ktoré v nekonečne dlhej stepi pôsobí, akoby tu pristála gigantická vesmírna stanica.

Kazachstan je už od roku 1990 riadený prezidentom Nursultanom Nazarbajevom, a tak tu nájdete mnoho odkazov na dlhé roky jeho vlády. Jednou z akýchsi kuriozít je Múzeum prvého prezidenta Kazachstanu, ktoré ukážkovo vystavuje dary, ktoré Nazarbajev dostal. Múzeum dokonca venuje malý priestor aj etnickým minoritám žijúcim v krajine.

monument Kazak Eli

Jedným z obľúbených miest v Astane je námestie Nezávislosti a tu stojaci monument Kazak Eli. Ten sa skladá zo stĺpa, na ktorého vrchole je umiestnená socha mýtického vtáka Samruka, ktorý údajne prináša radosť. Samruk má tiež poukazovať na túžbu kazašského národa sa ďalej rozvíjať a prosperovať. Výška monumentu (91 metrov) má symbolizovať rok 1991, kedy sa Kazachstan stal nezávislým štátom. Mramorová základňa má poukazovať na čistotu myšlienok a harmóniu medzi etnikami v krajine.

Khan Shatyr

Nechajme ale pamiatky a monumenty na chvíľu stranou. Pozrime sa, kde sa dá zaoberať jednou z najobľúbenejších činností dneška – nakupovaním. K tomu vám v Astane nemôžeme odporučiť iné miesto ako Khan Shatyr. Určite ho neminiete. Vyzerá ako gigantický priehľadný stan, ktorý sa tiahne do výšky 150 metrov. Tento „stan“ má vo vnútri plochu, ktorá sa rovná 10 futbalovým ihriskám a vo vnútri okrem obchodov nájdete minigolf, pláž, umelú rieku, ktorú môžete splaviť atď.

GPS: 51°07'41.4"N 71°25'56.7"E

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: Ken and Nyetta, Ken and Nyetta (2), Vmenkov, Jirka DI, Attila kzDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kazachstan, Almaty – záhradné mesto
Publikované: 23.10.2015
Po niekoľkých dieloch o Strednej Ázii, ktoré sme strávili v Uzbekistane, sa dnes presunieme do susedného Kazachstanu, najväčšieho vnútrozemského štátu sveta.

Tadžikistan, Chudžand – brána do Ferganského údolia
Publikované: 6.11.2015
Tadžikistan patrí ku krajinám Strednej Ázie, ktoré sme doposiaľ nenavštívili. Susedia tejto 8 miliónovej krajiny sú Uzbekistan, Kirgizsko, Čína a Afganistan. Teritórium súčasného Tadžikistanu pamätá nejedno veľké impérium – od ríše Alexandra Veľkého cez Džingischánove Mongolsko až po zatiaľ posledný – Sovietsky zväz.

Kazachstan – po vlastnej osi I
Publikované: 26.12.2016
Kazachstan je 9. najväčšou krajinou sveta. Pre lepšiu predstavu zahŕňa územie s veľkosťou 34 Českých republík a Nemecko by sa do neho vošlo viac než sedemkrát. V našich končinách o tejto krajine nie je príliš počuť, ale v posledných rokoch sa Kazachstan stále viac a viac otvára svetu. V roku 2017 bude dokonca hostiť medzinárodnú výstavu EXPO. Aby výstava prilákala čo najviac návštevníkov, tak sa Kazachstan rozhodol sa zrušiť pre rok 2017 vízovú povinnosť pre niektoré krajiny. Česká republika bude medzi nimi, takže si nenechajte ujsť jedinečnú príležitosť navštíviť túto výnimočnú krajinu.

Kazachstan – po vlastné osi II
Publikované: 2.1.2017
V minulej časti ste sa dozvedeli praktické informácie o cestovaní po Kazachstane a niečo málo o krajine. Dnes sa s cestovateľkou Jolanou pozrieme ďalej...

Uzbekistan, Taškent – v sovietskom štýle
Publikované: 16.10.2015
Dnes pokračujeme v našich cestách po mestách Strednej Ázie. Je to obrovský región, ktorý zahŕňa Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgizstan, Tadžikistan a Afganistan – dokopy teda niečo okolo 4 miliónov kilometrov štvorcových.

Uzbekistan, Samarkand – zabudnutá metropola staroveku
Publikované: 2.10.2015
My Európania sme zvyknutí posudzovať svet podľa seba. Našu tzv. západnú civilizáciu berieme ako meradlo, pretože ju považujeme za vrchol ľudského vývoja.

Uzbekistan, Buchara – zastávka na Hodvábnej ceste
Publikované: 9.10.2015
Minule sme vám naznačili, že sa nasledujúce týždne budeme venovať prieskumu Strednej Ázie. Pozreli sme sa do jednej z hlavných zastávok starodávnej Hodvábnej cesty - Samarkandu. Dnes sa zastavíme v meste Buchara, ktoré by samotné mohlo byť jedným veľkým múzeom pod šírym nebom.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

23.10.2020
V poradí 21. medzinárodný festival dokumentárnych filmov – Jeden svet sa uskutoční od 5. do 11. novembra 2020 online!
21.10.2020
Pozývame vás na návštevu výnimočných turistických atrakcií, ktoré sa nachádzajú v prírode a potešia nielen dospelých, ale aj deti. Prvou z nich je najväčší drevený labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Medzinárodná organizácia Skytrax zaoberajúca sa hodnotením letísk a leteckých spoločností každoročne zverejňuje rebríček tých najlepších na svete. Avšak v súvislosti s koronakrízou tento rok zverejnila netradičnejší rebríček najlepšej hygieny letísk zatiaľ v rámci Európy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAZACHSTAN, UZBEKISTAN a TADŽIKISTAN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 10. 2020
sviatok:Aurel
dnes:
nedeľa 25.10.
13 °C
zajtra:
pondelok 26.10.
16 °C