www.infoglobe.sk » Uzbekistan, Taškent – v sovietskom štýle

Uzbekistan, Taškent – v sovietskom štýle

Publikované: 16.10.2015
Dnes pokračujeme v našich cestách po mestách Strednej Ázie. Je to obrovský región, ktorý zahŕňa Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgizstan, Tadžikistan a Afganistan – dokopy teda niečo okolo 4 miliónov kilometrov štvorcových.

Naším cieľom je Taškent, najväčšie a zároveň hlavné mesto Uzbekistanu, v ktorom sme zatiaľ videli Samarkand a Bucharu. Taškent kedysi býval tiež dôležitou zastávkou na slávnej Hodvábnej ceste. Bohužiaľ zo stredovekého a starovekého Taškentu sa toho príliš nezachovalo. Je to dôsledok masívneho zásahu do podoby mesta za vlády sovietov. Veľa historických budov v centre padlo za obeť ničivému zemetraseniu v šesťdesiatych rokoch (o sile 8,3 stupňa Richterovej škály). V rámci „bratskej výpomoci“ potom prišli pomáhať s rekonštrukciou zničeného Taškentu ľudia z rôznych kútov Sovietskeho zväzu.

Taškent – námestie Nezávislosti

Práve šesťdesiate roky sa stali obdobím, ktoré dalo Taškentu jeho súčasnú tvár. Boli zakladané parky, námestia, široké bulváre, fontány, rôzne monumenty a samozrejme stavané panelové domy. Výlet tak nebude cestou časom do zromantizovaného obdobia stredoveku. Európa a Orient síce boli v kontakte, pretože sa nejednalo o dva hermeticky izolované svety, ale pre väčšinu ľudí boli obe časti sveta ťažko dosiahnuteľné. Ako návštevníci tak uvidíte hlavne artefakty jedného z najväčších impérií, ktoré ľudstvo videlo a ktorého obdobie je našťastie už za nami. Od doby rozpadu ZSSR v roku 1991 čaká totiž viac než dvojmiliónový Taškent na svoj stavebný boom, ktorý by mu dal novú podobu.

Pamätník odvahy

Jedným z novodobých pamätníkov je Pamätník odvahy. Budúci rok tomu bude presne štyridsať rokov, čo bol postavený ako spomienka na zmienené strašné zemetrasenie z roku 1966. Monument je súsoším muža a ženy, ktorí stoja na žulovom podstavci a hľadia smerom ku kocke z labradoritu. Na nej je zreteľne vidieť ciferník hodín, ktorý ukazuje čas 5:24, teda okamih, kedy zemetrasenie zasiahlo mesto. Kocka je takmer rozpolená širokou puklinou, ktorá ďalej mieri smerom k postavám.

Pokiaľ navštívite Múzeum Timuridov, dozviete sa veľa o histórii Strednej Ázie. Inštitúcia zhrňuje a vystavuje okolo päťtisíc exponátov. Patria medzi ne napríklad dobové odevy (civilné aj vojenské), rukopisy, strieborné a medené mince, zbrane či keramické a medené nádoby.

Múzeum uzbeckého ľuduMúzeum Timuridov

Ešte staršie dejiny rozpráva Múzeum uzbeckého ľudu. Vystavené artefakty približujú obdobie budhizmu a zoroastrizmu, z ktorých niektoré pochádzajú z 1. až 4. storočia n. l. Nechýba však ani pokrytie modernejšieho obdobia uzbeckých dejín ako napríklad obdobie rozpínavosti vtedy ešte cárskeho Ruska.

GPS: (letisko) 41°15'25.6"N 69°16'51.6"E

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Bobyrr, Upyernoz, russavia, ssr, ShvannDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Uzbekistan, Samarkand – zabudnutá metropola staroveku
Publikované: 2.10.2015
My Európania sme zvyknutí posudzovať svet podľa seba. Našu tzv. západnú civilizáciu berieme ako meradlo, pretože ju považujeme za vrchol ľudského vývoja.

Kazachstan, Almaty – záhradné mesto
Publikované: 23.10.2015
Po niekoľkých dieloch o Strednej Ázii, ktoré sme strávili v Uzbekistane, sa dnes presunieme do susedného Kazachstanu, najväčšieho vnútrozemského štátu sveta.

Kazachstan, Astana – stepné veľkomesto
Publikované: 30.10.2015
Možno si z minulého článku pamätáte niečo o Almaty, kedysi hlavnom meste Kazachstanu, ktoré je najväčším mestom krajiny. Práve Astana Almaty nahradila.

Tadžikistan, Chudžand – brána do Ferganského údolia
Publikované: 6.11.2015
Tadžikistan patrí ku krajinám Strednej Ázie, ktoré sme doposiaľ nenavštívili. Susedia tejto 8 miliónovej krajiny sú Uzbekistan, Kirgizsko, Čína a Afganistan. Teritórium súčasného Tadžikistanu pamätá nejedno veľké impérium – od ríše Alexandra Veľkého cez Džingischánove Mongolsko až po zatiaľ posledný – Sovietsky zväz.

Uzbekistan, Buchara – zastávka na Hodvábnej ceste
Publikované: 9.10.2015
Minule sme vám naznačili, že sa nasledujúce týždne budeme venovať prieskumu Strednej Ázie. Pozreli sme sa do jednej z hlavných zastávok starodávnej Hodvábnej cesty - Samarkandu. Dnes sa zastavíme v meste Buchara, ktoré by samotné mohlo byť jedným veľkým múzeom pod šírym nebom.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

23.10.2020
V poradí 21. medzinárodný festival dokumentárnych filmov – Jeden svet sa uskutoční od 5. do 11. novembra 2020 online!
21.10.2020
Pozývame vás na návštevu výnimočných turistických atrakcií, ktoré sa nachádzajú v prírode a potešia nielen dospelých, ale aj deti. Prvou z nich je najväčší drevený labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Medzinárodná organizácia Skytrax zaoberajúca sa hodnotením letísk a leteckých spoločností každoročne zverejňuje rebríček tých najlepších na svete. Avšak v súvislosti s koronakrízou tento rok zverejnila netradičnejší rebríček najlepšej hygieny letísk zatiaľ v rámci Európy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KAZACHSTAN, UZBEKISTAN a TADŽIKISTAN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 10. 2020
sviatok:Aurel
dnes:
nedeľa 25.10.
13 °C
zajtra:
pondelok 26.10.
16 °C