www.infoglobe.sk » Uzbekistan, Samarkand – zabudnutá metropola staroveku

Uzbekistan, Samarkand – zabudnutá metropola staroveku

Publikované: 2.10.2015
My Európania sme zvyknutí posudzovať svet podľa seba. Našu tzv. západnú civilizáciu berieme ako meradlo, pretože ju považujeme za vrchol ľudského vývoja.

Vysvetľujeme to väčšinou vedeckým pokrokom v posledných zhruba dvoch storočiach, ktoré nás nepochybne v určitom ohľade vyniesli na výslnie. Telefóny, televízia, počítače, lietadlá, autá, ale aj napríklad film, fotografie alebo zábavné parky, toto všetko sú vynálezy západnej civilizácie. Jej prítomnosť je všade tak očividná (pomyslite napríklad na to, že hodnostári všetkých krajín na svete spravidla nosia oblek, teda produkt západnej civilizácie), že opomíname zvyšok sveta. Dávne civilizácie staroveku sú pre bežného Európana spravidla iba Egypt, Rím a možno Grécko. Dávne ríše Strednej Ázie a ich metropoly sú väčšinou zahalené hmlou.

Samarkand

Samarkand nájdete v juhovýchodnom Uzbekistane v oblasti, kde teploty v lete hravo prekonávajú štyridsiatku. Dnes tretie najväčšie mesto v krajine obýva cez 400 tisíc obyvateľov, z ktorých väčšina patrí k Tádžikom, perzsky hovoriacemu etniku. Samarkand je jedným z najstarších miest Strednej Ázie, ktorého prosperita bola založená na tom, že sa nachádzalo na Hodvábnej ceste. Trase, po ktorej okrem čínskeho hodvábu prúdil rôzny vzácny tovar z Ázie do lačnej Európy. Bohatstvo, ktoré sa v meste koncentrovalo, bolo ohromné a dodnes jeho časť môžete vidieť. A hneď sa k jednej z pamiatok minulosti vydáme.

Registán alebo miesto pokryté pieskom. Tak sa volá veľké námestie, ktoré kedysi slúžilo na to, aby si ľudia vypočuli napríklad prehlásenie svojho vládcu alebo videli verejnú popravu, udalosť, ktorá bývala aj v Európe značne obľúbená. Ľudia boli zvolávaní obrovskými medenými trúbkami. Registán je obklopený tromi madrasami, čo je arabský výraz pre školu. Neďaleko sa nachádza tiež mauzóleum dynastie Šejbanidov, postavené v 16. storočí.

mauzóleum dynastie ŠejbanidovRegistán

Keď už sme zmienili mauzóleá, ďalším zaujímavým je Gur-e Amir, čo perzsky znamená hrobka kráľa. To bolo postavené v 14. storočí a bolo predlohou pre neskoršie mauzóleá, z ktorých najznámejšie je nepochybne Tádž Mahal. Po vstupe do vnútra vás ohromia nádherné dekorácie, a to obzvlášť v oblasti monumentálnej kupoly svetlo modrej farby. Kupola meria v priemere 15 metrov a je vysoká 12 metrov. Za návštevu stojí aj monumentálna mešita.

Gur-e Amir

Islamský svet bol v období stredoveku povestný svojim záujmom o vedu. Môžete sa o tom presvedčiť v jednej z jeho popredných hvezdární známej ako Ulug Beg. Bola postavená v prvej polovici 15. storočia. Vtedajší astronómovia tu dokázali predpovedať zatmenie alebo veľmi presne spočítať východ slnka.

Pre dnešok ale toto mesto, ktoré je celé na zozname svetového dedičstva UNESCO, opustíme, aby sme nabudúce navštívili ďalšie málo známe miesto Strednej Ázie.

GPS: (letisko) 39°41'47.2"N 66°59'29.5"E

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Bobyrr, Bobyrr(2), Wiggum, Farsizabon,

Farsizabon (2), kyselak

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Uzbekistan, Buchara – zastávka na Hodvábnej ceste
Publikované: 9.10.2015
Minule sme vám naznačili, že sa nasledujúce týždne budeme venovať prieskumu Strednej Ázie. Pozreli sme sa do jednej z hlavných zastávok starodávnej Hodvábnej cesty - Samarkandu. Dnes sa zastavíme v meste Buchara, ktoré by samotné mohlo byť jedným veľkým múzeom pod šírym nebom.

Uzbekistan, Taškent – v sovietskom štýle
Publikované: 16.10.2015
Dnes pokračujeme v našich cestách po mestách Strednej Ázie. Je to obrovský región, ktorý zahŕňa Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgizstan, Tadžikistan a Afganistan – dokopy teda niečo okolo 4 miliónov kilometrov štvorcových.

Kazachstan, Almaty – záhradné mesto
Publikované: 23.10.2015
Po niekoľkých dieloch o Strednej Ázii, ktoré sme strávili v Uzbekistane, sa dnes presunieme do susedného Kazachstanu, najväčšieho vnútrozemského štátu sveta.

Kazachstan, Astana – stepné veľkomesto
Publikované: 30.10.2015
Možno si z minulého článku pamätáte niečo o Almaty, kedysi hlavnom meste Kazachstanu, ktoré je najväčším mestom krajiny. Práve Astana Almaty nahradila.

Tadžikistan, Chudžand – brána do Ferganského údolia
Publikované: 6.11.2015
Tadžikistan patrí ku krajinám Strednej Ázie, ktoré sme doposiaľ nenavštívili. Susedia tejto 8 miliónovej krajiny sú Uzbekistan, Kirgizsko, Čína a Afganistan. Teritórium súčasného Tadžikistanu pamätá nejedno veľké impérium – od ríše Alexandra Veľkého cez Džingischánove Mongolsko až po zatiaľ posledný – Sovietsky zväz.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

4.12.2020
Už pozajtra 6. decembra príde k vám Mikuláš v podobe detského festivalu, ktorý vám prinesie online koncerty a vystúpenia Spievankova, Fíha Tralala, Smejka a Tanculienky, Paci Pac, Dúhalky aj Tárajky a Popletajka či Majka Spirita.
2.12.2020
Novovydaná fotopublikácia predstavuje čaro Turčianskej kotliny a jej nezameniteľného okolia. Úchvatné zábery zachytávajú krásu tohto kúska raja, v ktorom sa v minulosti prelievali vlny prehistorického mora.

30.11.2020
Horské strediská Jasná a Vysoké Tatry odštartovali len nedávno predpredaj jedno a viacdňových skipasov na zimnú sezónu 2020/21. Taktiež sa začal predpredaj skipasov do horských stredísk v Českej republike (Špindlerův Mlýn), Poľsku (Szczyrk) a sezónna ponuka sa rozšírila aj na 6 zaujímavých stredísk v Rakúsku a Taliansku.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - OMÁN, JORDÁNSKO, PALESTÍNA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 4. 12. 2020
sviatok:Barbora
dnes:
piatok 4.12.
4 °C
zajtra:
sobota 5.12.
7 °C