www.infoglobe.sk » SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia I.

SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia I.

Publikované: 13.5.2020
V západnej časti Slovenskej republiky sa rozprestiera Trnavský kraj. Rozlohou je síce druhý najmenší, za to turistických atraktivít ponúka viac než dosť. Milovníci histórie môžu absolvovať prehliadku Trnavy nazývanej aj Malý Rím, pre tých čo obľubujú kúpeľníctvo odporúčame návštevu Piešťan, Veľkého Medera či Galanty, pre gurmánov i vyznávačov špecifickej architektúry zas Skalicu a pre pútnikov je dozaista povinnou zastávkou malebný Šaštín-Stráže.

Trnavský kraj je plný vôní a chutí dobrého vínka či kvalitnej medoviny v obklopení jazier, vodných mlynov a hôľnych pahorkatín, ktoré vás dozaista uchvátia.   

Trnava - centrum mesta

Trnava – Malý Rím

Vašou prvou zastávkou v tomto regióne by malo byť krajské mesto Trnava, ktoré sa z pohľadu histórie radí medzi jedno z najzaujímavejších miest Slovenska. Od pradávna sa tu križovali obchodné cesty, striedali panovníci a vznikali dychvyrážajúce sakrálne stavby. Vďaka ich množstvu je mesto právom nazývané Malý Rím.

Trnava - katedrála sv. Jána Krstiteľa

Okrem tejto jedinečnej architektúry sa môže Trnava s hrdosťou popýšiť aj najstaršími kráľovskými mestskými výsadami na Slovensku. Už viac ako 300 rokov je kultúrnym a náboženským centrom krajiny. Len v samotnom centre má návštevník možnosť obdivovať 8 katolíckych kostolov, z ktorých najznámejším je katedrála sv. Jána Krstiteľa s ranobarokovým oltárom, jedným z najväčších v Európe.  Nemenej významnou pamiatkou je aj replika obrazu zázračnej (Trnavskej) Panny Márie z kostola sv. Alexeja a sv. Bonifáca v Ríme, ktorá podľa legendy po vpáde Turkov do mesta ronila slzy. Umiestnená je v monumentálnej Bazilike sv. Mikuláša.

Trnava - Bazilika sv. Mikuláša

Okrem svetskej turistiky je mesto sídlom aj Trnavskej univerzity, ktorú už v roku 1635 založil arcibiskup Petr Pazmáň. Svojho času bola považovaná za najvýznamnejšiu vzdelávaciu inštitúciu v bývalom Uhorsku. O významnosti tejto metropoly západného Slovenska vypovedá aj prítomnosť osobností slovenského národa, akými boli Anton Bernolák – kodifikátor prvého spisovného slovenského jazyka, Juraj Fándly, ktorý tu založil Slovenské učené tovarišstvo či hudobný skladateľ  Mikuláš Schneider Trnavský. Preto neváhajte a vydajte sa po stopách týchto velikánov a spoznajte tak neopakovateľnú atmosféru historickej Trnavy.

Trnava - Trojičný stĺp pri Bazilike sv. Mikuláša

Vežaté mesto ponúka aj bohatý spoločenský život, ktorému dominuje futbal, koncerty a celoslovenské festivaly. Sídli tu i viacero nadnárodných spoločností. Okrem historického centra za návštevu určite stojí aj Západoslovenské múzeum.

Trnava

Múzeum je ideálnym rodinným tipom na trávenie voľného času aj za zlého počasia. Svojim návštevníkom predstavuje najkomplexnejšiu múzejnú dokumentáciu v Trnavskom kraji. Zameriava sa na festival Dobrofest, kampanológiu, dejiny tehliarstva, osobnosť Mikuláša Schneidera Trnavského a jeho dielo, bezstavovcov v odbore paleontológie, ako aj na históriu Slovenského učeného tovarišstva a osobnosť Antona Bernoláka. Z viacerých budov, v ktorých múzeum vystavuje, je azda najzaujímavejší kláštor klarisiek z roku 1239, v ktorom je umiestnené gro muzeálnych zbierok.

Trnava - stredoveké hradby

Pre vyznávačov prírody zas odporúčame návštevu chráneného areálu Trnavské rybníky, ktorý neďaleko rušného mesta ponúka domov pre vzácne vodné a močiarne živočíšstvo.

 

Top podujatie

Trnava - Tradičný trnavský jarmok

Ak by ste Trnavu chceli skutočne zažiť naplno, výlet si naplánujte počas konania najstaršieho jarmoku na Slovensku, a to Tradičného trnavského jarmoku. Návštevníci tohto jesenného podujatia majú možnosť zhliadnuť ukážky tradičných ľudovoumeleckých remesiel priamo na pešej zóne, ďalej vyšantiť sa na kolotočoch, zatancovať si pri dobrej hudbe a kultúrnom programe na Trojičnom námestí či kúpiť si všakovaké serepetičky od komerčných predajcov, a tiež ochutnať domáce špeciality i lahodné nápoje. Súčasťou podujatia je aj akcia Stredovek pod hradbami s dobovými ukážkami súbojov a bytia v časoch minulých.

Trnava - Tradičný trnavský jarmokTrnava - Stredovek pod hradbami

Do pozornosti dávame aj jedinečný gospelový open-air festival európskeho formátu - Festival Lumen, ktorý každoročne (počas júna) prináša do Trnavy špičku domácej a zahraničnej gospelovej hudobnej scény. Mimo hudobného programu ponúka aj široké spektrum prednášok, workshopov i besied, ktoré umocňujú svetské dejiny tohto mesta.

Trnava - Trojičné námestie

Už o týždeň prekročíme pomyselné brány Trnavy a vydáme sa do jej okolia.

 

GPS: 48°22'39.6"N 17°35'09.0"E

Text: redakcia

Foto: redakcia, Pixabay.comDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Trnava – slovenský Malý Rím
Publikované: 3.4.2014
Mesto Trnava rozkladajúce sa v centrálnej časti Trnavskej pahorkatiny je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Preto neváhajte a vydajte sa spolu s nami na spoznávanie mesta, kde sa od pradávna križovali obchodné cesty, striedali panovníci a vznikali dychvyrážajúce sakrálne stavby.

SR, Výlety s deťmi – spoznávajte hrady aj okolie Trnavy
Publikované: 16.9.2020
Vydajte sa na potulky po 25 najkrajších hradoch na západnom Slovensku, ktoré vám prináša nový turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama. Knižka Hrady pre deti je ďalšou pútavou publikáciou v edícii Výlety s deťmi, ktorá vám priblíži nielen slovenské stredoveké skvosty.

SR: Netradičné rekordy Tatier i Trnavy
Publikované: 3.1.2021
Len nedávno uzreli svetlo sveta dve nové publikácie z rodinného vydavateľstva Dajama, ktoré sa venujú nielen slovenským, ale aj európskym či svetovým rekordom nášho najznámejšieho pohoria – Tatier, a tiež mestského klenotu Trnavy.

SR, Zavar: obec nielen s klasicistickým kaštieľom - VIDEO
Publikované: 14.6.2021
Obec Zavar leží 8 km juhovýchodne od Trnavy na východnom okraji Trnavskej sprašovej tabule. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1255. V obci sa nachádza množstvo sakrálnych pamiatok a zaujímavých objektov z histórie. Medzi tie najatraktívnejšie dozaista patria klasicistický kaštieľ, nový kostol zasvätený Narodeniu Panny Márie z roku 1907 či rodný dom hudobného skladateľa Gejzu Dusíka.

SR, Dolné Lovčice: dedinka vyzdobená pamiatkami i kvetenou - VIDEO
Publikované: 21.6.2021
Dedinka Dolné Lovčice, nachádzajúca sa 6 km od krajského mesta Trnava, láka milovníkov potuliek po obciach a mestách kľudnou atmosférou, niekoľkými sakrálnymi pamiatkami a zaujímavosťami. Prístupná je za pár minút autom, autobusom alebo na bicykli. Ja som zvolil vlak, ktorým som sa dostal do Brestovian a odtiaľ som si urobil prechádzku až do Dolných Lovčíc.

SR, Brestovany: obec, ktorá stojí za návštevu - VIDEO
Publikované: 28.6.2021
Obec Brestovany s počtom vyše 2 a pol tisíc obyvateľov leží v severozápadnej časti Podunajskej nížiny, len 10 km od okresného mesta Trnava v nadmorskej výške od 140 do 150 metrov. Katastrálne územie pozostáva z častí Veľké Brestovany, Malé Brestovany a Horné Lovčice. My dnes zavítame do tejto pomernej veľkej dediny a budeme spoznávať jej krásy.

SR, Križovany nad Dudváhom: maľovaná krása – VIDEO
Publikované: 19.7.2021
Každá dedina má na svojom území niečo zvláštne, zaujímavé a oku lahodiace. Stačí sa iba prejsť po uliciach a presvedčíte sa, že nie je tomu inak ani v Križovanoch nad Dudváhom, ktorú reprezentujú hlavne maľované sochy. Vydajme sa teda na prechádzku touto peknou obcou.

SR, Pusté Úľany: obec so šľachtickou minulosťou - VIDEO
Publikované: 9.8.2021
Tentoraz sa vydáme približne 45 km severovýchodne od Hlavného mesta Slovenska – Bratislavy do stredne veľkej obce Pusté Úľany. Dedinka situovaná v Trnavskom kraji v okrese Galanta ponúka k videniu niekoľko zaujímavých historických pamiatok, ktoré si v nasledujúcich riadkoch postupne predstavíme.

SR, Pavlice: obec, ktorá má svoje čaro - VIDEO
Publikované: 16.8.2021
Jednou z malebných dediniek na Podunajskej nížine sú i Pavlice. Rozprestierajú sa na východnom okraji Trnavskej pahorkatiny v obkolesení lúk, lesíkov a polí, ktoré pretína potok Gidra. Vyše 500 obyvateľov si tu užíva vidiecky život so všetkými radosťami i strasťami. My dnes túto dedinku navštívime a sami sme zvedaví, čo nám ponúkne.

SR, Voderady: zemepanská dedinka - VIDEO
Publikované: 23.8.2021
Južne od Trnavy (13 km) pri potoku Gidra sa rozprestiera obec Voderady. V minulosti patrila do bratislavskej župy, no nateraz je súčasťou Trnavského kraja. Neslávne slávna je vďaka skrachovanému outletu, ten však nemá moc s obcou spoločné, iba ak to, že sa nachádza v jej katastri. My sme túto dedinku navštívili a nestačili sme sa čudovať, čo všetko môže turistovi ponúknuť.

SR, Košolná: neustále sa rozvíjajúca obec - VIDEO
Publikované: 30.8.2021
Obec Košolná sa rozprestiera na pravom brehu úrodnej nivy riečky Parná, približne 12 km severozápadne od okresného mesta Trnava. Katastrálne územie s rozlohou 959 hektárov na severe susedí s Bolerázom, na východe a juhu so Suchou nad Parnou a na západe s katastrom Dlhej a Dolných Orešian.

SR, Šúrovce: obec nielen s nádhernou rotundou - VIDEO
Publikované: 6.9.2021
Na úrodnej Podunajskej nížine medzi Váhom a Dudváhom v blízkosti mesta Sereď sa rozprestiera obec Šúrovce. Dedina s vyše 2 300 obyvateľmi je vzdialená len 12 km od okresného mesta Trnava. Obec vznikla spojením pôvodných obcí Veľké Šúrovce, Valtov Šúr, Varov Šúr a Zemianske Šúrovce.

SR, Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami II. (2)
Publikované: 28.6.2020
Dnes sa spoločne vydáme za spoznávaním trojičných stĺpov na Slovensku. Našou prvou zastávkou bude Bratislava, ktorá zažila nejednu morovú epidémiu. Pamätníkmi na tieto udalosti sú viaceré stĺpy.

SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia III. (2)
Publikované: 3.6.2020
Po týždni sa opäť vraciame do Trnavského kraja, presnejšie do okolia Skalice. Navštívime totiž turisticky vyhľadávanú lodnú cestu. Taktiež sa vydáme k jedinečnému automotodrómu a prechádzku týmto regiónom ukončíme na vínnej (cyklo) ceste.

SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia III. (1)
Publikované: 27.5.2020
Minulý týždeň sme spoznávali Trnavský kraj z výšky, tiež sme vás pozvali do prírody a navštívili stredovekú zrúcaninu. Dnes vás pozveme na prechádzku výnimočnými stavbami a mestami, ktoré ukrývajú nejeden skvost.

SR, Smolenice – Hlbočiansky vodopád – VIDEO
Publikované: 24.3.2015
Po krátkej prestávke sme sa opäť vydali na prechádzku do Malých Karpát, tentoraz do Hlbočianskej doliny, ktorá sa nachádza neďaleko obce Smolenice.

SR, Radošovce: Obec so starodávnym mlynom - VIDEO
Publikované: 13.9.2021
Približne 15 km od krajského mesta Trnava v nádhernom údolí potoka Blava sa rozprestiera obec Radošovce. Jej neďalekými susedmi sú kúpeľné Piešťany, zámocký Hlohovec či väzením známy Leopoldov. Dnes sa vydáme spoznávať túto nevšednú dedinku, ktorá administratívne vznikla nie až tak dávno (01. januára 1991), a to odčlenením sa od Jaslovských Bohuníc.

SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia II.
Publikované: 20.5.2020
Po minulotýždňovej návšteve krajského mesta Trnava sa dnes vydáme spoznávať okolie malebného regiónu. Navštívime prírodné miesta v podobe chránených oblastí, rezervácií i areálov, stredovekých klenotov a nevynecháme ani pohľady z výšky na tento nádherný kus Slovenska.

SR, Trnava: známa – neznáma očami Mateja Bela
Publikované: 19.12.2018
Prijmite pozvanie na prechádzku historickou Trnavou, ktorou nás prevedie „slávna ozdoba Uhorska“ – Matej Bel. Objavme spolu s ním neznáme zákutia mesta a jeho dejín a nechajme sa unášať atmosférou trnavských ulíc v osemnástom storočí.

SR: Smolenice - Smolenický zámok a krásy okolia
Publikované: 17.5.2012
Rozprávkovo krásny Smolenický zámok dnes slúži ako kongresové centrum Slovenskej akadémie vied, a tak si mnohí ľudia myslia, že je pre verejnosť uzavretý. Nie je tomu celkom tak.

SR: Smolenice – malebná obec s rozprávkovým zámkom
Publikované: 10.5.2012
Pokiaľ žijete na západnom Slovensku, alebo sa sem len chystáte na pár dní za rodinou či známymi, máme pre vás ďalší tip, kde môžete stráviť príjemný jarný deň.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy I.
Publikované: 28.5.2017
Začiatkom tohto roku sme navštívili mesto Piešťany, ktoré nás okúzlilo natoľko, že sme sa sem museli vrátiť. Avšak tentoraz nielen na jeden deň. Postupne sme objavovali prírodné zákutia, pamiatky a históriu tohto kúpeľného mestečka, ktoré vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

SR, Dobrá Voda – obec s hradom aj významnou osobnosťou -VIDEO
Publikované: 21.7.2015
Minulý týždeň sme sa vydali na túru z obce Dechtice ku Kostolu a kláštoru svätej Kataríny. Príjemná prechádzka nás inšpirovala k ďalšiemu výletu, a to len k pár kilometrov vzdialenej obci Dobrá Voda, ktorá sa hrdí krásnou zrúcaninou hradu a osobnosťou Jána Hollého.

SR, Veľký Meder –  termálne srdce Žitného ostrova
Publikované: 3.11.2019
Dnes vás zavedieme do okresu Dunajská Streda, presnejšie do obce Veľký Meder ležiacej v južnej časti Žitného ostrova. Prevedieme vás jej dejinami, navštívime pár pamiatok a samozrejme nevynecháme azda najväčšiu atrakciu mestečka v podobe termálneho akvaparku.

SR, Holíč – unikátny veterný mlyn
Publikované: 6.8.2015
Dnes sa presunieme do regiónu Záhorie, kde navštívime mesto Holíč, ktoré sa hrdí unikátnym barokovo-klasicistickým zámkom, tzv. Holíčskymi megalitmi a v neposlednom rade veterným mlynom, ktorého návšteva bude naším cieľom.

SR, Skalica – mesto na hraniciach s Českou republikou
Publikované: 1.8.2013
Starobylé mesto Skalica ukrýva mnoho pozoruhodných pamiatok, ale aj jednu preslávenú gastronomickú špecialitu – dutý koláč Skalický trdelník, ktorý v roku 2007 získal ako prvý slovenský potravinársky výrobok ochrannú známku Európskej únie.

Dechtice: Kostol a kláštor svätej Kataríny - VIDEO
Publikované: 14.7.2015
Dnes našim putovaním Slovenskom navštívime jednu pozoruhodnú zrúcaninu, ktorá leží v Trnavskom kraji, približne 3 kilometre od obce Dechtice. Ľudovo sa nazýva Katarínka, no jej oficiálny názov znie Kostol a kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Bučany – kráska Podunajskej pahorkatiny
Tentoraz navštívime malebnú obec Bučany nachádzajúcu sa približne 9 kilometrov od krajského mesta...

SR, Trnava: Tradičný trnavský jarmok
Aj tento rok sa konal Tradičný trnavský jarmok, ktorý je zároveň najstarší jarmokom na Slovensku....

SR: Šaľa - Slávnosti mesta a jarmok remesiel
Šalianske slávnosti 2011, ktoré boli aj tento rok spojené s jarmokom tradičných remesiel, sa nies...

SR: Mesto Šaľa
Mesto Šaľa leží v juhozápadnej časti Slovenska na Podunajskej rovine v chránenej vodohospodárskej...

SR: Mesto Trnava
Trnava je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Rozkladá sa v centrálnej časti T...


Súvisiace video

SR, Jaslovské Bohunice: Za pamiatkami Paderoviec
Vydajte sa s nami na návštevu obecnej časti Jaslovských Bohuníc - Paderovce, ktoré ešte pred trom...

SR, Radošovce – dedinka so starobylým mlynom
V nádhernom údolí potoka Blava sa rozprestiera obec Radošovce, ktorá administratívne vznikla nie ...

SR, Košolná – dedinka na pravom brehu riečky Parnej
Približne 12 km severozápadne od okresného mesta Trnava sa rozprestiera obec Košolná. Pokiaľ sa t...

SR, Pavlice – čarokrásna obec
Na Podunajskej nížine a okraji Trnavskej pahorkatiny sa rozprestiera malebná dedinka Pavlice. Prv...

SR, Voderady – obec spätá s rodom Zichyovcov
Približne 13 km južne od Trnavy sa pri potoku Gidra rozprestiera obec Voderady. Do povedomia sa d...

SR, Križovany nad Dudváhom – oku lahodiaca dedinka
Necelých 7 km juhovýchodne od krajského mesta Trnava, v blízkosti rieky Dudváh leží obec Križovan...

SR, Lošonec – malebná podhorská dedinka
Na východnom úpätí Malých Karpát resp. na výbežku Trnavskej pahorkatiny sa rozprestiera malebná o...

SR, Brestovany - kráska Dolného Považia
Vydajte sa spolu s nami na krátku prechádzku po obci Brestovany, ktorá leží v severozápadnej čast...

SR, Dolné Lovčice – rozkvitnutá dedinka
Preneste sa spolu s nami do dedinky Dolné Lovčice, nachádzajúcej sa 6 km od krajského mesta Trnav...

SR: Boleráz, Klčovany – prechádzka po pamätihodnostiach
Dnes vás zavedieme do obce Boleráz, ktorá vznikla v roku 1960 spojením dvoch dovtedy samostatných...

SR, Ostrý Kameň – pôvabná zrúcanina
Neďaleko obce Buková v trnavskom okrese sa nachádza pôvabná zrúcanina hradu Ostrý Kameň, ktorý ke...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 9. 2021
sviatok:Móric
dnes:
streda 22.9.
14 °C
zajtra:
štvrtok 23.9.
18 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X