www.infoglobe.sk » SR, Voderady: zemepanská dedinka - VIDEO

SR, Voderady: zemepanská dedinka - VIDEO

Publikované: 23.8.2021
Južne od Trnavy (13 km) pri potoku Gidra sa rozprestiera obec Voderady. V minulosti patrila do bratislavskej župy, no nateraz je súčasťou Trnavského kraja. Neslávne slávna je vďaka skrachovanému outletu, ten však nemá moc s obcou spoločné, iba ak to, že sa nachádza v jej katastri. My sme túto dedinku navštívili a nestačili sme sa čudovať, čo všetko môže turistovi ponúknuť.

Prechádzku po obci začíname na konci Trnavskej ulice, kde sa nachádza Hoferský kríž. Jedná sa o drevený kríž s postavou Ukrižovaného Krista, ktorý dali postaviť hoferi žijúci na majeri Jozef. Umiestnený je vedľa cesty smerujúcej do Hrnčiaroviec. 

Voderady - Socha Svätého Floriána

Voderady - Hoferský krížVoderady - Svätý Silvester

Od Hoferského kríža sa vraciame späť do obce a po pravej strane sa zastavujeme pri Kaplnke svätého Vendelína. Jej pôvod siaha pravdepodobne do 18. storočia a renovovaná bola v roku 1995. Vedľa križovatky ulíc Trnavská, Cíferská a Podhájska sa nachádza klasicistická Socha svätého Silvestra z roku 1800.

Voderady - Kaplnka svätého Vendelína

V tesnej blízkosti centra obce sa nachádza obrovský park, ktorý v minulosti patril k európskym unikátom. Nájdete tu totiž viacero cudzokrajných drevín, ako napríklad soforu, katalpu, ginko, ľaliovník atď. V blízke budúcnosti sa plánuje revitalizácia tohto prírodného skvostu, po ktorej tu bude  zriadený botanický náučný chodník, odpočinkové lavičky a ďalšie menšie úžitkové stavby.

Voderady - Umelá jaskyňa (grotta)

Voderady - ObeliskVoderady - Kaplnka Panny Márie

Pozornosť si zaslúži aj niekoľko storočných dubov v lesíku za parkom, no nepísanou dominantou parku je umelá jaskyňa (grotta) s kvapľovou výzdobou, ktorú navrhol Bernhard Petri. Kedysi slúžila jaskyňa ako miesto osvieženia, úkryt i sklad potravín. V súčasnosti prechádza rekonštrukciou, ktorá esteticky obohatí tento prírodný priestor. 

 Voderady - zrúcanina hradu 

Na vyvýšenine z pravej strany parku sa vypína 12-metrový Obelisk s latinským nápisom: NATURAM PINXISSE PARUM EST, NISI PICTA VENUSTE RIDEAT, ET LAETOS OSTENDAT SPLENDIDA VULTUS. VETUSTAS AVORUM SEDES SUO RESTITUIT NITORI 1794. C.F.Z. Kúsok opodiaľ stojí aj Kaplnka Panny Márie. Za zmienku určite stojí aj zrúcanina hradu ukrytá medzi rozličnými stromami s tehlovým múrom a dvoma štvorcovými baštami. 

Voderady - Kaštieľ

Voderady - Socha svätice pred KaštieľomVoderady - Socha svätého Jána Nepomuckého

Absolútnou dominantou obce je Kaštieľ, o ktorom dodnes nevieme, kedy bol postavený, ani kto ho postavil. Na jeho starobylosť poukazujú najmä klenby jeho prízemia, ktoré sa datujú do 17. storočia. Z dejín vieme, že na zveľaďovaní tejto nádhernej stavby sa podieľal jeden z najvýznamnejších uhorských šľachtických rodov - Zichyovci. V prvom opise od slovenského polyhistora Mateja Bela (1684 – 1749) z roku 1736 sa píše, že kaštieľ je v zlom stave. Aj notifikáciách bratislavskej župy z roku 1736 sa uvádza, že je v zlom stave. Našťastie momentálne prebieha rozsiahla a citlivá rekonštrukcia, ktorej výsledkom by malo byť čiastočné sprístupnenie kaštieľa verejnosti, a to už počas budúceho leta. 

Voderady - Kaplnka Najsvätejšej Trojice

Pred kaštieľom sa nachádza Socha Svätice na podstavci s hviezdami okolo hlavy z roku 1864. Postupne prechádzame na Pavlickú ulicu, kde je situovaná Socha svätého Jána Nepomuckého. Pokiaľ sa vydáte cestou do Pavlíc či poľnou cestou do Veľkého Grobu natrafíte na neorománsku murovanú prícestnú Kaplnku Najsvätejšej Trojice z roku 1869.

Voderady - Kostol svätého Ondreja

Voderady - kamenný erb s kartušouVoderady - Kalvária

Ďalšou z neodmysliteľných pozoruhodností Voderád je Kostol sv. Ondreja z roku 1692, ktorý stojí na centrálnom námestí. Ide o farský barokový jednoloďový kostol s trojposchodovou kostolnou vežou. Nad vchodom je vmurovaný Kamenný erb rodu Baranyay s kartušou. Zaujímavosťou je, že erb je osadený dolu hlavou, čo v heraldike znamená zánik používania erbu rodom (jedným z dôvodov by mohlo byť vymretie rodu). 

Voderady - Jaskyňa Lurdskej Panny Márie

Voderady - Pomník padlýchVoderady - Pamätná tabuľa

Z boku kostola sa nachádza rokoková a kamenná Kalvária z roku 1772 a napravo je umiestnený  Pomník na pamiatku padlým vojakom vo Voderadoch v 1. svetovej vojne. Pre zmenu za kostolom je malá, ale pekne upravená záhradka a naľavo sa nachádza Jaskyňa Lurdskej Panny Márie. Parčík dopĺňa aj budova fary, na ktorej fasáde je umiestnená Pamätná tabuľa venovaná kaplánovi a slovenskému prekladateľovi učebníc Andrejovi Kubinovi. 

Voderady - Kostol svätého Ondreja (z boku)

Na Hlavnej ulici smerom k cintorínu je osadená socha Svätého Floriána z roku 1840. Samotný cintorín ponúka k videniu Ústredný kríž z roku 1796, relatívne nové súsošie s motívom Pána Ježiša v Getsemanskej záhrade či náhrobník rodičov zakladateľa moderného slovenského sochárstva Jána Koniarka.  

Voderady - Ústredný kríž na cintoríne

Voderady - Súsošie s motívom Pána Ježiša v Getsemanskej záhradeVoderady - Náhrobník rodičov Jána Koniarka

Pokiaľ sa z cintorína vrátite späť do centra obce, tak všimnite si Pamätný kameň venovaný práve Jánovi Koniarkovi. Nachádza sa už v spomínanom parku s jazierkom a fontánou. Oproti parku zbadáte neposlednú sakrálnu pamätihodnosť v podobe Kríža s Ukrižovaným Kristom. Pod ním je Panna Mária a mramorová tabuľa s vyrytým latinským textom súvisiacim s rodinou Zichyovcov a letopočtom po roku 1840. 

Voderady - Kríž s Ukrižovaným Ježišom

Voderady - Pamätný kameňVoderady - mramorová tabuľa s vyrytým latinským textom

Dúfame, že naša prechádzka po Voderadoch vás inšpirovala k návšteve tejto vskutku výnimočnej obce. 

 

GPS: 48°16'36.0"N 17°33'30.4"E

Text, foto, video: Pavol Jemala, Slovensko zdola 

Hudba: Pixabay - ScandinavianzDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Pavlice: obec, ktorá má svoje čaro - VIDEO
Publikované: 16.8.2021
Jednou z malebných dediniek na Podunajskej nížine sú i Pavlice. Rozprestierajú sa na východnom okraji Trnavskej pahorkatiny v obkolesení lúk, lesíkov a polí, ktoré pretína potok Gidra. Vyše 500 obyvateľov si tu užíva vidiecky život so všetkými radosťami i strasťami. My dnes túto dedinku navštívime a sami sme zvedaví, čo nám ponúkne.

SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia I.
Publikované: 13.5.2020
V západnej časti Slovenskej republiky sa rozprestiera Trnavský kraj. Rozlohou je síce druhý najmenší, za to turistických atraktivít ponúka viac než dosť. Milovníci histórie môžu absolvovať prehliadku Trnavy nazývanej aj Malý Rím, pre tých čo obľubujú kúpeľníctvo odporúčame návštevu Piešťan, Veľkého Medera či Galanty, pre gurmánov i vyznávačov špecifickej architektúry zas Skalicu a pre pútnikov je dozaista povinnou zastávkou malebný Šaštín-Stráže.

SR, Trnava – slovenský Malý Rím
Publikované: 3.4.2014
Mesto Trnava rozkladajúce sa v centrálnej časti Trnavskej pahorkatiny je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Preto neváhajte a vydajte sa spolu s nami na spoznávanie mesta, kde sa od pradávna križovali obchodné cesty, striedali panovníci a vznikali dychvyrážajúce sakrálne stavby.

SR, Výlety s deťmi – spoznávajte hrady aj okolie Trnavy
Publikované: 16.9.2020
Vydajte sa na potulky po 25 najkrajších hradoch na západnom Slovensku, ktoré vám prináša nový turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama. Knižka Hrady pre deti je ďalšou pútavou publikáciou v edícii Výlety s deťmi, ktorá vám priblíži nielen slovenské stredoveké skvosty.

SR, Pusté Úľany: obec so šľachtickou minulosťou - VIDEO
Publikované: 9.8.2021
Tentoraz sa vydáme približne 45 km severovýchodne od Hlavného mesta Slovenska – Bratislavy do stredne veľkej obce Pusté Úľany. Dedinka situovaná v Trnavskom kraji v okrese Galanta ponúka k videniu niekoľko zaujímavých historických pamiatok, ktoré si v nasledujúcich riadkoch postupne predstavíme.

SR, Zavar: obec nielen s klasicistickým kaštieľom - VIDEO
Publikované: 14.6.2021
Obec Zavar leží 8 km juhovýchodne od Trnavy na východnom okraji Trnavskej sprašovej tabule. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1255. V obci sa nachádza množstvo sakrálnych pamiatok a zaujímavých objektov z histórie. Medzi tie najatraktívnejšie dozaista patria klasicistický kaštieľ, nový kostol zasvätený Narodeniu Panny Márie z roku 1907 či rodný dom hudobného skladateľa Gejzu Dusíka.

SR, Dolné Lovčice: dedinka vyzdobená pamiatkami i kvetenou - VIDEO
Publikované: 21.6.2021
Dedinka Dolné Lovčice, nachádzajúca sa 6 km od krajského mesta Trnava, láka milovníkov potuliek po obciach a mestách kľudnou atmosférou, niekoľkými sakrálnymi pamiatkami a zaujímavosťami. Prístupná je za pár minút autom, autobusom alebo na bicykli. Ja som zvolil vlak, ktorým som sa dostal do Brestovian a odtiaľ som si urobil prechádzku až do Dolných Lovčíc.

SR, Brestovany: obec, ktorá stojí za návštevu - VIDEO
Publikované: 28.6.2021
Obec Brestovany s počtom vyše 2 a pol tisíc obyvateľov leží v severozápadnej časti Podunajskej nížiny, len 10 km od okresného mesta Trnava v nadmorskej výške od 140 do 150 metrov. Katastrálne územie pozostáva z častí Veľké Brestovany, Malé Brestovany a Horné Lovčice. My dnes zavítame do tejto pomernej veľkej dediny a budeme spoznávať jej krásy.

SR, Boleráz, Klčovany: sakrálna krása - VIDEO
Publikované: 24.5.2021
Slovensko je krajina, ktorá sa vyznačuje nielen nádhernou prírodou, ale tiež množstvom sakrálnych pamiatok a objektov. Je škoda, že ich prehliada množstvo turistov, ktorí sem zavítajú. Preto som sa rozhodol, že aspoň touto formou oboznámim návštevníkov obcí Boleráz a Klčovany (ako aj obyvateľov obce) s týmito pamiatkami a z ich významom a dôvodom osadenia.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Bučany – kráska Podunajskej pahorkatiny
Tentoraz navštívime malebnú obec Bučany nachádzajúcu sa približne 9 kilometrov od krajského mesta...

SR: Dedinky v okolí Malých Karpát
V okolí pohoria Malých Karpát sa rozprestierajú mnohé malebné dedinky. My dnes prostredníctvom fo...

SR, Trnava: Tradičný trnavský jarmok
Aj tento rok sa konal Tradičný trnavský jarmok, ktorý je zároveň najstarší jarmokom na Slovensku....

SR: Mesto Trnava
Trnava je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Rozkladá sa v centrálnej časti T...


Súvisiace video

SR, Pavlice – čarokrásna obec
Na Podunajskej nížine a okraji Trnavskej pahorkatiny sa rozprestiera malebná dedinka Pavlice. Prv...

SR, Voderady – obec spätá s rodom Zichyovcov
Približne 13 km južne od Trnavy sa pri potoku Gidra rozprestiera obec Voderady. Do povedomia sa d...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
8.9.2021
Už 11. septembra 2021 budete mať možnosť zažiť tradície a zvyky na podujatí Slivková paráda v Španej Doline. Od 10-tej hodiny vás čaká nielen varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ale aj ochutnávka špecialít zo sliviek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 17. 9. 2021
sviatok:Olympia
dnes:
piatok 17.9.
20 °C
zajtra:
sobota 18.9.
19 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X