www.infoglobe.sk » SR, Pavlice: obec, ktorá má svoje čaro - VIDEO

SR, Pavlice: obec, ktorá má svoje čaro - VIDEO

Publikované: 16.8.2021
Jednou z malebných dediniek na Podunajskej nížine sú i Pavlice. Rozprestierajú sa na východnom okraji Trnavskej pahorkatiny v obkolesení lúk, lesíkov a polí, ktoré pretína potok Gidra. Vyše 500 obyvateľov si tu užíva vidiecky život so všetkými radosťami i strasťami. My dnes túto dedinku navštívime a sami sme zvedaví, čo nám ponúkne.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1266.V priebehu časov Pavlice často menili svoj názov až do roku 1948, kedy sa už natrvalo osvojilo súčasné pomenovanie obce. Zaujímavosťou je, že v 16. storočí patrila vtedajšia osada trnavským klariskám, neskôr šľachtickej normanskej rodine Folliot de Crenville až napokon bola súčasťou panstva Esterházyovcov. Súčasná obec ponúka vďaka svojej polohe pokojnú rodinnú atmosféru, čistý vzduch, viacero možností turistického vyžitia a zároveň dobrú dostupnosť napríklad za nákupmi do veľkých miest. 

Pavlice

Čo sa týka pamätihodností, tak tých tu je neúrekom. Nájdete tu mnoho kamenných prícestných plastík, ktoré sú koncentrované na Hlavnej ulici, teda s výnimkou jednej. Všetky boli opravené v roku 1966.

Pavlice - Kostol svätého Mikuláša

Dominantou obce je dozaista renesančno-barokový Kostol svätého Mikuláša z roku 1643. Situovaný je na mieste pôvodne staršieho objektu, čo dokumentuje neúplný latinský nápis, ktorý bol sekundárne umiestnený nad vchodom do kostola. Sakrálnu stavbu dala zrenovovať do renesančnej podoby predstavená kláštora klarisiek v Trnave Klára Szent Királyi. V druhej polovici 18.storočia bol kostol stavebne upravený a posledné väčšie opravy sa vykonali v roku 1999. 

Pavlice - Drevený misijný kríž

Vedľa kostola nechýba ani Drevený misijný kríž s uvedenými rokmi misií 1901,1936, 1947, 1996 a 2011. V jeho okolí sa nachádza miestny cintorín aj s Ústredným krížom pochádzajúcim z roku 1783. 

Pavlice - Socha svätého Vendelína

Pavlice - Ústredný kríž na cintorínePavlice - Socha svätého Jozefa

Za pozornosť určite stojí aj barokovo-klasicistická Socha svätého Vendelína z roku 1799 nachádzajúca sa pred budovou hasičskej zbrojnice. Nevšedný je aj jej podstavec zdobený reliéfom tváre pravdepodobne Bolestnej Panny Márie s mečom smerujúcim na srdce. Jedná sa azda o historicko-umelecky najcennejšiu plastiku v obci. 

Pavlice - Kríž s ukrižovaným Kristom

V blízkosti obchodu s potravinami a Hlavnej ulice je situovaný Kríž s ukrižovaným Kristom, ktorý tvorí lebka a plačúca postava Panny Márie. Nápis na podstavci je takmer nečitateľný, ale po väčšej námahe sa dozviete, že bol postavený v roku 1757 a rekonštruovaný v roku 1968. 

Pavlice - Stĺp Najsvätejšej Trojice

Po vstúpení na Hlavnú ulicu vás určite upúta i Socha svätého Jozefa držiaca v ľavej ruke ľaliu a v pravej Ježiška z roku 1932. Opodiaľ stojí stĺp s akantovou výzdobou Najsvätejšej Trojice. O pár krokov ďalej sa zas vypína Socha svätého Floriána, mučeníka a patróna hasičov.

Pavlice - Socha svätého Jána Nepomuckého

Pavlice - Socha svätého Jána Nepomuckého (podstavec)Pavlice - Socha Panny Márie

Ani v Pavliciach nechýba Socha svätého Jána Nepomuckého držiaca kríž. Jej podstavec je z troch strán obohatený o nápisy. Pri prechádzke natrafíte aj na Sochu Panny Márie.

Pavlice - Socha svätého Floriána

Dedinka Pavlice nám poskytla veľmi príjemnú a nenáročnú prechádzku obohatenú o pohľad na udržiavané pamiatky. Presvedčili sme sa, že aj obec zasadená do rovinatej krajiny má svoje čaro, ktoré vám odporúčame zažiť.

Pavlice - Socha Panny Márie

GPS: 48°15'33.3"N 17°34'21.4"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay, Waves: Michael Kobrin - 3782Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia I.
Publikované: 13.5.2020
V západnej časti Slovenskej republiky sa rozprestiera Trnavský kraj. Rozlohou je síce druhý najmenší, za to turistických atraktivít ponúka viac než dosť. Milovníci histórie môžu absolvovať prehliadku Trnavy nazývanej aj Malý Rím, pre tých čo obľubujú kúpeľníctvo odporúčame návštevu Piešťan, Veľkého Medera či Galanty, pre gurmánov i vyznávačov špecifickej architektúry zas Skalicu a pre pútnikov je dozaista povinnou zastávkou malebný Šaštín-Stráže.

SR, Voderady: zemepanská dedinka - VIDEO
Publikované: 23.8.2021
Južne od Trnavy (13 km) pri potoku Gidra sa rozprestiera obec Voderady. V minulosti patrila do bratislavskej župy, no nateraz je súčasťou Trnavského kraja. Neslávne slávna je vďaka skrachovanému outletu, ten však nemá moc s obcou spoločné, iba ak to, že sa nachádza v jej katastri. My sme túto dedinku navštívili a nestačili sme sa čudovať, čo všetko môže turistovi ponúknuť.

SR, Trnava – slovenský Malý Rím
Publikované: 3.4.2014
Mesto Trnava rozkladajúce sa v centrálnej časti Trnavskej pahorkatiny je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Preto neváhajte a vydajte sa spolu s nami na spoznávanie mesta, kde sa od pradávna križovali obchodné cesty, striedali panovníci a vznikali dychvyrážajúce sakrálne stavby.

SR, Trnava: známa – neznáma očami Mateja Bela
Publikované: 19.12.2018
Prijmite pozvanie na prechádzku historickou Trnavou, ktorou nás prevedie „slávna ozdoba Uhorska“ – Matej Bel. Objavme spolu s ním neznáme zákutia mesta a jeho dejín a nechajme sa unášať atmosférou trnavských ulíc v osemnástom storočí.

SR: Netradičné rekordy Tatier i Trnavy
Publikované: 3.1.2021
Len nedávno uzreli svetlo sveta dve nové publikácie z rodinného vydavateľstva Dajama, ktoré sa venujú nielen slovenským, ale aj európskym či svetovým rekordom nášho najznámejšieho pohoria – Tatier, a tiež mestského klenotu Trnavy.

SR, Zavar: obec nielen s klasicistickým kaštieľom - VIDEO
Publikované: 14.6.2021
Obec Zavar leží 8 km juhovýchodne od Trnavy na východnom okraji Trnavskej sprašovej tabule. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1255. V obci sa nachádza množstvo sakrálnych pamiatok a zaujímavých objektov z histórie. Medzi tie najatraktívnejšie dozaista patria klasicistický kaštieľ, nový kostol zasvätený Narodeniu Panny Márie z roku 1907 či rodný dom hudobného skladateľa Gejzu Dusíka.

SR, Dolné Lovčice: dedinka vyzdobená pamiatkami i kvetenou - VIDEO
Publikované: 21.6.2021
Dedinka Dolné Lovčice, nachádzajúca sa 6 km od krajského mesta Trnava, láka milovníkov potuliek po obciach a mestách kľudnou atmosférou, niekoľkými sakrálnymi pamiatkami a zaujímavosťami. Prístupná je za pár minút autom, autobusom alebo na bicykli. Ja som zvolil vlak, ktorým som sa dostal do Brestovian a odtiaľ som si urobil prechádzku až do Dolných Lovčíc.

SR, Brestovany: obec, ktorá stojí za návštevu - VIDEO
Publikované: 28.6.2021
Obec Brestovany s počtom vyše 2 a pol tisíc obyvateľov leží v severozápadnej časti Podunajskej nížiny, len 10 km od okresného mesta Trnava v nadmorskej výške od 140 do 150 metrov. Katastrálne územie pozostáva z častí Veľké Brestovany, Malé Brestovany a Horné Lovčice. My dnes zavítame do tejto pomernej veľkej dediny a budeme spoznávať jej krásy.

SR, Boleráz, Klčovany: sakrálna krása - VIDEO
Publikované: 24.5.2021
Slovensko je krajina, ktorá sa vyznačuje nielen nádhernou prírodou, ale tiež množstvom sakrálnych pamiatok a objektov. Je škoda, že ich prehliada množstvo turistov, ktorí sem zavítajú. Preto som sa rozhodol, že aspoň touto formou oboznámim návštevníkov obcí Boleráz a Klčovany (ako aj obyvateľov obce) s týmito pamiatkami a z ich významom a dôvodom osadenia.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Bučany – kráska Podunajskej pahorkatiny
Tentoraz navštívime malebnú obec Bučany nachádzajúcu sa približne 9 kilometrov od krajského mesta...

SR: Dedinky v okolí Malých Karpát
V okolí pohoria Malých Karpát sa rozprestierajú mnohé malebné dedinky. My dnes prostredníctvom fo...

SR, Trnava: Tradičný trnavský jarmok
Aj tento rok sa konal Tradičný trnavský jarmok, ktorý je zároveň najstarší jarmokom na Slovensku....

SR: Mesto Trnava
Trnava je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Rozkladá sa v centrálnej časti T...


Súvisiace video

SR, Pavlice – čarokrásna obec
Na Podunajskej nížine a okraji Trnavskej pahorkatiny sa rozprestiera malebná dedinka Pavlice. Prv...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
8.9.2021
Už 11. septembra 2021 budete mať možnosť zažiť tradície a zvyky na podujatí Slivková paráda v Španej Doline. Od 10-tej hodiny vás čaká nielen varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ale aj ochutnávka špecialít zo sliviek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 17. 9. 2021
sviatok:Olympia
dnes:
piatok 17.9.
20 °C
zajtra:
sobota 18.9.
19 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X