www.infoglobe.sk » SR, Veľký Meder –  termálne srdce Žitného ostrova

SR, Veľký Meder – termálne srdce Žitného ostrova

Publikované: 3.11.2019
Dnes vás zavedieme do okresu Dunajská Streda, presnejšie do obce Veľký Meder ležiacej v južnej časti Žitného ostrova. Prevedieme vás jej dejinami, navštívime pár pamiatok a samozrejme nevynecháme azda najväčšiu atrakciu mestečka v podobe termálneho akvaparku.

Neďaleko štátnej hranice s Maďarskom sa medzi mestami Dunajská Streda (20 km) a Komárno (32 km) rozprestiera vyše 8 a pol tisícové mestečko Veľký Meder. Pretína ho cesta I. triedy číslo 63 resp. Európska cesta číslo E575 spájajúca Bratislavu so Štúrovom. Taktiež tu vedie železničná trať Bratislava – Komárno, takže čo sa týka dopravnej dostupnosti mesta, tak tá je viac než výborná.

Veľký MederDejiny Veľkého Medera siahajú síce do čias praveku (doba bronzová) či staroveku (rímska doba), avšak novodobejšia história sa začala odvíjať približne pred 950 rokmi. Presný rok založenia nie je známy, no predpokladá sa, že vtedajšia osada vznikla príchodom Maďarov na slovanské územie. Výnimočná poloha s dostatkom vody a kopcovité okolie dalo dobrý predpoklad rozvoja. V roku 1466 získava obec od kráľa Mateja mestské práva, ktoré sa neskôr rozširujú. Postupom času čelí mestečko  vpádom Turkov, veľkému ničivému požiaru (1702) či obsadeniu povstalcami Františka II. Rákoci (1710), ako aj morovým epidémiám.

Veľký Meder - kostol sv. Mikuláša

Na prelome 20. storočia tu pôsobí viacero cechov. Po prvej svetovej vojne sa Veľký Meder stáva súčasťou Československej republiky, v roku 1938 je opäť pričlenený k Maďarsku, až sa napokon po druhej svetovej vojne znova stáva súčasťou Československa, avšak tentoraz už nesie nový názov  - Čalovo. K premenovaniu na pôvodný názov mesta - Veľký Meder prichádza až po zmene režimu a vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Dodnes je prevažná časť obyvateľstva maďarskej štátnej príslušnosti a väčšina názvov v obci je dvojjazyčná. Nedá nám nespomenúť ešte dva historické medzníky, a to rok 1965, kedy došlo k pretrhnutiu hrádze na rieke Dunaj, čo ohrozilo existenciu mesta, ako aj rok 1973, kedy je postavené termálne kúpalisko využívajúce tunajšiu liečivú vodu.

Veľký Meder - dub, symbol mesta

Veľký Meder - dub, symbol mestaVeľký Meder - sakrálna pamiatkaV súčasnosti je mesto agrárnym centrom dolného Žitného ostrova, a zároveň významným miestom potravinárskeho i automobilového priemyslu. Svoje zastúpenie tu má aj stavebný či stolársky priemysel. No najvýznamnejší zdroj príjmov pre Veľký Meder tvorí turizmus. Okolie mesta ponúka hneď niekoľko prírodných skvostov v podobe jazier TisotaČiliz, či vyše 100 hektárového lesoparku.

Veľký Meder - akvaparkZ pamiatok tu možno obdivovať Rímskokatolícky kostol sv. Mikuláša z roku 1900, ktorého interiér zdobia drevené sochy kráľov a nádherné mozaikové okná, ďalej kaplnka Sedembolestnej Panny Márie, náhrobný kameň významného miestneho historika Józsefa Nagy Rátza a v neposlednom rade socha svetoznámeho hudobného skladateľa Bélu Bartóka či pomníky svetových vojen.

Veľký Meder - akvapark

Veľký Meder - akvaparkVeľký Meder - akvaparkNašli by ste tu aj kaštieľ rodiny Kálnokyovcov i neskoroklasicistickú kúriu, legendami opradený Avarský prsteň, šibeničný vrch pripomínajúci mečové právo aj starý dub Mateja Korvína, ktorý je symbolom (erbom) obce s nádherne vyrezávanou lavičkou. Pokiaľ bažíte po poznaní, nevynechajte návštevu Domu ľudového bývania (Vlastivedný dom), kde môžete v štyroch miestnostiach obdivovať miestne pozoruhodné exponáty z konca 19. a začiatku 20. storočia.

Veľký Meder - akvapark

Veľký Meder - akvaparkVeľký Meder - akvaparkAzda najväčším turistickým lákadlom je celoročný rekreačný komplex – termálny akvapark s bazénmi, vodnými atrakciami a wellness službami. Teplota vody tu dosahuje rozmedzie od 27 do 38˚C. Bohatá je aj ponuka športového vyžitia, reštauračných i ubytovacích služieb. Zaujímavosťou je, že chemické zloženie miestnej liečivej vody je takmer totožné s piešťanskými prameňmi.

Veľký MederVeľký Meder je zároveň ideálnym bodom pre výlety. V blízkom okolí môžete navštíviť vodné dielo Gabčíkovo, zabicyklovať si na Dunajskej cyklotrase, pokochať sa starobylým maďarským mestom Győr, obdivovať vodný mlyn v Kolárove či krásne lužné lesy v okolí Malého Dunaja.

Veľký Meder Neváhajte a vydajte sa spoznávať nielen termálne srdce Žitného ostrova – Veľký Meder, ale aj pôvabnú krajinu juhozápadného Slovenska.

 

GPS: 47°51'22.6"N 17°46'12.9"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karin HörmannováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Južné Slovensko: Komárno – hraničné mesto na ľavom brehu Dunaja I.
Publikované: 8.3.2012
V najjužnejšej a zároveň najteplejšej oblasti Slovenska leží malebné mesto Komárno, v ktorom žije okolo 36 000 obyvateľov.

Južné Slovensko: Komárno – hraničné mesto na ľavom brehu Dunaja II.
Publikované: 15.3.2012
Komárno a jeho okolie je ideálnym miestom na strávenie príjemného víkendu. Prvé jarné dni sú ako stvorené na spoznávanie miest. Keď slniečko už krásne svieti, avšak stále „zubato“ , nastáva to najvhodnejšie obdobie na prechádzku za históriou a kultúrou tohto hraničného mesta.

Maďarsko: Komárom – mesto na pravom brehu Dunaja
Publikované: 23.10.2013
Kedysi jedno mesto na Dunaji, dnes dve samostatné mestá, v dvoch rôznych štátoch. Jedno na Slovensku – Komárno a jedno v susednej Maďarskej republike – Komárom. A práve do mesta Komárom sa dnes vyberieme za poznaním jeho krás a bohatej histórie.

Maďarsko: Győr – starobylé živé mesto
Publikované: 29.5.2013
Mesto Győr (po slovensky Ráb) sa nachádza neďaleko hraníc Slovenska na polceste medzi Viedňou a Budapešťou. Vďaka ideálnej polohe, množstvu architektonických, kultúrnych i prírodných skvostov patrí medzi obľúbené miesta cestovateľov.

SR, Gabčíkovo – obec preslávená priehradou
Publikované: 21.12.2016
V okrese Dunajská Streda, približne 40 kilometrov juhovýchodne od Bratislavy sa rozprestiera obec Gabčíkovo, ktorej dejiny siahajú až do roku 1102. Pri vstupe do obce môžete obdivovať kaštieľ s baštami či rímskokatolícky kostol sv. Margity z roku 1397.

Plávajúci mlyn v Kolárove
Publikované: 30.12.2010
Na okraji mestečka Kolárovo, pri ramene rieky Váh, zakotvila unikátna technická pamiatka – posledný z plávajúcich mlynov. Z mestečka k nemu vedie ďalšia zaujímavosť – pravdepodobne najdlhší krytý drevený most v strednej Európe.

SR, Orechová Potôň – Očarujúci Malkia park
Publikované: 14.7.2019
Neďaleko Dunajskej Stredy, pri známom motoristickom okruhu Slovakia Ring, sa nachádza kráľovské útočisko nielen mačkovitých šeliem – Malkia park. V dnešnom článku vás pozveme na prechádzku týmto unikátnym parkom, ktorý je predovšetkým záchrannou stanicou pre zvieratá, ktoré boli umiestnené v nevhodných podmienkach alebo týrané.

SR, Jelka - Vodný kolový mlyn
Publikované: 13.6.2013
Dnes sa spolu vyberieme navštíviť mimoriadne zaujímavú technickú pamiatku, vodný kolový mlyn v Jelke, ktorý sa nachádza v juhozápadnej časti Slovenska, v lone prekrásnej prírody na brehu Malého Dunaja.

SR: Nové Zámky – mesto, ktoré sa oplatí navštíviť
Publikované: 30.8.2012
Okresné mesto Nové Zámky pôvodne vybudované na močiaroch sa nachádza na brehu rieky Nitra a okrem mestských kultúrnych pamiatok ponúka svojim obyvateľom či návštevníkom mesta množstvo športových a oddychových centier, ktoré sú preň charakteristické.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Malkia park – kráľovské útočisko zvierat
Pred pár rokmi (2016) otvoril svoje brány Malkia park v Orechovej Potôni (časť Lúky), ktorý vytvo...

SR: Nové Zámky  - mestečko, ktoré prekvapí
Na brehu rieky Nitra sa rozprestiera okresné mesto Nové Zámky, ktoré návštevníkom ponúka kultúrne...

SR, Kolárovo - Plávajúci vodný mlyn
Plávajúci vodný mlyn v Kolárove pôvodne stával na úplne inom mieste. Ide o rekonštrukciu pôvodnéh...

Slovensko: Komárno - mesto pamätníkov
Juhoslovenské mesto Komárno má bohatú históriu, o čom svedčia mnohé pamiatky a pamätníky doslova ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 8. 12. 2019
sviatok:Marína
dnes:
nedeľa 8.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 9.12.
3 °C