www.infoglobe.sk » Nemecko, Berlín – od majestátneho Reichstagu až po všadeprítomný streetart – VIDEO

Nemecko, Berlín – od majestátneho Reichstagu až po všadeprítomný streetart – VIDEO

Publikované: 23.11.2022
Hlavné mesto Nemecka buď milujete, alebo neznášate. Nie je nič medzi tým. A vlastne to ani nie je tak úplne Nemecko. Žijú tu ľudia z celého sveta a vďaka miešaniu kultúr je Berlín úplne jedinečný. Plný života, umenia, výborného jedla i zaujímavých ľudí. Už len ako druhé najväčšie mesto Európy si určite zaslúži vašu návštevu.

Po znovuzjednotení Nemecka sa Berlín stal automaticky administratívnym centrom, ekonomicky ale dlho zostal na periférii a s Frankfurtom či Mníchovom sa dodnes nemá šancu zrovnávať. Lenže práve vďaka tomu sem hlavne na prelome tisícročí zamierili umelci a kreatívci z celého sveta a začali mesto pretvárať (doslovne) na svoj obraz. Neskôr ich nasledovalo aj mnoho startupov (pozn. red. – novo vznikajúci projekt či firma) a z Berlína sa tak pomaly stáva európske Silicon Valley. Z chudobných umelcov sa stávajú vplyvné osobnosti a z nenápadných startupov giganti, akými je napríklad Delivery Hero, majiteľ DameJidlo.cz či FoodPanda.sk.

Ríšsky snem

Pokiaľ chcete v Berlíne iba chodiť po pamiatkach, bohate vám stačí jeden alebo dva dni. Určite sa choďte pozrieť do Ríšskeho snemu – Reichstagu, prehliadnite si Brandenburskú bránu a Berliner Dom a vyjdite aj na televíznu vežu. Berlín má tú smolu, že ku koncu 2. svetovej vojny z veľkej časti ľahol popolom, takže v ňom napríklad v porovnaní s Prahou zostalo len úplné minimum pamiatok. Určite sa prejdite aj po slávnom bulváre Unter den Linden, ktorý vedie od Brandenburskej brány a na ktorom nájdete nielen mnoho módnych obchodov, ale tiež palác korunného princa, Štátnu operu alebo Humboldtovu univerzitu. Obľúbeným cieľom výletníkov je aj zámok Charlottenburg

Berliner Dom

Berliner Dom  Brandenburská brána

Berlín vyniká množstvom múzeí, pamätníkov a galérií. V tých môžete tráviť dlhé týždne a stále budete mať čo objavovať. Našim tipom je Pergamonmuseum, jeden z obrovských komplexov na Museumsinsel (Múzejný ostrov). Je rozdelené do troch veľkých častí, z ktorých jedna predstavuje antické umenie a architektúru, druhá sa zameriava na Stredný východ a tretia na islamský svet a kultúru. Nečakajte ale žiadnu nudnú expozíciu s črepmi džbánov a hrotmi šípov. Naopak – v múzeu stojí napríklad celá slávna Ištarina brána alebo rekonštrukcia gréckej Pergamon Altar. Ich krása, veľkosť a precíznosť vám vyrazia dych.

Národná galéria  Národná galéria

Milovníci filmu by sa určite mali pozrieť do berlínskeho Múzea filmu, ktoré vás prevedie celou históriou nemeckej kinematografie a vezme vás aj do zákulisia vzniku tých najslávnejších kúskov. V 13 miestnostiach nájdete vyše tisíc filmov, scenáre, kostýmy, poznámky režisérov ako aj ďalšie objekty, ktoré sa viažu k filmom.

Unikátne múzeum Topographie des Terrors vás vezme do sveta nacistickej tajnej polície a v priestoroch bývalých ciel gestapa vám priblíži, ako fungovala celá obrovská mašinéria strachu a násilia. Je to trochu depresívny zážitok, ale rozhodne to stojí za to. Neďaleko uvidíte aj jeden z pozostatkov Berlínskeho múru – múru, ktorý toto mesto znenazdajky a surovo rozdelil na dve časti a svojim pádom ho opäť spojil.

televízna veža na Alexanderplatz

Vďaka Pamätníku holokaustu si možno uvedomíte skutočný rozsah katastrofy, ktorou bolo pre Židov a vlastne pre celý svet „konečné riešenie”. Celé námestie je pokryté štruktúrou veľkých mramorových kvádrov, ktoré vzdialene pripomínajú židovský cintorín. Prejdite sa pomedzi nimi a nasávajte históriu…

Ako sme sa už ale zmienili na začiatku, Berlín vyniká hlavne kultúrou, dizajnom a gastronómiou. Zastavte sa v jednej z tunajších slávnych kaviarní, ako je napríklad The Barn alebo Five Elephant Coffee & Cake – ďalšie tipy nájdete v sprievodcovi European Coffee Trip. Každý štvrtok sa v štvrti Kreuzberg v Markthalle Neun koná obrovský Street Food Thursday, kde môžete ochutnať vynikajúce jedlá z celého sveta. Pre nás to bol jeden z gastro zážitkov celého Berlína. Alebo jednoducho vyrazte do ulíc okolo Boxhagener Platz v štvrti Friedrichshain, kde nájdete nespočetné množstvo reštaurácií a barov, kde sa miešajú štýly celého sveta.

Markthalle Neun

Anne Frank Zentrum  Anne Frank Zentrum

Do Berlína sa z Prahy ľahko dostanete za štyri a pol hodiny vlakom aj autobusom, prípadne môžete využiť aj krátky let. Určite dajte šancu tejto nemeckej metropole a snažte sa ju spoznať aj z iného pohľadu než len z toho klasicky turistického. Jedine tak si totiž môžete toto mesto užiť skutočne naplno.

Berlín  Berlín

GPS: 52°33'30.9"N 13°17'17.2"E (letisko) 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Kai Engel

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nemecko: Berlín - kaviarne a hipster  
Publikované: 22.12.2014
Berlín sa stal za posledných niekoľko rokov umeleckým centrom Európy a miestom, kde vyrástla (a stále rastie) veľmi silná alternatívna kultúra. Jeho "turistickú" stránku som už poznal, rozhodol som sa preto pozrieť sa aj do miest, kam bežný turista nechodí. Do miest, ktorá majú "šťavu" a kde sa stále niečo zaujímavé deje.

Nemecko, Berlín – mesto zelene
Publikované: 9.11.2022
Interkultúrne záhradky, nudapláž, ovce, vtáčí spev, zhrdzavené ruské kolo tajomne škrípajúce vo vetre, trávnatá plocha bývalého letiska – týmito a ďalšími pozoruhodnosťami láka berlínska zeleň. Uvoľnená a priateľská atmosféra je pre Berlín typická a je škoda tých, ktorí sa snažia zdolať všetky pamiatky, múzea alebo obchody, bez toho, aby sa na chvíľku bosí prešli trávou.

Nemecko, Berlín – medzi kultúrami
Publikované: 16.11.2022
Nechajte sa vlákať do pulzujúceho Berlína, do štvrtí Kreuzberg, Neukölln alebo Prenzlauer Berg. Veľké množstvo turistov sa koncentruje okolo Múzejného ostrova, Brandenburskej brány alebo televíznej veže Fernsehturm v strede Berlin-Mitte, ktorá sa dá podobne ako Eiffelova veža vidieť zo všetkých kútov mesta.

Nemecko, Wuppertal – sen železničných fanúšikov
Publikované: 29.6.2022
Fotografie z nemeckého mesta Wuppertal vyzerajú úžasne – ako oživené ilustrácie z futuristického komiksu, a to vďaka visutej dráhe verejnej dopravy zvanej Schwebebahn. Vlaky preháňajúce sa zavesené nad riekou či nad ulicou v úrovni tretieho poschodia okolitých domov jazdia po tejto dráhe už od roku 1901 a od roku 1997 sa Schwebebahn zaslúžene teší aj pamiatkovej ochrane.

Nemecko, Trier – mesto rímskych pamiatok a palácov
Publikované: 9.6.2021
Po týždni sa opäť vraciame do mesta Trier. Po zoznámení sa s jeho históriou sa vydávame na potulky za pamätihodnosťami. Našou prvou zastávkou je najzachovalejšia rímska mestská brána severne od Álp nesúca názov Porta Nigra.

Nemecko: Königssee, kostol St. Bartholomeja a vodopád Röthbach
Publikované: 7.7.2021
V spoznávaní Bavorska budeme pokračovať aj dnes. Našu púť začneme na brehu prírodného jazera Königssee, kde nastúpime na loďku a budeme si vychutnávať plavbu po zrkadliacej sa hladine, ktorú obklopuje národný park Berchtesgaden.

Nemecko: Warnemünde I. – zrelaxujte pri Baltskom mori
Publikované: 1.6.2022
Máte radi prechádzky po pláži a nevadí vám ani chladnejšia teplota mora či vietor vo vlasoch? Tak zamierte s nami na nemecké pobrežie Baltského mora do známeho turistického strediska Warnemünde a vychutnajte si liečivé účinky mora.

Nemecko: Mníchov – Októberfest, oslava (nielen) pre milovníkov piva
Publikované: 23.4.2017
Pivo. Nápoj, ktorý sa pije po celom svete, no nie je všade rovnaký. Tiež si radi vychutnáte poriadne vychladené pivo vo vašom obľúbenom podniku? Čo keby ste tentokrát išli za pivom trochu ďalej, než len za roh, či do centra mesta? Áno, reč je o najväčšom pivnom festivale – Oktoberfeste.

Nemecko – Hanzové mesto Brémy
Publikované: 1.12.2016
Brémy a prístavné mesto Bremerhaven tvoria spolu samostatnú spolkovú krajinu s oficiálnym názvom Slobodné hanzové mesto Brémy. Je to rozlohou najmenšia a zároveň najchudobnejšia spolková krajina Nemecka. Väčšina priemyselných centier, ktoré zamestnávajú aj obyvateľov Brém, sa totiž nachádza už za hranicami Brém – v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko – a dane z ich zisku teda nejdú do brémskej štátnej kasy. Brémski rodáci sú ale napriek tomu pyšní na to, že ich mesto má status spolkovej krajiny a istú mieru autonómie.

Nemecko, Mainau – kvetinový ostrov na Bodamskom jazere
Publikované: 6.8.2021
Vôňa tulipánov, narcisov, orchideí, ruží, georgín, rododendronov a hortenzií sa mieša s vôňou Bodamského jazera. Vzduch s jemnou arómou prestupuje ľahkým vánkom. Motýlie krídla sa vznášajú nad orosenými listami kríkov a mohutné kmene stromov s voňavou kôrou zdobia ostrovnú záhradu.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko, Sasko – zámok Pillnitz a jeho obrie kamélie
Návšteva Drážďan býva často spájaná s návštevou bývalej rezidencie saského kráľovského rodu, a to...Súvisiace video

Nemecko, Berlín – od majestátneho Reichstagu až po všadeprítomný streetart
V Berlíne žijú ľudia z celého sveta a vďaka tomu je tak jedinečný – plný umenia, života, skvelého...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

26.11.2022
Slovenské horské strediská aj v tejto mimoriadnej situácii plánujú ponúknuť služby v čo najväčšom rozsahu. Zimné rezorty sú pripravené privítať zimných návštevníkov, pre ktorých nachystali viaceré novinky, aby si pobyt na horách čo najviac užili.
23.11.2022
Vianočné trhy patria neodmysliteľne k predvianočnému obdobiu. Tento raz vás pozveme k našim susedom. Začneme v Prahe, kde sa od 26. novembra 2022 do 6. januára 2023 rozžiari Staromestské námestie.
22.11.2022
Mesto Vysoké Tatry spolu s mestom Zakopané zrealizovalo projekt tatranských cyklotrás, ktorého cieľom bolo zvýšenie dostupnosti prírodného a kultúrneho dedičstva na oboch stranách Tatier, a to prostredníctvom rozvoja rekreačnej infraštruktúry.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 26. 11. 2022
sviatok:Kornel
dnes:
sobota 26.11.
6 °C
zajtra:
nedeľa 27.11.
4 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X