www.infoglobe.sk » Nemecko, Wuppertal – sen železničných fanúšikov

Nemecko, Wuppertal – sen železničných fanúšikov

Publikované: 30.1.2020
Fotografie z nemeckého mesta Wuppertal vyzerajú úžasne – ako oživené ilustrácie z futuristického komiksu, a to vďaka visutej dráhe verejnej dopravy zvanej Schwebebahn. Vlaky preháňajúce sa zavesené nad riekou či nad ulicou v úrovni tretieho poschodia okolitých domov jazdia po tejto dráhe už od roku 1901 a od roku 1997 sa Schwebebahn zaslúžene teší aj pamiatkovej ochrane.

Bonbónik pre všetkých, ktorí radi fotografujú verejnú dopravu

Okrem miestnych obyvateľov, ktorí Schwebebahn využívajú na prepravu z juhozápadného na severovýchodný koniec mesta a späť, priťahuje jedinečná visutá dráha aj milovníkov železníc, vlakov a koľajových vozidiel všetkého druhu, a tak je dnes už aj turistickou atrakciou. Niet divu, je totiž fascinujúca.

Wuppertal, Schwebebahn

Jej oficiálny historický názov znie „Jednokoľajný závesný traťový systém Eugena Langena“ (Einschienige Hängebahn System Eugen Langen). S výstavbou dráhy sa začalo už v roku 1898! Na stavbu nosnej konštrukcie padlo 19 200 ton oceli a v období uvedenia do prevádzky po nej jazdilo 26 vozňov. Z týchto pôvodných sa do dnešných dní zachoval jediný, a to ten, v ktorom sa v roku 1901 pri svojej návšteve previezol cisár Viliam II. Pruský. Historický cisársky kočiar sa v súčasnosti preháňa nad mestom pri zvláštnych príležitostiach.

historický voz, jediný zachovaný z pôvodnej flotily z roku 1901

Počas takmer 120ročnej existencie a nepretržitej prevádzky prešla wuppertalská dráha mnohými modernizáciami a historické prvky boli postupne nahrádzané novými tak, aby bola v prvom rade zachovaná spoľahlivosť a funkčnosť celej sústavy. V súčasnosti sú v prevádzke úplne nové súpravy, ktoré v minulom roku nahradili svojich 50 rokov fungujúcich predchodcov.

najnovšie typy vozňov na trati   vlaky nad riekou Wupper

Technické parametre

Celá trať má dĺžku 13,3 km, je dvojkoľajová a s pravostrannou premávkou. Jej dlhšia časť vedie nad riekou Wupper, kratšia nad mestskou ulicou a jej súčasťou je 20 zastávok na staniciach širokých 13 a dlhých 25 m.  

  • Polomer zatáčok je 9 m,
  • výška nad ulicou ≥ 8 m (podlaha vozu má výšku nad ulicou ≥ 4,5 m),
  • maximálny sklon 1:25 a vlaky môžu mať až 15 ° výkyv,
  • priemerná cestovná rýchlosť je 27,5 km/h,
  • napätie na prípojnici je 600/750 V DC.

na stanici

Nehody

Aj keď by sa mohlo zdať, že zavesená železnica musí byť bezkolízna, čas od času k nejakej nehode došlo. Prevažne však bola príčinou nehody technická porucha či porucha na trati a zranených osôb bolo našťastie vždy málo. Za pripomienku stojí len niekoľko nehôd, ktorých stopy dodnes objavíte v uliciach.

Prvým zraneným bol v roku 1903 vodič nákladného automobilu, který zastavil pod traťou a vyliezol na nadmerný náklad, aby ho zaistil. Zachytil ho vozeň jednokoľajky a zranil sa pri páde na zem.

V júli 1950 naložil principál cirkusu Althoff sloníča Tuffiho do vozu za účelom propagácie. Sloník sa ale splašil, počas jazdy prerazil bočnú stenu vagóna a spadol do Wupperu. Niekoľko ľudí sa následne pri vzniknutej panike zranilo. Dnes zdobí obrázok sloníčaťa múr domu na Wupperside blízko miesta nehody a meno Tuffi je ochranná známka wuppertalskej mliekarne.

najvážnejšej nehode v histórii dráhy (a jedinej s obeťami na životoch) došlo v apríli 1999, kedy celý vlak spadol z výšky 10 m do rieky Wupper, pričom zomrelo 5 cestujúcich a 47 sa vážne zranilo. Došlo k nej v dôsledku nedbanlivosti robotníkov pracujúcich na rekonštrukcii trati. Neskôr starosta mesta odhalil na stanici Robert-Daum-Platz pamätnú doska tejto tragédie.

V roku 2018 zas vozeň Schwebebahnu po celej dĺžke rozpáral žeriav pracujúci bez patričných povolení na vozovke pod traťou.

apríl 1999 a najvážnejšia nehoda na Schwebebahn

Turista vo Wuppertale

Vy se ale nehôd určite nebojte, nie sú častejšie než v ktoromkoľvek inom dopravnom prostriedku. Cesta z konečnej na konečnú trvá asi pol hodiny a turista neurobí chybu, keď sa zvezie tam aj späť, je sa tu na čo pozerať. Niektoré stanice, aj keď modernizované, zostali zachované v secesnom slohu a ak sa poveziete v noci, budete môcť obdivovať aj dômyselné osvetlenie. Najkrajšie fotografie vznikajú na termináli Vohlwinkel, kde sa ponúka výhľad cez Kaiserstrasse s typickou architektúrou.

Zo stanice Hammerstein sa vám naskytne pôsobivý pohľad na 14prúdovú Sonnbornskú križovatku postavenú v 70. rokoch minulého storočia ako najväčšiu v Európe.

Modelári môžu svoju zbierku železníc obohatiť aj o model Schwebebahn vo veľkosti H0. Výrobcovia si dali záležať na všetkých detailoch: tesnenie okien, kľuky dverí, nápisy atď.

Wuppertal bol v minulosti predovšetkým priemyselným centrom, napríklad tu vznikol dnes globálny koncern Bayer. Dnes tu ale prežijete príjemný výlet trebárs do miestnej zoo alebo botanickej záhrady. Stojí tu niekoľko vyhliadkových veží. Na juh od Wupperu sa nachádza známe odpočinkové miesto – preslávený sochársky park Waldfrieden s unikátnymi dielami Tonyho Cragga.

GPS: 51°14'30.6"N 7°06'38.8"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Wikimedia Commons. pillboxs, Pixabay

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nemecko – Hanzové mesto Brémy
Publikované: 1.12.2016
Brémy a prístavné mesto Bremerhaven tvoria spolu samostatnú spolkovú krajinu s oficiálnym názvom Slobodné hanzové mesto Brémy. Je to rozlohou najmenšia a zároveň najchudobnejšia spolková krajina Nemecka. Väčšina priemyselných centier, ktoré zamestnávajú aj obyvateľov Brém, sa totiž nachádza už za hranicami Brém – v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko – a dane z ich zisku teda nejdú do brémskej štátnej kasy. Brémski rodáci sú ale napriek tomu pyšní na to, že ich mesto má status spolkovej krajiny a istú mieru autonómie.

Nemecko: Kolín nad Rýnom – kolínske pamiatky
Publikované: 14.3.2014
Prastaré mesto, ktoré je dnes najväčším mestom Severného Porýnia-Vestfálska, začínalo pôvodne ako oppidum germánskeho kmeňa Ubiov. V priebehu prvého storočia nášho letopočtu, počas územnej expanzie rímskej ríše sa osada stala súčasťou rímskej provincie Germania Inferior, dostala tiež nové latinské meno Colonia, a tak sa stala hlavným mestom tejto provincie.

Nemecko, Berlín – medzi kultúrami
Publikované: 18.8.2016
Nechajte sa vlákať do pulzujúceho Berlína, do štvrtí Kreuzberg, Neukölln alebo Prenzlauer Berg. Veľké množstvo turistov sa koncentruje okolo Múzejného ostrova, Brandenburskej brány alebo televíznej veže Fernsehturm v strede Berlin-Mitte, ktorá sa dá podobne ako Eiffelova veža vidieť zo všetkých kútov mesta.

Nemecko, Berlín – mesto zelene
Publikované: 11.8.2016
Interkultúrne záhradky, nudapláž, ovce, vtáčí spev, zhrdzavené ruské kolo tajomne škrípajúce vo vetre, trávnatá plocha bývalého letiska– týmito a ďalšími pozoruhodnosťami láka berlínska zeleň. Uvoľnená a priateľská atmosféra je pre letný Berlín typická a je škoda tých, ktorí sa snažia zdolať všetky pamiatky, múzea alebo obchody, bez toho, aby sa na chvíľku bosí prešli trávou.

Nemecko, Berlín – od majestátneho Reichstagu až po všadeprítomný streetart – VIDEO
Publikované: 5.4.2016
Hlavné mesto Nemecka buď milujete, alebo neznášate. Nie je nič medzi tým. A vlastne to ani nie je tak úplne Nemecko. Žijú tu ľudia z celého sveta a vďaka miešaniu kultúr je Berlín úplne jedinečný. Plný života, umenia, výborného jedla i zaujímavých ľudí. Už len ako druhé najväčšie mesto Európy si určite zaslúži vašu návštevu.

Nemecko, Berlín – pozdĺž múru do minulého storočia
Publikované: 25.8.2016
Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia vydávajú do Berlína, je nepochybne jeho bohatá a dramatická minulosť. Nemusíme hneď hovoriť o druhej svetovej vojne, napriek tomu, že je svojim spôsobom strhujúce prechádzať sa v starom nemocničnom bunkri, kde môžeme obzerať zaprášené injekčné striekačky a zhrdzavené lôžka, alebo navštíviť bývalé sídlo americko-britskej odpočúvacej základne na kopci Teufelsberg, o ktorej sme písali v minulej časti.


Súvisiaca fotogalériaSúvisiace video

Nemecko, Berlín – od majestátneho Reichstagu až po všadeprítomný streetart
V Berlíne žijú ľudia z celého sveta a vďaka tomu je tak jedinečný – plný umenia, života, skvelého...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kúzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
1. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!

Aktuality:

27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.
24.11.2021
Aj tento rok sa návštevníci Vysokých Tatier môžu tešiť na Tatranský ľadový dóm, ktorý tradične „vyrástol“ na Hrebienku. Nesie podobu jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe, ako symbolu konca doby poznačenej pandémiou  a nového začiatku.
23.11.2021
Oblastná organizácia cestovného ruchu ,,ŠARIŠ“- Bardejov, v spolupráci s miestnymi združeniami a aktivistami, dokončila obnovu turistickej infraštruktúry v lokalite Kláštorisko – Mníchovský potok. Na tomto zrevitalizovanom archeologickom nálezisku pribudol altánok a informačná tabuľa.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 30. 11. 2021
sviatok:Ondrej, Andrej

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X