www.infoglobe.sk » Nemecko, Berlín – mesto zelene

Nemecko, Berlín – mesto zelene

Publikované: 11.8.2016
Interkultúrne záhradky, nudapláž, ovce, vtáčí spev, zhrdzavené ruské kolo tajomne škrípajúce vo vetre, trávnatá plocha bývalého letiska– týmito a ďalšími pozoruhodnosťami láka berlínska zeleň. Uvoľnená a priateľská atmosféra je pre letný Berlín typická a je škoda tých, ktorí sa snažia zdolať všetky pamiatky, múzea alebo obchody, bez toho, aby sa na chvíľku bosí prešli trávou.

V jadre turistického centra, čím myslíme okolie Brandenburskej brány, sa nachádza Tiergarten. Bývalý lovecký park z 19. storočia je dnes svojou plochou jedným z najrozľahlejších parkov v Berlíne. Môžeme ho vidieť aj z vtáčej perspektívy z vrcholku Víťazného stĺpu (nemecky Siegessäule) v podobe zlatého anjela, ktorým mimochodom začína úvodná scéna filmu Nebo nad Berlínom od režiséra Wima Wendersa. Stĺp sa nachádza v samotnom strede parku na križovatke štyroch hlavných tepien mesta.

     Tiergarten   Tiergarten   Spreepark   Teufelsberg

Priťahuje nás kopec Teufelsberg, ktorý je opradený tajomnou atmosférou. Dodnes na ňom stojí bývalé sídlo americko-britskej odpočúvacej základne. V jej útrobách žijú squatteri, ktorí tu pôsobia aj ako sprievodcovia. Cesta na vrchol kopca je pomerne príkra, ale výhľad z najvyššieho poschodia budovy do okolia vynahradí vynaložené úsilie. Okrem samotnej histórie miesta aj preto, že v Berlíne nenájdete veľa výhľadov do krajiny. Pokiaľ teda nepočítame televíznu vysielaciu vežu na námestí Alexanderplatz, ku ktorej sa tiahnu dlhé rady a vstup stojí cca trinásť eur.

Teufelsberg   Teufelsberg

Teufelsberg sa rovnako ako medzi stromami skrytý rybník s nudaplážou – Teufelssee – nachádza vo východne položenom lese Grunewald, ktorý obtáča rieka Havel (Havola). Toto miesto sa nachádza len niekoľko staníc od centra a je príjemným oddychom v prírode. Človek tu môže naraziť aj na divé svine alebo o niečo menej nebezpečného cyklistu. Na okraji lesa sa nachádza turistami milované jazero Schlachtensee, dobre dostupné S-Bahn (označenie špecifického systému mestskej alebo prímestskej železnice – pozn. red.).

Málokto asi vie ešte o jednej úchvatnej vyhliadke, a to na opačnom konci Berlína – o rozhľadni Müggelturm v štvrti Köpenick. Samotné mesto tvorí síce len prúžok na obzore a zvyšok vyplňuje rieka Dahme s lesmi Müggelbergen, ale o to viac si uvedomíte rôznorodosť a rozľahlosť najväčšieho mesta Nemecka. Táto rozhľadňa je dostupná zdarma.

vyhliadka z rozhľadne Müggelturm   vyhliadka z rozhľadne Müggelturm

PuschkinalleeČastejším návštevníkom Berlína isto neuniklo, že sme sa nezmienili o bývalom a kedysi najväčšom letisku s bohatou históriou – Tempelhofu v štvrti Neukölln, ktoré dnes slúži ako priestor pre kultúru, šport aj tvorivé vyžitie obyvateľov a kde nájdeme viac ako sto interkultúrnych záhrad. Rovnako tak nepadla zmienka ani o malebnom parku tiahnúcom sa pozdĺžrieky Sprévy v štvrti Treptow s monumentálnym sovietskym vojnovým pamätníkom. Smerom od stredu mesta vedie k nemu úchvatná Puschkinallee alebo Puškinova aleja – pás majestátnych topoľov, ktoré lemujú cestu. Na tento park nadväzuje schátralý zábavný park Spreepark, ktorý sa stáva lákadlom nejedného odvážlivca, ktorý s fotoaparátom na krku uniká pohľadu strážnika aj jeho psa a objektívom preskúmava zašlé zákutia zakázaného kráľovstva.

Mohli by sme zmieniť aj park v Lichtenbergu (Landschaftspark Herzberge), kde sa pasú ovce a v nočných hodinách môžeme zahliadnuť aj medvedíka čistotného alebo líšku, alebo kórejskú či čínsku záhradu v Marzahne. Ale popísať všetky pozoruhodnosti berlínskej zelene by vystačilo aj na knihu.

Landschaftspark Herzberge

V budúcej časti našej prechádzky Berlínom opustíme parky a lesy a budeme sa prepletať jeho uličkami.

GPS: (Teufelsberg) 52°29'50.4"N 13°14'29.1"E

 

Text a foto: Ester Dobiášová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nemecko: TOP 100 atrakcií
Publikované: 19.2.2021
Nemecká spolková republika je krajinou atrakcií, ktoré lákajú hostí z celého sveta. Len nedávno prebehla anketa s otázkou: Ktoré pamiatky a prírodné krásy sú tými najobľúbenejšími? Jej výsledky vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Nemecko, Wuppertal – sen železničných fanúšikov
Publikované: 30.1.2020
Fotografie z nemeckého mesta Wuppertal vyzerajú úžasne – ako oživené ilustrácie z futuristického komiksu, a to vďaka visutej dráhe verejnej dopravy zvanej Schwebebahn. Vlaky preháňajúce sa zavesené nad riekou či nad ulicou v úrovni tretieho poschodia okolitých domov jazdia po tejto dráhe už od roku 1901 a od roku 1997 sa Schwebebahn zaslúžene teší aj pamiatkovej ochrane.

Nemecko, Trier – dejinami skúšané mesto
Publikované: 2.6.2021
Naše potulky Európou nás dnes zavedú do západonemeckého mesta Trier v spolkovej krajine Porýnie – Falcko. Jedno z najstarších mestských sídiel v Nemecku si pre nás pripravilo bohatú históriu, množstvo architektonických skvostov a niekoľko zaujímavostí, ktoré si postupne odhalíme v nasledujúcich riadkoch.

Nemecko, Limburg an der Lahn – významný dopravný uzol
Publikované: 16.1.2019
Nemecko má mnoho zaujímavých a známych miest, pre ktoré je typická ich architektúra. Výnimkou nie je ani menej známe mestečko v spolkovej krajine Hesensko, ktoré leží na diaľnici vedúcej medzi Pasovom a Holandskom. Pokiaľ touto cestou prechádzate, urobte si odbočku do mestečka s názvom Limburg an der Lahn a oddýchnite si v romantických uličkách mesta.

Nemecko: Königssee, kostol St. Bartholomeja a vodopád Röthbach
Publikované: 7.7.2021
V spoznávaní Bavorska budeme pokračovať aj dnes. Našu púť začneme na brehu prírodného jazera Königssee, kde nastúpime na loďku a budeme si vychutnávať plavbu po zrkadliacej sa hladine, ktorú obklopuje národný park Berchtesgaden.

Nemecko: Rostock I. – historické hanzové mesto
Publikované: 8.8.2018
Príjemná prechádzka po pobrežnej promenáde a nádych histórie, to nemusíte hľadať len v oblasti Stredomoria. Ak vám vyhovuje viac chladnejšie podnebie, vyberte sa na sever k Baltskému moru. Jednou z možností je mesto Rostock, po ktorého historickej časti sa v nasledujúcich riadkoch poprechádzame.

Nemecko – Hanzové mesto Brémy
Publikované: 1.12.2016
Brémy a prístavné mesto Bremerhaven tvoria spolu samostatnú spolkovú krajinu s oficiálnym názvom Slobodné hanzové mesto Brémy. Je to rozlohou najmenšia a zároveň najchudobnejšia spolková krajina Nemecka. Väčšina priemyselných centier, ktoré zamestnávajú aj obyvateľov Brém, sa totiž nachádza už za hranicami Brém – v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko – a dane z ich zisku teda nejdú do brémskej štátnej kasy. Brémski rodáci sú ale napriek tomu pyšní na to, že ich mesto má status spolkovej krajiny a istú mieru autonómie.

Nemecko, Berlín – pozdĺž múru do minulého storočia
Publikované: 25.8.2016
Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia vydávajú do Berlína, je nepochybne jeho bohatá a dramatická minulosť. Nemusíme hneď hovoriť o druhej svetovej vojne, napriek tomu, že je svojim spôsobom strhujúce prechádzať sa v starom nemocničnom bunkri, kde môžeme obzerať zaprášené injekčné striekačky a zhrdzavené lôžka, alebo navštíviť bývalé sídlo americko-britskej odpočúvacej základne na kopci Teufelsberg, o ktorej sme písali v minulej časti.

Nemecko, Berlín – medzi kultúrami
Publikované: 18.8.2016
Nechajte sa vlákať do pulzujúceho Berlína, do štvrtí Kreuzberg, Neukölln alebo Prenzlauer Berg. Veľké množstvo turistov sa koncentruje okolo Múzejného ostrova, Brandenburskej brány alebo televíznej veže Fernsehturm v strede Berlin-Mitte, ktorá sa dá podobne ako Eiffelova veža vidieť zo všetkých kútov mesta.

Nemecko, Berlín – od majestátneho Reichstagu až po všadeprítomný streetart – VIDEO
Publikované: 5.4.2016
Hlavné mesto Nemecka buď milujete, alebo neznášate. Nie je nič medzi tým. A vlastne to ani nie je tak úplne Nemecko. Žijú tu ľudia z celého sveta a vďaka miešaniu kultúr je Berlín úplne jedinečný. Plný života, umenia, výborného jedla i zaujímavých ľudí. Už len ako druhé najväčšie mesto Európy si určite zaslúži vašu návštevu.

Nemecko, Brandenbursko: Benátska romantika a budhistický pokoj na rieke Spréva
Publikované: 7.9.2015
Chcete preplávať riečnymi tokmi na gondole, sledovať lužickú prírodu, stretnúť hasičskú a poštársku pramicu (druh dreveného člna), ochutnať spreewaldské uhorky a palacinky s jablkovým pyré? Tak navštívte lužickosrbský Spreewald (Sprévsky les).


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko, Trier – najstarší skvost krajiny
V údolí rieky Mosely sa rozprestiera najstaršie mesto v Nemecku – Trier. Dajú sa tu vidieť úchvat...

Nemecko: Bavorsko – krajina jazier, majestátnych hôr a pamiatok
Na juhu resp. juhovýchode Nemecka sa rozprestiera územne najväčší štát spolkovej krajiny – Bavors...Súvisiace video

Nemecko, Berlín – od majestátneho Reichstagu až po všadeprítomný streetart
V Berlíne žijú ľudia z celého sveta a vďaka tomu je tak jedinečný – plný umenia, života, skvelého...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kúzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
1. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!

Aktuality:

27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.
24.11.2021
Aj tento rok sa návštevníci Vysokých Tatier môžu tešiť na Tatranský ľadový dóm, ktorý tradične „vyrástol“ na Hrebienku. Nesie podobu jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe, ako symbolu konca doby poznačenej pandémiou  a nového začiatku.
23.11.2021
Oblastná organizácia cestovného ruchu ,,ŠARIŠ“- Bardejov, v spolupráci s miestnymi združeniami a aktivistami, dokončila obnovu turistickej infraštruktúry v lokalite Kláštorisko – Mníchovský potok. Na tomto zrevitalizovanom archeologickom nálezisku pribudol altánok a informačná tabuľa.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 30. 11. 2021
sviatok:Ondrej, Andrej

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X