www.infoglobe.sk » Nemecko, Trier – mesto rímskych pamiatok a palácov

Nemecko, Trier – mesto rímskych pamiatok a palácov

Publikované: 9.6.2021
Po týždni sa opäť vraciame do mesta Trier. Po zoznámení sa s jeho históriou sa vydávame na potulky za pamätihodnosťami. Našou prvou zastávkou je najzachovalejšia rímska mestská brána severne od Álp nesúca názov Porta Nigra.

Názov pamiatky vznikol v stredoveku a v preklade znamená čierna brána. Toto označenie získala na základe tmavého sfarbenia kameňa (pieskovca), z ktorého je postavená. Táto pozoruhodná brána pozostáva zo štyroch poschodových veží vyčnievajúcich z polkruhov na vonkajšej strane. Vnútro tvorí úzke nádvorie. Porta Nigra slúžila ako jedna zo štyroch mestských brán pre kontrolovaný (severný) vstup do mesta. Zaujímavosťou je, že nikdy nebola dokončená. V súčasnosti je plne prístupná návštevníkom, dokonca počas letnej sezóny aj so sprievodcom.

Trier - Porta Nigra

Trier - Porta NigraTrier

Obdivuhodná brána je súčasťou rímskych pamiatok a spolu s katedrálou sv. Petra a kostolom Panny Márie je zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO. Ďalším nami navštíveným architektonickým skvostom je Bazilika Konštantína, nazývaná tiež Aula Palatina, ktorá bola trónnou sálou rímskeho cisára a v súčasnosti je miestom duchovenstva protestantskej cirkvi. Má najväčšiu dochovanú halu zo staroveku. Jej výstavba siaha do roku 310, kedy bola súčasťou palácového komplexu. 

Trier - Hochschloss   Hneď oproti sa nachádza takzvaný Volebný palác, ktorý bol sídlom arcibiskupov a diecézy. Dnes je budova využívaná vládnymi úradmi, ale aj pre koncerty klasickej hudby. O kúsok ďalej sa týči Červená veža a Petrohradská brána, ktoré sú pozostatkom zničeného Niederschlossu. Po krátkom zastavení pokračujeme obnoveným Hochschlossom, ktorý pozostáva z troch krídel postavených v kombinácií štýlov renesancie, baroka a rokoka. Vskutku úžasný pohľad je na rokokové schodisko. Za palácom sa nachádzajú voľne prístupné záhrady (Palace garden) ozdobené početnými sochárskymi dielami.

Trier - historické centrum

Za návštevu určite stojí aj rímsky amfiteáter, kde sa konali neslávne slávne gladiátorské súťaže, najstarší stojaci Rímsky most v krajine z 2. storočia nášho letopočtu, či veľký komplex rímskych kúpeľov, kde sa pravidelne konajú dobové prehliadky.

Trier

Dominantou mesta je už spomínaná Vysoká katedrála svätého Petra, ktorá je najstarším kostolom v Nemecku a zároveň najväčšou sakrálnou stavbou v Trieri. Centrálna časť stavby je budovaná z rímskych tehál, no postupom času naberala na veľkoleposti až dostala monumentálny románsky vzhľad nazývaný Westwork. Tvoria ju štyri veže  a nádherná západná apsida. Ku katedrále prislúchajú aj kláštorné komplexy, ktoré ju prepájajú s kostolom  Liebfrauenkirche. Zvláštnosťou tejto stavby je atypický pôdorys. Vo veľkej katedrále možno navštíviť aj Múzeum kresťanského umenia, avšak štyri hlavné pamiatky (sv. tunika, relikviár sv. Heleny a ďalšie relikviáre svätých) sa nachádzajú v rôznych častiach tejto pozoruhodnej stavby.

Trier - Hochschloss

Pokiaľ by sa Vám pamiatok ešte málilo, určite sa zastavte pri Opátstve sv. Mateja, ktoré je vyhľadávaným pútnickým miestom, v druhom najstaršom kostole sv. Gangolfa v Trieri, či v jednom z najvýznamnejších barokových kostolov v Porýní-Falcku – v kostole sv. Pavla.

Trier

Samozrejme Trier ponúka aj mnoho mimo sakrálnych pamiatok. Sú nimi staré technické pamiatky v podobe mýtnych domčekov a žeriavov, či úžasné múzeá zahŕňajúce architektúru, históriu, umenie i hračky. Spomedzi nich vyzdvihneme hlavne Dom Karla Marxa, ktorý dokumentuje osobný život rodáka a zároveň otca moderného socializmu a komunizmu. 

Trier - Vysoká katedrála svätého Petra (kláštorný dvor)

Ak by ste chceli Trier spoznať aj z iného pohľadu, odporúčame mesto navštíviť počas konania niektorého z mnohopočetných podujatí. Každoročne sa tu koná rímsky festival, nemecké kolo Majstrovstiev sveta v rally, Vianočný pouličný festival a iné... Taktiež si tu prídu na svoje milovníci dobrého jedla či pitia.

Trier - Aula Palatina

Trier je veľkolepým mestom s bohatou históriou, prekrásnymi pamiatkami a unikátnou atmosférou, ktorú určite odporúčame zažiť!

 

GPS: 49°45'19.5"N 6°38'36.8"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Nemecko: Königssee, kostol St. Bartholomeja a vodopád Röthbach
Publikované: 7.7.2021
V spoznávaní Bavorska budeme pokračovať aj dnes. Našu púť začneme na brehu prírodného jazera Königssee, kde nastúpime na loďku a budeme si vychutnávať plavbu po zrkadliacej sa hladine, ktorú obklopuje národný park Berchtesgaden.

Nemecko, Trier – dejinami skúšané mesto
Publikované: 2.6.2021
Naše potulky Európou nás dnes zavedú do západonemeckého mesta Trier v spolkovej krajine Porýnie – Falcko. Jedno z najstarších mestských sídiel v Nemecku si pre nás pripravilo bohatú históriu, množstvo architektonických skvostov a niekoľko zaujímavostí, ktoré si postupne odhalíme v nasledujúcich riadkoch.

Nemecko, Bad Füssing – termálne kúpele kúsok od Českých Budějovíc I.
Publikované: 30.11.2015
Poslednú dobu viac cestujem a spoznávam veľmi zaujímavé miesta. Návšteva termálnych kúpeľov a wellness pobytov je teraz veľmi populárna. Keď som teda dostala ponuku do jedných kúpeľov vyraziť, tak som vôbec neváhala.

Nemecko, Berlín – od majestátneho Reichstagu až po všadeprítomný streetart – VIDEO
Publikované: 5.4.2016
Hlavné mesto Nemecka buď milujete, alebo neznášate. Nie je nič medzi tým. A vlastne to ani nie je tak úplne Nemecko. Žijú tu ľudia z celého sveta a vďaka miešaniu kultúr je Berlín úplne jedinečný. Plný života, umenia, výborného jedla i zaujímavých ľudí. Už len ako druhé najväčšie mesto Európy si určite zaslúži vašu návštevu.

Nemecko, Dolné Sasko - Starobylé mesto Goslar a bane Rammelsberg
Publikované: 1.1.2014
Pokiaľ aj vy radi cestujete a spoznávate pritom nové zaujímavé miesta a mestá, vyberte sa spolu s nami, aspoň na chvíľu prostredníctvom krátkeho článku, do jedného z najkrajších nemeckých miest, aké som doposiaľ navštívila.

Nemecko, Erfurt: Rande v srdci Durínska
Publikované: 24.10.2012
Spolková krajina Durínsko, plná honosných hradov, zámkov, starobylých kláštorov a kostolov, leží v strede Nemecka. Durínske mestá lákajú svojou atmosférou v úzkych uličkách aj na otvorených námestiach, kde na každom kroku možno naraziť na stánok s miestnymi špecialitami, akou je napríklad pečená klobása Thüringer Bratwurst.

Nemecko, Europa-Park – zábava na európsky spôsob II
Publikované: 17.6.2016
Minulý týždeň sme si stihli popísať jeden z najpopulárnejších európskych zábavných parkov iba okrajovo. Dnes sa ale konečne na horské dráhy, z ktorých sa vám budú vlasy ježiť, a ďalšie nemenej zábavné atrakcie pozrieme bližšie.

Nemecko: Fascinujúce Sasko
Publikované: 5.3.2012
Sasko je územie s bohatou históriou, s prekrásnymi mestami, drahocennými zbierkami v múzeách, či vychýrenými kultúrnymi podnikmi. Kultúrne bohatstvo Slobodného štátu Sasko, jedného zo 16 spolkových krajín Nemecka, nesie status jednotky v oblasti cestovného ruchu.

Nemecko: Ingolstadt – spojenie histórie a modernej atmosféry
Publikované: 2.10.2013
Ingolstadt je mesto na Dunaji známe najmä vďaka automobilke Audi. Má však aj bohatú históriu, najväčšiu slávu zažilo začiatkom 15. storočia, keď bolo sídlom bavorským vojvodov. Staré mesto nie je veľké, všetky dôležité pamiatky sa dajú stihnúť prejsť za dve hodiny.

Nemecko: Günzburg - Legoland
Publikované: 19.1.2014
LEGOLAND Günzburg sa nachádza v Nemecku, a to medzi Mníchovom a Stuttgartom. Rozkladá sa na ploche 17,6 hektára. Cesta autom z Prahy je dlhá 470 km a trvá asi 4 až 5 hodín (celá po diaľnici). Dlhú cestu sme neoľutovali, pretože v Legolande sme sa dostali do úplne iného sveta a domov sme sa vracali plní zážitkov.

Nemecko: Mníchov – Októberfest, oslava (nielen) pre milovníkov piva
Publikované: 23.4.2017
Pivo. Nápoj, ktorý sa pije po celom svete, no nie je všade rovnaký. Tiež si radi vychutnáte poriadne vychladené pivo vo vašom obľúbenom podniku? Čo keby ste tentokrát išli za pivom trochu ďalej, než len za roh, či do centra mesta? Áno, reč je o najväčšom pivnom festivale – Oktoberfeste.

Nemecko: Ostrov Lindau na Bodamskom jazere
Publikované: 1.9.2016
Uzučké uličky s drevenými trámami v objatí červených, modrých aj žltých stavieb talianskeho charakteru. Fialové kvety, ktoré zdobia múry ako práve padajúci dážď, panoráma alpských velikánov a zasnežených vrcholkov s nezábudkovým bodamským brehom. Osviežujúca zmrzlina, lúče zapadajúceho slnka a tíško vychádzajúci mesiac v splne nad obzorom.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko, Trier – najstarší skvost krajiny
V údolí rieky Mosely sa rozprestiera najstaršie mesto v Nemecku – Trier. Dajú sa tu vidieť úchvat...

Nemecko: Bavorsko – krajina jazier, majestátnych hôr a pamiatok
Na juhu resp. juhovýchode Nemecka sa rozprestiera územne najväčší štát spolkovej krajiny – Bavors...

Nemecko: pobrežie Baltského mora
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme na severovýchod Nemecka, k pobrežiu Baltsk...

Nemecko, Saské Švajčiarsko – skalný raj
Národný park Saské Švajčiarsko nadväzuje na  České Švajčiarskoo, a tak sa teda nemusíte vydávať n...

Nemecko: Zoo Norimberg
Zoologická záhrada v Norimbergu priťahuje predovšetkým vďaka svojmu delfináriu s otvoreným vonkaj...

Nemecko - Sasko, Drážďany: staronové mesto
Drážďany sú v poslednej dobe pre Čechov stále vyhľadávanejšou destináciou. Druhé najväčšie mesto ...

Nemecko: Mníchov - svetová výstava minerálov...
Posledný októbrový víkend sa konala v nemeckom Mníchove najväčšia komplexná výstava minerálov, sk...Súvisiace video

Nemecko, Berlín – od majestátneho Reichstagu až po všadeprítomný streetart
V Berlíne žijú ľudia z celého sveta a vďaka tomu je tak jedinečný – plný umenia, života, skvelého...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

3.8.2021
Odvezte sa historickými tatranskými električkami typu Kométa z roku 1912 či Trojča z roku 1969, a to  každú sobotu (Trojča) i nedeľu (Kométa) počas celej letnej sezóny 2021.
31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
28.7.2021
Zoologická záhrada Bojnice vás pozýva na prehliadku nielen úplne nového pavilónu slonov, ale aj do obľúbenej expozície motýľov. Navyše vás čakajú nové zvieracie prírastky či náučné podujatia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Maďarsku:

Maďarsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Mestečko Mosonmagyaróvár

Kráľovské mesto Székesfehérvár

Ostrihom nie je len známa bazilika

Kúpeľne mestečko Hévíz

Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 3. 8. 2021
sviatok:Jerguš
dnes:
utorok 3.8.
23 °C
zajtra:
streda 4.8.
23 °C