www.infoglobe.sk » Nemecko, Dolné Sasko - Starobylé mesto Goslar a bane Rammelsberg

Nemecko, Dolné Sasko - Starobylé mesto Goslar a bane Rammelsberg

Publikované: 1.1.2014
Pokiaľ aj vy radi cestujete a spoznávate pritom nové zaujímavé miesta a mestá, vyberte sa spolu s nami, aspoň na chvíľu prostredníctvom krátkeho článku, do jedného z najkrajších nemeckých miest, aké som doposiaľ navštívila.

Naše kroky sme tentoraz nasmerovali do nemeckej spolkovej krajiny Dolné Sasko. V priebehu jediného dňa sa nám podarilo navštíviť až dve úžasné miesta, ktoré boli spoločne v roku 1992 zapísané do zoznamu UNESCO.

Goslar – mesto s nezabudnuteľnou atmosférou

Tým prvým bolo veľmi pekne zachované hanzové mesto Goslar, ktoré nás uchvátilo predovšetkým svojou starobylou architektúrou a naozaj veľmi príjemnou atmosférou. Dalo by sa povedať, že prechádzka po meste pôsobila ako balzam na dušu a pokoj z tohto mesta priam vyžaroval.

Starobylé mesto Goslar Goslar – mesto s nezabudnuteľnou atmosférou

Historický stred mesta s takmer kruhovým pôdorysom v sebe ukrýva mnoho krás. Nás asi najviac zaujali prekrásne domy hrazdenej konštrukcie, ktorých v meste nájdete až okolo 800. Väčšina návštevníkov začína prehliadku Goslaru na rozľahlom námestí Markt, súčasťou ktorého je aj renesančná fontána či neskoro gotická radnica, no a samozrejme aj infocentrum. Na námestí vás však isto upútajú aj iné významné stavby. Spomeňme napríklad v jeho južnej časti stojaci neskorogotický dom Kaiserworth, ktorý je známy tým, že ho zdobia sochy ôsmich cisárov, či na radnicu nadväzujúci románsky Kostol sv. Kozmu a Damiána, ktorý pochádza z 12. storočia a miestni mu nepovedia inak ako Marktkirche. 

neskorogotický dom Kaiserworthdomy hrazdenej konštrukcie

Ďalšími zaujímavosťami mesta sú napr. ranogotický areál bývalého špitálu Großes Heiliges Kreuz situovaný v centrálnej časti mesta, románsky Kostol Petra a Pavla z 12. storočia, ktorý nájdete na Frankenbergskom námestí v juhozápadnej časti mesta, či veľmi zaujímavý Kostol  svätého Jakuba (Jakobikirche) situovaný v severozápadnej časti Goslaru. Ten bol postavený už v roku 1073 a neskôr goticky prestavaný. Len kúsok odtiaľ môžete tiež navštíviť románsky kláštor Neuwerk s kostolom, či Pavlovu vežu (Paulusturm) pochádzajúcu z roku 1508.

Starobylé mesto Goslarareál bývalého špitálu Großes Heiliges KreuzKostol sv. Kozmu a Damiána

V meste Goslar sa dodnes zachovala aj časť mestského opevnenia. Vo východnej časti  môžete ešte aj dnes vidieť hrdo stáť Širokú bránu (Breites Tor) pochádzajúcu z roku 1443, v južnej časti zas o čosi mladšiu valcovú hradobnú vežu zvanú Zwinger. Tá sa tu týči už od roku 1517.

námestie Markt

Veľmi zaujímavý je aj najväčší románsky palác v Nemecku – Cisársky dom (Kaiserhaus), pred ktorým sú umiestnené sochy cisárov. V meste nájdete tiež mnoho múzeí. Spomeňme napríklad Múzeum moderného umenia či Múzeum cínových figúrok. My sme sa však bohužiaľ vzhľadom na čas, ktorý sme plánovali v meste stráviť, do žiadneho z nich nedostali.

Banícke múzeum Rammelsberg

Namiesto toho sme si na odpoludnie naplánovali návštevu neďaleko ležiacich baní Rammelsberg, ktoré sú spolu s Goslarom od roku 1992 tiež zapísané do zoznamu UNESCO. Zaujímavosťou je, že bane Rammelsberg majú jediné šachty na svete, v ktorých sa ruda nepretržite dobývala vyše tisíc rokov. Boli tu lokalizované rozsiahle ložiská striebornej, medenej, olovenej a zinkovej rudy. Bane boli uzavreté len relatívne nedávno, v roku 1988. Po dvoch rokoch tu vytvorili a sprístupnili múzeum dokumentujúce vyše tisícročnú históriu ťažby rudy, ale tiež ťažký život baníkov a ich rodín.  

Banícke múzeum Rammelsberg

Mesto Goslar aj neďaleké bane si nás hravo získali. Verím, že priložené fotografie budú na vás vyžarovať aspoň časť z príjemnej atmosféry, ktorá v meste panuje.

Text a foto: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Nemecko: Fascinujúce Sasko
Publikované: 5.3.2012
Sasko je územie s bohatou históriou, s prekrásnymi mestami, drahocennými zbierkami v múzeách, či vychýrenými kultúrnymi podnikmi. Kultúrne bohatstvo Slobodného štátu Sasko, jedného zo 16 spolkových krajín Nemecka, nesie status jednotky v oblasti cestovného ruchu.

Nemecko, Mainau – kvetinový ostrov na Bodamskom jazere
Publikované: 6.8.2021
Vôňa tulipánov, narcisov, orchideí, ruží, georgín, rododendronov a hortenzií sa mieša s vôňou Bodamského jazera. Vzduch s jemnou arómou prestupuje ľahkým vánkom. Motýlie krídla sa vznášajú nad orosenými listami kríkov a mohutné kmene stromov s voňavou kôrou zdobia ostrovnú záhradu.

Nemecko: Mníchov – Októberfest, oslava (nielen) pre milovníkov piva
Publikované: 23.4.2017
Pivo. Nápoj, ktorý sa pije po celom svete, no nie je všade rovnaký. Tiež si radi vychutnáte poriadne vychladené pivo vo vašom obľúbenom podniku? Čo keby ste tentokrát išli za pivom trochu ďalej, než len za roh, či do centra mesta? Áno, reč je o najväčšom pivnom festivale – Oktoberfeste.

Nemecko: Rostock II. – námornícka atmosféra starého prístavu
Publikované: 15.8.2018
V tomto kúte sveta, na pobreží Baltského mora je stále cítiť námornícku atmosféru. Srdce Rostocku patrí práve námorníctvu a táto romantika sa ešte umocňuje večer počas prechádzky mestským prístavom pri západe slnka so siluetou starobylých meštianskych domov z pálených tehál.

Nemecko: Warnemünde I. – zrelaxujte pri Baltskom mori
Publikované: 22.8.2018
Máte radi prechádzky po pláži a nevadí vám ani chladnejšia teplota mora či vietor vo vlasoch? Tak zamierte s nami na nemecké pobrežie Baltského mora do známeho turistického strediska Warnemünde a vychutnajte si liečivé účinky mora.

Nemecko: Ramsau, Berchtesgaden a soľná baňa
Publikované: 30.6.2021
Tentokrát budeme spoznávať juhovýchod Nemecka, presnejšie Bavorsko. Navštívime pozoruhodné mestečká, prírodné pamiatky aj turistické atrakcie. Tak sa pohodlne posaďte a začítajte sa do nasledujúcich riadkov.

Nemecko, Limburg an der Lahn – významný dopravný uzol
Publikované: 16.1.2019
Nemecko má mnoho zaujímavých a známych miest, pre ktoré je typická ich architektúra. Výnimkou nie je ani menej známe mestečko v spolkovej krajine Hesensko, ktoré leží na diaľnici vedúcej medzi Pasovom a Holandskom. Pokiaľ touto cestou prechádzate, urobte si odbočku do mestečka s názvom Limburg an der Lahn a oddýchnite si v romantických uličkách mesta.

Nemecko, Trier – mesto rímskych pamiatok a palácov
Publikované: 9.6.2021
Po týždni sa opäť vraciame do mesta Trier. Po zoznámení sa s jeho históriou sa vydávame na potulky za pamätihodnosťami. Našou prvou zastávkou je najzachovalejšia rímska mestská brána severne od Álp nesúca názov Porta Nigra.

Nemecko: Auersberg – 2. najvyšší vrchol Saska
Publikované: 11.7.2016
Lúče vykúkajú skrz bacuľaté mraky a vysušujú kaluže na lesnej ceste. V potôčikoch sa prúd vody melie cez hrboľaté zemité dno, kvapky orosili pníky porastené machom a vzduch vonia lesnou živicou a ihličím.

Nemecko, Bad Füssing – termálne kúpele kúsok od Českých Budějovíc II.
Publikované: 7.12.2015
Tak teda pokračujeme v rozprávaní o výlete do termálnych kúpeľov Bad Füssing. Prvú ponuku kúpeľov máme za sebou, tak čo skúsiť tie ďalšie? Nemali by ste si nechať ujsť prechádzku po kúpeľnom parku, ktorý je nádherný a pomerne rozľahlý. Nájdete tu naozaj nepreberné množstvo kvetinových záhonov, ktoré sú veľmi dobre zladené. Z farieb a tvarov rastlín vám prechádza zrak. Nechýbajú lavičky, fontánky, oddychové zóny – no jednoducho skvelé miesto pre relax.

Nemecko: Kolín nad Rýnom – kolínske pamiatky
Publikované: 14.3.2014
Prastaré mesto, ktoré je dnes najväčším mestom Severného Porýnia-Vestfálska, začínalo pôvodne ako oppidum germánskeho kmeňa Ubiov. V priebehu prvého storočia nášho letopočtu, počas územnej expanzie rímskej ríše sa osada stala súčasťou rímskej provincie Germania Inferior, dostala tiež nové latinské meno Colonia, a tak sa stala hlavným mestom tejto provincie.

Nemecko: Saské Švajčiarsko - cestou do Haagu
Publikované: 11.4.2014
Nedávno som sa vydal na výlet do Haagu, mesta, ktoré ste mohli čiastočne spoznať v jednom z našich minulých článkov. Cesta z Česka vedie cez nemeckých susedov a ja som si zvolil variant smerom na Drážďany cez Saské Švajčiarsko.

Nemecko: Wiesbaden - prechádzka kúpeľným mestom
Publikované: 16.5.2014
Minulý týždeň sme do mesta aspoň čiastočne nakukli. Spoznali sme predovšetkým jednu z miestnych najslávnejších pamiatok, Kurhaus. Táto monumentálna budova hostí kasíno a reštauráciu. Je to miesto, ktoré by malo byť na vrchu zoznamu toho, čo tu stojí za to navštíviť.

Nemecko, Wernigerode – mesto na úpätí najvyššieho vrchu pohoria Harz
Publikované: 6.7.2014
Nemecké mestečko Wernigerode, ktorého návšteva poteší nielen milovníkov histórie, krásnej architektúry, očarujúcej prírody, ale aj zanietených milovníkov vlakov, nakoľko sa tu nachádza konečná stanica úzkokoľajky a ponúka sa tu tiež možnosť jazdy vlakom ťahaným parnou lokomotívou, je často právom označované ako „pestré mesto Harzu" (Die Bunte Stadt am Harz).

Nemecko, Saské Švajčiarsko - Häntzschelstiege, ferrata pre začiatočníkov
Publikované: 5.10.2015
Kovový zvuk karabín, železný rebrík, kramle, ostré hrany skaly a nezabudnuteľný výhľad na krajinu údolia Labe.

Nemecko: Fascinujúce Sasko II.
Publikované: 26.3.2012
V prvom článku o Slobodnom štáte Sasko sme si predstavili krásne a históriou fascinujúce mestá Drážďany, Lipsko a Pirnu. Pokračovať budeme aj v dnešnej časti, kde si predstavíme síce menšie, no o to krajšie mestá či mestečká tohto turistami vyhľadávaného prihraničného regiónu plného úchvatnej prírody, dobrosrdečných a pohostinných ľudí či znamenitej gastronómie.

Nemecko: Fascinujúce Sasko III.
Publikované: 23.4.2012
V treťom diely nášho seriálu o fascinujúcom Sasku si predstavíme mestečko Zwickau známe hudobným skladateľom Robertom Schumannom, zavedieme vás do mesta baníkov Annaberg – Buchholz či sa vás pokúsime zlákať na návštevu mesta „polodrahokamov a striebra“ do Freibergu.

Nemecko: Fascinujúce Sasko IV.
Publikované: 21.5.2012
V poslednej časti nášho seriálu o fascinujúcej histórií a prírode krajiny zvanej Sasko vám predstavíme mesto významného predstaviteľa osvietenstva Lessinga, zastavíme sa v meste veží v Budyšíne a svoje cestovanie zavŕšime v meste pôstnych plátien v Žitave.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko - Sasko, Drážďany: staronové mesto
Drážďany sú v poslednej dobe pre Čechov stále vyhľadávanejšou destináciou. Druhé najväčšie mesto ...


Súvisiace video

Berlín kultúrny a umelecký
Video: Katka Konečná-Rivera

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

25.5.2022
Turistická sezóna 2022 bude pre návštevníkov Východnej Moravy mimoriadne bohatá. Programová ponuka pritom neoplýva len mnohými, časom preverenými tromfmi. Región opierajúci sa o stáročnú ľudovú kultúru, stále živú folklórnu tradíciu a gastronómiu, o početné prírodné či duchovné pamiatky bude teraz vďaka novinkám turisticky ešte atraktívnejší.
24.5.2022
Po dvojročnej a miestami až trojročnej pauze znovu ožívajú kultúrne podujatia na severovýchode Slovenska. Región okresov Bardejov a Svidník je známy predovšetkým osobitosťami rusínskej kultúry, či až do stredoveku siahajúcej tradície Bardejovského jarmoku.
21.5.2022
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 25. 5. 2022
sviatok:Urban

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X