www.infoglobe.sk » Nemecko, Limburg an der Lahn – významný dopravný uzol

Nemecko, Limburg an der Lahn – významný dopravný uzol

Publikované: 16.1.2019
Nemecko má mnoho zaujímavých a známych miest, pre ktoré je typická ich architektúra. Výnimkou nie je ani menej známe mestečko v spolkovej krajine Hesensko, ktoré leží na diaľnici vedúcej medzi Pasovom a Holandskom. Pokiaľ touto cestou prechádzate, urobte si odbočku do mestečka s názvom Limburg an der Lahn a oddýchnite si v romantických uličkách mesta.

Ako už samotný názov prezrádza, mesto leží na rieke Lahn v Limburgskej kotline. Povodie s priaznivou pôdou a podnebím je jedným z najbohatších poľnohospodárskych regiónov v Hesensku. No Limburg je už od stredoveku, kedy tadiaľto prechádzala Via Publica, aj tradičný dopravný uzol. V súčasnosti ním vedie diaľnica A3, ktorú sme na chvíľu opustili a vybrali sa spoznávať toto mesto.

diaľnica ponad rieku Lahn (Limburg)

Dnešná obec vznikla v 11. storočí, no jej história siaha hlbšie. Už v 9. storočí vznikli na vysokej skale nad riekou prvé hradné stavby. Prvá zmienka z roku 910 pojednáva o hrade s názvom Lintpurc, z ktorého neskôr vzniklo pomenovanie Limburg. Toto hradisko bolo svojou polohou pravdepodobne určené na ochranu bodu nad riekou Lahn. Neskôr hrad slúžil ako sídlo pánov župy Dolný Lahn (Niederlahngau), potom tu Konrad Kurzbol založili kláštor svätého Juraja. Miesto profitovalo z obchodovania na Via Publica a postupne sa pod hradom vyvinula osada. Usadili sa tu kupci a vznikol významný pouličný trh. V 12. storočí vybudovali okolo osady mestské hradby a dokonca tu mali aj vlastnú mincovňu. V roku 1315 bol postavený most cez rieku Lahn a keď Limburg získal od cisára Karla IV. (1357) colné právo, stal sa most významným faktorom bohatstva mesta, keďže tadiaľto viedli takmer všetky dôležité obchodné cesty.

tradičná architektúra (Limburg)

Hrazdené domy s drevenou trámovou konštrukciou sú typické pre Nemecko, vznikali v 12. storočí v oblasti stredného Porýnia namiesto celodrevených stavieb. Podnetom k ich vzniku bola úspora dreveného materiálu a takéto stavby sú neodmysliteľnou časťou uličiek starého mesta Limburgu. Len niekoľko miest sa môže pýšiť tak zachovalou stredovekou architektúrou. Domy v blízkosti hradnej veže boli sídlom bohatých obchodníckych rodín a obklopovali ich prvé mestské hradby. V oblasti dnešného námestia Rossmarkt žili  remeselníci a neskôr tu vybudovali druhé mestské hradby. Ničivý požiar v roku 1289 zničil veľké časti vnútorného mesta, ktoré boli následne prestavané. Z pôvodných čias pred požiarom sa dochoval iba jeden dom Römer 2-4-6, ktorý je jedným z najstarších nemeckých hrazdených domov (1289).

najstaršia zachovaná časť Limburgerského zámku

Morová epidémia, požiare či 30. ročná vojna neobišla ani Limburg, ktorý postupne stratil svoj význam. Od roku 1827 je Limburg sídlom biskupstva a dominantou mesta je katedrála sv. Juraja a sv. Mikuláša. Vďaka nej mesto neprehliadnete, vidieť ju už z diaľničného mostu. Toto miesto sa určite oplatí navštíviť, preto sem smerujú kroky turistov. Katedrála zvaná Georgsdom bola vybudovaná v rokoch 1206 – 1235 na mieste starého kláštorného kostola. Spája francúzsku rannú gotiku a rýnsky neskororománsky sloh. Jej charakteristickou črtou je sedem veží a červeno biela fasáda. Táto katedrála bola dokonca zobrazená na bývalej tisícmarkovej bankovke. Interiér je zdobený pôvodnými prvkami i modrenejšími prvkami, akými sú napríklad farebné vitráže.

kostol sv. Juraja (Limburg)

Keď vyjdete z katedrály, zamierte hneď za ňu. Tu sa nachádza najstaršia zachovaná časť románskeho zámku zo začiatku 13. storočia s cennými stredovekými maľbami.

Z námestia pred katedrálou sa vraciame späť do úzkych ulíc Starého mesta Altstadt s drevenými domami, kde ešte navštívime mestský kostol sv. Sebestiána. Stadtkirche (1300 – 1813) bol kláštorný kostol bývalého františkánskeho kláštora a v roku 1742 prešiel prestavbou v barokovom štýle. Drevené stropy uličiek chrámu zaujmú svojou maľovanou výzdobou.

vitráže kostola sv. Juraja (Limburg)mestský kostol Stadtkirche (Limburg)
Naše putovanie končíme pri kamennej mačacej veži (Katzenturm) z roku 1432, ktorá stojí na nábreží rieky Lahn. Predtým bola súčasť mestských hradieb a dnes je tu múzeum námorníctva. Z romantických úzkych uličiek sa tak vraciame späť na diaľnicu A3.

Katzenturm (Limburg)

GPS: 50°23'19.5"N 8°03'49.6"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

EURÓPA: Objavujte Nemecko z domu
Publikované: 7.4.2021
Všetci dúfame, že budeme čoskoro môcť objavovať svet. Dovtedy chceme všetkých, čo túžia po cestovaní, vziať aspoň na virtuálne cesty Nemeckom z pohodlia domova.

Nemecko, Trier – dejinami skúšané mesto
Publikované: 2.6.2021
Naše potulky Európou nás dnes zavedú do západonemeckého mesta Trier v spolkovej krajine Porýnie – Falcko. Jedno z najstarších mestských sídiel v Nemecku si pre nás pripravilo bohatú históriu, množstvo architektonických skvostov a niekoľko zaujímavostí, ktoré si postupne odhalíme v nasledujúcich riadkoch.

Nemecko, Bad Füssing – termálne kúpele kúsok od Českých Budějovíc I.
Publikované: 30.11.2015
Poslednú dobu viac cestujem a spoznávam veľmi zaujímavé miesta. Návšteva termálnych kúpeľov a wellness pobytov je teraz veľmi populárna. Keď som teda dostala ponuku do jedných kúpeľov vyraziť, tak som vôbec neváhala.

Bratislavskí Kelti vo Frankfurte nad Mohanom
Publikované: 5.6.2019
V nemeckom Frankfurte nad Mohanom aktuálne prebieha výstava BIATEC.NONNOS – Kelti na strednom Dunaji, ktorú môžu návštevníci frankfurtského Archeologického múzea vidieť do 1. decembra 2019.

Nemecko, Tübingen – šarmantné univerzitné mesto
Publikované: 13.11.2019
Dnes navštívime tretiu najväčšiu spolkovú krajinu na juhozápade Nemecka, a to Bádensko-Württembersko, ktorej hlavným mestom je síce Stuttgart, no naším cieľom bude univerzitné mesto Tübingen, rozprestierajúce sa v okolí rieky Neckar.

Nemecko: TOP 100 atrakcií
Publikované: 19.2.2021
Nemecká spolková republika je krajinou atrakcií, ktoré lákajú hostí z celého sveta. Len nedávno prebehla anketa s otázkou: Ktoré pamiatky a prírodné krásy sú tými najobľúbenejšími? Jej výsledky vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.

Nemecko, Berlín – mesto zelene
Publikované: 11.8.2016
Interkultúrne záhradky, nudapláž, ovce, vtáčí spev, zhrdzavené ruské kolo tajomne škrípajúce vo vetre, trávnatá plocha bývalého letiska– týmito a ďalšími pozoruhodnosťami láka berlínska zeleň. Uvoľnená a priateľská atmosféra je pre letný Berlín typická a je škoda tých, ktorí sa snažia zdolať všetky pamiatky, múzea alebo obchody, bez toho, aby sa na chvíľku bosí prešli trávou.

Nemecko, Erfurt: Rande v srdci Durínska
Publikované: 24.10.2012
Spolková krajina Durínsko, plná honosných hradov, zámkov, starobylých kláštorov a kostolov, leží v strede Nemecka. Durínske mestá lákajú svojou atmosférou v úzkych uličkách aj na otvorených námestiach, kde na každom kroku možno naraziť na stánok s miestnymi špecialitami, akou je napríklad pečená klobása Thüringer Bratwurst.

Nemecko, Europa-Park – zábava na európsky spôsob I
Publikované: 10.6.2016
Dnes sa opäť pozrieme do zaujímavého zábavného parku. Tentokrát ale opustíme Spojené štáty, aby sme sa cez veľkú mláku presunuli späť na pôdu „starého kontinentu“.

Nemecko, Dolné Sasko - Starobylé mesto Goslar a bane Rammelsberg
Publikované: 1.1.2014
Pokiaľ aj vy radi cestujete a spoznávate pritom nové zaujímavé miesta a mestá, vyberte sa spolu s nami, aspoň na chvíľu prostredníctvom krátkeho článku, do jedného z najkrajších nemeckých miest, aké som doposiaľ navštívila.

Nemecko, ostrov Poel – divoká a neupravená krása pobrežia Baltu
Publikované: 29.6.2015
Meklenbursko-Predné Pomoransko je šiestou najväčšou spolkovou krajinou Nemecka. Na jej severnom cípe ležia ostrovy Rujána a Usedom s kŕdľami fotografujúcich turistov. Baltským tajomstvom stále zostáva ostrov Poel.

Nemecko, Heilbronn – víno na rieke Neckar
Publikované: 28.9.2015
Začína obdobie vinárskej kultúry. Svetlé aj tmavé hrozná sa pnú na kríkoch v nemeckom mestečku Heilbronn. Jesenné dni tak lákajú k ochutnaniu prvého Rieslingu (Rizling rýnsky) z tohtoročného zberu. Bude víno sladké alebo trpké?

Nemecko, Saské Švajčiarsko - Häntzschelstiege, ferrata pre začiatočníkov
Publikované: 5.10.2015
Kovový zvuk karabín, železný rebrík, kramle, ostré hrany skaly a nezabudnuteľný výhľad na krajinu údolia Labe.

Nemecko, spolková krajina Durínsko: Jena – mesto mladých
Publikované: 12.12.2012
Jena je druhým najväčším mestom spolkovej krajiny Durínsko. Leží na rieke Sála, asi 50 kilometrov východne od Erfurtu. Od nepamäti bola priemyselným centrom východného Nemecka. Po celom svete sa preslávila predovšetkým výrobou skla.

Nemecko, spolková krajina Durínsko: Weimar – Mekka nemeckej literatúry
Publikované: 19.12.2012
Pomyselnou čerešničkou na torte nášho putovania Durínskom je Weimar, mesto s nesmierne bohatým kultúrnym dedičstvom. Leží na rieke Ilm, presne v strede úsečky, ktorá spája Erfurt a Jenu.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko, Trier – najstarší skvost krajiny
V údolí rieky Mosely sa rozprestiera najstaršie mesto v Nemecku – Trier. Dajú sa tu vidieť úchvat...

Nemecko: Bavorsko – krajina jazier, majestátnych hôr a pamiatok
Na juhu resp. juhovýchode Nemecka sa rozprestiera územne najväčší štát spolkovej krajiny – Bavors...

Nemecko: pobrežie Baltského mora
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme na severovýchod Nemecka, k pobrežiu Baltsk...

Nemecko: Zoo Norimberg
Zoologická záhrada v Norimbergu priťahuje predovšetkým vďaka svojmu delfináriu s otvoreným vonkaj...

Nemecko - Sasko, Drážďany: staronové mesto
Drážďany sú v poslednej dobe pre Čechov stále vyhľadávanejšou destináciou. Druhé najväčšie mesto ...

Nemecko: Zugspitze – nezabudnuteľná lyžovačka
Víkendová lyžovačka na Zugspitze (2962 m n. m.), najvyššom vrchu Nemecka, rozhodne stála za to. O...

Nemecko: Mníchov - svetová výstava minerálov...
Posledný októbrový víkend sa konala v nemeckom Mníchove najväčšia komplexná výstava minerálov, sk...Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 9. 2021
sviatok:Móric
dnes:
streda 22.9.
14 °C
zajtra:
štvrtok 23.9.
18 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X